Zavrieť

Porady

Nástup do práce po rodičovskej dovolenke

Váž. priatelia Porady,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc s nasledovným problémom:
Dňa 01.11.2004 vypršala našej zamestnankyni rodičovská dovolenka. Zamestnávateľ medzi časom prijal na jej pracovné miesto novú pracovníčku - so zmluvou na dobu neurčitú. Zamestnankyňa teda nemá miesto - ak ju zamestnávateľ prepustí /čo aj urobí/ má nárok na odstupné? Ak áno - pri akom paragrafe?

Veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď.

Pekný deň!
Usporiadat
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

prosiiiim o pomoc, potrebujem to nahlasit do prace

Vdaka
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

zdravotene môžeš byť poistencom štátu ako osoba celodenne osobne a riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov (splnaš to aj v prípade, ak by dieťa chodilo do škôlky na max. 4hod. denne). Ty zájdi na ZP. Do 31.12.2010 to bolo tak, že zamestnávatel musel za obdobie čerpania nepl. volna platiť zdravotné poistenie z minima (10% za zamestnávatela + 4% za zamestnanca) a častokrát to žiadal zamestnávatel od zamestnanca preplatiť. V ročnom zúčtovaní zdr. poistenia sa to potom vrátilo. Teraz po zmenách ale netuším ako to je.

Predpokladám na SP máš podanú prihlášku aby si bola dôch.poistená štátom, tá ti bude trvať nadalej.

Upsvar nebudeš vybavovať nič, ked máš neplatené volno.

A nezostala ti nejaká nevyčerpaná dovolenka, ktorú by si mohla čerpať počas prázdnin alebo čiastočne v jednom mesiaci a časť v druhom. V takom prípade by sa myslím? aj ušetrilo na zdr.poistení, ak teda nemáš len minimálnu mzdu. NO ozaj neviem, či v tomto neboli nejaké zmeny.

predpokladám mzdárka by mala:
- ukončiť čerpanie RD, ukončiť prerušenie poistenia v SP z dôvodu čerpania RD
- nahlásiť prerušenie NP z dôvodu čerpania nepl volna.

a mylsím aj na ZP sa to asi bude hlásiť ako ukončenie poberania rodičovského príspevku (to nastane ku koncu mesiaca, kedy dieťa dovrši 3roky a prípadne si môžeš vyžiadať z upsvar o tom potvrdenie). Toto by som bola zvedavá, ako treba riešiť.
0 0
dankabo dankabo

dankabo je offline (nepripojený) dankabo

ahojte poradaci
uz dlhsie hľadám odpoved na moju otazku,ale nenachadzam , tak sa skusim spytat mudrejsich.
V juli mam nastupit do prace po RD .Bolo mi oznámene , ze na tom oddelení,kde som pracovala , uz nie je pre mna miesto. Pred tyzdnom mi oznamili,ze je miesto na inom oddeleni,a na buduci tyžden mam prist na pohovor ohladom toho miesta, kde mi povedia o aké pracovné miesto sa presne jedná a podla toho sa rozhodnem , či nastúpim. A teraz sa obávam ,ze nastanu dve mozne situacie:
1.ja sa rozhodnem , ze ponuku prijmem .Ich odpoved bude zniet , že teda dobre ,ale musia najprv vyhlasit interne vyberové konanie, do ktoreho sa mam prihlasit. A to je podla mna trocha nefer,lebo mam pocit , ze podla ZP by ma mali preradit na inu pracu a nemala by som sa ja o ňu uchádzat cez vyberove konanie.Podla mňa tu ide o to ,aby mi nemuseli dat odstupné, čiže vo vyberovom konaní neuspejem.Ja by som chcela, ked sa ma uz chcu tak velmi zbavit, tak nech mi dajú aspoň odstupné.
Možu ma nútit, aby som sa zučastnila výberoveho konania , ked ja chcem tú ich ponuku prijat,hoci nastupujem po RD? ako sa z toho vymotat?
Zamestnanec vzdy ťahá za kratší koniec.
2.ked tú ponuku neprijmem, tak samozrejme automaticky odchádzam bez odstupného.
Tak neviem čo mám spraviť.
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

je to suuuuuurne: ahojte mudre hlavky, nakoniec mi zamestnavatel navrhol, aby som si dala ziadost o neplatenu matersku na tie 2 mesiace. Co vsetko musim vybavit, okrem toho, ze napisem zaidost zamestnavatelovi?

Dakujem
0 0
denisamka denisamka

denisamka je offline (nepripojený) denisamka

nikto neporadii?
0 0
Andalka Andalka

Andalka je offline (nepripojený) Andalka

Ahoj, tiež neporadím ale fakt ma zaujíma, čo to je "neplatená materská" ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Andalka Pozri príspevok
Ahoj, tiež neporadím ale fakt ma zaujíma, čo to je "neplatená materská" ?
neplatené volno u zamestnávatela, počas ktorého má prerušené poistenie v zdravotnej aj sociálnej poisťovni. Ak dieťa nenavštevuje predškolské zariadenie, môže sa v ZP prihlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6 rokov eku. V opačnom prípade bude platiť zdr.poistenie ako samoplatitel.
1 0
Andalka Andalka

Andalka je offline (nepripojený) Andalka

ďakujem veronika
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Ahojte, moja dcérka dovrši 18.6.2011 tri roky, kedy mi končí i RD, od septembra mi ju prijali do škôlky, takže som sa so zamestnávateľom dohodla, že nastupujem od septembra do práce. Ešte mi zostala dovolenka, ktorú si chcem vyčerpať a potom by som mala do septembra neplatené voľno. Musím prijatie do škôlky nahlasiť na UPSVR? Zamestnávateľ musi na SP nahlásiť na RLFO koniec RD, a ked budem mať tú dovolenku, koniec prerušenia pri nástupe do práce, a potom nahlásiť neplatené voľno, však. To isté platí i v ZP. Počas neplateného voľna bude zamestnávateľ za mňa platiť odvody do ZP?
Ja som i SZČO, živnosť som nemala prerušenú, postupujem pri nahlasovaní ukoncenia RD rovnako?
Ďakujem
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
Ahojte, moja dcérka dovrši 18.6.2011 tri roky, kedy mi končí i RD, od septembra mi ju prijali do škôlky, takže som sa so zamestnávateľom dohodla, že nastupujem od septembra do práce. Ešte mi zostala dovolenka, ktorú si chcem vyčerpať a potom by som mala do septembra neplatené voľno. Musím prijatie do škôlky nahlasiť na UPSVR? Zamestnávateľ musi na SP nahlásiť na RLFO koniec RD, a ked budem mať tú dovolenku, koniec prerušenia pri nástupe do práce, a potom nahlásiť neplatené voľno, však. To isté platí i v ZP. Počas neplateného voľna bude zamestnávateľ za mňa platiť odvody do ZP?
Ja som i SZČO, živnosť som nemala prerušenú, postupujem pri nahlasovaní ukoncenia RD rovnako?
Ďakujem
prosíííímm
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Ahojte, potreboval by som poradiť s takýmto prípadom. Zamestnakyni skončila RD v máji tohto roku. Požiadala si o prdĺženú RD do 6-tich rokov veku dieťaťa a tú aj dostala. Ona sa však okrem toho aj zamestnala v inej firme a dieťa chodí do materskej školy. Predĺžená RD jej však beží ďalej. Našla si sezonnu prácu bližšie k miestu kde býva. Tam však má zmluvu len do konca októbra. Potom sa chce vrátiť k nám. My však potrebujeme obsadiť dané miesto teraz. Máme človeka, ktorý za ňu robil kým bola na riadnej RD a chceli by sme si ho nechať aj naďalej, ale on od nás chce zmluvu na dobu neurčitú.

Potreboval by som vedieť, či sme povinný je stále držať miesto aj keď ona už pracuje inde. Ďakujem za odpovede.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lubo44 Pozri príspevok
Ahojte, potreboval by som poradiť s takýmto prípadom. Zamestnakyni skončila RD v máji tohto roku. Požiadala si o prdĺženú RD do 6-tich rokov veku dieťaťa a tú aj dostala. Ona sa však okrem toho aj zamestnala v inej firme a dieťa chodí do materskej školy. Predĺžená RD jej však beží ďalej. Našla si sezonnu prácu bližšie k miestu kde býva. Tam však má zmluvu len do konca októbra. Potom sa chce vrátiť k nám. My však potrebujeme obsadiť dané miesto teraz. Máme človeka, ktorý za ňu robil kým bola na riadnej RD a chceli by sme si ho nechať aj naďalej, ale on od nás chce zmluvu na dobu neurčitú.

Potreboval by som vedieť, či sme povinný je stále držať miesto aj keď ona už pracuje inde. Ďakujem za odpovede.
ÁNo, ak ste jej schválili predlž. RD, po návrate do práce, má nárok na pôvodné miesto.(nov. zákona od 1.4.2011)
1 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, ak ste jej schválili predlž. RD, po návrate do práce, má nárok na pôvodné miesto.(nov. zákona od 1.4.2011)
Jasné.

A ako mám chápať to schválenie predĺženej RD. Ona nás len informovala, že je na predĺženej RD a tým to haslo. Ďakujem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lubo44 Pozri príspevok
Jasné.

A ako mám chápať to schválenie predĺženej RD. Ona nás len informovala, že je na predĺženej RD a tým to haslo. Ďakujem.
Ok mala o to požiadať, ale ak ste sa nevyjadrili, zrejme ju aj naďalej vediete ako ženu na RD, nie na Absencii.
§166ZP
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
1 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Tweety Pozri príspevok
Ok mala o to požiadať, ale ak ste sa nevyjadrili, zrejme ju aj naďalej vediete ako ženu na RD, nie na Absencii.
§166ZP
(2) Na prehĺbenie starostlivosti o dieťa je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do troch rokov veku dieťaťa. Ak ide o dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa vyžadujúci osobitnú starostlivosť, je zamestnávateľ povinný poskytnúť žene a mužovi, ktorí o to požiadajú, rodičovskú dovolenku až do šiestich rokov veku dieťaťa. Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký rodič žiada, spravidla však vždy najmenej na jeden mesiac.
Vedieme ju ako ženu na RD. Neviem o tom, že by písomne alebo ústne podávala žiadosť o predĺženie RD. A už vôbec nie kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Určite viem, že je na "neplatenej predĺženej RD", čiže nie je to z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.

Z toho mi vyplýva, že keď si to predĺženie nepožiadala a tiež nejde o nepraznivý zdravotný stav dieťaťa, tak zrejme nie sme povinný jej to miesto držať. Alebo sa mýlim?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lubo44 Pozri príspevok
Vedieme ju ako ženu na RD. Neviem o tom, že by písomne alebo ústne podávala žiadosť o predĺženie RD. A už vôbec nie kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Určite viem, že je na "neplatenej predĺženej RD", čiže nie je to z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.

Z toho mi vyplýva, že keď si to predĺženie nepožiadala a tiež nejde o nepraznivý zdravotný stav dieťaťa, tak zrejme nie sme povinný jej to miesto držať. Alebo sa mýlim?
Ak je to teda tak, ani vás o tom neinformovala, po skončení RD mala riadne nastúpiť do práce. Kedže nenastúpila, nemusíte jej držať pôv. miesto.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Môžem sa opýtať, súvisí to práve s problémom, ktorý riešite...

8.7.2011 mi končí rodičovská dovolenka, potrebujem však ostať doma s dieťaťom na predĺženej rodič. dovolenke do 6 rokov, nie však kvôli zdravotnému znevýhodneniu, ale z iných dôvodov (do škôlky mi ju nezoberú a ona ešte nie je na škôlku pripravená, pretože je narodená 2 mesiace predčasne)

Do zamestnania sa teda momentálne neplánujem vrátiť, ako mám postupovať?

Mám podať žiadosť o predĺženie rodičovskej dovolenky, aj keď to nie je kvôli zdravotnému znevýhodneniu?
Alebo mám požiadať o výpoveď dohodou, pretože ostávam na RD?

ďalší problém:
mám min. 28 dní nevyčerpanej dovolenky, ktorú mi zamestnávateľ odmietol vyplatiť pred nástupom na materskú a aj pred nástupom na rodičovskú dovolenku.

čo s tým, na čo mám právo?
Môže mi ju zamestnávateľ odmietnuť vyplatiť, aj keď do práce nenastúpim z dôvodu, že ostávam na neplatenej rodičovskej dovolenke?
Môže mi ju prikázať vyčerpať?

ďakujem krásne za pomoc.
0 0
dobrava dobrava

dobrava je offline (nepripojený) dobrava

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, ak ste jej schválili predlž. RD, po návrate do práce, má nárok na pôvodné miesto.(nov. zákona od 1.4.2011)
Takže už to nie je tak, že ak sa vráti do 6-tich mesiacov má nárok na pôvodné miesto a ak sa vráti neskôr - už nárok na pôvodné miesto nemá, má nárok na funkčne a platovo rovnaké ako pred MD? Ak voľné miesto pre ňu nemá, môže jej ponúknuť výpoveď dohodou s odstupným?
Je to tak, že firma je povinná držať pôvodné miesto, aj keď sa vráti po 5-tich rokoch? Mám medzery, musím si to naštudovať.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

prosím môžete mi poradiť (príspevok vyššie),
nová info je pre mňa, že kedže dcéra má tri roky 8.7. tak mám rodičovskú ešte do konca júla a teda prípadné čerpanie dovolenky prichádza do úvahy v auguste...idem to overiť na úrad
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Lubo44 Pozri príspevok
Vedieme ju ako ženu na RD. Neviem o tom, že by písomne alebo ústne podávala žiadosť o predĺženie RD. A už vôbec nie kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu dieťaťa. Určite viem, že je na "neplatenej predĺženej RD", čiže nie je to z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.

Z toho mi vyplýva, že keď si to predĺženie nepožiadala a tiež nejde o nepraznivý zdravotný stav dieťaťa, tak zrejme nie sme povinný jej to miesto držať. Alebo sa mýlim?
ak nemá schválený dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa, tak ste jej nemohli poskytnúť rodič.dovolenku do 6rokov dieťaťa, to je možné len ak má dieťa s dlh. nepriaznivým zdr. stavom.

a ak nemá dieta s dlh. nepr. zdr. stavom, tak vy ste jej mohli poskytnúť neplatené volno s tým, že by v soc.poistnovni mala mať ukončenú RD, ukončené prerušenie z dôvodu čerpania rd a mala by mať prerušené poistenie z dôvodu čerpania nepalateného volna. Tiež v zdr. poistovni by ste mali za nu odvádzať poistné z minima (aspon v r.2010 to tak bolo, po novom zákon neovládam)

tj. bud má dieťa s dlh. nepr. zdr. stavom, čo by ale mala dokladovať a čerpá rd, alebo čerpá neplatené volno.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať