Zavrieť

Porady

Účtovné výkazy pre JÚ

Prosím poraďte, aké je usmernenie pre vyplňanie účtovných výkazov pre jednoduché účtovníctvo. Nikde som sa nedopátrala, že by boli pre rok 2009 nové výkazy. Tie pôvodné sú stavané na SKK a teraz neviem, či mám sumy zaokrúhliť na celé eurá alebo tam prirobiť čiarku a vyplniť presne podľa účtovníctva. Ďakujem.
Usporiadat
Ejo Ejo

Ejo je offline (nepripojený) Ejo

nika.sum Pozri príspevok
Potrebovala som si nahodit pociatocne hodnoty a dost ma zaujimalo co tam nahadzujem. Je to tzv. igelitkar, takze mu musim spracovat r. 2009. Co mam spravit nahodit si zle pociatocne hodnoty, myslim, ze je pre mna jednoduchsie podat opraveny vykaz MaZ za r. 2008 alebo ako by ste to riesili?
Ja mám taký istý prípad. Ale nemienin prerábať účtovníctvo po inom účtovníkovi. Napríklad aj stav na BÚ nesedí. Takže ja začnem s tým, čo mám na BÚ ako PS k 1.1.2009. To, že on vykázal niečo iné, nech si pýtajú potom od neho vysvetlenie. A v závazkoch má tiež zvláštne sumy, napríklad závazok voči SP z r. 2006 3 Sk. Všetko som prepočítala na euro, a treba spraviť inventarizáciu k 31.12.2009 a neviem, čo s touto položkou, keď doklad o úhrade týchto 3 Sk nemám, asi budem musieť vykázať v závazkoch ďalej.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ejo Pozri príspevok
Ja mám taký istý prípad. Ale nemienin prerábať účtovníctvo po inom účtovníkovi. Napríklad aj stav na BÚ nesedí. Takže ja začnem s tým, čo mám na BÚ ako PS k 1.1.2009. To, že on vykázal niečo iné, nech si pýtajú potom od neho vysvetlenie. A v závazkoch má tiež zvláštne sumy, napríklad závazok voči SP z r. 2006 3 Sk. Všetko som prepočítala na euro, a treba spraviť inventarizáciu k 31.12.2009 a neviem, čo s touto položkou, keď doklad o úhrade týchto 3 Sk nemám, asi budem musieť vykázať v závazkoch ďalej.
mne nastastie banka sedi. Mozem tiez spravit tak ze si dam do pociatocnych stavov vsetko dobre, ale potom z predchadzajucim obdobim (myslim stlpec) nahodim to co tam bolo podla stareho uctovnika? Nechcem prerabat uctovnictvo len opravit vykaz alebo to mam nechat tak? ale neviem co s tymi ostatnymi zavazkami? ako ich dostanem z ucta?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
nika.sum Pozri príspevok
mne nastastie banka sedi. Mozem tiez spravit tak ze si dam do pociatocnych stavov vsetko dobre, ale potom z predchadzajucim obdobim (myslim stlpec) nahodim to co tam bolo podla stareho uctovnika? Nechcem prerabat uctovnictvo len opravit vykaz alebo to mam nechat tak? ale neviem co s tymi ostatnymi zavazkami? ako ich dostanem z ucta?
Monika, aj ja som riešila podobný prípad a spravila som to takto:
Nahodila som si najprv správne počiatočné stavy /to preto, aby som mala ľahšiu kontrolu/, následne som zaúčtovala rok 2009 a potom som si prevzala počiatočné stavy z výkazu, ktorý som dostala od bývalej účtovníčky a tak som ˇk daňovému priznaniu výkazy aj vytlačila. Musíš použiť počiatočné stavy z výkazu, lebo potom by Ťa DÚ vyzval, že máš zlý výkaz.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

mysimis Pozri príspevok
Monika, aj ja som riešila podobný prípad a spravila som to takto:
Nahodila som si najprv správne počiatočné stavy /to preto, aby som mala ľahšiu kontrolu/, následne som zaúčtovala rok 2009 a potom som si prevzala počiatočné stavy z výkazu, ktorý som dostala od bývalej účtovníčky a tak som ˇk daňovému priznaniu výkazy aj vytlačila. Musíš použiť počiatočné stavy z výkazu, lebo potom by Ťa DÚ vyzval, že máš zlý výkaz.
preto som chcela, ze podam opraveny vykaz MaZ za r. 2008, nakolko zmena vykazu by nemenila hodnoty v DP za r. 2008. Inak nie je problem pred tlacou opravit stlpec za predchadzajuce obdobie priamo v PC aby mi to sedelo.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
nika.sum Pozri príspevok
preto som chcela, ze podam opraveny vykaz MaZ za r. 2008, nakolko zmena vykazu by nemenila hodnoty v DP za r. 2008. Inak nie je problem pred tlacou opravit stlpec za predchadzajuce obdobie priamo v PC aby mi to sedelo.
Monika, ja by som podala opravený výkaz len v tom prípade, ak by som opravila celé účtovníctvo - vidím tam toľko chýb, že by som nemala odvahu len tak vyopravovať výkaz. Upozornila som na to aj podnikateľku a je na nej či ma požiada o opravu, alebo to nechá tak.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

mysimis Pozri príspevok
Monika, ja by som podala opravený výkaz len v tom prípade, ak by som opravila celé účtovníctvo - vidím tam toľko chýb, že by som nemala odvahu len tak vyopravovať výkaz. Upozornila som na to aj podnikateľku a je na nej či ma požiada o opravu, alebo to nechá tak.
no aj ja to necham tak. Teraz pozeram, ze najomne za prevadzku uhradzane FO - podnikatelovi uhradene v 11/2008 za prvy polorok r. 2009, bolo dane do nakladov v r. 2008. Ale ak spravne chapem §19 odst.4 zak. DzP, tak by to malo byt casovo rozslisene.
0 0
Jenny-jana Jenny-jana

Jenny-jana je offline (nepripojený) Jenny-jana

Jenny-jana Pozri príspevok
Prosim poradte mi , nemam s tým skusenosti. Jedna sa vlastne o otca. Už niekolko rokov nepodnika, ale živnosť zrušil až toho marca minuleho roku. Robila som mu daňové priznania B a mal prijem len zo závislej činnosti. Do výkazov o príjmocj a záväzkoch som stale opísala čo mal pred tým, ked mu to robila ekonomka, takže nemam žiadny jeho softwer. tak ak možte pomožte mi čo s tým mam urobiť presnejšie, Dakujeeem
Viem, že je potrebné zdaniť dané pohladavky ale môžem k daným fakúram(pohladavkám) vystaviť dobropisy este do marca 2009 aby som to nemusela zdanovať? Pretože tie pohladavky nebudu nikdy zinkasované.??
0 0
Jenny-jana Jenny-jana

Jenny-jana je offline (nepripojený) Jenny-jana

nika.sum Pozri príspevok
no aj ja to necham tak. Teraz pozeram, ze najomne za prevadzku uhradzane FO - podnikatelovi uhradene v 11/2008 za prvy polorok r. 2009, bolo dane do nakladov v r. 2008. Ale ak spravne chapem §19 odst.4 zak. DzP, tak by to malo byt casovo rozslisene.
Ale ked to zaplatil v roku 2008 tak je to výdavok roku 2008 aj ked je to na rok 2009. Platí to kedy to bolo uhradené.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jenny-jana Pozri príspevok
Ale ked to zaplatil v roku 2008 tak je to výdavok roku 2008 aj ked je to na rok 2009. Platí to kedy to bolo uhradené.
Treba si vsak pozriet §19 odst.4. Bolo to uhradene FO.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Jenny-jana Pozri príspevok
Viem, že je potrebné zdaniť dané pohladavky ale môžem k daným fakúram(pohladavkám) vystaviť dobropisy este do marca 2009 aby som to nemusela zdanovať? Pretože tie pohladavky nebudu nikdy zinkasované.??
Janka, viem ze tu na porade to bolo uz mnohokrat pisane a urcite Vam zareaguje niekto kto ma s tym vacsie skusenosti ale to, ze neboli pohladavky uhradene nie je dovod, na vystavenie dobropisu. Dobropis by sa mal vystavit ak nebola sluzba dodana alebo tak ako mala byt, ak bol tovar vrateny .... Skuste tu este pohladat, urcite o dobropisoch nie co viac najdete. A este ste spominali, ze su firmy zrusene, tak na koho by ste chceli vystavovat dobropis?
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Pomôžete mi s mojou maličkou dilemou?
JÚ - MRP - SZČO
Výkaz majetku a záväzkov:
do záväzkov čo všetko mám dať? program MRP mi tam teraz nič nedal, je možné, že nemám žiadne záväzky?
a do pohľadávok mi tam dal program 6179 EUR, čo to môže byť?
Nejak som si neni istá, čo patrí do záväzkov a čo do pohľadávok.
Prosím nejakú dobrú dušu.... Dakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

ani1 Pozri príspevok
Pomôžete mi s mojou maličkou dilemou?
JÚ - MRP - SZČO
Výkaz majetku a záväzkov:
do záväzkov čo všetko mám dať? program MRP mi tam teraz nič nedal, je možné, že nemám žiadne záväzky?
a do pohľadávok mi tam dal program 6179 EUR, čo to môže byť?
Nejak som si neni istá, čo patrí do záväzkov a čo do pohľadávok.
Prosím nejakú dobrú dušu.... Dakujem
Nerobím v MRP... ale otvor knihu záväzkov a pohľadávok či tam máš niečo neuhradené, pretože len odtiaľ aspoň v Alfe sa ťahajú čísla do Výkazov.
Do KZ okrem iného by si mala nahrať k 31.12.09 minimálne mzdy za 12/09, daň zo mzdy za 12/09, odvody do SP a ZP za 12/09, DPH za 4Q alebo 12/09, daň z príjmu FO za r. 2009 atď.... proste všetky platby, ktoré súvisia s r. 2009 a budú uhradené v priebehu r. 2010.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Manual Pozri príspevok
Nerobím v MRP... ale otvor knihu záväzkov a pohľadávok či tam máš niečo neuhradené, pretože len odtiaľ aspoň v Alfe sa ťahajú čísla do Výkazov.
Do KZ okrem iného by si mala nahrať k 31.12.09 minimálne mzdy za 12/09, daň zo mzdy za 12/09, odvody do SP a ZP za 12/09, DPH za 4Q alebo 12/09, daň z príjmu FO za r. 2009 atď.... proste všetky platby, ktoré súvisia s r. 2009 a budú uhradené v priebehu r. 2010.

Janko tieto dve rovnaké odpovede menia situáciu .Ale je na každom , ako si to vyloží .
http://www.porada.sk/1295160-post18.html
http://www.porada.sk/1295214-post22.html
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Tak to som z toho....podla toho §5 postupov uctovania nie je zadane ako sa to riesi na prelome roka. Ja som do ostatnych zavazkov vzdy davala k 31.12. mzdy, DPH, dan z prijmu a posledne tusim dva roky aj DzMV. Ked dobre rozumiem odpovediam z DU, tak by som to tam nemala davat....
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

môžem teda dať do záväzkov: odvody do fondov za december, daň z mot.voz., daň z príjmu ? iné asi tam nemám...
a do pohľadávok mi program stiahol všetky neuhradené faktúry z roku 2009 zrejme.... Dobre myslím?
0 0
sisa 7 sisa 7

sisa 7 je offline (nepripojený) sisa 7

karpis Pozri príspevok
Výkazy sa zaokrúhľujú na celé eurá. je to na tlačive napísané na prvej strane hned za dátumom
A ako sa zaokruhlujú? Smerom nadol alebo nahor?
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

ani1 Pozri príspevok
môžem teda dať do záväzkov: odvody do fondov za december, daň z mot.voz., daň z príjmu ? iné asi tam nemám...
a do pohľadávok mi program stiahol všetky neuhradené faktúry z roku 2009 zrejme.... Dobre myslím?
môžte sa mi niekto mrknúť na tento príspevok?
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

Manual Pozri príspevok
Nerobím v MRP... ale otvor knihu záväzkov a pohľadávok či tam máš niečo neuhradené, pretože len odtiaľ aspoň v Alfe sa ťahajú čísla do Výkazov.
Do KZ okrem iného by si mala nahrať k 31.12.09 minimálne mzdy za 12/09, daň zo mzdy za 12/09, odvody do SP a ZP za 12/09, DPH za 4Q alebo 12/09, daň z príjmu FO za r. 2009 atď.... proste všetky platby, ktoré súvisia s r. 2009 a budú uhradené v priebehu r. 2010.
Knihu pohľadávok nevediem, nemám žiadne pohľadávky okrem faktúr, ktoré ešte nemám zaplatené a tie si viem vytlačiť ako zoznam ńeuhradených faktúr.
a v knihe záväzkov mám len úver, ktorý mi ostal zaplatiť....
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

mysimis Pozri príspevok
Monika, ja by som podala opravený výkaz len v tom prípade, ak by som opravila celé účtovníctvo - vidím tam toľko chýb, že by som nemala odvahu len tak vyopravovať výkaz. Upozornila som na to aj podnikateľku a je na nej či ma požiada o opravu, alebo to nechá tak.
Podľa môjho názoru, ak máš dodržať zásadu bilančnej kontinuity = zostatky ku 31. 12. sa rovnajú počiatočným stavom budúceho účtovného obdobia ( ak ide o kalendárny rok), t. j. v stavu k 1. 1. musíš sa zaoberať aj zisťovaním, kde nastala chyba, aj keď nie si za tieto rozdiely osobne ty zodpovedná ... a na to upozorniť svojho klientku.
Naposledy upravil promont maja : 17.02.10 at 09:09
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

ani1
môžem teda dať do záväzkov: odvody do fondov za december, daň z mot.voz., daň z príjmu ? iné asi tam nemám...
a do pohľadávok mi program stiahol všetky neuhradené faktúry z roku 2009 zrejme.... Dobre myslím?
ani1 Pozri príspevok
môžte sa mi niekto mrknúť na tento príspevok?

zavazky - su vsetky neuhradene prijate faktury a tiez to co mas v ostatnych zavazkoch - DPH - dan.pov., Dan z prijmu, DzMV, mzdy, poistene za 12/2009, popripade ine zavazky. (sice ked som si citala predchadzajuce prispevky, tazko povedat ako si to vysvetluje DU).
pohladavky - tam su zase vsetky neuhradene vydane faktury, ostatne pohladavky - preplatok na dani z MV, preplatok DzP, nadmerny odpocet a ine.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať