Zavrieť

Porady

Materská 2010

Dobrý deň, manželka je teraz v 5. týždni tehotenstva. Od 03/2008 si založila živnosť a platila dobrovoľné nemocenské poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. Od 01.07.2009 už platí všetky odvody do sociálnej poisťovne povinne. Moja otázka je, ako zvýšiť materskú na maximum? Podľa toho, čo som sa dočítal v príspevkoch, jediná možnosť je ukončiť pred pôrodom živnosť a na pár dní sa zamestnať s maximálnym vymeriavacim základom... Ale neviem, keď predpokladaný pôrod je máj 2010, či bude rozhodujúce obdobie na určenie výšky materskej rok 2009, či 2010??? Či má zrušiť živnosť k 30.11.2009 a od 01.12.2010 do 31.12.2010 sa zamestnať, alebo si nechať živnosť až napr. do konca marca a zamestnať sa v apríli 2010???? Ďakujem všetkým sa radu.
Usporiadat
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

standa82 Pozri príspevok
Tak ak tomu dobre rozumiem, potom mi bude materská vypočítaná z DNP takto: 1084,55x2 + 454,81 = 2623,91:74dní=35,45x55%= 19,50eur na deň. Čiže materskú budem doatávať každý mesiac cca.585 eur. Rozumiem tomu správne?
Človek nikdy nevie čo sa môže stať. Keď preplatok nebude, tak nebude. No aj tak chcem vedieť či ten výpočet materskej som pochopila správne a či je to tak.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

Dobrý deň, chcem sa opýtať: kolegyňa na RD je znovu tehotná, RD končí v 05/10. Nástup na novú MD vychádza v 04/10. Platí si DNP. Chce ukončiť RD v 12/09 a od 01/10 ísť na rizikovú PN.
Môže jej zamestnávateľ vyhovieť s ukončením RD skôr, s tým, že hneď nastúpi na PN? Prvých 10 dní bude platiť zamestnávateľ a potom SP?
Má ešte zostatok dovolenky 15 dní z roku 2006 a 2007 - môže si ich dočerpať medzi ukončením RD a nástupom na PN?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

saskia26 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať: kolegyňa na RD je znovu tehotná, RD končí v 05/10. Nástup na novú MD vychádza v 04/10. Platí si DNP. Chce ukončiť RD v 12/09 a od 01/10 ísť na rizikovú PN.
Môže jej zamestnávateľ vyhovieť s ukončením RD skôr, s tým, že hneď nastúpi na PN? Prvých 10 dní bude platiť zamestnávateľ a potom SP?
Má ešte zostatok dovolenky 15 dní z roku 2006 a 2007 - môže si ich dočerpať medzi ukončením RD a nástupom na PN?
O rozsah čerpania rodičovskej dovolenky žiada zamestnankyňa podľa svojho uváženia. Nie je povinná čerpať ju tak dlho, ako pôvodne predpokladala. Napríklad pôvodne predpokladala zostať doma do 3 rokov veku a o pol roka si to rozmyslí z nejakých dôvodov a požiada zamestnávateľa o ukončenie čerpania rodičovskej dovolenky. Nevidím teda problém v tom, aby sa vrátila do práce, potom môže samozrejme hneď od 1.dňa nástupu do práce čerpať riadnu dovolenku a následne nastúpiť na PN.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

standa82 Pozri príspevok
Človek nikdy nevie čo sa môže stať. Keď preplatok nebude, tak nebude. No aj tak chcem vedieť či ten výpočet materskej som pochopila správne a či je to tak.
No keď nestačil súhlas s príspevkom, tak takto slovne vyjadrujem, že si to pochopila správne.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

standa82 Pozri príspevok
Áno,paltím si z max.VZ, pretože neviem aký mám u zamestnávateľa VZ. A preplatok mi vrátia na základe žiadosti, to som sa informovala. Akú budem mať teda materskú, keď z DNP si platím len od 19.10.09?
žiadny preplatok nemáš.. tak nemajú čo vrátiť (nemáš VZ v zamestaní) http://www.porada.sk/1182250-post124.html
..tak bajočko asi o 20 eur platíš zbytočne viac .. to už tebe nepomôže, ale iným možno áno
Ak pôjdeš na materskú v 2. polroku 2010 äaspoň tak si písala), tak malinkú výhodu to má, že keď si požiadaš o materské z obidvoch poistení, tak sa bude počítať z VZ zo zamestnania + dopočítajú z DNP do maxima (a to maximum bude predpokladám viac, ako 1084 - v júli sa každoročne zvyšuje).
V každom prípade znížiť VZ hneď, ako sa bude dať (raz za 6 mesiacov).
.. samozrejme .. je to podľa teraz platného zákona!
0 0
aksalka aksalka

aksalka je offline (nepripojený) aksalka

Prosim viete aj mne poradit?
Môj pracovný pomer mi končí 31.12.2009, som zamestnana na dobu urcitu, u zamestnavatela som pracovala od 03/2008 pred tym som pracovala u ineho od 11/2006 do 01/2008 chceli by sme sa pokúsiť o bábätko, takže pri všetkom šťastí by som mohla byť v 2 mesiaci keď mi skončí pracovný pomer chcem sa spýtať na čo by som mala alebo nemala nárok , z coho sa mi vyráte materská a či sa mi oplatí pripoistiť, ďakujem veľmi pekne za odpoved
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Ďakujem, ste zlaté!
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

aksalka Pozri príspevok
Prosim viete aj mne poradit?
Môj pracovný pomer mi končí 31.12.2009, som zamestnana na dobu urcitu, u zamestnavatela som pracovala od 03/2008 pred tym som pracovala u ineho od 11/2006 do 01/2008 chceli by sme sa pokúsiť o bábätko, takže pri všetkom šťastí by som mohla byť v 2 mesiaci keď mi skončí pracovný pomer chcem sa spýtať na čo by som mala alebo nemala nárok , z coho sa mi vyráte materská a či sa mi oplatí pripoistiť, ďakujem veľmi pekne za odpoved
.. určite by si našla podobný prípad, keby si trošku pohľadala
Na materskú zo zamestnania by si mala nárok iba vtedy, ak by si bola v ochrannej lehote (6 mesiacov).
Ak nie, tak sa treba poistiť ako DNPO na NP .. najlepšie z max VZ tak, aby toto poistenie trvalo minimálne 26 týždňov do nástupu na materskú.
http://www.porada.sk/1177000-post101.html
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

Dnes mi volala pani zo SP(ale z iného mesta, zrejme kde evidujú žiadosti) a povedala mi, že žiadosť o DNp si musím prerobiť a prihlásiť sa ešte raz, keďže mi TPP trvá. Mám si zo sumy 1084,55 odrátať výšku min.mzdy 295,5 a z výsledku 789,05 eur sa prihlásiť. To bude VZ na DNP. (Ja som si uviedla najvyšší VZ, lebo som nevedela aký mám pravdepodobný VZ zo zamestnania). A povedala mi aj to, že je možné že sa toto bude od nového roku rušiť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

standa82 Pozri príspevok
Dnes mi volala pani zo SP(ale z iného mesta, zrejme kde evidujú žiadosti) a povedala mi, že žiadosť o DNp si musím prerobiť a prihlásiť sa ešte raz, keďže mi TPP trvá. Mám si zo sumy 1084,55 odrátať výšku min.mzdy 295,5 a z výsledku 789,05 eur sa prihlásiť. To bude VZ na DNP. (Ja som si uviedla najvyšší VZ, lebo som nevedela aký mám pravdepodobný VZ zo zamestnania). A povedala mi aj to, že je možné že sa toto bude od nového roku rušiť.
no toto je zaujímavé a nestretla som sa teda s týmto. Aj ja som sa prihlasovala z maxima v r.2007 a zároven som dokonca pracovala a nikomu to nevadilo.

Ale pre teba lepšie, ak teda nie si tehotná, len plánuješ. Aspon trochu ušetríš. Tebe by žiadny preplatok nevrátili, lebo tebe žiadny preplatok nevzniká, nakolko počas RD máš VZ zo zamestnania akoby nula eur. A vrátiť poistné môžu len za obdobie, kedy preplatok vznikol z dôvodu prekročenia max. VZ v súčte zo všetkých nem.poistení, čo tvoj prípad nie je. Až v prípade, ak by si začala pracovať (príp. čerpala riadnu dovolenku) a poberala mzdu, t.j. mala skutočne VZ pre NP zo zamestnania, tak by ti preplatok vznikal.

Takže predpokladám, že teraz dáš odhlášku a novú prihlášku s nižším VZ. Aspon to bude dôkaz, že odhlásenie a nové prihlásenie sa nepovažuje za zmenu, t.j. v tomto prípade možno stanoviť iný VZ aj skôr ako po 6mesiacoch od predchádzajúcej prihlášky.

Či v novom VZ zohladnovať/odrátať aj zvýšenie min.mzdy od 1.1.10 (si sa pýtala na koníku) asi ťažko povedať. Aspon ja si ani netrúfnem odhadnúť, či od 1.7.10 sa maximálny VZ (pre NP) zvýši alebo zníží (čo by bolo podstatné pre radu). Lebo záleží, či priemerná mzda za r.2009 bude vyššia alebo nižšia ako priemerná mzda v r.2008. Ale ty vlastne ani nevieš, akú mzdu budeš mať v zamestnaní, takže už či je min. mzda a či odrátaš od maxima sumu 295,5eur alebo cca 304eur, tak velký rozdiel to v platení nie je.
Naposledy upravil brčko : 22.10.09 at 08:12 Dôvod: oprava 1.10.10 na 1.7.10
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

brčko Pozri príspevok
no toto je zaujímavé a nestretla som sa teda s týmto. Aj ja som sa prihlasovala z maxima v r.2007 a zároven som dokonca pracovala a nikomu to nevadilo.

Ale pre teba lepšie, ak teda nie si tehotná, len plánuješ. Aspon trochu ušetríš. Tebe by žiadny preplatok nevrátili, lebo tebe žiadny preplatok nevzniká, nakolko počas RD máš VZ zo zamestnania akoby nula eur. A vrátiť poistné môžu len za obdobie, kedy preplatok vznikol z dôvodu prekročenia max. VZ v súčte zo všetkých nem.poistení, čo tvoj prípad nie je. Až v prípade, ak by si začala pracovať (príp. čerpala riadnu dovolenku) a poberala mzdu, t.j. mala skutočne VZ pre NP zo zamestnania, tak by ti preplatok vznikal.

Takže predpokladám, že teraz dáš odhlášku a novú prihlášku s nižším VZ. Aspon to bude dôkaz, že odhlásenie a nové prihlásenie sa nepovažuje za zmenu, t.j. v tomto prípade možno stanoviť iný VZ aj skôr ako po 6mesiacoch od predchádzajúcej prihlášky.

Či v novom VZ zohladnovať/odrátať aj zvýšenie min.mzdy od 1.1.10 (si sa pýtala na koníku) asi ťažko povedať. Aspon ja si ani netrúfnem odhadnúť, či od 1.7.10 sa maximálny VZ (pre NP) zvýši alebo zníží (čo by bolo podstatné pre radu). Lebo záleží, či priemerná mzda za r.2009 bude vyššia alebo nižšia ako priemerná mzda v r.2008. Ale ty vlastne ani nevieš, akú mzdu budeš mať v zamestnaní, takže už či je min. mzda a či odrátaš od maxima sumu 295,5eur alebo cca 304eur, tak velký rozdiel to v platení nie je.
Ďakujem za radu. Nemám dávať odhlášku, pani mi povedala, že nech si len vypíšem znovu tlačivo a ona v pondelok bude mať u seba a zaeviduje túto novú žiadosť.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

standa82 Pozri príspevok
Ďakujem za radu. Nemám dávať odhlášku, pani mi povedala, že nech si len vypíšem znovu tlačivo a ona v pondelok bude mať u seba a zaeviduje túto novú žiadosť.
ešte zaujímavejšie
no predpokladám, to nie je oficiálny postup (možno prihlášku ani nezaevidovala. Lebo ja som sa stretla s prípadeom, že pracovníčka zle informovala maminu a ona prišla na další den za nou, že ju zle predtým informovala a preto sa prihlásila z iného VZ, z akého pôvodne chcela, ked prišla do SP. NO a opravili to odhláškou a novou prihláškou. Bolo to cca v 1-2/09)

takže tú zmenu neoveríš, ale ušetríš.
Naposledy upravil brčko : 22.10.09 at 08:37 Dôvod: v zátvorke
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

saskia26 Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať: kolegyňa na RD je znovu tehotná, RD končí v 05/10. Nástup na novú MD vychádza v 04/10. Platí si DNP. Chce ukončiť RD v 12/09 a od 01/10 ísť na rizikovú PN.
Môže jej zamestnávateľ vyhovieť s ukončením RD skôr, s tým, že hneď nastúpi na PN? Prvých 10 dní bude platiť zamestnávateľ a potom SP?
Má ešte zostatok dovolenky 15 dní z roku 2006 a 2007 - môže si ich dočerpať medzi ukončením RD a nástupom na PN?
No a DNP si platí z akej výšky? Nebolo by pre ňu výhodnejšie, zostať na RD, a počas RD poberať PN z DNP? Počas poberania rodičovského príspevku môže kľudne poberať aj nemocenské pri PN, samozrejme, ak má splnené podmienky z DNP, dobrý VZ a 270 dní platenia DNP.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
standa82 Pozri príspevok
Dnes mi volala pani zo SP(ale z iného mesta, zrejme kde evidujú žiadosti) a povedala mi, že žiadosť o DNp si musím prerobiť a prihlásiť sa ešte raz, keďže mi TPP trvá. Mám si zo sumy 1084,55 odrátať výšku min.mzdy 295,5 a z výsledku 789,05 eur sa prihlásiť. To bude VZ na DNP. (Ja som si uviedla najvyšší VZ, lebo som nevedela aký mám pravdepodobný VZ zo zamestnania). A povedala mi aj to, že je možné že sa toto bude od nového roku rušiť.

Chcem reagovať len na poslednú, hrubo vyznačenú vetu.........vidíte, ako strašia na SP všetkých poistencov ? Myslím, že tieto (dez)informácie majú asi zámerne šíriť, aby sa ľudia čo najmenej orientovali na DNP, alebo aspoň aby ich zneistili. Pokiaľ ide o legislatívny proces, žiadna takáto zmena sa nepripravuje ani nebola zatiaľ normálnou cestou predložená, nie je ani v súčasnom rokovaní NR SR. Ale človek nikdy nevie, čo urobí taký iniciatívny návrh poslanca v priebehu schôdze parlamentu.....
0 0
standa82 standa82

standa82 je offline (nepripojený) standa82

ajobs Pozri príspevok
Chcem reagovať len na poslednú, hrubo vyznačenú vetu.........vidíte, ako strašia na SP všetkých poistencov ? Myslím, že tieto (dez)informácie majú asi zámerne šíriť, aby sa ľudia čo najmenej orientovali na DNP, alebo aspoň aby ich zneistili. Pokiaľ ide o legislatívny proces, žiadna takáto zmena sa nepripravuje ani nebola zatiaľ normálnou cestou predložená, nie je ani v súčasnom rokovaní NR SR. Ale človek nikdy nevie, čo urobí taký iniciatívny návrh poslanca v priebehu schôdze parlamentu.....
No to je pravda!!!! No za to upozornenie jej ďakujem, aspoň mi poradila dať si vz a teda aj nižšiu sumu mes.platieb. No napriek jej úsiliu "odhovoriť ma", budem DNP.
0 0
saskia26 saskia26

saskia26 je offline (nepripojený) saskia26

jankasm Pozri príspevok
No a DNP si platí z akej výšky? Nebolo by pre ňu výhodnejšie, zostať na RD, a počas RD poberať PN z DNP? Počas poberania rodičovského príspevku môže kľudne poberať aj nemocenské pri PN, samozrejme, ak má splnené podmienky z DNP, dobrý VZ a 270 dní platenia DNP.
Janka, platí si od 1.7.09 z maxima, 270 dní spĺňa, takže ďakujem za tip 26 týždňov potom spĺňa... a stále pre ňu platí, že počas RD môže poberať aj PN, OČR, však?
Naposledy upravil saskia26 : 22.10.09 at 10:30
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

saskia26 Pozri príspevok
Janka, platí si od 1.7.09 z maxima, takže ďakujem za tip 26 týždňov potom spĺňa...
tak ak vznikne PN najskôr 30.12.09, tak z DNP bude nárok z maxima. Dni z prerušeného=ukončeného zamestnania sa jej ku dnom z DnP prirátajú.

Vzhladom na to, že ona nebude poberať RP podla zákona, ktorý len možno schvália s účinnostou od 1.1.2010 (v návrhu zákona sa aj poberanie nemocenského považuje za zárobkovú činnosť, čo vylučuje poberanie RP, ak by trvalo celý mesiac), takže môže poberať aj RP súbežne s nemocenským.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

brčko Pozri príspevok
tak ak vznikne PN najskôr 30.12.09, tak z DNP bude nárok z maxima. Dni z prerušeného=ukončeného zamestnania sa jej ku dnom z DnP prirátajú.

Vzhladom na to, že ona nebude poberať RP podla zákona, ktorý len možno schvália s účinnostou od 1.1.2010 (v návrhu zákona sa aj poberanie nemocenského považuje za zárobkovú činnosť, čo vylučuje poberanie RP, ak by trvalo celý mesiac), takže môže poberať aj RP súbežne s nemocenským.
To potom vypadá tak, že tie mamičky, ktoré nastúpia na RD po 1.1.2010 už nebudú môcť využiť DNP na poberanie nemocenských dávok popri poberaní rodičovkého príspevku? Moja sestra nastupuje na RD v januári 2010, asi ju tým veľmi nepoteším. A ako je to v návrhu s poberaním ošetrovného? Rovnako?
0 0
pojanko pojanko

pojanko je offline (nepripojený) pojanko

Dobry den, prosim Vas o radu respektivne usmernenie. Od 1.12.2008 si platim DNP tak, ze za mesiac december 2008 som platila z max.VZ a od januara 2009 do teraz z min. VZ nepretrzite. Od roku 2007 som na materskej dovolenke s prvym dietatom. Momentalne som v 14t. tehotenstva. Teda RO pre vypocet materskej je pre mna rok 2009. Kedze si platim DNP z minima podla toho ako to chapem mi sice materska pripadne ale nie maximalna. Ak by som chcela maximalnu matersku mam len jednu moznost a sice sa tesne pred odchodom na matersku zamestnat tak, aby bol moj VZ na NP maximalny. Chapem to spravne alebo mam aj inu moznost? Vopred dakujem za Vasu pomoc.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

jankasm Pozri príspevok
To potom vypadá tak, že tie mamičky, ktoré nastúpia na RD po 1.1.2010 už nebudú môcť využiť DNP na poberanie nemocenských dávok popri poberaní rodičovkého príspevku? Moja sestra nastupuje na RD v januári 2010, asi ju tým veľmi nepoteším. A ako je to v návrhu s poberaním ošetrovného? Rovnako?
áno,
ale môj názor je taký, že by musela poberať nemocenské, (ošetrvné) celý kalendárny mesiac, t.j. ani 1den v kalendárnom mesiaci nesplala podmienku na nárok na RP. Vtedy by nárok na RP za daný kalend.mesiac nemala. No a vzhladom na to, že ošetrovné sa poberá max.10dní, tak to by musela mať napr. 3očr za sebou, aby nárok na RP nemala, alebo napr. končila poberanie materského a hned súvisle začne poberať iné nem.dávky.

Lebo stále ostáva v zákone, že stačí splniť podmienku na nárok na RP časť mesiaca a vypláca sa RP celý.
NO ale rada by som si prečítala aj názor napr. p. Mihála. ak je to možné Ak toto neprehliadne a nájde si čas.
Ak nájde, dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať