Zavrieť

Porady

Zmena účelu použitia §54

apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

§ 54
Úprava dane odpočítanej pri investičnom majetku
(1) Platiteľ upraví odpočítanú daň, ak v období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom nadobudol investičný majetok alebo ho vytvoril na vlastné náklady, zmení účel jeho použitia.
-------------
Znenie textu zákona je zrozumiteľné. Až v nasledujúcom období po období nadobudnutia investičného majetku (rozumiem v nasledujúcom roku) sa zisťuje či nedošlo k zmene účelu použitia.
-------------
Včera som bol na školení DPH a lektorka podľa Metodického pokynu počítala príklady na dopad vyúčtovania odpočítanej dane pri nadobudnutí IM v prípade, že je používaný čiastočne, alebo úplne na činnosti oslobodené od dane (koeficientovanie).

Podľa Metodického pokynu sa nerobil prepočet PRVÝ KRÁT V NASLEDUJÚCOM roku, ale v poslednom daňovom priznaní roka v ktorom bol IM nadobudnutý.
-------------
Upozornil som na tento rozpor lektorku. Bola tým zaskočená a odporúčala v prípade daňovej kontroly sa odvolávať na text zákona keďže sme v prvom roku nerobili prepočet.
-------------

Prosím o info aký je správny postup a bude super ak bude aj overený daňovou kontrolou.

Ďakujem.

apo
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
koeficient ti kráti DPH zo vstupov.
Ja by som vrátila časť DPH, ktorá sa vzťahuje na tie dva byty.
Ale považujem to za diskutabilné - nevidím oporu v zákone ani pre jedno ani pre druhé.
chcela som sa oprieť o hranicu IM, ale tá sa týka hnuteľných vecí.
Z_DPH hovorí o bytoch a ty dva byty máš využívané na príjmy oslobodené. Ten koeficient sa uvádza so slovíčkom "aj", takže tým by som sa neobhajovala.
(2) Investičným majetkom na účely tohto zákona sú

a) hnuteľné veci, ktorých obstarávacia cena bez dane alebo vlastné náklady sú 3 319, 39 eura a viac a ktorých doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
b) budovy, stavebné pozemky, byty a nebytové priestory,
c) nadstavby budov, prístavby budov a stavebné úpravy budov, bytov a nebytových priestorov, ktoré si vyžadovali stavebné povolenie podľa osobitného predpisu.27)
0 0
ROLETA ROLETA

ROLETA je offline (nepripojený) ROLETA

Práve to nemozem najst ale v jednom metodickom pokyne bolo ze pokial mi na konci roka nevyjde celkový koeficient nizsi oproti predch.roku o viac ako 0,10 tak nemusim vobec riesit zmenu ucelu pouzitia. takze mi vychadzalo ze pokial sa dostanem ku koef. 0,91 a viac tak nebude ziadna zmena úcelu pouzitia. ale som z toho blbec kedze viem ze tieto 2 byty sa prenajimajú neplatitelom dph. z prijatých faktúr a ost. vecí na tieto byty viem, ze dph neodpočítam. ale co s tou dph z bytu ??? :-((
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
ROLETA Pozri príspevok
Práve to nemozem najst ale v jednom metodickom pokyne bolo ze pokial mi na konci roka nevyjde celkový koeficient nizsi oproti predch.roku o viac ako 0,10 tak nemusim vobec riesit zmenu ucelu pouzitia. takze mi vychadzalo ze pokial sa dostanem ku koef. 0,91 a viac tak nebude ziadna zmena úcelu pouzitia. ale som z toho blbec kedze viem ze tieto 2 byty sa prenajimajú neplatitelom dph. z prijatých faktúr a ost. vecí na tieto byty viem, ze dph neodpočítam. ale co s tou dph z bytu ??? :-((
V tom metodickom pokyne stojí:

"Úpravu odpočítanej dane platiteľ nevykoná, ak absolútna hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia IM vypočítaná podľa vzorca v prílohe č. 1 zákona o DPH predstavuje hodnotu 0,10 a menej. Hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia IM je rozdiel čísla A a čísla B podľa horeuvedeného vzorca. To znamená, že ak napríklad platiteľ dane pri kúpe IM odpočítal daň v plnej výške a v nasledujúcom roku začal IM používať na činnosti s možnosťou odpočítania dane, ako aj na činnosti bez možnosti odpočítania dane, čiže zmenil účel použitia IM, mal by postupovať podľa § 54 zákona o DPH. Avšak vzhľadom na to, že platiteľovi vyšiel ročný koeficient v nasledujúcom roku 0,94, následne potom aj hodnota vyjadrujúca zmenu účelu použitia bola menšia ako 0,10 (1 – 0,94 = 0,06), platiteľ nie je povinný vykonať úpravu odpočítanej dane."

tu si ho môžeš stiahnuť:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov.../odpocimmp.pdf
2 0
ROLETA ROLETA

ROLETA je offline (nepripojený) ROLETA

uffff, tak to mi odlahlo. dakujem, presne toto som myslela. som rada, ze mi to niekto odobril a z odpočítanej dph z bytu nemusim nic vratit. majitelia by sa moc nepotesili, aj ked si nedajú poradit ohladom prenajmu a potom to musim ja takto riesit.
este ked mi tak pekne odpovedas, mozem v rychlosti otazku?
v tejto novostavbe im zostali holobyty, kde dali teraz urobit podlahy a kupelne. je to technické zhodnotenie ked predtym tam ziadne neboli? a kuchynská linka a zariadenie bytu? to zariadenie bude účtované asi samostatne ale kuchynská linka a vstavané skrine sú tam namontované napevno a nebudú si ich moct vymontovat, takže to patrí tiez k bytu?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Na Porade vyhľadaj aj moje príspevky kde je popísaný postup ako obísť zmenu účelu použitia v prípade nájmu novej nehnuteľnosti osobám neregistrovaným na DPH.

Robí sa to tak, že sa nájde, alebo vytvorí správca nehnuteľnosti, ktorý bude registrovaný na DPH. Správca bude mať celú budovu v nájme. Jednotlivé byty budú v podnájme správcu. Správca bude počítať koeficienty, ale už nebude dochádzať ku zmene účelu použitia u vlastníka nehnuteľnosti.

apo
0 0
ROLETA ROLETA

ROLETA je offline (nepripojený) ROLETA

oki, dakujem. určite to pozriem. budeme musiet nieco vymysliet kvôli dalsim rokom.
a odpovie mi niekto na druhu cast mojej predchádzajúcej otázky. aj ked je mimo temy. vdaka :-))) musim sem castejsie chodit, nech sa naucim lepsie pracovat s poradou.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ROLETA Pozri príspevok
.............................
............................................
v tejto novostavbe im zostali holobyty, kde dali teraz urobit podlahy a kupelne. je to technické zhodnotenie ked predtym tam ziadne neboli? a kuchynská linka a zariadenie bytu? to zariadenie bude účtované asi samostatne ale kuchynská linka a vstavané skrine sú tam namontované napevno a nebudú si ich moct vymontovat, takže to patrí tiez k bytu?
podľa mňa ide o TZ budovy, resp. bytu. zatiaľ z holobytov nemáš výnosy, tak by som zvýšila OC bytov aj v prípade, že TZ bude pod limitom.
0 0
ROLETA ROLETA

ROLETA je offline (nepripojený) ROLETA

ano, to si myslim aj ja. ale to zariadenie ako sedačku, TV a pod. mozem účtovat podla ceny bud do majetku firmy alebo rovno 5..? tieto nakupene veci totiz nevedia, kde presne skoncia.
0 0
Brouk Brouk

Brouk je offline (nepripojený) Brouk

Nechápem tento paragraf: čiže ked sme kupili budovu v roku 2003 a odpočítali sme si DPH v plnej výške, takže ak túto budovu by sme chceli predať v roku 2010 bez DPH muselí by sme rátať koeficiet, bola by to zmena učelo použitia IM.?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Zmena účelu použitia je to, že sa obstaral majetok, odpočítala sa z jeho ceny DPH, ale príjmy z požívania tohoto majetku su zo zákona oslobodené od DPH.

Zmena účelu použitia je v tom, že majetok nepoužívame na príjmy ku ktorým sa nesmie účtovať DPH. Ak majetok po nejakom čase predáme dôjde opäť ku zmene účelu použitia a síce v tom zmysle, že príjem už bude s daňou (ak náhodou nemáme možnosť výberu) a potom sa opäť podľa vzorcov v zákone prepočítava DPH a upravuje odvod DPH.

To čo som uviedol je len v hrubých rysoch naznačený princíp. Samostatným čítaním zákona sa dosť ťažko dopracuješ k úplnému pochopeniu celého okruhu problému. Hľadaj v odborných publikáciách príklady a na príkladoch pochopíš ako to finkuje a hlavne či sa ťa tento problém vôbec týka.

apo
Naposledy upravil apo : 13.12.10 at 19:18
0 0
a_je_to a_je_to

a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

Brouk Pozri príspevok
Nechápem tento paragraf: čiže ked sme kupili budovu v roku 2003 a odpočítali sme si DPH v plnej výške, takže ak túto budovu by sme chceli predať v roku 2010 bez DPH muselí by sme rátať koeficiet, bola by to zmena učelo použitia IM.?
Áno, máš dve možnosti. Buď predáš budovu s DPH 19 % z predajnej ceny, alebo ju v zmysle § 38, ods. 1 predáš bez DPH, ale z pôvodne odpočítanej DPH pri obstaraní vrátiš za 12/2010, resp 4 Q 2010 =4/10 do štátneho rozpočtu – podľa § 54, ods. 1 a 7.
Ak budova aspoň „drží“ pôvodnú cenu, tak druhá alternatíva mi pripadá výhodnejšia.
0 0
LADIDO LADIDO

LADIDO je offline (nepripojený) LADIDO

apo Pozri príspevok
Zmena účelu použitia je to, že sa obstaral majetok, odpočítala sa z jeho ceny DPH, ale príjmy z požívania tohoto majetku su zo zákona oslobodené od DPH.

Zmena účelu použitia je v tom, že majetok nepoužívame na príjmy ku ktorým sa nesmie účtovať DPH. Ak majetok po nejakom čase predáme dôjde opäť ku zmene účelu použitia a síce v tom zmysle, že príjem už bude s daňou (ak náhodou nemáme možnosť výberu) a potom sa opäť podľa vzorcov v zákone prepočítava DPH a upravuje odvod DPH.

To čo som uviedol je len v hrubých rysoch naznačený princíp. Samostatným čítaním zákona sa dosť ťažko dopracuješ k úplnému pochopeniu celého okruhu problému. Hľadaj v odborných publikáciách príklady a na príkladoch pochopíš ako to finkuje a hlavne či sa ťa tento problém vôbec týka.

apo
Čítam túto diskusiu lebo mám podobný problém, ale nenašiel som situáciu podobnú mojej. Naša spoločnosť kúpila v r.2007 nebytové priestory v ktorých má vlastné kancelárie, odpisuje si ich ale neprenajíma ich nikomu. Odpočítali sme si z ceny DPH pri kúpe.
Teraz rozmýšlame že priestory v r.2011 predáme. Otázka je či dôjde k zmene účelu použitia a mame upravovať odpočítanú daň. Chceli by sme priestory predať bez DPH.
Z mojho pohladu §54 ods. 3a nebol naplnený lebo investičný majetok z ktoreho sme odpočitali DPH sme nepoužívali na na dodanie tovarov a služieb bez možnosti odpočtu alebo s možnosťou pomerného odpočtu.
Naposledy upravil LADIDO : 24.05.11 at 19:34 Dôvod: doplnil som nejaké fakty aby bolo možné odpovedať v kontexte.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Pri predaji nehnuteľnosti je tako:

Do 8 rokov od prvej kolaudácie sa musí vždy predať za cenu s DPH.
Potom sa môžete rozhodnúť.
Ak sa predaj urobí s DPH je to bez ďalších komplikáciií. Ak sa predaj urobí za cenu bez DPH dôjde ku zmene účelu použitia, ale ktorá daň sa prepočítava a kráti neviem. Pred x rokmi koeficientom sa upravovala všetka daň na vstupe, ako je to teraz neviem, musíš dohľadať v zákone.

apo
0 0
nika224 nika224

nika224 je offline (nepripojený) nika224

Chcela by som tiež poprosiť o radu, lebo normálne teraz neviem, či som si § 54 dobre vysvetlila.
Predávame budovu, na ktorú môžem uplatniť oslobodenie, vzhľadom k tomu, že túto budovu sme kúpili a aj užívame už od r.1995. Na tejto budove prebiehala v r. 2008-2009 rekonštrukcia - niečo bolo účtované do opráv, no niečo bolo zaradené ako technické zhodnotenie tejto budovy. Dobre chápem, že ak uplatním oslobodenie od DPH pri predaji budovy (ak by som predávala neplatiteľovi DPH), tak budem musieť vrátiť časť DPH z tej rekonštrukcie?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, treba prehodnotiť odpočítanú DPH a pomernú časť odvieťs ako DP DPH.
0 0
ALIBABKA ALIBABKA

ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

Dobrý deň, a ak živnostník, ktorý má budovu v osobnom vlastníctve,a urobil rekonštrukciu ,ktorá je v už v JU živnostníka,je plátca dph ,sa po 8 rokoch rozhodol zatvoriť prevádzku,aj tu sa musí robiť úprava dph vzhľadom na zmenu účelu?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, zmena účelu sa sleduje 20 rokov, ale sú prechodné ustanovenia.
0 0
ALIBABKA ALIBABKA

ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

DAKUJEM
0 0
alicacka alicacka

alicacka je offline (nepripojený) alicacka

Prosím Vás, vedel by mi niekto povedať, či sa toto ustanovenie použije aj v prípade, ak podnikateľ pri kúpe osobného auta odpočítal plne DPH a nasledujúci rok ho začal využívať aj na súkromné účely. Má povinnosť aj v tomto prípade upraviť odpočítanú DPH ? Alebo tento § 54 sa viaže na celkom iné? Vopred veľmi pekne ďakujem.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať