Zavrieť

Porady

Ako vymahat dlh

Poprosil by som niekoho o radu, mam problem s jednym dlznikom a neviem ako mam spravne postupovat.

Dna 20.11.2009 som predaval jeden drahy dvd prehravac, kupec nemal dostatok hotovosti a tak sme sa dohodli inak.
Spisali sme zmluvu o pozicke, ktoru som nasiel na tejto stranke.
Nemal som zaujem o neaky urok a tak som ho v zmluve vynechal.
Sumu sme stanovili na 320 €, spolu sme isli k notarovi tu v Bratislave a nechali si zmluvu osvecit.
Dlznik mi mal pozicku spaltit do 25.11.2009, ale do dnes sa tak nestalo.
Telefony mi zdviha velmi sporadicky a zakazdim ma ujisti, ze ma peniaze ale nikdy sa so mnou nestretne a nevyplati mi dlh.

Poprosil by som poradit ako mam konat aby som dostal svoje peniaze spat.

Za vsetky rady vopred dakujem.

S pozdravom,
Robert
Usporiadat
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
east_dream Pozri príspevok
Poprosil by som niekoho o radu, mam problem s jednym dlznikom a neviem ako mam spravne postupovat.

Dna 20.11.2009 som predaval jeden drahy dvd prehravac, kupec nemal dostatok hotovosti a tak sme sa dohodli inak.
Spisali sme zmluvu o pozicke, ktoru som nasiel na tejto stranke.
Nemal som zaujem o neaky urok a tak som ho v zmluve vynechal.
Sumu sme stanovili na 320 €, spolu sme isli k notarovi tu v Bratislave a nechali si zmluvu osvecit.
Dlznik mi mal pozicku spaltit do 25.11.2009, ale do dnes sa tak nestalo.
Telefony mi zdviha velmi sporadicky a zakazdim ma ujisti, ze ma peniaze ale nikdy sa so mnou nestretne a nevyplati mi dlh.

Poprosil by som poradit ako mam konat aby som dostal svoje peniaze spat.

Za vsetky rady vopred dakujem.

S pozdravom,
Robert
Ja osobne by som taky obchod ani neuzavrel320 EUR a na splátky???
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

k.i.n.o. Pozri príspevok
To je práve to - predpokladám, že ide len o štandardnú zmluvu o pôžičke, tak mi to vyplýva zo zadania. Ak by obsahovala uznanie dlhu s exekučným titulom, čo si nemyslím, bolo by to iné.
ešte by som sa chcel opýtať, ako by postupoval exekútor, ak by bol právoplatný rozsudok, kde by bol vinník odsúdený k náhrade škody v rozsahu xy € bez uvedenia termínu a splátkového kalendára... aj v takomto prípade je nutné dávať na súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu, a platiť 6 % z dlžnej sumy?... (prípadne ak by sa chcel dlh vymáhať od manželky odsúdeného nakoľko vznikol počas manželstva - je potrebný platobný rozkaz alebo stačí rozsudok?)
0 0
east_dream east_dream

east_dream je offline (nepripojený) east_dream

Takto znie moja zmluva, ktoru mam overenu notarom.








ZMLUVA O PÔŽIČKE


1.ZMLUVNÉ STRANY


1.1.Veriteľ

meno a priezvisko : Róbert Varga
bydlisko : Podbiel 301, 027 42
rodné číslo :
Číslo OP :


( ďalej len ako “Veriteľ“ )


1.2.Dlžník

meno a priezvisko :
bydlisko :
rodné číslo :
Číslo OP :
( ďalej len ako “Dlžník“ )


1.3.Veriteľ a Dlžník uzatvárajú medzi sebou v zmysle § 657 a násl. Občianskeho zákonníka túto zmluvu o pôžičke ( ďalej len “Zmluva“).


2.PREDMET ZMLUVY

2.1.Na základe Zmluvy sa:

2.1.1.Veriteľ zaväzuje poskytnúť Dlžníkovi peňažnú pôžičku vo výške, spôsobom a za podmienok dohodnutých Zmluvou,

2.1.2.Dlžník zaväzuje poskytnutú pôžičku Veriteľovi vrátiť, a to v lehote, spôsobom a za podmienok dohodnutých Zmluvou.


3.VÝŠKA PÔŽIČKY

3.1.V zmysle bodu 2.1.1. Zmluvy poskytne Veriteľ Dlžníkovi peňažnú pôžičku vo výške 320,- Euro ( slovom tristodvadsať Euro)- / ďalej len “Pôžička“ /.



4.PLNENIE PREDMETU ZMLUVY

4.1.Veriteľ sa zaväzuje poskytnúť Dlžníkovi celú sumu Pôžičky určenej v bode 3.1. Zmluvy v hotovosti, dňa 20.11.2009.

4.2.Dlžník je povinný vrátiť poskytnutú pôžičku a zaplatiť dohodnutý úrok jednorázovo v hotovosti dňa 25.11.2009.



5.ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

5.1.Právne vzťahy medzi zmluvnými stranami Zmluvou bližšie neupravené sa riadia príslušnými ustanoveniami Občianskeho zákonníka a ostatných platných právnych predpisov SR.

5.2.Zmluva sa vyhotovuje v 2 ( dvoch ) rovnopisoch, pričom každá zo zmluvných strán obdrží po podpise Zmluvy 1 ( jeden ) rovnopis.

5.3.Zmluva predstavuje jediný dohovor zmluvných strán týkajúcich sa predmetu Zmluvy, a akákoľvek zmena Zmluvy je možná len písomným dodatkom k Zmluve uzavretým oboma zmluvnými stranami.

5.4.Zmluva je platná a účinná okamihom podpisu oboch zmluvných strán.

5.5.Zmluvné strany vyhlasujú, že si Zmluvu prečítali, všetky jej ustanovenia sú im jasné a zrozumiteľné, pričom dostatočným spôsobom vyjadrujú vážnu a slobodnú vôľu oboch zmluvných strán zbavenú akýchkoľvek omylov, na dôkaz čoho pripájajú svoje podpisy.




Veriteľ Dlžník



podpis : .......................................... podpis : .........................................
meno : Róbert Varga meno :


dátum : v Bratislave, 20.11.2009 dátum : v Bratislave, 20.11.2009
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

Ice dive Pozri príspevok
ešte by som sa chcel opýtať, ako by postupoval exekútor, ak by bol právoplatný rozsudok, kde by bol vinník odsúdený k náhrade škody v rozsahu xy € bez uvedenia termínu a splátkového kalendára... aj v takomto prípade je nutné dávať na súd žiadosť o vydanie platobného rozkazu, a platiť 6 % z dlžnej sumy?... (prípadne ak by sa chcel dlh vymáhať od manželky odsúdeného nakoľko vznikol počas manželstva - je potrebný platobný rozkaz alebo stačí rozsudok?)
rozsudok je exekučný titul, netreba ho dávať znova na vydanie ďalšieho rozsudku Nie je na ňom ani uvedené, že treba sumu uhradiť po právoplatnosti rozsudku?
na majetok manželky sa nedá siahať, len na majetok v bsm, teda spoločný
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

iriska Pozri príspevok
rozsudok je exekučný titul, netreba ho dávať znova na vydanie ďalšieho rozsudku Nie je na ňom ani uvedené, že treba sumu uhradiť po právoplatnosti rozsudku?
na majetok manželky sa nedá siahať, len na majetok v bsm, teda spoločný
na rozsudku nie je uvedené do kedy je potrebné dlžnú sumu uhradiť (poškodených je viacero) jasné, že niečo robiť sa bude dať až keď bude právoplatný rozsudok - pravdepodobne tam bude musieť byť "splátkový kalendár" siahať sa dá len na majetok v BSM to je jasné, avšak ak dlh vznikol počas manželstva neručí za tento aj manželka resp. dalo by sa od nej požadovať splatenie predmetného dlhu formou zrážok z jej mzdy? (aj keď je ich manželstvo v súčasnosti rozvedené?)
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

neviem z akého titulu by tam musel byť splátkový kalendár ... hm?

p.s. exekútori sa radi vyhrážajú manželkám povinných a niekedy im siahajú na majetok, ale neviem o zákonnej opore tohoto
0 0
Ice dive Ice dive

Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

iriska Pozri príspevok
neviem z akého titulu by tam musel byť splátkový kalendár ... hm?

p.s. exekútori sa radi vyhrážajú manželkám povinných a niekedy im siahajú na majetok, ale neviem o zákonnej opore tohoto
splátkový kalendár z toho titulu, nakoľko sa jedná o sumu okolo 165 000 € (je viacero poškodených) takže pochybujem, že by to bol schopný zaplatiť pri právoplatnosti rozsudku...

zákonná opora by mala byť podľa mňa v občianskom zákonníku, nakoľko BSM hovorí, že všetko čo nadobudnú manželia počas trvania manželstva tak sa delí na polovicu (v tomto prípade nadobudli dlhy...) - preto by ma zaujímalo či manželka odsúdeného v prípade právoplatného rozsudku je povinná dlh splácať v prípade, že to nemôže robiť jej manžel (s ktorým sa rozviedla z dôvodu, že spáchal trestný čin za ktorý bude sedieť...)
0 0
iriska iriska

iriska je offline (nepripojený) iriska

keď to je u exekútora,ten vymáha, čo môže, nestará sa o splácanie, ak je uvedené, že to majú uhradiť viacerí spoločne a nerozdielne, vymáha od toho, čo má majetok.

ohľadom zhabania majetku manželky je to aj tak dosť otázne. ja napríklad by som svojho manžela zabila na fleku, ak by mi urobil taký dlh - ale to len na okraj
0 0
svetlik svetlik

svetlik je offline (nepripojený) svetlik

platobnz rozkaz ti sud vyda aj bez navrhu
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
svetlik Pozri príspevok
platobnz rozkaz ti sud vyda aj bez navrhu
Už som sa raz modlil , tu v tomto príspevku ......

http://www.porada.sk/1221619-post21.html

....teraz by som Ťa požiadal , aby si už viacej takýchto " rád " nedával .....trieskaš blbosti .....

Platobný rozkaz

Platobný rozkaz je druh rozhodnutia súdu v občianskoprávnom konaní. Podmienky jeho vydania upravuje Občiansky súdny poriadok(OSP). Súd v ňom ukladá odporcovi (žalovanému), aby do 15 dní od doručenia zaplatil navrhovateľovi uplatnenú pohľadávku a trovy konania, alebo v tej istej lehote na tomto súde podal odôvodnený odpor.

Od obyčajného rozsudku sa líši najmä tým, že mu nepredchádza pojednávanie, a možno ho vydať iba na základe predložených listín(dôkazov). Výhoda tejto formy rozhodnutia spočíva najmä v jeho rýchlom vydaní. Lehotu na vydanie PR zákon nepredpisuje, spravidla je však kratšia ako pri rozsudku, ktorému väčšinou predchádza pojednávanie, alebo komunikácia medzi súdom a účastníkmi.

KEDY SA VYDÁVA PLATOBNÝ ROZKAZ ?

Ako už vyplýva z názvu, vždy pôjde o zaplatenie peňažnej sumy. Súd tak môže urobiť na návrh účastnika, ale aj bez neho, ak právo na zaplatenie vyplýva zo žaloby. Či ho súd vydá, alebo bude postupovať ako pri bežnej žalobe, závisí od súdu. Ak PR nevydá, nariadi pojednávanie.

Platobný rozkaz nemožno vydať, ak nie je známy pobyt odporcu alebo ak by sa mal platobný rozkaz doručiť do cudziny (napr. keď obchodná spoločnosť, t.j. odporca, má sídlo v cudzine).

KEDY JE PR VYKONATEĽNÝM ?

Vykonateľnosť u platobného rozkazu nastáva dňom, kedy márne uplynula lehota na dobrovoľné zaplatenie peňažnej sumy(15 dní) a zároveň v tejto lehote nebol na súde podaný odôvodnený odpor.

Exekučný titul, ktorým je v tomto prípade rozhodnutie súdu formou platobného rozkazu, je potrebné opatriť potvrdením o vykonateľnosti. Vykonateľnosť platobného rozkazu potvrdí súd, ktorý ho vydal v prvom stupni. V praxi sa kópia platobného rozkazu, ktorá bola doručená navrhovateľovi, zašle na súd, aby na nej vyznačil jeho vykonateľnosť. Na základe takéhoto platobného rozkazu možno podať návrh na vykonanie exekúcie v zmysle § 38 Exekučného poriadku.

AKO NAPÍSAŤ NÁVRH ?

Náležitosti sú v podstate zhodné s náležitosťami žaloby podľa §42 a 79 OSP. Najväčší rozdiel je v tom, že sa podanie neoznačí ako žaloba na zaplatenie peňažnej sumy, ale ako návrh na vydanie platobného rozkazu. Ale ani tento názov nemusí byť presný, pretože súd má podania posudzovať podľa obsahu a nie podľa názvu. Malo by však byť jasné, že máme záujem o vydanie platobného rozkazu.

Náležitosti:

- označenie súdu, ktorému je určený,

- označenie navrhovateľa,

- meno, priezvisko, bydlisko, navrhovateľa a odporcu, prípadne ich zástupcov, údaj o štátnom občianstve,

- ak je účastníkom právnická osoba, návrh musí obsahovať názov alebo obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo, ak je pridelené,

- ak je účastníkom fyzická osoba oprávnená podnikať(živnostník...), návrh musí obsahovať obchodné meno, sídlo a identifikačné číslo, ak je pridelené,

- ak je účastníkom štát, návrh musí obsahovať označenie štátu a označenie príslušného štátneho orgánu, ktorý bude za štát konať,

- stručné označenie veci(„návrh na vydanie platobného rozkazu na zaplatenie 100 Sk“),

- pravdivé opísanie všetkých skutočností(„Prvého januára som Tomášovi Podlžnému požičal 100 Sk a dodnes mi nič nevrátil, hoci sľuboval, že...“),

- označenie dôkazov( „dôkaz: zmluva o pôžičke, výzva na zaplatenie z 1.6.2006...“),

- návrh na znenie PR („...a preto navrhujem, aby súd vydal tento platobný rozkaz: Tomáš Podlžný, bytom Dlžníkovce 7, je povinný zaplatiť Emilovi Veriacemu, bytom Botanická 1, Bratislava, peňažnú sumu vo výške 100 Sk spolu s náhradou trov konania vo výške 2000Sk- súdny poplatok a úrokmi z omeškania vo výške 14% od splatnosti pohľadávky až do zaplatenia“)

- dátum napísania,

- vlastnoručný podpis,

- priložiť počet rovnopisov podľa počtu odporcov, plus jeden pre súd(ak je jeden odporca, zašleme v obálke dva zhodné návrhy),

- priložiť listiny na ktoré sa navrhovateľ odvoláva(dôkazy), okrem ak ich nemôže priložiť bez vlastnej viny(napr. ich má odporca),
http://pravna.szm.com/firstaid/platobnyr.htm
0 0
dreduska dreduska

dreduska je offline (nepripojený) dreduska

Caute, my mame iny problem, v aprili tohto roku nam obecny architekt odporucil inziniera architekta na vypracovanie projektovej dokumentacie ktoru potrebujeme k stavebnemu povoleniu. tak sme mu zavolali, stretli sme sa, byva v rovnakej casti ako my, na druhom stretnuti si vypytal zalohu 1700 eur, dovtedy posobil velmi seriozne, verili sme mu a peniaze sme mu dali, stavba nam ponahla preto sme sa unahlili. odvtedy ho nahaname a on nic neurobil, vzdy prisiel len s projektovou studiou, ktora bola vzdy zla a nevhodna, nezvyha nam telefony, zatajoval sa a ked sme ho niekde vymakli, tak sa dusoval ze pride, a nic. tak sme si o nom pozistovali a zistili sme ze je to byvaly alkoholik a neplatic obecneho bytu..smola...nemame ziadnu zmluvu iba potvrdenie o zaplateni zalohy, ako mame postupovat, aby nam vratil nase peniaze??dakujem
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

No pokiaľ nemáte žiadne lajstro - slovo proti slovu. Nejaký svedok by nebol?
0 0
fortunka fortunka

fortunka je offline (nepripojený) fortunka

Skuste ho pisomne vyzvat na vratenie tej a tej zalohy, doklad o odoslani si nechajte. Ked nebude reagovat do doby co mu tam napisete, hned spiste zalobu a urychlene rieste, necakajte, ze sa s vami zacne z nicoho nic bavit...
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

25.11.2009 uplynú 3 roky od uzavretia zmluvy o požičaní 320,- €. Pozor na premlčanie lehoty.
Najskôr podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu, priložiť zmluvu o pôžičke a uviesť aj úroky. Za také všeobecné úroky sa považujú 8,5 - 9 % ročne z požičanej sumy. Ale treba konať, lebo môže prísť k premlčaniu.
0 0
dreduska dreduska

dreduska je offline (nepripojený) dreduska

..svedka mame a aj potvrdenie o zaplateny zalohy..hmm
0 0
dreduska dreduska

dreduska je offline (nepripojený) dreduska

..aha skusime, dakujeme
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať