Zavrieť

Porady

Susedia nas ochladzuju

Dobry den, mame v dome celkom zaujimavy dlhodoby problem, nastahovali sa novi majitelia, ktori skoro vobec nekuria a dokonca dlhodobo vetraju, snad aj cely den, ked nie su doma. Maju tam taku zimu, ze na vrchnom poschodi pani ma urologicke problemy, z dovodov chladnej podlahy a nestaci jej pustene kurenie na plny vykon radiatora. Ako je mozne donutit tych ochladzovacov aby prestali ochladzovat susedov. Mame sa obratit na hygienu, alebo im zaviest nejake koeficienty za podchladenie bytu? Oni su asi v tom nazore, ze ked maju ochladeny byt, merac im nenamera odber tepla a tym padom sa vyhnu velkym uctom za teplo. Ja ako predseda SVB si s tym uz neviem rady, na dohovaranie nereaguju. Velmi pekne dakujem za nasich ostatnych obyvatelov bytovky.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
§ 2

Určená kvalita dodávky tepla

(1) Teplo na vykurovanie musí byť dodávané tak, aby bolad osiahnutá výsledná teplota t1 vo vykurovaných priestoroch podľa prílohy s maximálnou odchýlkou +- 3 st.C. Výslednou teplotou t1 je vnútorná teplota v miestnosti meraná určeným meradlom.

Zdroj : vyhláška z.z 152/2005 a tie minimálne teploty sú v prílohách

Podľa vyhlášky 152/2005 je určené kedy je vykurovacia sezóna.
Môže mi niekto povedať, ako s dá dosiahnuť požadovaná teplota (20°C), keď je vonku napríklad 15°C? A ako dosiahnem v nevykurovanej kúpeľni 24°C, keď v celom byte mám napr. 21°C? Mám sa sťažovať dodávateľovi tepla?

Vyhláška 152/2005
§ 1
Určený čas dodávky tepla
(1) Určený čas dodávky tepla na vykurovanie (ďalej
len „vykurovacie obdobie“) sa začína spravidla 1. septembra
príslušného kalendárneho roka a končí sa
31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.
(2) Teplo na vykurovanie začne dodávateľ
1) tepla (ďalej
len „dodávateľ“) dodávať, ak
a) vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom
období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich
dní pod 13
oC a podľa predpovede vývoja
počasia nemožno očakávať zvýšenie vonkajšej priemernej
dennej teploty v nasledujúcom dni nad túto
hodnotu a
b) vonkajšia priemerná denná teplota, ktorá tvorí štvrtinu
súčtu vonkajších teplôt meraných o 7.00 h,
o 14.00 h a o 21.00 h v tieni s vylúčením vplyvu sálania
okolitých stien bytových domov, pričom teplota
meraná o 21.00 h sa započítava dvakrát, nie je vyššia
ako 13
oC.
(3) Dodávateľ preruší vykurovanie, ak vonkajšia priemerná
denná teplota vzduchu vo vykurovacom období
vystúpi počas dvoch za sebou nasledujúcich dní nad
13
oC a podľa predpovede vývoja počasia nemožno očakávať
pokles vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom
dni pod túto hodnotu. Dodávateľ obnoví vo
vykurovacom období vykurovanie po splnení podmienok
dodávky tepla podľa odseku 2.

Naposledy upravil marjankaj : 14.11.09 at 21:36
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marjankaj Pozri príspevok
Podľa zákon 152/2005 je určené kedy je vykurovacia sezóna.
Môže mi niekto povedať, ako s dá dosiahnuť požadovaná teplota (20°C), keď je vonku napríklad 15°C?

Zákon 152/2005
§ 1
Určený čas dodávky tepla
(1) Určený čas dodávky tepla na vykurovanie (ďalej
len „vykurovacie obdobie“) sa začína spravidla 1. septembra
príslušného kalendárneho roka a končí sa
31. mája nasledujúceho kalendárneho roka.
(2) Teplo na vykurovanie začne dodávateľ
1) tepla (ďalej
len „dodávateľ“) dodávať, ak
a) vonkajšia priemerná denná teplota vzduchu vo vykurovacom
období klesne počas dvoch za sebou nasledujúcich
dní pod 13
oC a podľa predpovede vývoja
počasia nemožno očakávať zvýšenie vonkajšej priemernej
dennej teploty v nasledujúcom dni nad túto
hodnotu a
b) vonkajšia priemerná denná teplota, ktorá tvorí štvrtinu
súčtu vonkajších teplôt meraných o 7.00 h,
o 14.00 h a o 21.00 h v tieni s vylúčením vplyvu sálania
okolitých stien bytových domov, pričom teplota
meraná o 21.00 h sa započítava dvakrát, nie je vyššia
ako 13
oC.
(3) Dodávateľ preruší vykurovanie, ak vonkajšia priemerná
denná teplota vzduchu vo vykurovacom období
vystúpi počas dvoch za sebou nasledujúcich dní nad
13
oC a podľa predpovede vývoja počasia nemožno očakávať
pokles vonkajšej priemernej dennej teploty v nasledujúcom
dni pod túto hodnotu. Dodávateľ obnoví vo
vykurovacom období vykurovanie po splnení podmienok
dodávky tepla podľa odseku 2.

Moje pekné a ty si si nevšimol, že ja tam uvádzam § 2 a nie § 1, ktorý si sa tu posnažil a vypísal celý

Add myslím, že už miešaš jablká s hruškami, kedže sme ťa nachytali na hruškách
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Ja tiež!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
Si šikovnejšia ako ja,
hádam toto bude Marjankaj stačiť a prestane vyrývať, že nič také neexistuje.

Ja som netvrdil, že neexistuje. Ja som sa iba pýtal, kde je to uvedené a aké hodnoty. Alebo máš pocit, že ja vyrývam?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marjankaj Pozri príspevok
Ja som netvrdil, že neexistuje. Ja som sa iba pýtal, kde je to uvedené a aké hodnoty. Alebo máš pocit, že ja vyrývam?
Ano mám ten pocit, že vyrývaš a provokuješ v tejto téme.
I preto som si dala tú námahu a vyhladala danú vyhlášku. Pýtal si sa, ktorý zákon upravuje minimálne teploty našla som Ti ho a už si ho v dalšom príspevku prekrútil s tým §1 a s tou kúpelkou.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
Moje pekné a ty si si nevšimol, že ja tam uvádzam § 2 a nie § 1, ktorý si sa tu posnažil a vypísal celý

Add myslím, že už miešaš jablká s hruškami, kedže sme ťa nachytali na hruškách
Kto má nejaké znalosti z fyziky, ten asi pochopí, že ak je vonku 15°C tak vnútri asi nebude viac, keď dodávateľ nebude dodávať teplo.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marjankaj Pozri príspevok
Kto má nejaké znalosti z fyziky, ten asi pochopí, že ak je vonku 15°C tak vnútri asi nebude viac, keď dodávateľ nebude dodávať teplo.
Kto má nejaké znalosti z fyziky vie, že teplo sa udrží. Lebo steny zadržujú teplo. Nežijeme vo vzduchoprázdne ani vo vákuu. A prenosy tepla medzi vecami sú bežnou súčasťou fyziky.
A taktiež je známou vecou "akcia vyvolá reakciu.".

Navyše Ti pripomínam, pýtal si sa na minimálne teploty
marjankaj Pozri príspevok
A v ktorom zákone je stanovené aká má byť minimálna teplota?
nie na vykurovacie obdobie.
Prosím ťa nemiešaj hrušky z jablkami.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
Ano mám ten pocit, že vyrývaš a provokuješ v tejto téme.
I preto som si dala tú námahu a vyhladala danú vyhlášku. Pýtal si sa, ktorý zákon upravuje minimálne teploty našla som Ti ho a už si ho v dalšom príspevku prekrútil s tým §1 a s tou kúpelkou.

Pýtal som sa iba preto lebo za socializmu sa začalo kúriť iba keď teploty klesli pod 15°C. A keďže sito uviedol, že požadovaná teplota v byte je 20°C, tak sa mi to zdalo nelogické. Teraz sa mi zdá aj tá vyhláška postavená na hlavu. Vonku je 15°C a vnútri 20°C a pritom sa nekúri. Revolúcia vo fyzike.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marjankaj Pozri príspevok
Pýtal som sa iba preto lebo za socializmu sa začalo kúriť iba keď teploty klesli pod 15°C. A keďže sito uviedol, že požadovaná teplota v byte je 20°C, tak sa mi to zdalo nelogické. Teraz sa mi zdá aj tá vyhláška postavená na hlavu. Vonku je 15°C a vnútri 20°C a pritom sa nekúri. Revolúcia vo fyzike.
A prečo nečítaš celý §2 kde sa píše o odchýlke +- 3 stupne celzia, asi tá odchýlka je stanovená na prechodné obdobie.

Zvyšok odpovede máš tu http://www.porada.sk/1209443-post110.html nebudem sa opakovať.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

15
V Y H L Á Š K A
Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
z 20. januára 1999,
ktorou sa ustanovujú podrobnosti o spôsobe merania dodávok tepla,
spôsob výpočtu škody vzniknutej dodávateľovi tepla neoprávneným odberom tepla
a technické požiadavky na zabezpečenie hospodárnosti prevádzky sústavy tepelných zariadení,
dodávok tepla na vykurovanie a na prípravu teplej úžitkovej vodyVNÚTORNÉ TEPLOTY VYKUROVANÝCH PRIESTOROV
Vykurované priestory výsledná teplota ti


152
V Y H L Á Š K A
Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky
zo 6. apríla 2005
o určenom čase a o určenej kvalite dodávky tepla pre konečného spotrebiteľa




1. Obytné budovy
obývacie miestnosti, t.j. obývacie izby, spálne, jedálne, jedálne s kuchynským kútom, pracovne, detské izby 21
kuchyne 20
kúpeľne 24
WC 20
vykurované vedľajšie miestnosti (predsiene, chodby atď.) 15


Takže 21 + 20 + 24 + 20 +15 = 100 / 5 = 20 °C.

Čo už, jankov priobúda.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

marjankaj Pozri príspevok
Pýtal som sa iba preto lebo za socializmu sa začalo kúriť iba keď teploty klesli pod 15°C. A keďže sito uviedol, že požadovaná teplota v byte je 20°C, tak sa mi to zdalo nelogické. Teraz sa mi zdá aj tá vyhláška postavená na hlavu. Vonku je 15°C a vnútri 20°C a pritom sa nekúri. Revolúcia vo fyzike.
Revolúcia vo fyzike? Nie! V hlavách ľudí áno!
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
Kto má nejaké znalosti z fyziky vie, že teplo sa udrží. Lebo steny zadržujú teplo. Ak sa teplo udrží (podľa teba), potom sa nemusí vykurovať, a celá debata je tu o ničom. Nemusíme riešiť problém suseda ktorý nekúri. Veď ten čo si kúri, nech si ti teplo udrží. Nežijeme vo vzduchoprázdne ani vo vákuu. A prenosy tepla medzi vecami sú bežnou súčasťou fyziky.
A taktiež je známou vecou "akcia vyvolá reakciu.".

Navyše Ti pripomínam, pýtal si sa na minimálne teploty Na toto som odpoveď dostal

nie na vykurovacie obdobie. A teraz sa pýtam ako dosiahnuť teplotu vnútri mimo vykurovacieho obdobia. Snáď mi nechceš limitovať počet otázok?
Prosím ťa nemiešaj hrušky z jablkami.
v texte
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Je to otrasné, ale skutočné! Príde cenzor, preberie! Čo nechá?

Tribunál.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marjankaj Pozri príspevok
Ak sa teplo udrží (podľa teba), potom sa nemusí vykurovať, a celá debata je tu o ničom. Nemusíme riešiť problém suseda ktorý nekúri. Veď ten čo si kúri, nech si ti teplo udrží.

A teraz sa pýtam ako dosiahnuť teplotu vnútri mimo vykurovacieho obdobia. Snáď mi nechceš limitovať počet otázok?
a nepíšeme v tejto debate o presune tepla? z bytu kde sa nekúri ide chlad. Tým pádom sa menia podmienky, lebo stena chlad drží.
Asi nemáš chalupu alebo nechodíš na chalupy a chaty. Tam ked prídeš a začneš kúriť tak máš luft vykúrený na 35 stupne a pritom mrzne Ti riť na sedačke abo stoličke a nehovoriac o tom, aké chladné sú steny a, že trvá dva dni kým sa nahrejú a potom stačí už kúriť menej.

O tom sa rozprávame si myslím. Nechcem Ti limitovať p očet otázok, napríklad nadýchaním ako to robia počerný spoluobčania nadýchajú naprdia a hned majú teplúčko ( aj ked smradík ). Varením, pečením.... nie tak dávno ked plastové okno bolo niečim neslýchaným a nevideným, sa bežne v prípade zimy v byte vypekali koláče, kačice ... a tak sa získavalo teplo.

Vari nepamätáš?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
A prečo nečítaš celý §2 kde sa píše o odchýlke +- 3 stupne celzia, asi tá odchýlka je stanovená na prechodné obdobie.

Zvyšok odpovede máš tu http://www.porada.sk/1209443-post110.html nebudem sa opakovať.
Prečítal som si §2 a nie je tam nič o prechodnom období.
Podľa §1 dodávateľ nemusí dodávať teplo ak je teplota vyššia ako 13°C a na druhej strane podľa §2 má byť teplota v obývačke 21°C(+-3°C).
Teda v tomto období to asi nemusí byť a keď sa kúri, tak to musí byť tých 20°C ako hovoril sito? tam nestačí tá tolerancia -3°C, teda 17°C.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Xanti Pozri príspevok
a nepíšeme v tejto debate o presune tepla? z bytu kde sa nekúri ide chlad. Tým pádom sa menia podmienky, lebo stena chlad drží.
Asi nemáš chalupu alebo nechodíš na chalupy a chaty. Tam ked prídeš a začneš kúriť tak máš luft vykúrený na 35 stupne a pritom mrzne Ti riť na sedačke abo stoličke a nehovoriac o tom, aké chladné sú steny a, že trvá dva dni kým sa nahrejú a potom stačí už kúriť menej.

O tom sa rozprávame si myslím. Nechcem Ti limitovať p očet otázok, napríklad nadýchaním ako to robia počerný spoluobčania nadýchajú naprdia a hned majú teplúčko ( aj ked smradík ). Varením, pečením.... nie tak dávno ked plastové okno bolo niečim neslýchaným a nevideným, sa bežne v prípade zimy v byte vypekali koláče, kačice ... a tak sa získavalo teplo.

Vari nepamätáš?
Chlad nie je fyzikálna veličina a teda sa nemôže šíriť. Šíri sa iba teplo a to z prostredia s vyššou teplotou do prostredia s nižšou teplotou.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

marjankaj Pozri príspevok
Prečítal som si §2 a nie je tam nič o prechodnom období.
Podľa §1 dodávateľ nemusí dodávať teplo ak je teplota vyššia ako 13°C a na druhej strane podľa §2 má byť teplota v obývačke 21°C(+-3°C).
Teda v tomto období to asi nemusí byť a keď sa kúri, tak to musí byť tých 20°C ako hovoril sito? tam nestačí tá tolerancia -3°C, teda 17°C.
No, keby si mal len tých 17 °C, inak by si vyskakoval. A len v trenkách, ako masajovia? Ale nie od tepla! Tepelnej pohody.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

marjankaj Pozri príspevok
Prečítal som si §2 a nie je tam nič o prechodnom období.
Ano nepíše sa tam, nemôže byť celoročne ideálna teplota. Pár dní do roka znesiem aj ja chladnejší byt.
Ale nie celoročne ak cvakám za vykurovanie. A musím sedieť v čižmách v izbe lebo sused podomnou nekúri, alebo si musím zatepliť stenu lebo sused veľa nekúri a kradne moje teplo.

Podľa §1 dodávateľ nemusí dodávať teplo ak je teplota vyššia ako 13°C a na druhej strane podľa §2 má byť teplota v obývačke 21°C(+-3°C).
A kde konkretne sa píše v zákone, že musí byť celoročne taká teplota?
A kde máš pomerané, že ak pri 13 °C vypnú kotolňu tak o dve hodiny máš v byte 13°C
?
Hm?

Teda v tomto období to asi nemusí byť a keď sa kúri, tak to musí byť tých 20°C ako hovoril sito? tam nestačí tá tolerancia -3°C, teda 17°C.
Marjankaj o čo Ti ide? Čo riešiš? Vari táto neplodná debata pomôže zadávateľovi témy?
To si myslíš?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

marjankaj Pozri príspevok
Chlad nie je fyzikálna veličina a teda sa nemôže šíriť. Šíri sa iba teplo a to z prostredia s vyššou teplotou do prostredia s nižšou teplotou.
Správne, prestaň kúriť, dodávať energiu. Čo sa stane?

Prestaň jesť a vychladneš! A nebude to tým, že chlad ovládne tvoje telo?

Podľa teba chlad nexistuje, ak nie načo teplo?

Ani +/- neexistuje?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať