Zavrieť

Porady

začiatočník v jednoduchom účtovníctve

Ahojte poraďáci,
chcem sa poradiť,ako si chystáte v JÚ doklady pred spracovaním?
ja som si povypisovala pokladňu, k bank.výpisom som poprikladala faktúry.
Faktúry si nahadzujete do záväzkov až keď si účtujete bank.výpis-teda ich účtujete porade,ako boli uhradené,
alebo si najskor zaúčtujete všetky prijaté faktúry podľa dátumu vystavenia?
ďakujem
Téma je uzavretá.
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dobry den, chcela by som sa opytat, ci si musi zivnostnik davat do nakladov aj odvody do SP a ZP. Pretoze ked to da do nakladov pojde do minusu a to nechce. Pytam sa preto, lebo potom ked robim RZZP je tam r. kde sa uvadza poistne, ktore si dal realne do nakladov.
Dakujem
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

vedeli by ste mi poradiť, prebrala som účto a neviem sa z toho vysomáriť, dorábam rok 2009, ale v r. 2008 bola kúpená budova na splátky, bola vystavená fa v r. 2008, mala by som zaúčtovať do r. 2008 faktúru - výdavky na nákup dlhodobého majetku. Splátkami uhrádzať faktúru. Potom na ďalšiu budovu bola len kúpna zmluva, splátky potom účtovať ako splátka za dlh.hm. majetok? Tým pádom splátky sú VNZD ale odpisy na tie budovy sú VOZD-réžia?
a vo výkaze o MaZ sa uvádza celková suma DHIM alebo OC-odpisy? dík
Naposledy upravil sybila3 : 29.03.10 at 10:16
0 0
31Jankal 31Jankal

31Jankal je offline (nepripojený) 31Jankal

Dobrý den, prosím Vás sme mesačný dph a teraz neviem ako to spraviť. Teraz mi prišli fa ktoré sú s dátumom dodania ešte 26.2.2010, takže to patrí do februárovej dph. Treba urobiť opravné alebo dodatočné priznanie a je za to aj pokuta? Dakujem
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

31Jankal Pozri príspevok
Dobrý den, prosím Vás sme mesačný dph a teraz neviem ako to spraviť. Teraz mi prišli fa ktoré sú s dátumom dodania ešte 26.2.2010, takže to patrí do februárovej dph. Treba urobiť opravné alebo dodatočné priznanie a je za to aj pokuta? Dakujem
v tomto prípade si uplatníš DPH z faktúr v mesiaci marec, netreba podávať dodatočné DP
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

sybila3 Pozri príspevok
vedeli by ste mi poradiť, prebrala som účto a neviem sa z toho vysomáriť, dorábam rok 2009, ale v r. 2008 bola kúpená budova na splátky, bola vystavená fa v r. 2008, mala by som zaúčtovať do r. 2008 faktúru - výdavky na nákup dlhodobého majetku. Splátkami uhrádzať faktúru. Potom na ďalšiu budovu bola len kúpna zmluva, splátky potom účtovať ako splátka za dlh.hm. majetok? Tým pádom splátky sú VNZD ale odpisy na tie budovy sú VOZD-réžia?
a vo výkaze o MaZ sa uvádza celková suma DHIM alebo OC-odpisy? dík
prosím poradí aj mne niekto, ďakujem.
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Ociviste Pozri príspevok
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci si musi zivnostnik davat do nakladov aj odvody do SP a ZP. Pretoze ked to da do nakladov pojde do minusu a to nechce. Pytam sa preto, lebo potom ked robim RZZP je tam r. kde sa uvadza poistne, ktore si dal realne do nakladov.
Dakujem
prosiiiiim vie mi niekto povedat, ci to tak mozem urobit?
Dakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ociviste Pozri príspevok
prosiiiiim vie mi niekto povedat, ci to tak mozem urobit?
Dakujem
O svojich nákladoch si rozhoduje živnostník.
Ak on zváži , že výdavky do SP a ZP si neuplatní do preukázateľných výdavkov , tak si ich neuplatní .

Čiže nie je povinný si ich uplatniť do výdavkov , ale ak si ich uplatní musí ich aj preukázať .
Neberiem teraz ohľad na úver, ale myslím to všeobecne .
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

Dakujem za odpoved, bola som na pochybach, pretoze potom budem musiet inak uctovat RZZP. do r. 28 mu dam vlastne nulu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Ociviste Pozri príspevok
Dakujem za odpoved, bola som na pochybach, pretoze potom budem musiet inak uctovat RZZP. do r. 28 mu dam vlastne nulu.
Však nemusíte postupovať tak ako chce živnostník , ja som dala len všeobecnú odpoveď .
0 0
sybila3 sybila3

sybila3 je offline (nepripojený) sybila3

vedeli by ste mi poradiť ako zaúčtovať úhradu faktúry za majetok-čo opravujem účtovníctvo, splátky boli platené zo súkromného účtu, myslela som, že cez ID, lenže tam sa nedá zaúčtovať ako výdaj za majetok, ani mi to nevstupuje do denníka, potom som chcela cez uzávierkové operácie, ale tam mi vypisuje, že pohyb neovplyvňuje daň a nedá sa uložiť, ešte jedna možnosť, že vložím do pokladne a uhradím z pokladne, čo mi poradíte? díky moc
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

SZČO - JÚ : auto na leasing - tri roky - v druhom roku vynechaný odpis - čo so zostatkovou cenou?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
Zita5 Pozri príspevok
O svojich nákladoch si rozhoduje živnostník.
Ak on zváži , že výdavky do SP a ZP si neuplatní do preukázateľných výdavkov , tak si ich neuplatní .

Čiže nie je povinný si ich uplatniť do výdavkov , ale ak si ich uplatní musí ich aj preukázať .
Neberiem teraz ohľad na úver, ale myslím to všeobecne .
Zitka súhlasím s tebou.
Podľa zákona o účtovníctve §32 je to tak.
Ale podľa §7 potom takéto účtovníctvo neposkytuje verný a pravdivý obraz.
A teraz čo? Jedno vylučuje druhé. Nepriložím(alebo aj nemám) doklad o preukázaní výdavkov, ale na druhej strane mi odišla z účtu platba. To je dilema. Nech sa rozhodnem akokoľvek, nebude to v súlade so zákonom.
0 0
vandenberg vandenberg

vandenberg je offline (nepripojený) vandenberg

Dobrý deň

Mám pár otázok ohľadne JU. Ospravedlňujem sa vopred za ne som úplný začiatočník v podnikaní .

1. Ked chcem z účtu vybrať peniaze a použiť ich na vlastné účely, ako to účtujem?

2. Musím viesť Skladové zásoby tovaru? (e-shop s oblečením)

3. Nakupujem tovar zo zahraničia (EU), je pre mňa lepšie byť platcom DPH alebo neplatcom?

Veľmi pekne ďakujem za pomoc
0 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

1.VNZD - osobna spotreba.
2. ako nahle mas tovar, mal by si viest skladove karty (podla mojho nazoru)
3. toto neviem presne posudit, ale pokial nemas ine vydavky asi by som zvolila byt neplatcom DPH. Ale na toto si radsej pockaj, ci sa este niekdo vyjadri.
0 0
bv_alexandra bv_alexandra

bv_alexandra je offline (nepripojený) bv_alexandra

vandenberg Pozri príspevok
Dobrý deň

Mám pár otázok ohľadne JU. Ospravedlňujem sa vopred za ne som úplný začiatočník v podnikaní .

1. Ked chcem z účtu vybrať peniaze a použiť ich na vlastné účely, ako to účtujem?

2. Musím viesť Skladové zásoby tovaru? (e-shop s oblečením)

3. Nakupujem tovar zo zahraničia (EU), je pre mňa lepšie byť platcom DPH alebo neplatcom?

Veľmi pekne ďakujem za pomoc
k bodu 3:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH. Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH. Po pridelení identifikačného čísla DPH si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH. Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.
----------------------
Teda ak presiahne nákup tovaru v tejto sume je potrebné sa zaregistrovať.
V prípade však ak presiahne nákup tovaru v tejto sume odporúčam zaregistrovat sa ako dobrovoľný platca DPh aby ste mohli samozdaniť aj na vstupe aj na výstupe.
/Pretože ak sa zaregistrujete len ako osoba povinná platiť daň tak budete len platiť DPh na DU a nebudete si môcť DPH odpočítať.
2 0
Ociviste Ociviste

Ociviste je offline (nepripojený) Ociviste

bv_alexandra Pozri príspevok
k bodu 3:
V zmysle § 7 ods. 1 zákona o DPH ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 eura. To znamená, že osoby uvedené v § 7 ods. 1 zákona o DPH majú povinnosť platiť daň v tuzemsku z nadobudnutia tovaru z iného členského štátu len vtedy, ak v príslušnom kalendárnom roku hodnota tovaru, ktorý nadobudli (kúpou) z iného členského štátu, dosiahne sumu 13 941,45 eura bez DPH. Pri dosiahnutí tejto hodnoty bez DPH sú povinné požiadať o registráciu pre daň. Na základe registrácie im bude pridelené identifikačné číslo DPH. Po pridelení identifikačného čísla DPH si dodanie tovaru z iného členského štátu budú objednávať pod týmto číslom. Dodávateľ z iného členského štátu v takomto prípade nebude účtovať k cene DPH. Tieto osoby budú len povinné platiť daň z nadobudnutia tovarov a nebudú mať právo na odpočítanie zaplatenej dane z nadobudnutia tovaru.
----------------------
Teda ak presiahne nákup tovaru v tejto sume je potrebné sa zaregistrovať.
V prípade však ak presiahne nákup tovaru v tejto sume odporúčam zaregistrovat sa ako dobrovoľný platca DPh aby ste mohli samozdaniť aj na vstupe aj na výstupe.
/Pretože ak sa zaregistrujete len ako osoba povinná platiť daň tak budete len platiť DPh na DU a nebudete si môcť DPH odpočítať.
uzitocna informacia aj pre mna dakujem
0 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

ani1 Pozri príspevok
SZČO - JÚ : auto na leasing - tri roky - v druhom roku vynechaný odpis - čo so zostatkovou cenou?
prosím vás, ak má niekto čas na moju otázku, viem že pri leasingu nie je možné prerušiť odpisy, avšak účt. firma, ktorá nám účtovala v roku 2008 tento odpis vynechala, a po troch rokoch tam mám zostatkovú cenu 3696,- EUR. Ako to mám zaúčtovať? Dám to do VNZD?
Ďakujem......
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ani1 Pozri príspevok
prosím vás, ak má niekto čas na moju otázku, viem že pri leasingu nie je možné prerušiť odpisy, avšak účt. firma, ktorá nám účtovala v roku 2008 tento odpis vynechala, a po troch rokoch tam mám zostatkovú cenu 3696,- EUR. Ako to mám zaúčtovať? Dám to do VNZD?
Ďakujem......
V JÚ to nedávaš do nákladov. Nie je povinnosť uplatňovať daňové odpisy, ak ste si ich neuplatnili, tak ste o ne už prišli. Iba ak by ste podali dodatočné daňové priznanie za tie roky.
V inventárnej knihe samozrejme účtovne odpisujete do nuly.
2 0
ani1 ani1

ani1 je offline (nepripojený) ani1

marjankaj Pozri príspevok
V JÚ to nedávaš do nákladov. Nie je povinnosť uplatňovať daňové odpisy, ak ste si ich neuplatnili, tak ste o ne už prišli. Iba ak by ste podali dodatočné daňové priznanie za tie roky.
V inventárnej knihe samozrejme účtovne odpisujete do nuly.
to znamená??? účtovný odpis cez peň. denník do nuly? to je OK a na karte dlhodobého majetku ? tam si myslela? ako to urobím, keď už odpisovať nemôžem aby mi tam zostala nula?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
ani1 Pozri príspevok
to znamená??? účtovný odpis cez peň. denník do nuly? to je OK a na karte dlhodobého majetku ? tam si myslela? ako to urobím, keď už odpisovať nemôžem aby mi tam zostala nula?
Veď som to jasne napísal. Účtovné odpisy sa nedávajú do peňažného denníka. Účtovné odpisy nie sú náklad v JÚ. A na kartách by si mala viesť evidenciu účtovných aj daňových odpisov. Odpisovať do nuly budeš ina na kartách. Do peňažného denníka ak nechceš, tak nemusíš daňové odpisy uvádzať. Nie je to povinnosť.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať