Zavrieť

Porady

POUČENIE k DP "B" - riadok 40,41,- rok 2008

Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Akoby chceli povedať, že sa pripočíta a odpočíta v rámci uzávierkových operácií. A tie riadky 40 a 41 sú iba pre PÚ.
Usporiadat
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

No teraz som zistila, že on to minulého roku predpokladal a zaklad dane takto upravil, takže nemusím davať to dodatočné DP, .... niekde som ale čítala že odvody za december 2007 pri prechode z paušalných výdavkov na skutočné sa daju do roku 2008 ako VOZD...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Darma111 Pozri príspevok
niekde som ale čítala že odvody za december 2007 pri prechode z paušalných výdavkov na skutočné sa daju do roku 2008 ako VOZD...
ak sú zaplatené až v r. 2008 - tak áno.
0 0
Darma111 Darma111

Darma111 je offline (nepripojený) Darma111

Dakujem Muška ano sú zaplatené v roku 2008, takže nemusím nič opraviť.... super odpadla mi robota navyše...
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Muška Pozri príspevok
Ak si viedla účtovníctvo, tak vypĺňaš výkazy k DP.
Len pohľadávky a záväzky o ktoré si si upravila ZD priamo v PD už nemáš uvádzať vo výkazoch.

Takže ty kontokorent na účte uvedieš vo výkaze "úvery"
A v PD cez ID mám tie pohľadávky a záväzky dať normálne uhradiť? Robím v Alfe.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
xmatisova Pozri príspevok
A v PD cez ID mám tie pohľadávky a záväzky dať normálne uhradiť? Robím v Alfe.
Tak to už áno .......dobrá otázka

Som toho názoru , že by mali byť spárované jednotlivo s pohľadávkami a záväzkami .
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

xmatisova Pozri príspevok
A v PD cez ID mám tie pohľadávky a záväzky dať normálne uhradiť? Robím v Alfe.
Ja na záver si vytlačím pohľadávky a záväzky, ktoré by pri riadnej úhrade boli POZD a VOZD a potom v uzávierkových operáciach upravím ZD cez 2 interné doklady:
1. nepeňažný príjem jednou sumou
2. nepeňažný výdaj tiež jednou sumou

A vo výkaze si to "natvrdo" opravím.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ale, samozrejme , keďže toto zákon neupravuje, tak si môžeš zvoliť čo Ti bude zrozumiteľnejšie a či si budeš vedieť odkontrolovať prípadnú kontrolu pri neskoršej úhrade.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
Ja na záver si vytlačím pohľadávky a záväzky, ktoré by pri riadnej úhrade boli POZD a VOZD a potom v uzávierkových operáciach upravím ZD cez 2 interné doklady:
1. nepeňažný príjem jednou sumou
2. nepeňažný výdaj tiež jednou sumou

A vo výkaze si to "natvrdo" opravím.
Muška , Tvoj spôsob sa mi fakt pozdáva .


P.S. Do čerta , aby sme si zasa lámali hlavu , že čo je správne .No bolo nám treba podnikať taká malá úvaha .
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Muška Pozri príspevok
Ja na záver si vytlačím pohľadávky a záväzky, ktoré by pri riadnej úhrade boli POZD a VOZD a potom v uzávierkových operáciach upravím ZD cez 2 interné doklady:
1. nepeňažný príjem jednou sumou
2. nepeňažný výdaj tiež jednou sumou

A vo výkaze si to "natvrdo" opravím.

No a nemá sa to členiť podľa toho čo to je? Ako mi to potom natiahne do VoPaV? Či tam to nemá byť?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

xmatisova Pozri príspevok
No a nemá sa to členiť podľa toho čo to je? Ako mi to potom natiahne do VoPaV? Či tam to nemá byť?
xmatisová - donútila si ma proti noci rozmýšlať

Zitka, si ma prechválila
V poučení sa hovorí, že upravíš podľa: § 8 odst. 4
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

Takže ak sú to rôzne POZD a VOZD, tak ich treba rozčleniť a zosumarizovať.

Asi si hodím mašlu
Naposledy upravil Muška : 26.03.09 at 20:36
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
xmatisova Pozri príspevok
No a nemá sa to členiť podľa toho čo to je? Ako mi to potom natiahne do VoPaV? Či tam to nemá byť?
Veď práve , preto som písala , že ja by som použila jednotlivé spárovanie , nakoľko potrebujeme aj jednotlivé členenie príjmov a výdavkov .Nemôžeme predsa tovar ,materiál,mzdy ,odvody do fondov napríklad zaúčtovať do prevádzkovej réžie .
0 0
Lukana Lukana

Lukana je offline (nepripojený) Lukana

Viete mi poradiť prosím, ako si mám uplatniť zaplatené poistné v DP ak som ho zaplatila v januári 2008 za december 2007? Neviem či ho dávam do nákladov v r. 2008. Uplatňujem paušálnu daň.
Ďakujem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Lukana Pozri príspevok
Viete mi poradiť prosím, ako si mám uplatniť zaplatené poistné v DP ak som ho zaplatila v januári 2008 za december 2007? Neviem či ho dávam do nákladov v r. 2008. Uplatňujem paušálnu daň.
Ďakujem
Pokiaľ nemeníte spôsob účtovania, tak zaplatené poistné je nákladom toho roku, v ktorom bolo uhradené. Takže poistné za 12/2007 uhradené v roku 2008 je nákladom roku 2008 a účtuje sa rovnako ako poistné za rok 2008 uhradené v roku 2008.
0 0
Lukana Lukana

Lukana je offline (nepripojený) Lukana

Vďaka
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Muška Pozri príspevok
xmatisová - donútila si ma proti noci rozmýšlať

Zitka, si ma prechválila
V poučení sa hovorí, že upravíš podľa: § 8 odst. 4
§ 8
(4) Pri uzavretí účtovných kníh sa
a) v peňažnom denníku
1. účtujú uzávierkové účtovné operácie tak, že sa
1a.zvýšia príjmy o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmy celkom a do položiek príjmov podľa § 4 ods. 6 písm. d),
1b.znížia príjmy o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky príjmov celkom, a do položiek príjmov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
1c. zvýšia výdavky o sumy doteraz nezaúčtované v peňažnom denníku, ktoré sa zahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavky celkom a do položiek výdavkov podľa § 4 ods. 6 písm. e),
1d.znížia výdavky o sumy, ktoré sa nezahrnujú do základu dane z príjmov4) do položky výdavkov celkom a do položiek výdavkov podľa ich druhového členenia, ak takéto členenie vyplýva z vnútorného predpisu účtovnej jednotky,
2. uvedú súhrnné sumy príjmov a súhrnné sumy výdavkov v členení podľa § 4 ods. 6,
3. uvedie výsledok hospodárenia za účtovné obdobie, ktorým je rozdiel medzi príjmami
a výdavkami po zohľadnení uzávierkových účtovných operácií,
b) v knihe pohľadávok, v knihe záväzkov a v pomocných knihách uvedú súhrnné sumy prírastkov a úbytkov a konečný stav,
c) označí ukončenie účtovného obdobia, ak sa v účtovných knihách podľa písmena b) bude účtovať aj v nasledujúcom účtovnom období.

Takže ak sú to rôzne POZD a VOZD, tak ich treba rozčleniť a zosumarizovať.

Asi si hodím mašlu
Takže nakoniec , som nebola ďaleko od pravdy .
http://www.porada.sk/1001810-post246.html
Ale mašlu si nemusíš hodiť , ešte nás čaká kopec špecialít , samozrejme účtovných
0 0
Vanesa34 Vanesa34

Vanesa34 je offline (nepripojený) Vanesa34

Dobrý deň. Prosím, je toto správny postup: rok 2007-paušálne výdavky, rok 2008-preukázateľné výdavky.Preplatok z RZZP(za 2007) vyplatený v 2008-PNZD a vysporiadam: rok 2007-dodatočné DP r.40 hrubý príjem a r.98-daň zrazená ZP ako preddavok na daň? Vopred ďakujem.
0 0
great great

great je offline (nepripojený) great

Dobrý deň a pekný predvíkendový piatok prajem všetkým...dúfam, že je piatok...už mesiac som v jednom kole - keby z práce , ale... Tak k veci: volala mi kamarátka, robila som jej daňové. Volali jej z DÚ, že výkazy nemá čo mať nulové, keď mala výdavky. (Zrušila živnosť, výdavky boli len uhradené odvody SP a ZP vo výške 6357 a neuhradené 3 741 spolu 10 098Sk.). Riadila som sa usmernením DÚ...žeby som nepochopila? Pani na DÚ to vraj vypisuje chybu a nepúšťa ju v programe ďalej...riešili ste už také niečo?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

great Pozri príspevok
Dobrý deň a pekný predvíkendový piatok prajem všetkým...dúfam, že je piatok...už mesiac som v jednom kole - keby z práce , ale... Tak k veci: volala mi kamarátka, robila som jej daňové. Volali jej z DÚ, že výkazy nemá čo mať nulové, keď mala výdavky. (Zrušila živnosť, výdavky boli len uhradené odvody SP a ZP vo výške 6357 a neuhradené 3 741 spolu 10 098Sk.). Riadila som sa usmernením DÚ...žeby som nepochopila? Pani na DÚ to vraj vypisuje chybu a nepúšťa ju v programe ďalej...riešili ste už také niečo?
great,
Veď výkaz o príjmoch a výdavkoch nemala mať nulový. Tam mala uviesť to čo dala do účtovníctva.
Výkaz o majetku a záväzkoch "mohla" mať nulový, lebo o záväzky a pohľadávky upravovala priamo v účtovníctve.
1 0
great great

great je offline (nepripojený) great

Ďakujem. Ja som si totiž na DU pred tým ako som to uzavrela volala a teta povedala, že oba výkazy mám vypísať nulové, že sa mám správať ako pri paušále. Nabudúce budem dotazy na DU radšej písať. No nič, pôjdem to tam opraviť...
Naposledy upravil great : 10.06.09 at 05:58 Dôvod: doplnenie
0 0
u.p.k u.p.k

u.p.k je offline (nepripojený) u.p.k

Vanesa34 Pozri príspevok
Dobrý deň. Prosím, je toto správny postup: rok 2007-paušálne výdavky, rok 2008-preukázateľné výdavky.Preplatok z RZZP(za 2007) vyplatený v 2008-PNZD a vysporiadam: rok 2007-dodatočné DP r.40 hrubý príjem a r.98-daň zrazená ZP ako preddavok na daň? Vopred ďakujem.
Pekný deň prajem, dúfam že moja otázka sa týka ešte tejto témy. V DP 2008 sme vyplnili r.40, 41 - Položky zvyšujúce a znižujúce ZD z dôvodu zrušenia živnosti a konečného vysporiadania. Chcem sa ale spýtať, či tieto položky ovplyvňujú aj RZZP za r.2008. Pani zo ZP mi tvrdí, že tam máme chybu, že jej r. 42 nesedí s naším vykázaným. My však v r. 42 máme aj PaV z prenájmu nehnuteľností a tie tam nepatria, ako je to s r. 40 a 41? Prosím poraďte
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať