Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
Cecilia Cecilia

Cecilia je offline (nepripojený) Cecilia

Čítala som celú tému aj viackrát, len prosím o potvrdenie: Zamestnanec pracoval 5 mesiacov na hlavný pracovný pomer, 3 mesiace na dohodu. Nemá nárok na zamestnaneckú prémiu, lebo neodpracoval 6 mesiacov na hlavný pracovný pomer.
Ďakujem.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Cecilia Pozri príspevok
Čítala som celú tému aj viackrát, len prosím o potvrdenie: Zamestnanec pracoval 5 mesiacov na hlavný pracovný pomer, 3 mesiace na dohodu. Nemá nárok na zamestnaneckú prémiu, lebo neodpracoval 6 mesiacov na hlavný pracovný pomer.
Ďakujem.
nemá nárok, pretože jeho pracovný pomer na pracovnú zmluvu trval len 5 mesiacov, podmienka je min. 6 kal. mesiacov, nemusia ísť postupne po sebe, môžu sa aj spojiť
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Ak ma zamestnanec narok na ZP, postup s uplatnenim nezdanitelnych casti zakladu dane sa nepouzije. Robim RZD pre zamestnanca, ktory ma narok na ZP. V programe, v ktorom robim RZD, musim na r. 4a uviest aj ciastku 4025,70, lebo inac mi neda zaplatene preddavky do r. 17 preplatok dane. Je to v poriadku?

A mam este jednu otazku, uhrn preddavkov bol len 2,53 Eur a zam. premia je 126,50 Eur. Zamestnancovi vyplatim 129,03 Eur? Teda nemusi byt samotny preplatok na r. 17 vyssi ako 3,32 Eur?
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

martina100 Pozri príspevok
Ak ma zamestnanec narok na ZP, postup s uplatnenim nezdanitelnych casti zakladu dane sa nepouzije. Robim RZD pre zamestnanca, ktory ma narok na ZP. V programe, v ktorom robim RZD, musim na r. 4a uviest aj ciastku 4025,70, lebo inac mi neda zaplatene preddavky do r. 17 preplatok dane. Je to v poriadku?

A mam este jednu otazku, uhrn preddavkov bol len 2,53 Eur a zam. premia je 126,50 Eur. Zamestnancovi vyplatim 129,03 Eur? Teda nemusi byt samotny preplatok na r. 17 vyssi ako 3,32 Eur?
Neviem v akom programe robíš, ale zamestnaneckú prémiu vyplatíš vo vypočítanej výške, bez ohľadu na zaplatené preddavky. / je to podobné ako daň. bonus, vyplatíš a menej odvedieš/
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

martina100 Pozri príspevok
Ak ma zamestnanec narok na ZP, postup s uplatnenim nezdanitelnych casti zakladu dane sa nepouzije. Robim RZD pre zamestnanca, ktory ma narok na ZP. V programe, v ktorom robim RZD, musim na r. 4a uviest aj ciastku 4025,70, lebo inac mi neda zaplatene preddavky do r. 17 preplatok dane. Je to v poriadku?

A mam este jednu otazku, uhrn preddavkov bol len 2,53 Eur a zam. premia je 126,50 Eur. Zamestnancovi vyplatim 129,03 Eur? Teda nemusi byt samotny preplatok na r. 17 vyssi ako 3,32 Eur?
V riadku 4a musíš mať uvedenú sumu 4025,70, inak by sa nedala vypočítať ZP, zamestnancovi vyplatíš ZP 126,50 € aj 2,53 € preplatok dane.
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

a_je_to Pozri príspevok
.....
Ďalej § 32, ods. 1, písm. b .... odkaz 122b uvádza príspevok podľa § 50a, bez predložky napr., teda taxatívne, nie príkladne - aj pre podobné iné. NA linku drsr, v príspevku č. 4 sa drsr vyjadrilo, že rovnako, ako § 50 a bude posudzovať aj § 5O e ....ktorý ja mám. Myslím, že zákon im na o nedáva právo ..... má s tým niekto skúsenosť ? Alebo svoj názor ?
K tomuto by som chcela napísať, že som si toto v Poradcovi 7-8/2010 potvrdila. Pri uplatnení ZP v prípade poskytnutia príspevkov podľa §50d alebo § 50e sa postupuje rovnako, ako pri poskytovaní príspevku na základe § 50a zákona o službách a zamestnanosti.
0 0
darianelid darianelid

darianelid je offline (nepripojený) darianelid

Z obecného úradu mám potvrdenie o príjmoch, nakoľko som bola vo voľbách a dostala som príjem, ktorý bol zrazený zrážkovou daňou § 43 ods.3 písm. j).
Ak si chcem túto daň pýtať späť, môžem ju považovať za preddavkovú i napriek tomu, že mám nárok na zamestnaneckú prémiu? vďaka
Odpoveď:Ak ste boli ako člen volebnej komisie, strácate nárok na zamestnaneckú prémiu

Dobrý večer, prosím vás ja by som sa chcela opýtať, či odpoveď na tento príspevok je správna. Prečo si nemôžem odpočítať zrážkovú daň v DP typ A, ktorá bola zúčtovaná a odvedená?
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

darianelid Pozri príspevok
Z obecného úradu mám potvrdenie o príjmoch, nakoľko som bola vo voľbách a dostala som príjem, ktorý bol zrazený zrážkovou daňou § 43 ods.3 písm. j).
Ak si chcem túto daň pýtať späť, môžem ju považovať za preddavkovú i napriek tomu, že mám nárok na zamestnaneckú prémiu? vďaka
Odpoveď:Ak ste boli ako člen volebnej komisie, strácate nárok na zamestnaneckú prémiu

Dobrý večer, prosím vás ja by som sa chcela opýtať, či odpoveď na tento príspevok je správna. Prečo si nemôžem odpočítať zrážkovú daň v DP typ A, ktorá bola zúčtovaná a odvedená?
Zrážkovú daň si môžeš odpočítať v DP, aj keď nárok na zamestnaneckú prémiu nevzniká.
0 0
Dana 22 Dana 22

Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

ZŤPO-Sclerosis multiplex
Vypĺňam DP na internete z príjmu vo výške 2 200 €, pracoval 4 msiace na dohodu.

V potvrdení od zamestnávateľa nie je uvedená zamestnanecká prémia a preto som v DP riadok - zamestnanecká prémia 45a napísala 0, riadok vyznačený pieskovo hnedo (teda žiada číslo).
Na záver mi oznamuje logickú chybu.
Prečo? Tu predsa zamestnanecká prémia nepatrí!
0 0
darianelid darianelid

darianelid je offline (nepripojený) darianelid

Zdravím , prosím vás o radu. Mám zamestnankyňu, ktorá je ZŤP, pracovala na HPP 01-10/2009, od 10-12/2009 na úrade prace. Čiže nárok na ZP má podľa odpracovaných mesiacov.
Problém mám s tým, že neviem, či si môže pripočítať k svojim príjmom z HPP príjem z dohody, ktorý má z volieb 2009 , ktorých sa zúčastnila 3-krát. V potvrdení má príjem cca. 110 eur a daň zrazenú podľa §43 ods.3 písmena J),L) a či si môže odpočítať aj zrazenú daň. Čítala som celú tému a v nejako príspevku sa nato už niekto pýtal a bolo mu odpovedané, že táto daň z volieb sa nemôže uplatňovať , nerozumiem prečo nie.
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

darianelid Pozri príspevok
Zdravím , prosím vás o radu. Mám zamestnankyňu, ktorá je ZŤP, pracovala na HPP 01-10/2009, od 10-12/2009 na úrade prace. Čiže nárok na ZP má podľa odpracovaných mesiacov.
Problém mám s tým, že neviem, či si môže pripočítať k svojim príjmom z HPP príjem z dohody, ktorý má z volieb 2009 , ktorých sa zúčastnila 3-krát. V potvrdení má príjem cca. 110 eur a daň zrazenú podľa §43 ods.3 písmena J),L) a či si môže odpočítať aj zrazenú daň. Čítala som celú tému a v nejako príspevku sa nato už niekto pýtal a bolo mu odpovedané, že táto daň z volieb sa nemôže uplatňovať , nerozumiem prečo nie.
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
ak má príjem z volieb, nemá nárok na zamestnaneckú prémiu, aj keby všetky ostatné podmienky splnila.
0 0
darianelid darianelid

darianelid je offline (nepripojený) darianelid

Môžem sa opýtať prečo ak ma príjem z volieb nemá nárok na ZP? Všetky podmienky na ZP splna.
Dakujem
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

darianelid Pozri príspevok
Môžem sa opýtať prečo ak ma príjem z volieb nemá nárok na ZP? Všetky podmienky na ZP splna.
Dakujem
§ 32a
Zamestnanecká prémia


(1) Nárok na zamestnaneckú prémiu za príslušné zdaňovacie obdobie daňovníkovi
a) vzniká, ak
.....
4. nepoberal príjmy uvedené v § 3 ods. 2 písm. c) a d), § 5 ods. 1 písm. b) až e), g) a h), § 5 ods. 3 a § 5 ods. 7 písm. i),

§ 5
Príjmy zo závislej činnosti
.....
d) odmeny za výkon funkcie v štátnych orgánoch, v orgánoch územnej samosprávy a v orgánoch iných právnických osôb alebo spoločenstiev, 10) ak nejde o príjmy podľa písmena a) alebo písmena b), alebo odmeny za výkon funkcie, ak nejde o príjmy uvedené v písmenách a), b) a g),
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

Prima73 Pozri príspevok
Priklad 2 - zamestnanecka premia - podmienky na zamestnanecku premiu su splnene.:
Prijem za cely rok 3333 euro
Odvedene poistne: 33 euro
Odvedena dan paragraf 35: 333 euro

Vypocet: 4 025,7-3333-33=659,7 x 19% = 125,34


Ratam dobre, alebo som mimo?

V prvom priklade dostane osoba iba preplatok 333 euro, v druhom priklade dostane vrateny preplatok 333,- plus zamestnanecku premiu 125,34?
v podstate je to ok, ale v druhom príklade použiješ pri výpočte nie skutočný základ dane, ale základ dane vo výške 3072,96 (určená suma DRSR), pretože posudzované príjmy 3333 € spadajú do hranice:
1 773 € < posudzované príjmy < 3 546 € a preto sa prémia vypočíta ako:
ZP = 19 % ( NČZD2009 - ZD zo sumy 12-násobku MM)
ZP = 19 % ( 4 025,70 € - 3 072,96 €) = 181,03 € (ak splní podmienky celý rok)
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Fronco Pozri príspevok
v podstate je to ok, ale v druhom príklade použiješ pri výpočte nie skutočný základ dane, ale základ dane vo výške 3072,96 (určená suma DRSR), pretože posudzované príjmy 3333 € spadajú do hranice:
1 773 € < posudzované príjmy < 3 546 € a preto sa prémia vypočíta ako:
ZP = 19 % ( NČZD2009 - ZD zo sumy 12-násobku MM)
ZP = 19 % ( 4 025,70 € - 3 072,96 €) = 181,03 € (ak splní podmienky celý rok)
Nie je to suma určená drsr, ale je to suma, vyplývajúca zo zákona §32a ods 3.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

darianelid Pozri príspevok
Zdravím , prosím vás o radu. Mám zamestnankyňu, ktorá je ZŤP, pracovala na HPP 01-10/2009, od 10-12/2009 na úrade prace. Čiže nárok na ZP má podľa odpracovaných mesiacov.
Problém mám s tým, že neviem, či si môže pripočítať k svojim príjmom z HPP príjem z dohody, ktorý má z volieb 2009 , ktorých sa zúčastnila 3-krát. V potvrdení má príjem cca. 110 eur a daň zrazenú podľa §43 ods.3 písmena J),L) a či si môže odpočítať aj zrazenú daň. Čítala som celú tému a v nejako príspevku sa nato už niekto pýtal a bolo mu odpovedané, že táto daň z volieb sa nemôže uplatňovať , nerozumiem prečo nie.
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Ak bol príjem zdaňovaný podľa §43 ods 3 písm j), môže zrážkovú daň považovať za preddavkovú a bude jej tiež vrátená.
Ak nie je tento považovaný za príjem podľa §5 ods d), má nárok na ZP.
0 0
petrafjlv petrafjlv

petrafjlv je offline (nepripojený) petrafjlv

Poprosím poradiť, z tých všetkých článkov som už úplne dopletená, preto by som poprosila o kontrolu. Robím si DP , zarobila som za rok 3626,60, poistné 483,52, preddavky 6,54. Neviem či to mám správne vyplnené.Robila som 12 mesiacov
r.32 3626,60
r.33a 483,52
r.34 3143,08
r.36 3143,08
r.37 4025,70
r.45a 3143,08
r.45b 12
r.45c 167,70
r.62 6,54
r.65 -6,54
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

m áš to dobre
0 0
darianelid darianelid

darianelid je offline (nepripojený) darianelid

Ďakujem velmi pekne všetkým za odpovede ohladom volieb a zam. premie
0 0
darianelid darianelid

darianelid je offline (nepripojený) darianelid

Prosím vás mohlo by ste ešte pomôcť. Mám zamestnanca. poberateľa výsluhového dôchodku - cca ročne 6540 eur, a zároveň je zamestnaný aj na HPP , kde ma príjem uhrn príjmov 3836,8eur
Dan.priznanie typ A som vyplnila takto:
r.32 3836,81
r.33 528,01
r.34 3308,8
r.36 3308,8
r,41 400
r.42 a a43 398,33 môže si poberateľ dôchodku uplatniť?
r.44 2910,47
r.45 552,98
r.54,56 552,98
r.62 629,49
r.65 76,51
prosím vás mám ri správne, ďakujem.
A ešte jedna otázka, kedy poberateľ dôchodku musí podať priznanie?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať