Zavrieť

Porady

oprava balkonov

MaFa MaFa

MaFa je offline (nepripojený) MaFa

Chcem sa Vás všetkých spýtať na zmenu, ktorá nastala vo financovaní opravy balkonov. Naše spoločenstvo má 118 bytových a nebytových jednotiek, ale len 54 bytov má balkony. Pripadá mi nefér, aby všetci vlastníci prispievali na celkovú opravu balkonov. Sú i také, o ktoré sa 4o-5O rokov nikto nestaral - nenatrel ani len zárubne. Podľa novej vyhlášky za stav balkonov je zodpovedné SVB - vie mi niekto poradiť, či treba z fondu platiť celkovú opravu - t.j. výmena dlažby, tesnenia, zárubní. Ďakujem
Usporiadat
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

slavica Pozri príspevok
Jednoznačne nesúhlasím s úpravou v zákone, kde hodili opravu balkonov na správcov a predsedov a s posledným vyhlásením p.Jurčákovej v TV/lampáreň/, kde prehlasila, že balkon je spoločnou časťou domu....To sa pojdem teda poprechádzať po balkonoch susedov,kedy chcem nie???
este ma napadla jedna kacirska myslienka. ak su balkony spolocnou castou domu a teda aj moje (som na prizemi a balkom nemam), mali by mi ostatni vlastnici, ktori ich vyhradne vyuzivaju, platit najomne za jeho vyuzivanie. to znie logicky nie?
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

tadoo Pozri príspevok


otazka: nebola by najlacnejsia oprava poskodeneho balkonu jeho "odpilenie" ci ina likvidácia?? to uz potom nikomu na hlavu padat nebude.
Presne tak ako píšeš v celom príspevku a tých 25% je somarina ako vyšitá, to zas bude hádok kto, koľko, prečo a začo....
K poslednej tvojej vete dodám....nebude padať na hlavu a nebude si vlastník pri predaji pýtať naviac 1700€ za to že predáva byt s balkonom....o ktorý sa mimochodom vôbec nestaral../ale MÁ balkón...frajer/čo je doležitá otázka kupujúceho...
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ono tých sprostých 25% mysleli tí dvaja "podarení poslanci", čo to navrhovali, asi tak že sa bude identifikovať ,kto vôbec balkon má a bude opäť na zvážení vlastníkov, koľko si rozhodnú dávať. Ale pri takom katastrofalnom stave balkonov, aky je v mnohých domoch je to riešenie o ničom, lebo dáva možnosti zase lajdákom, ktorí sa o balkon nestarajú, aby brzdili rozhodovanie.
Nuž zase je len na predsedoch, aby vysvetlili vlastníkom, že oprava takého balkona sa pohybuje v priemere od 15 do 30.tis/ 500-1000€/ a preto 25% v žiadnom prípade problém nerieši.
0 0
Lotarka Lotarka

Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

tadoo Pozri príspevok
od 1.marca 2010 maju nastat iste zmeny. mimo ine aj prispevok do FO z plochy balkona a to vo vyske 25% z prispevku za m2 z bytu.............
Nie od 1.3. ale od 1.4.

Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. apríla 2010
Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome, správcovia a predsedovia sú povinní zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve uzatvorené do 1. apríla 2010 uviesť do súladu s týmto zákonom do 31. marca 2011. Tie časti zmluvy o výkone správy alebo zmluvy o spoločenstve, ktoré sú v rozpore s ustanoveniami tohto zákona, sú po uplynutí tejto lehoty neplatné.“.


Ak to správne chápem, tak do 31.3.2011 to môže ostať po starom - a môj názor je, že tých 25% ohľadom balkóna sa dovtedy aj zmení. Takže niet sa kam ponáhľad, aj keď zase každá korunka- teda cent sa do FO zíde.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
najag Pozri príspevok
Problem s balkonami je v inej rovine. Pochybujem, z niekto sam riesil opravou svojho balkonu karbonataciu betonu a vnutornu koroziu vyztuze a konstrukciu balkona. Takze jednoducho povedane, balkony mozu padat na hlavy ostatnych. Priemerna oprava balkonu stoji okolo 1560,-€ a to asi ma malokto na balkon a tym sa bytovy dom dostane do patovej situacie.Ak by to bolo v rovine oprav si kazdy sam, ako chces.Preto zakonodarca to riesil zakonne takto, ako spolocne casti domu, za predpokladu, ze balkon ma v bytovom dome kazdy. To vsak nebrani tomu, aby spolocenstvo k rieseniu pristupilo diferencovane v platbach u tych, co balkon nemaju. Ozaj, aj z platieb tych, co byvaju na prizemi idu z fondu oprav peniaze na opravu vytahov, aj ked ich nepouzivaju. Vraciate im ich z dovodu, ze nepouzivaju vytah ? Nikdy nie je dokonala spravodlivost.
U výťahov je to úplne iné, pretože ten môže použiť aj ten čo býva na prízemí, nakoniec môže mať priateľku a či frajerku :-) na poslednom poschodí. Na balkón k susede si nemôžem ísť vyvetrať periny. Haha, iba ak by platilo to predtým.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Mária27 Pozri príspevok
Balkóny sú spoločnými časťami, či sa nám to páči, alebo nie. Sú súčasťou obvodového plášťa domu. Dokonca tu boli diskusie, či sa môže na balkón dať satelit bez súhlasu ostatných vlastníkov.

To neznamená, že všetky opravy na nich sa musia platiť z fondu, alebo sa nemá prispievať do fondu viac. Práve platením naviac sa zohľadní užívanie plochy balkóna.
Treba si prečítať "Stavebný Zákon" a potom to bude jasnejšie, či je a či nie je spoločnou časťou domu. Určujúce je, či balkón obsahuje, alebo nie, zvislé a vodorovné nosné časti. Lodžie to je iné.
Len som stále prekvapený, že to tí čo tvoria tieto nezmyselné predpisy si najprv nenaštudujú v Stavebnom Zákone". Zbytočne sa vlieva nevraživosť medzi vlastníkov.
Naposledy upravil Gapo : 26.02.10 at 13:42
Padali kusy muriva-balkón.jpg  
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Stavebný zákon a zákon o vlastníctve bytov sú dva účelové zákony a ani jeden nie je nadradený druhému. Každý je tvorený na iný účel a tomu zodpovedajú aj práva a povinnosti v nich obsiahnuté.

Prečítala som si stavebný zákon aj vyhlášku k nemu, ale tvoje tvrdenia (či tvrdenia neznámeho autora) som v nich nenašla. Mohol by si citovať paragrafy?

Čo sa týka článku, takých názorov je aj tu na porade dosť. A v článku je skutočne čudný názor.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Mária27 Pozri príspevok
Stavebný zákon a zákon o vlastníctve bytov sú dva účelové zákony a ani jeden nie je nadradený druhému. Každý je tvorený na iný účel a tomu zodpovedajú aj práva a povinnosti v nich obsiahnuté.

Prečítala som si stavebný zákon aj vyhlášku k nemu, ale tvoje tvrdenia (či tvrdenia neznámeho autora) som v nich nenašla. Mohol by si citovať paragrafy?

Čo sa týka článku, takých názorov je aj tu na porade dosť. A v článku je skutočne čudný názor.

Mária, necitúúúj!!!
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Mária27 Pozri príspevok
Stavebný zákon a zákon o vlastníctve bytov sú dva účelové zákony a ani jeden nie je nadradený druhému. Každý je tvorený na iný účel a tomu zodpovedajú aj práva a povinnosti v nich obsiahnuté.

Prečítala som si stavebný zákon aj vyhlášku k nemu, ale tvoje tvrdenia (či tvrdenia neznámeho autora) som v nich nenašla. Mohol by si citovať paragrafy?

Čo sa týka článku, takých názorov je aj tu na porade dosť. A v článku je skutočne čudný názor.
Je jasné, že sú to dva odlišné zákony, ale tvorcovia a navrhovatelia by mali vychádzať zo zákona ktorý čosi o stavbách hovorí. Ak by si ho prečítala pozorne, našla by si to a na tom článku je načmáraný tuším zrovna ten paragraf čo o tom hovorí, kto je zodpovedný za stav stavby. Nepriem sa z nikým, viem o tvojich štyroch balkónoch jeden by si mi mohla podarovať. Je samozrejmé, že ten kto má balkón, bude zastávať iný názor, ako ten bez balkónu, ale spravodlivé by to bolo tak, ako tvrdí Slavica
Naposledy upravil Gapo : 26.02.10 at 19:25 Dôvod: oprava
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

§ 86
Údržba stavby

(1) Vlastník stavby je v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie) povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických závad, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.

(2) Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad vo verejnom záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.

(3) Ustanovenia odseku 1 a 2 platia primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia podľa tohto zákona.

§ 43b
Bytové budovy

(1) Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie. Medzi bytové budovy patria

a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.

(2) Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.

(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.

(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.

(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.

(6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu.



Z tojto vyplýva to čo z bytového zákona: vlastníci bytov a NP sú spoluvlastníkmi stavby, balkóny sú súčasť stavby (ani bytu ani príslušenstva - nie sú miestnosti). Príslušenstvo bytu je tiež v občianskom zákonníku - z iného účelu.

A ja vôbec nie som proti tomu, aby som hradila opravy mojich balkónov. Ale sama ich neopravím, aspoň niektoré chyby.
Naposledy upravil Mária27 : 27.02.10 at 07:52
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Dobrý deň,
nedá mi pripojiť sa so svojím príspevkom. Náš dom má 64 bytov a z nich polovica majú balkóny. Už 6 rokov prispevajú vlastníci balkónov do o FO 25.-- Sk (0,83 Eur) mesačne viac. Pri odsúhlasovaní boli niektorí vlastníci proti. Ale podarilo sa mi ich presvedčiť citovaním zo zákona, že keď je balkón spoločný priestor nech pustia susedov, ktorí balkón nemajú, zavesiť si na ich balkón dať sušiť prádlo alebo si len tak na ňom posediť.
Pretože naše balkóny spadajú pod systémové poruchy, máme možnosť získať od štátu dodáciu na ich rekonštrukciu až do výšky 80% celkových nákladov. Oprava balkónov nie je len výmena dlažby a namalovanie. V tom má pravdi - najag -. V tomto roku sme chceli o túto dotáciu požiadať, ale na zhromaždení bol malý počet vlastníkov. Ale tak sa bohužiaľ správame hlavne vtedy, keď sa nás to priamo netýka.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Ako som povedal, v zákone to nie je tak napísané, nech to čítaš ako chceš. Vlastník bytu je vlastník balkóna a pri prevádzaní bytu do vlastníctva sa tento balkón prevádzal na každého vlastníka jednotlivo a nie ako celok na každého, to je neodškriepiteľné.
Okrem toho balkón sa dá považovať, až vtedy za súčasť fasády a teda za spoločnú časť, ak obsahuje spomínané zvislé a vodorovné prvky, ak toto balkón nemá, bohužiaľ, nie je to spoločná časť domu.
Okrem toho ten článok, čo som prilepil, písala právnička čo sa týmto zaoberá, nie nejaká novinárka.
Ja viem, máš problém s balkónmi, ale asi si mala túto vec riešiť pri preberaní bytu do vlastníctva, teraz......, nevidím dôvod aby sa niekto skladal niekomu na jeho balkón, nech bol zanedbaný pri preberaní bytu a či sa sám pričinil o jeho zanedbanie. Viem, písali sme si o tom, tak už to nebudem ďalej rozvádzať. To je daň za to, že sme chceli byť vlastníkmi, byty sa mali odovzdávať do vlastníctva až po odstránení závad, teraz banujeme.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V bytovom dome je to vždy o priemere, odchýlke od priemeru a dohode vlastníkov.

Slávka má pravdu! O tých sprostých 25 % rozhodli .......! Ktorí nebývajú v bytových domoch, možno sa nájde výnimka?

Tých 25 % spôsobuje odchýlku od príspevku do FOaU podľa majetkového podielu, m2 plochy bytu. A je to sprostosť! Hlúposť!

Príklad, v dome sú trojizbové byty, výmera 85 m2 a dvojizbové byty, výmera 43 m2. Pri rovnakej úhrade na m2 vloží do FOaU trojizbový byt viac. Trojizbový majú balkóny, dvojizbové nie.

Ak majú obidva druhy rovnaké balkóny, ktorého jedna oprava vyjde v priemere 20 000 Sk. Kde je priemer príspevku na jeho opravu, ktorý druh bytov na ktorý dopláca?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Gapo Pozri príspevok
Ako som povedal, v zákone to nie je tak napísané, nech to čítaš ako chceš. Vlastník bytu je vlastník balkóna a pri prevádzaní bytu do vlastníctva sa tento balkón prevádzal na každého vlastníka jednotlivo a nie ako celok na každého, to je neodškriepiteľné.
Okrem toho balkón sa dá považovať, až vtedy za súčasť fasády a teda za spoločnú časť, ak obsahuje spomínané zvislé a vodorovné prvky, ak toto balkón nemá, bohužiaľ, nie je to spoločná časť domu.
Okrem toho ten článok, čo som prilepil, písala právnička čo sa týmto zaoberá, nie nejaká novinárka.
Ja viem, máš problém s balkónmi, ale asi si mala túto vec riešiť pri preberaní bytu do vlastníctva, teraz......, nevidím dôvod aby sa niekto skladal niekomu na jeho balkón, nech bol zanedbaný pri preberaní bytu a či sa sám pričinil o jeho zanedbanie. Viem, písali sme si o tom, tak už to nebudem ďalej rozvádzať. To je daň za to, že sme chceli byť vlastníkmi, byty sa mali odovzdávať do vlastníctva až po odstránení závad, teraz banujeme.
Zas ma ktosi zvozí!

Pokiaľ si niekto prečíta zákon sto krát a nie je mu jasné o čom zákon je, sú dve možnosti. Buď je nejasný zákon, alebo je nejasné prečítaný. tretia možnosť. Chyba je v niečom inom!

Požičiam si citáciu od Márie.

§ 43b
Bytové budovy

(1) Bytové budovy sú stavby, ktorých najmenej polovica podlahovej plochy je určená na bývanie. Medzi bytové budovy patria

a) bytové domy,
b) rodinné domy,
c) ostatné budovy na bývanie, napríklad detské domovy, študentské domovy, domovy dôchodcov a útulky pre bezdomovcov.

(2) Bytový dom je budova určená na bývanie pozostávajúca zo štyroch a z viacerých bytov so spoločným hlavným vstupom z verejnej komunikácie.

(3) Rodinný dom je budova určená predovšetkým na rodinné bývanie so samostatným vstupom z verejnej komunikácie, ktorá má najviac tri byty, dve nadzemné podlažia a podkrovie.

(4) Byt je obytná miestnosť alebo súbor obytných miestností s príslušenstvom usporiadaný do funkčného celku s vlastným uzavretím, určený na trvalé bývanie.

(5) Obytná miestnosť je miestnosť, ktorá svojím stavebnotechnickým riešením a vybavením spĺňa podmienky na trvalé bývanie.

(6) Príslušenstvo bytu na účely tohto zákona sú miestnosti, ktoré plnia komunikačné, hospodárske alebo hygienické funkcie bytu.

§ 86
Údržba stavby

(1) Vlastník stavby je v súlade s dokumentáciou overenou stavebným úradom a s rozhodnutím stavebného úradu (stavebné povolenie, kolaudačné rozhodnutie) povinný udržiavať stavbu v dobrom stave tak, aby nevznikalo nebezpečenstvo požiarnych a hygienických závad, aby nedochádzalo k jej znehodnoteniu alebo ohrozeniu jej vzhľadu a aby sa čo najviac predĺžila jej užívateľnosť.

(2) Ak vlastník stavbu riadne neudržiava, môže mu stavebný úrad vo verejnom záujme nariadiť, aby sa v určenej lehote a za určených podmienok postaral o nápravu. Užívatelia bytov a nebytových priestorov sú povinní umožniť vykonanie nariadenej údržby stavby.

(3) Ustanovenia odseku 1 a 2 platia primerane aj pre terénne úpravy, práce a zariadenia podľa tohto zákona.

Pridám aj svoju.

Zákon182/1993, § 2

(1) Bytom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu trvalo určené na bývanie a môžu na tento účel slúžiť ako samostatné bytové jednotky.

(2) Bytovým domom (ďalej len dom ) sa na účely tohto zákona rozumie budova, v ktorej je viac ako polovica podlahovej plochy určená na bývanie a má viac ako tri byty a v ktorej byty a nebytové priestory sú za podmienok ustanovených v tomto zákone vo vlastníctve alebo spoluvlastníctve jednotlivých vlastníkov a spoločné časti domu a spoločné zariadenia tohto domu sú súčasne v podielovom spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov.

(3) Nebytovým priestorom sa na účely tohto zákona rozumie miestnosť alebo súbor miestností, ktoré sú rozhodnutím stavebného úradu určené na iné účely ako na bývanie; nebytovým priestorom nie je príslušenstvo bytu 5) ani spoločné časti domu a spoločné zariadenia domu.

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.

(6) Spoločnými časťami domu a príslušenstvom domu, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu a pritom nie sú stavebnou súčasťou domu (ďalej len "príslušenstvo"), sa na účely tohto zákona rozumejú oplotené záhrady a stavby, najmä oplotenia, prístrešky a oplotené nádvoria, ktoré sa nachádzajú na pozemku patriacom k domu (ďalej len "priľahlý pozemok").

(7) Podlahovou plochou bytu sa na účely tohto zákona rozumie podlahová plocha všetkých miestností bytu a miestností, ktoré tvoria príslušenstvo bytu, 5) bez plochy lodžií a balkónov.
------------------------------------------------------------------
5) § 121 ods.2 Občianskeho zákonníka. ( miestnosti mimo bytu, patriace výlučne k bytu.)

Podľa mňa odsek 7 upraviiť. 5) pri rozdelovaní nákladov za dodané teplo, bez lodžíí a balkónov. Ak nie sú stavebnou úpravou súčasťou miestnosti, ktorou sa na ne vchádza, a 5)

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(2) Príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku je príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

(4) Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.

(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
------------------------------------------------------------------
10) Zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/ 1995 Z. z. o katastri nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam (katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov.

Práva a povinnosti vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome
§ 11



(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný na svoje náklady byt a nebytový priestor v dome udržiavať v stave spôsobilom na riadne užívanie, najmä včas zabezpečovať údržbu a opravy. Je povinný konať tak, aby pri užívaní, udržiavaní, zmenách, pri prenajatí bytu alebo nebytového priestoru v dome, prípadne jeho časti a pri inom nakladaní s bytom a nebytovým priestorom v dome nerušil a neohrozoval ostatných vo výkone ich vlastníckych, spoluvlastníckych a spoluužívacích práv.

(2) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný odstrániť závady a poškodenia, ktoré na iných bytoch alebo nebytových priestoroch v dome alebo na spoločných častiach domu alebo spoločných zariadeniach domu alebo príslušenstve spôsobil sám alebo osoby, ktoré jeho byt alebo nebytový priestor užívajú.

(3) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome je povinný umožniť na požiadanie na nevyhnutný čas a v nevyhnutnej miere vstup do bytu alebo nebytového priestoru zástupcovi spoločenstva, správcovi a osobe oprávnenej vykonávať opravu a údržbu za účelom vykonania obhliadky alebo opravy, ak opravu nezabezpečí sám alebo ak ide o opravu spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu prístupných z jeho bytu alebo montáž a údržbu zariadení na meranie spotreby tepla a vody v byte a nebytovom priestore a odpočet nameraných hodnôt..

(4) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ustanovenia osobitných predpisov nie sú tým dotknuté. 13)

(5) Ak vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome svojím konaním zasahuje do výkonu vlastníckeho práva ostatných vlastníkov bytov alebo nebytových priestorov v tomto dome takým spôsobom, že obmedzuje alebo znemožňuje výkon vlastníckeho práva tým, že hrubo poškodzuje byt alebo nebytový priestor, spoločné časti domu, spoločné zariadenia domu, spoločné nebytové priestory, príslušenstvo alebo sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov, ohrozuje bezpečnosť alebo porušuje dobré mravy v dome, alebo neplní povinnosti uložené rozhodnutím súdu, môže súd na návrh spoločenstva alebo niektorého vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome nariadiť predaj bytu alebo nebytového priestoru.

(6) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv.
------------------------------------------------------------------
13) Napr. § 54 a nasl. zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) v znení zákona č. 103/1990 Zb. a zákona č.262/1992 Zb.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Ako som povedal, dokonca si to pekne vyfarbil, že k spoločným častiam domu patria zvislé a vodorovné nosné časti. Keďže väčšina balkónov toto, teda aspoň u nás nespĺňa, nie je možné na ne čerpať (ak sa nedohodne inak) prostriedky na opravu zo spoločného. Iné je čo sa nachádza po úprave v Zákone 182/1993 Z.z. K tomu som, keď sa to navrhovalo, písal pani JUDr. Zányiovej, (neviem či sa píše presne takto) že či si predkladatel uvedomuje čo vkladajú do Zákona. Dnes sa už čosi zmenilo, ale je to paškvil. Nie je to iba môj názor, ale ako z diskusie vyplynulo, je to názor mnohých. Stavebný Zákon nie je síce nadradený, ale tvorcovia nadväzujúcich zákonov, by mali pri navrhovaní nejakých nových § z neho vychádzať, aby to nebolo v rozpore.
Ako som povedal, majitelia balkónov majú samozrejme iný názor.
Taktiež sa nedá zovšeobecňovať, že byt s väčšou plochou dá viac peňazí do fondu, veď ten byt má aj viacej vonkajších stien, taktiež mu pripadá väčšia časť strechy a ako vyplýva zo zmluvy, má väčší vlastnícky podiel.
Preto tvrdím, od začiatku mala byť plocha balkóna zahrnutá do podlahovej plochy bytu,( nie do plochy pre výpočet spotreby tepla).
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Ak sa už k ničomu nevyjadrím, potím sa s daňovým aj zdravotným priznaním, keďže to je moja nočná mora.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Opýtam sa. Balkóny sú v dome, alebo na dome? Na dome!

Unesú balkóny niekoho, teda môže sa niekto na balkóny postaviť? Ak nie, nie sú nosné časti domu. V tom prípade ich na dome nie je treba, leda ako ozdobu.

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

Súčasný zákon umožňuje vlastníkom sa dohodnúť na tvorbe FOaU, že za plochu balkónov a lodžii sa bude platiť do FOaU podľa ich plochy.

Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.

Pri rozhodovaní z čoho sa hradia opravy balkónov a lodžii tato možnosť v zákone nie je.

Prečo? Pokiaľ sa jedná o narušenie statiky balkóna, alebo zabezpečenia proti pádu z balkóna, je nemysliteľné, aby si takúto závadu odstránil vlastník bytu sam a neodborne. Alebo, žeby tak rozhodli dve tretiny, že vlastník sám a neodborné. Kto ponesie za rozhodnutie zodpovednosť v prípade úrazu, úmrtia?
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

11.2.2010 bol novelizovaný zákon 182/1993 tak, že do fondu údržby a opráv domu budú zo zákona prispievať vlastníci aj podľa plochy balkónov a loggií.

V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón ,lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25% z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

workerka Pozri príspevok
11.2.2010 bol novelizovaný zákon 182/1993 tak, že do fondu údržby a opráv domu budú zo zákona prispievať vlastníci aj podľa plochy balkónov a loggií.

V § 10 ods. 1 posledná veta znie: „Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón ,lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25% z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.“.
Od koho pochádza hlúposť?

Balkón má 2m, vlastník môže využívať jeho plochu na 100 %. No na jeho opravu tvorí rezervu vo FOaU len za 0,5 m2.

Ak je tvorba FOaU na jeden m2 10 Sk., tak na opravu balkóna prispeje 5 Sk. mesačne. Ročne to je 60 Sk.

Ak je treba pri oprave lešenie, na dvanástom podlaží, bude tých 60 Sk. stačiť na postavenie lešenia? A začo sa opraví balkón?

Ani 1 : 1 to nevyrieši, ale hlupák, áno. A je to.
0 0
tadoo tadoo

tadoo je offline (nepripojený) tadoo

mne logika hovori jedno. zakon chcel vyriesit problem, ak je balkon poskodeny a ohrozuje druhych je potrebne ho opravit. ak na to majitel kasle (lebo jeho sa ohrozenie priamo netyka - zateka tomu pod nim, resp na hlavu to padne tomu pod nim) nastupuje zakon a nariaduje opravu z prostriedkov fondu oprav.

ono to v podstate funguje ako poistovna, kde vsetci prispievame a uhradza sa tomu, komu sa nieco pokazi.

to ze sa opravy platia z fondu oprav je teda podla mna dobre riesenie. opravy sa urobia a basta. nikto sa nezrani padajucou castou balkona...

problem je v tom, ako a od koho sa prostriedky do FO naleju. a tu to zakon absolutne nezvlada. na "poistenie" oprav balkonov by mali prispievat iba ti, ktori budu v pripade potreby prostriedky cerpat. a vklady by mali byt take, aby zabezpecili prostriedky "potrebne na predpokladane opravy" - toto niekde zakon aj uvadza.

ako nevlastnik balkona nemam dokonca problem s tym, ze ak nie su prostriedky na opravu balkona(ov) , ktora je nevyhnutna a nedala sa predpokladat , pouziju sa prostriedky z klasickeho FO (formou pozicky - mozno aj bezurocnej ), ale nasledne sa okamzite zvysi vyber prostriedkov na balkony od vlastnikov balkonov, aby sa potrebna suma vyzbierala (v horizonte 1 rok, resp 3 roky, podla vysky sumy). ale vacsina nakladov sa dopredu predpokladat da. treba nastavit spravnu sumu na vyberanie. "pozicka" zo standardneho FO je len vynimocne riesenie nudzovej situacie.

a ako naplnat "podfond" FO na balkony? podla mna podla m2balkonov.

nejaky koeficient by mohol mat aj pocet balkonov (ak je pri jednotlivych bytoch rozdielny). neviem ci vacsie naklady na opravy ma 1 balkon 10m2, alebo 2 balkony po 5m2.

kazdopadne nevlastnici balkonov, by do tohto "podfondu" nemali prispievat vobec.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať