Zavrieť

Porady

úrad práce a brigáda

som 42 ročná babenka s mladým duchom, množstvom energie odhodlaná zmeniť doterajšie zamestnanie ...viac
Ahojte,
mám otázky. Ak budem evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná môžem si niekde hľadať brigádu alebo prácu na VPP?
Ako sa vypočítava podpora v nezamestnanosti?
Ďakujem
Naposledy upravil Dav : 03.11.10 at 19:29
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

kira Pozri príspevok
Ja som tam teraz ráno volala a potvrdila mi to tiež.
Porada je jednoducho rýchlejšia ako pracovníčky ÚP. :-)
Zrejme "zaspali" za Ústredí práce Sva R. V pondelok som si s nimi dopisovala, tiež mi oznámili výšku zárobku platnú do 30.6.2009

Tu je ich reakcia na môj meil :

"Informácie, ktoré sú uvedené na web stránke v časti služby zamestnanosti, podmienky evidencie omylom neboli aktualizované, za čo sa ospravedlňujeme a vykonali sme opravu.


S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Špitálska 8

812 67 Bratislava


Zrejme tá oprava na úrady práce ešte nedošla ...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

A tu je stanovisko UPSVaR k výške možného príjmu dohodára /ktorý neplatí odvody do sociálnej a zdravotnej poisťovne /


Dobrý deň,

na Váš dotaz Vám opäť postupujem upresňujúcu odpoveď:

- pre potreby zákona o službách zamestnanosti nesledujeme skutočné odvody konkrétneho UoZ,
- vychádzame z výšky jeho hrubého príjmu,
- výpočet sumy, ktorú môže UoZ zarobiť je definovaný v §6 ods.2 pism.d),
- výpočet tejto sumy dáva pri aktuálnom životnom minime maximum 136,38€ bez ohľadu na formu pracovno-právneho alebo iného právneho vzťahu podla osobitného predpisu.

S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny
Špitálska 8
812 67 Bratislava
0 0
Panta Panta

Panta je offline (nepripojený) Panta

A vie niekto detailne vypocitat, resp dat vzorec,
ako ste dospeli k tej sume 136,38 € ???

Dik

Panta
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Panta Pozri príspevok
A vie niekto detailne vypocitat, resp dat vzorec,
ako ste dospeli k tej sume 136,38 € ???

Dik

Panta
Tu je výpočet Ustredia PSVaR


V súvislosti s valorizáciou výšky životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu od 1.7.2009 na sumu 185,19 € sa mení aj maximálna výška mzdy alebo odmeny uchádzača o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť počas evidencie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny na 136,38 €.

Výpočet ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti od 1. 7. 2009:

· životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu 185,19 €
· 65% zo sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu 120,37 €

Odvody:

· starobné poistenie 4 % 4,80 €
· nemocenské poistenie 1,4 % 1,60 €
· poistenie v nezamestnanosti 1 % 1,20 €
· invalidné poistenie 3 % 3,60 €
· zdravotné poistenie 4 % 4,81 €

65 % zo sumy životného minima + odvody = 120,37 + 16,01 = 136,38 €

Uchádzač o zamestnanie, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť preukazuje v zmysle § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti, skutočnosti o výške mzdy alebo odmeny v pravidelných mesačných intervaloch (vždy za uplynulý kalendárny mesiac) v termíne, ktorý mu určuje zamestnanec úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

V prípade, ak výška mzdy alebo odmeny za vykonávanie zárobkovej činnosti uchádzača o zamestnanie prekročí sumu 136,38 EUR, začína sa voči uchádzačovi o zamestnanie správne konanie vo veci vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie pre nesplnenie podmienky ustanovenia § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti.


Informácie, ktoré sú uvedené na web stránke v časti služby zamestnanosti, podmienky evidencie omylom neboli aktualizované, za čo sa ospravedlňujeme a vykonali sme opravu.


S pozdravom

Mgr. Anna Grellová
Kancelária generálneho riaditeľa

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Špitálska 8

812 67 Bratislava
www.upsvar.sk
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

Panta Pozri príspevok
A vie niekto detailne vypocitat, resp dat vzorec,
ako ste dospeli k tej sume 136,38 € ???

Dik

Panta
Výpočet limitu príjmu od 1.7.2009.
Podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti, ak uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce vykonáva zárobkovú činnosť, tak jeho mzda alebo odmena nesmie presahovať 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov atď.
Suma životného minima platná od 1.7.2009 je 185,19 € Sk. Z toho 65% je 120,37 €.
Poistné zamestnanca z príjmu 120,37 € je:
1,4% nemocenské = 1,60 €
4% starobné = 4,80 €
3% invalidné = 3,60 €
1% nezamestnanosť = 1,20 €
4% zdravotné = 4,81 €
Spolu poistné zamestnanca = 16,01 €.
Pri základe dane 185,19 € je preddavok na daň (pri uplatení nezdaniteľnej časti) 0 €.
Čiže 65 % zo sumy životného minima + odvody zamestnanca + preddavok na daň z príjmov = 120,37 + 16,01 + 0 = 136,38 €
0 0
atka4 atka4

atka4 je offline (nepripojený) atka4

veronikasad
pracovali sme na tom asi súčasne...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

atka4 Pozri príspevok
Výpočet limitu príjmu od 1.7.2009.
Podľa § 6 ods. 2 písm. d) zákona č. 5/2004 Z.z. o zamestnanosti, ak uchádzač o zamestnanie evidovaný na úrade práce vykonáva zárobkovú činnosť, tak jeho mzda alebo odmena nesmie presahovať 65 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, platného k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, zvýšeného o príslušné úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie platené zamestnancom a preddavku na daň z príjmov atď.
Suma životného minima platná od 1.7.2009 je 185,19 € Sk. Z toho 65% je 120,37 €.
Poistné zamestnanca z príjmu 120,37 € je:
1,4% nemocenské = 1,60 €
4% starobné = 4,80 €
3% invalidné = 3,60 €
1% nezamestnanosť = 1,20 €
4% zdravotné = 4,81 €
Spolu poistné zamestnanca = 16,01 €.
Pri základe dane 185,19 € je preddavok na daň (pri uplatení nezdaniteľnej časti) 0 €.
Čiže 65 % zo sumy životného minima + odvody zamestnanca + preddavok na daň z príjmov = 120,37 + 16,01 + 0 = 136,38 €
Dievčatá, tento piatok pracovníčka ÚPSVaR Bratislava 1 poslala nášho dohodára s príjmom cca 135€ späť, že mu mám opraviť odmenu za vykonanú prácu na 120,37€, v opačnom prípade ho vyradia z evidencie. Tak som odkázala pracovníčke, že kľudne a že on podá odvolanie. Presne tento výpočet som mu vytlačila s odkazom, že nech si pani láskavo naštuduje zákony, v opačnom prípade tam nemá čo robiť.
Dosť ma to naštvalo, lebo okrem tohoto musíme všetky ovládať aj iné zákony........jednoducho nemám slov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mzdarka renca Pozri príspevok
Dievčatá, tento piatok pracovníčka ÚPSVaR poslala nášho dohodára s príjmom cca 135€ späť, že mu mám opraviť odmenu za vykonanú prácu na 120,37€, v opačnom prípade ho vyradia z evidencie. Tak som odkázala pracovníčke, že kľudne a že on podá odvolanie. Presne tento výpočet som mu vytlačila s odkazom, že nech si pani láskavo naštuduje zákony, v opačnom prípade tam nemá čo robiť.
Dosť ma to naštvalo, lebo okrem tohoto musíme všetky ovládať aj iné zákony........jednoducho nemám slov.
Renča, s p. Grellovou z ústredia PSVaR som si "dopisovala" meilom, že ten výpočet u dohodára nie je správny. Napriek tomu trvala na sume, ktorú uviedla. Žeby to už nebola prvda ?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

veronikasad Pozri príspevok
Renča, s p. Grellovou z ústredia PSVaR som si "dopisovala" meilom, že ten výpočet u dohodára nie je správny. Napriek tomu trvala na sume, ktorú uviedla. Žeby to už nebola prvda ?
Veronika, je to samozrejme pravda, táto pracovníčka sedí na Vajanského ul., tak asi sa to k nej nedostalo, alebo si metodický pokyn čítala povrchne. Chudák zamestnanec, prišiel a mal smrť v očiach.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mzdarka renca Pozri príspevok
Veronika, je to samozrejme pravda, táto pracovníčka sedí na Vajanského ul., tak asi sa to k nej nedostalo, alebo si metodický pokyn čítala povrchne. Chudák zamestnanec, prišiel a mal smrť v očiach.
Skôr som myslela, že p. Grellová zmenila spôsob výpočtu, lebo z dohôd sa odvody zamestnanca naozaj neplatia ...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

veronikasad Pozri príspevok
Skôr som myslela, že p. Grellová zmenila spôsob výpočtu, lebo z dohôd sa odvody zamestnanca naozaj neplatia ...
To nie, tento zamestnanec nosí mesačne potvrdenie (výplatnú pásku) a doteraz nebol problém, ale tá jeho je na dovolenke, tak išiel k inej a tá mu podala takúto informáciu.
Ja som si to aj napriek tomu overovala u jednej poraďáčky, ktorá zhodou okolností robí na kontrole v SP a potvrdila mi max. výšku príjmu 136,38€.
0 0
dalilada dalilada

dalilada je offline (nepripojený) dalilada

Nam na urade prace v KK vyradili zamestnankynu s prijmom 130€ z evidencie a absolutne si nedali vysvetlit, ze PP, SNV pri tych istych prijmoch v evidencii ponechava. Vraj oni sa nemylia. Na otazku, ci sa mylia, ze ostatni sa mylia, odpovedala uradnicka, ze to netvrdi. Vsetci maju ine tlacivo (v PP potvrdzujeme cisty prijem) na potvrdenie vysky prijmu a odvolavali sa na to, ze oni maju potvrdenie na hruby prijem. Ale ved u dohodara je to jedno, teda ak ma vyhlasenie.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

dalilada Pozri príspevok
Nam na urade prace v KK vyradili zamestnankynu s prijmom 130€ z evidencie a absolutne si nedali vysvetlit, ze PP, SNV pri tych istych prijmoch v evidencii ponechava. Vraj oni sa nemylia. Na otazku, ci sa mylia, ze ostatni sa mylia, odpovedala uradnicka, ze to netvrdi. Vsetci maju ine tlacivo (v PP potvrdzujeme cisty prijem) na potvrdenie vysky prijmu a odvolavali sa na to, ze oni maju potvrdenie na hruby prijem. Ale ved u dohodara je to jedno, teda ak ma vyhlasenie.
Nech sa odvolá a tá pani, čo ho vyradila má o problém postarané. Odkopíruj si vyjadrenie z ústredia ÚPSVaR, je v príspevku č.25 od VeronikySad.
0 0
Panta Panta

Panta je offline (nepripojený) Panta

Zrejme teraz asi strelim blbost, tak ma berte trochu s rezervou,
ja sa tomu sice vobec nerozumiem, ale preco + odvody?

1,Ved ked som vedeny na UP, za mna platia len zdravotne poistenie,
preco tie dalsie odvody?

2,A vlastne ako je to s daňami? To co ma vyplati zamestnavatel(na dohodu),
to uz dostanem zdanene? alebo to musim dodatocne pri rocnom danovom priznani?

Dik

Panta
0 0
Panta Panta

Panta je offline (nepripojený) Panta

V § 6 ods. 2 písm. d) zákona o službách zamestnanosti od 1. 7. 2009 sa spomina len 65% zo Živ. min, ale nieco ohldaom odvodov sa tam nic nespoomina. Odkial ste zobrali tie ciastky ohladom odvodov?
0 0
Panta Panta

Panta je offline (nepripojený) Panta

Beriem s5, je tam nieco take pisane, aj ked tomu moc nerozumiem, vie to niekto prelozit do lopatistickeho textu?

Dik
0 0
Panta Panta

Panta je offline (nepripojený) Panta

Prepacte, este jedna otazka:

Tych 136,38€ plati aj v tom pripade ak dohodu uzavriem 15. dna v mesiaci - teda v polovici mesiaca? alebo je to alikvotna cast? teda polovica?

Dik
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Bože, tá pracovníčka ÚPSVaR ma prestáva baviť, dnes tam bol opäť a nedala si povedať, aj keď som jej poslala výpočet. Vyzerá to tak, že ju navštívim osobne (našťastie to mám pešo cca 5 min. cesty z práce) a čo jej poviem, tak to si už za klobúk nedá, hlavne z dôvodu, že tam pôjdem a zabijem čas vecou, ktorá by hlavne jej mala byť jasná. Nakoniec to majú aj na ich webstránke http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-06014438

PS: prepáčte za tvrdé slová, ale fakt ma to dnes vytočilo, resp. ma vytočí vždy hlúposť iných, ktorí aj po predložení dôkazov si trvajú na svojom.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

mzdarka renca Pozri príspevok
Bože, tá pracovníčka ÚPSVaR ma prestáva baviť, dnes tam bol opäť a nedala si povedať, aj keď som jej poslala výpočet. Vyzerá to tak, že ju navštívim osobne (našťastie to mám pešo cca 5 min. cesty z práce) a čo jej poviem, tak to si už za klobúk nedá, hlavne z dôvodu, že tam pôjdem a zabijem čas vecou, ktorá by hlavne jej mala byť jasná. Nakoniec to majú aj na ich webstránke http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-06014438

PS: prepáčte za tvrdé slová, ale fakt ma to dnes vytočilo, resp. ma vytočí vždy hlúposť iných, ktorí aj po predložení dôkazov si trvajú na svojom.
Reni,
tu pomôže asi len návšteva jej nadriadeného. A písomná sťažnosť. Kto chce kam pomôžme mu tam. Bude to poznať z druhej strany, ked sa bude chodiť hlásiť.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Xanti Pozri príspevok
Reni,
tu pomôže asi len návšteva jej nadriadeného. A písomná sťažnosť. Kto chce kam pomôžme mu tam. Bude to poznať z druhej strany, ked sa bude chodiť hlásiť.
Vieš, že ma napadlo presne to isté?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať