Zavrieť

Porady

Navrh novych odvodov od 2011 od p. Mihala.

Zdravim prosim o vysvetlenie ak by to preslo co by to znamenalo pre SZCO.Toto povedal Mihal:

"Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA podstatu nového koeficientu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.

Ja tomu nechapem vsak:
Celkova cena prace u zivnostnika je fakturovana suma.
Celkova cena prace u zamestnanca je hruba mzda+odvody zamestnavatela.

Tak ako moze byt vyska odvodov rovnaka? To ja mam ako SZCO, ktory nema zamestnancov platit odvody z fakturovanej sumy(co je ok) a plus este doplatit ako zamestnavatel sam za seba? Vsak to je choreee.

Ja by som to pochopil ak by sa doterajsia suma ktoru fakturujem navysila o sumu, ktoru mam este zaplatit ako zamestnavatel sameho seba, ale takto ak mi suma zostane, tak budem platit podstatne viac na odvodoch.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Tiež som nikde nenašla defíniciu kto je podľa p.premierky "bežný občan".
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Je to veľmi rozsiahla téma, s veľa príspevkami som súhlasila i nesúhlasila, ale k zmenám:

Rozumiem p.ministrovi, že má za úlohu naplniť štátnu kasu, kasu sociálnej poisťovne a podobne... Je pravda, že by sa mali viac zameriať na výdavky...

Ale napr.
klikla som si na stránku www.socpoist.sk a na dlžníkov, hneď na 1 strane sú dlžníci v cca sume 800.000 €-1000.000 € (24.000.000 SK-30.000.000SK) - je to len 1.strana a je ich tam 20!!! Vidím, že na 1.strane je 90% sročiek...Čo takto sa snažiť vymôcť tieto pohľadávky? Ako je možné, že keď dôjde živnostníkovi list zo sociálky o dlžnom poistnom, tak už sa oháňajú exekúciami a podobne.
Prečo sociálna poisťovňa nevymôže svoje pohľadávky, tie, ktoré mali sročky v skutočnosti zaplatiť?
Myslím si, že by SP mala robiť viac kontról, vymáhať pohľadávky "razantnejšie".

Detto všeobecná zdravotná poisťovňa.

Viem, že v súčastnosti niektoré sročky "neexistujú" resp. sú napísané na tzv.bielych koňov a podobne, a preto sa pýtam, táto medzera v zákone kedy bude zaplátaná? Sročky "vykonávajú" svoju činnosť, urobia kopec záväzkov -napr.i voči DU, SP, ZP a tieto záväzky štát už nikdy neuvidí? Prečo?

A potom chýbajú peniaze a kto to zaplatí? Napr.živnostníci?

Mohli by Ste skúsiť zaplátať tieto diery v prvom rade..
10 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MarcelkaT Pozri príspevok
Tiež som nikde nenašla defíniciu kto je podľa p.premierky "bežný občan".

Zdroj :http://www.sme.sk/c/5513406/premierk...zny-obcan.html
0 0
bodliak bodliak

bodliak je offline (nepripojený) bodliak

citát:
Teraz sa tu všetci do neho "nanášame" a neuvedomujeme si, že je prvým ministrom, ktorý si nás chce vypočuť a zrejme konštruktívne návrhy bude chcieť aj realizovať aspoň v takom merítku, ako mu to koalícia dovolí.

---

Nuz prvym alebo poslednym, kazdopadne by som od cloveka, ktory sa tejto oblasti venoval posledne roky intenzivne ako malokto,
NECAKAL, ze ho co i len napadne zdvihnut max vymeriavaci zaklad na 5-nasobok.

Uz dnes platim z maxima vypocitaneho ako 4-nasobok, a davky sa pocitaju z 3-nasobku.

A navyse, vdaka prechodnemu obdobiu, mzdovy bod by na 3-nasobok narastol az v roku 2015, dovtedy je umelo znizovany cez %...

http://jozefmihal.blogspot.com/2008/...mzdov-bod.html

Byt solidarny je jedna vec, ale ked pohar pretecie ...
0 1
yoolo yoolo

yoolo je offline (nepripojený) yoolo

Grammatika : socialna poistovna ma ovela viac dlznikov, ktori tam vobec nefiguruju. Dodnes si nevie soc. poistovna porovnat danove priznania so svojou evidenciou. Osobne poznam podnikatela, ktory podnika suvisle od r. 1994 a nikdy nebol prihlaseny v Soc. poistovni. Nema odvahu tam zajst a tak sa na nejaky rok aj zamestnal v nadeji, ze na neho pridu. Ani tak ho nenasli.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Keď po niečom pátram, pátram tu:

www.foaf.sk
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

yoolo Pozri príspevok
Grammatika : socialna poistovna ma ovela viac dlznikov, ktori tam vobec nefiguruju. Dodnes si nevie soc. poistovna porovnat danove priznania so svojou evidenciou. Osobne poznam podnikatela, ktory podnika suvisle od r. 1994 a nikdy nebol prihlaseny v Soc. poistovni. Nema odvahu tam zajst a tak sa na nejaky rok aj zamestnal v nadeji, ze na neho pridu. Ani tak ho nenasli.
Súhlasím
bol to len príklad, nakoľko sú tam len dlžníci z nejakého obdobia a od nejakej dlžnej sumy, mňa ale zarazila výška týchto pohľadávok, ktoré nebudem z pochopiteľných dôvodov teraz zrátavať ale myslím, že to nie je malá suma
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

http://www.socpoist.sk/dlznici-na-po...C5%88e&x=0&y=0

Vyhľadávač: termíny: štátny, nemocnica, v likvidácii

a potom www.foaf.sk

Príjemný dlhočízny obed, na foaje sa zrazu zbadáte, že 17:00
5 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

yoolo Pozri príspevok
Grammatika : socialna poistovna ma ovela viac dlznikov, ktori tam vobec nefiguruju. Dodnes si nevie soc. poistovna porovnat danove priznania so svojou evidenciou. Osobne poznam podnikatela, ktory podnika suvisle od r. 1994 a nikdy nebol prihlaseny v Soc. poistovni. Nema odvahu tam zajst a tak sa na nejaky rok aj zamestnal v nadeji, ze na neho pridu. Ani tak ho nenasli.
Toto by mala byt uloha cislo 1 pre p. Mihala, kontrola soc. poistovne a vobec preco stagnuju kontroly v s.r.o a akciovych spolocnostiach ?
Treba zaviest mesacne kontroly na tychto neplatiacich podnikatelov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.
0 0
jar88 jar88

jar88 je offline (nepripojený) jar88

Jozef Mihál Pozri príspevok
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.
Čo vás vedie k tomu, aby ste dosiahol rovnaké odvodové zaťaženie živnostníka a zamestnanca?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Príklad.

Zamestnanec zarobí 100 eur. Náklady na cenu práce sú 135,20 eur (35,20 sú odvody zamestnávateľa). Odvody tvoria 35,20 + 13,40 = 48,60 eur.

Odvody teda tvoria 35,95% z celkovej sumy nákladov práce, 35,95% z 135,20 eur je 48,60 eur.

Ak zoberieme SZČO so základom dane 135,20 eur, tak ak vymeriavací základ bude základ dane deleno 1,352, dostaneme vymeriavací základ:

135,20/1,352 = 100 eur.

Z vymeriavacieho základu 100 eur zaplatí SZČO odvody 47,15 eur.

Teda porovnateľne ako u zamestnanca (tam sú odvody 48,60 eur, malý rozdiel je daný tým, že SZČO sa netýka poistenie v nez., garančné a úrazové poistenie).

Ak má byť výpočet pre SZČO zrovnoprávnený s výpočtom pre zamestnanca s tým, že vychádzame z rovnakej základne danej ako cena práce u zamestnanca a základ dane u SZČO, musí sa základ dane SZČO deliť konštantou 1,352.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jozef Mihál Pozri príspevok
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.
P, Mihál, myslím že je veľký rozdiel v čistej mzde zamestnanca a základe dane živnostníka.

Kým zamestnanec použije čistú mzdu (HM znížená o odvody a daň) pre svoju potrebu, u živnostníka je to uplne inak.

Základ dane je rozdiel medzi zdanitelnými príjmami a zdanitelnými výdavkami. Z neho platí DPH, daň z príjmu, do základu dane sa nezahrňa nákup hmotného majetku s OC viac ako 1700€.

Zdá sa mi tento spôsob výpočtu nespravodlivý, pretože nepostihne všetkých živnostníkov, ale v značnom rozsahu tých ktorí majú vyšší základ dane a aj teraz platia vyššie odvody (myslím, že práve títo investujú do nákupu hmotného majetku a sú platitelia DPH a základ dane u nich zďaleka nie je čistý príjem, ktorý im zostane pre osobnú potrebu).
Konkrétny dopad som uviedla pri svojom príjme, ktorý zďaleka nie je na hranici milionárskej dane.Tak neviem, či sa podľa p. premierky mám považovať za bežného občana.
15 0
lienocka001 lienocka001

lienocka001 je offline (nepripojený) lienocka001

priklad zamestnanec domrvi objednavku firma mu zoosobni skodu do urcitej vysky
zivnostnik domrvi objednavku a objednavatel ho zazaluje a zivnostnik ruci celym svojim majetkom...

nie je predsa mozne aby mali dvaja ludia / ktory su inak v diametralne inom postaveni/ rovnake povinnosti /odvodove atd../ a roznu vysku zodpovednosti...

prepacte ale ak nechapete ze zamestnanec a zivnostnik je nieco uplne ine co sa tyka postavenia v systeme tak neviem ci ma zmysel to sem vobec pisat..
9 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

Mária.K. Pozri príspevok
Myslím, že pri zavádzaní súčasných zmien v odvodoch ide o hlboké nepochopenie postavenia živnostníkov. Živnostník je v porovnaní so zamestnancami v úplne inom ekonomickom postavení a jeho ekonomické postavenie na trhu je porovnateľné len s podnikajúcimi právnickými osobami, avšak s viacerými nevýhodami. Živnostník si nemôže dať vlastnú mzdu do daňových výdavkov a platiť z nej odvody. Živnostník platí odvody z vypočítaného základu dane a všetci kompetentní, ktorí pracujú na zmene odvodov sa chcú tváriť, že celý základ dane ide u neho na osobnú spotrebu. Ale to je obrovský omyl! Po ekonomickej stránke tvorba základu dane živnostníka a jeho ďalšie rozdeľovanie nie je porovnateľné so základom dane zamestnanca, ale so základom dane podnikajúcich právnických osôb. Celý základ dane po zdanení nemôže živnostník použiť na osobnú spotrebu, ale potrebuje si z neho naakumulovať prostriedky na ďalší rozvoj firmy (podobne ako podnikajúce právnické osoby). Lenže u právnických osôb nikto neuvažuje, aby platili do poisťovní odvody zo zisku pred zdanením! Odvedú do poisťovní odvody z miezd (podotýkam, že to isté robia a živnostníci, ktorí majú zamestnancov) a celý systém je tým poriešený. Z uvedeného dôvodu, zavádzaním systému odvodu poistného zo sumy, ktorá sa úplne blíži základu dane, vôbec nejde o vyrovnávanie podmienok, ale práve naopak. Aspoň porovnateľné podmienky medzi živnostníkmi a podnikajúcimi právnickými osobami by sa zaviedli len za predpokladu, keby si živnostníci mohli dávať do daňových výdavkov vlastnú mzdu a zároveň, podnikajúce právnické osoby by platili odvody na zdravotné a sociálne poistenie aj na základe vykázaného základu dane. Ale stačí, že sa povedalo, aby na základe vykázaného základu dane s.r.o. platili odvody len z časti prostriedkov – t.j. z vyplatených podielov na zisku a už sa uvažuje zváženie takéhoto kroku. Lenže aj zavedením tohto odvodu by boli právnické osoby ešte vo výhode v porovnaní so živnostníkmi, lebo rovnoprávnosť by sa dosiahla len v prípade, keby právnické osoby platili odvody z celého základu dane.
Len aby celý proces súčasného zavádzania spravodlivosti neskončil konštatovaním, ktoré je mne známe z detstva: „Už by sa ten kôň bol aj odučil od žrádla, ale predstavte si, zdochol.“

Trebars preto čo tu popísala Mária.K a mala veľa súhlasov, že živnostník je v inom ekonomickom postavení / namá 20-25 dni dovolenky,nemá preplacané štátne sviatky, nemá odstupné, ručí celým svojim majetkom,a našlo by sa ešte iných vecí a naozaj sa kompetentní tvária akoby išiel celý príjem SZČO na jeho osobnú spotrebu...Ak sa to objektívne nedá určiť, tak trebars ten koeficient 2 je tá výhoda.Pretože okrem toho sa ešte idú znižovať paušalne výdavky z 40 na 30% aj nedávať odvody do nákladov. A efekt to nebude mať očakávaný ani pre ekonomický rast ani pri vytváraní ďalších pracovných miest.
Naposledy upravil Jano24 : 24.08.10 at 10:14
6 0
cloe cloe

cloe je offline (nepripojený) cloe

Som najskôr človek až potom účtovník! ...viac
veronikasad Pozri príspevok
P, Mihál, myslím že je veľký rozdiel v čistej mzde zamestnanca a základe dane živnostníka.

Kým zamestnanec použije čistú mzdu (HM znížená o odvody a daň) pre svoju potrebu, u živnostníka je to uplne inak.

Základ dane je rozdiel medzi zdanitelnými príjmami a zdanitelnými výdavkami. Z neho platí DPH, daň z príjmu, do základu dane sa nezahrňa nákup hmotného majetku s OC viac ako 1700€.

Zdá sa mi tento spôsob výpočtu nespravodlivý, pretože nepostihne všetkých živnostníkov, ale v značnom rozsahu tých ktorí majú vyšší základ dane a aj teraz platia vyššie odvody (myslím, že práve títo investujú do nákupu hmotného majetku a sú platitelia DPH a základ dane u nich zďaleka nie je čistý príjem, ktorý im zostane pre osobnú potrebu).
Konkrétny dopad som uviedla pri svojom príjme, ktorý zďaleka nie je na hranici milionárskej dane.Tak neviem, či sa podľa p. premierky mám považovať za bežného občana.
Dovolila som si zvýrazniť to, čo považujem za podstatu. Nad tým sa treba podľa mňa znovu zamyslieť.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Jozef Mihál Pozri príspevok
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.
Odvodové zaťaženie bude to jediné, kde môžeme dať znamienko "= " ak budeme porovnávať tieto dve skupiny.Ináč na strane nevýhod sa ohrozený druh "SZČO" ocitne častejšie.
6 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

Alebo nech bude nemocenské dobrovoľné pre SZČo, čo sa často krát deklarovalo. Nebude platiť nemocenské nebude ani čerpať nemocenské dávky.Samozrejme že tak že sa nemôže prihlásiť na nemocenské deň predtým a na ďalší deň bude už na PN. Nech bude nemocenský poistená SZČO aspoň 270 dní alebo iný počet dní až vtedy bude mať nárok na nemocenské dávky , aby sa s tým nešpekulovalo.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

názor laika:
no ja neviem, ale prečo chcete aby mal rovnaké odvodové povinnosti SZČO ako zamestnávateľ? oplatí sa potom mať SZČO? pretože už Ste tu Vy alebo niekto iný spomínali, že si ma SZČO stanoviť cenu práce podľa toho, koľko by zamestnávateľ zaplatil za túto prácu zamestnancovi - ale skutočnosť je iná...

má SZČO rovnaké výhody ako zamestnanec?a ak v ňom ani po novom nebude poistenie v nezamestnanosti, tak zase zamestnanec má "výhodu" keď zostane nezamestnaný - dávky v nezamestnanosti. (viem, že ani v súčastnosti povinne SZČO nemá pois.v nezamestn.-ale ked to už chcete porovnávať?..)
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Navrhujem prísnejšie kontroly zo strany DU u určitej skupiny živnostníkov (opravujem, prevažne neide o živnostníkov, ale osoby podnikajúce podľa osobitných predpisov, hlavne z oblastí financii), ktorí znižujú svoj základ dane cestovnou turistikou (cez paušálne náhrady za využívanie súkromného motorového vozidla).
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať