Zavrieť

Porady

bytovka na mojom pozemku

Chcem sa opýtať či môžem predať pomernú časť pozemku pod bytovkou keby chceli kupiť len 3 majitelia.A ostatným 3 nájomné.Viem ,že je lepšie keby chceli všetci ale sa to asi nebude dať a ako vypočitať pomernu časť jedneho bytu na pozemku .DAKUJEM
Usporiadat
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

okdar Pozri príspevok
jak dobrí priatelia ked to chcú za 10 meter to by som ani bratovi nedal
rudopp Pozri príspevok
Nájom znalecký 240/213=1,127 (x 15 = 16,9 ) - - pomer má ako som povedal .
Navrhni im predaj v polovici medzi znaleckým a trhovým = 40 €/m2 - - zdôrazni, že to majú to navždy.
Alebo navrhni nájomné 0,75 €/m2/mesiac.
Ak nie , súd na určenie nájomného . Odhadujem, že by mohol určiť 0,5 -1,5 €/m2/mesiac - - zdôrazni, že aj pri 0,5 € ti tvoju cenu (40 € ) zaplatia za 7 rokov + budeš žiadať aj spätne nájomné + budú mať súdne trovy).
Keď pristúpia nad 30.
0 0
okdar okdar

okdar je offline (nepripojený) okdar

ide o zakon 182/1993 par.17 ods.3 čo neviem či vobec platí.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

okdar Pozri príspevok
ide o zakon 182/1993 par.17 ods.3 čo neviem či vobec platí.
Cena bytu a nebytového priestoru v dome a cena pozemku
§ 17



(1) Cena bytu, nebytového priestoru alebo ateliéru v dome, cena príslušenstva, cena pozemku zastavaného domom a cena priľahlého pozemku (ďalej len "cena") sa dojednáva dohodou 21) predávajúceho a kupujúceho.

(3) Dohodnutá cena bytu a pozemkov podľa odseku 1 nesmie prevýšiť cenu určenú podľa § 18, 18a a 18b, ak sa byt prevádza do vlastníctva doterajšieho nájomcu z vlastníctva XY

Tam je vymenované, že niektorí vlastníci bytov(XY) nemôžu byt a pozemok predať za vyššiu cenu.
Teba sa to netýka - - asi nie si XY.
Takže : odstavec 1, = cena dohodou
0 0
okdar okdar

okdar je offline (nepripojený) okdar

a platí ten zakon vôbec?
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

okdar Pozri príspevok
takto moja cena je trhova 60 eur,znalecký posudok 16 eur a oni chcú dať 10 eur .Najom podla znalca 240 eur ročne.Tak nech niekto poradí čo s tým?
Zaujímalo by ma ako si prišiel na to, že trhová cena je 60 Eur. Znalec sa môže pohybovať približne v tolerancii +-10%. Toto je však skoro 400%. Z toho mi vychádza, že buď je znalec podvodník a riskuje licenciu, alebo tá Tvoja trhová cena je iba Tvoje prianie.
0 0
okdar okdar

okdar je offline (nepripojený) okdar

na internete som pozeral inzeraty Nová lesna pozemky predaj z toho som vychádzal a znalecký som obj.v Poprade ja som z Vranova
0 0
okdar okdar

okdar je offline (nepripojený) okdar

Vlastníci bytov ma kontaktovali ,že si chcú pozemok odkúpiť.Tak som písal na Bytove družstvo ,ktoré bytovku spravuje aby nám pomohlo.drustvo napísalo že vlastníci maju zaujem ale podla zakona 182/1993 len za cenu zo znaleckeho posudku.Tak ja teraz sa pýtam čo s tým?A dal som urobiť za svoje znalecký a cena sa mne zdá nízka na to že to je v Tatrach.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
okdar Pozri príspevok
Musím predať pozemok pod bytovkou za cenu zo znaleckeho posudku?Vlastníci bytov tvrdia že áno.Prosím akým zakonom sa riadiť.Oni predávajú byty za trhovú cenu a ja im pozemok mam dat zadarmo?
No v prvom rade si treba naštudovať Z.z.182/93 (http://www.semsro.sk/sub/semsro.sk/i.../zakon-182.pdf ) v znení neskorších predpisov a prídeš na to, že vlastníctvo bytu nie je naviazane na povinnost vlastniť aj podiel na pozemku (pod bytovym domom). A už vôbec nie je prechodné pýtať nájom za užívanie takého pozemku.
Mne osobne nie je jasne, ako si prišiel k tomu pozemku ty, resp.prečo si dovolil výstavbu bytového domu na tvojom pozemku.
Hm?
Tak nam to osvetli.
0 1
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
okdar Pozri príspevok
Vlastníci bytov ma kontaktovali ,že si chcú pozemok odkúpiť.Tak som písal na Bytove družstvo ,ktoré bytovku spravuje aby nám pomohlo.drustvo napísalo že vlastníci maju zaujem ale podla zakona 182/1993 len za cenu zo znaleckeho posudku.Tak ja teraz sa pýtam čo s tým?A dal som urobiť za svoje znalecký a cena sa mne zdá nízka na to že to je v Tatrach.
Tolko som srandy v jednej teme už dlho nebolo. Vlastnici bytov sa riadia zakonom 182/93 v znení nesk.predpisov. Ty sa čim budeš riadiť? Zákonom rýchlejšieho koltu, alebo čo?
0 0
okdar okdar

okdar je offline (nepripojený) okdar

Zdedil som ho, ja za to nemožem že tam postavili bytovku.Radšej by som si tam postavil chalupu.
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
okdar Pozri príspevok
Zdedil som ho, ja za to nemožem že tam postavili bytovku.Radšej by som si tam postavil chalupu.
A dotyčná osoba, po ktorej si to zdedil sa ako k tomu dostal?
0 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Skoro kazdy pozemok kedysi niekomu patril. Potom prisli komunisti a stavali na cudzich pozemkoch. Tym vznikli komplikovane vztahy, kedy bytovky stoja na pozemkoch, ktore vlastni niekto iny.
Okdar ja Ti neberiem pravo na pozemok. Je Tvoj, ale myslim, ze viac ako je uvedene v znaleckom posudku dostat nemozes. Na druhej strane, ak majitelia bytov nie su ochotni odkupit za takuto sumu mas moznost pozadovat najomne, ktore zase vychadza zo znaleckeho posudku. Ak sa nemylim je to 1/6 hodnoty pozemku rocne a asi aj spatne za tri roky.
Asi vsak spravis najlepsie ak pojdes za pravnikom.
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

Ferdosondo Pozri príspevok
Skoro kazdy pozemok kedysi niekomu patril. Potom prisli komunisti a stavali na cudzich pozemkoch. Tym vznikli komplikovane vztahy, kedy bytovky stoja na pozemkoch, ktore vlastni niekto iny.
Okdar ja Ti neberiem pravo na pozemok. Je Tvoj, ale myslim, ze viac ako je uvedene v znaleckom posudku dostat nemozes. Na druhej strane, ak majitelia bytov nie su ochotni odkupit za takuto sumu mas moznost pozadovat najomne, ktore zase vychadza zo znaleckeho posudku. Ak sa nemylim je to 1/6 hodnoty pozemku rocne a asi aj spatne za tri roky.
Asi vsak spravis najlepsie ak pojdes za pravnikom.
Ty by si mal predávať a ja kupovať

0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

okdar Pozri príspevok
a platí ten zakon vôbec?
toto je rekodifikované znenie

ale pozri si sám na JASPI
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

duves Pozri príspevok
Tolko som srandy v jednej teme už dlho nebolo. Vlastnici bytov sa riadia zakonom 182/93 v znení nesk.predpisov. Ty sa čim budeš riadiť? Zákonom rýchlejšieho koltu, alebo čo?
Pri svojich bytoch a ich správe.

182 nemá nič spoločné s tým, ak chcú kúpiť cudzí pozemok pod vlastnými bytmi

hore som citoval §17 zo 182 : DOHODOU !!!!!!!!!!!!!!!!
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

okdar Pozri príspevok
Vlastníci bytov ma kontaktovali ,že si chcú pozemok odkúpiť.Tak som písal na Bytove družstvo ,ktoré bytovku spravuje aby nám pomohlo.drustvo napísalo že vlastníci maju zaujem ale podla zakona 182/1993 len za cenu zo znaleckeho posudku.Tak ja teraz sa pýtam čo s tým?A dal som urobiť za svoje znalecký a cena sa mne zdá nízka na to že to je v Tatrach.
Čo sa čuduješ, že ti ako "prvý výstrel" ponúkli cenu podľa odhadu??

a čo ti mali
len tak bez zjednávania ?
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
rudopp Pozri príspevok
Pri svojich bytoch a ich správe.

182 nemá nič spoločné s tým, ak chcú kúpiť cudzí pozemok pod vlastnými bytmi

hore som citoval §17 zo 182 : DOHODOU !!!!!!!!!!!!!!!!
A ked sa nedohodnú tak čo? Príde tank?
0 0
rudopp rudopp

rudopp je offline (nepripojený) rudopp

duves Pozri príspevok
A ked sa nedohodnú tak čo? Príde tank?
Čítať dúfam vieš - viď hore.
Návrh na súd na určenie nájomného.
0 0
okdar okdar

okdar je offline (nepripojený) okdar

A ked si prečítate zakon 182/1993 par.18a ods.1 čo odpoviete?
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Ustanovenie tohto paragrafu poskytuje ochranu vlastníkom kupujúcim nehnuteľnosti v dome tak, že cenu pozemku zastavaného domom a pozemku priľahlého je možné dojednať najviac vo výške zistenej podľa vyhlášky č. 465/1991 Zb. v znení neskorších predpisov, na ktorú odkazuje odkaz pod čiarou č. 24b tohto zákona. Táto síce bola zrušená novelou zákona o cenách č. 520/2003 Z. z. účinnou od 1. 1. 2004, avšak v súlade s § 31a zákona o vlastníctve bytov boli jej ustanovenia zachované v platnosti a účinnosti pre účely zákona o vlastníctve bytov.

Cena za 1 m² pozemku alebo jeho časti určeného na stavbu alebo na zriadenie záhrady alebo pozemku vedeného v evidencii nehnuteľností ako zastavaná plocha, nádvorie a záhrada podľa § 15 vyhlášky je:

a) 49,79 Eura v hlavnom meste Slovenskej republiky Bratislave,

b) 26,56 Eura v Košiciach, Banskej Bystrici, Piešťanoch, Starom Smokovci, Štrbskom Plese, Tatranskej Lomnici a Trenčianskych Tepliciach,

c) 16,60 Eura v Trnave, Trenčíne, Nitre, Žiline, Prešove, Poprade, Zvolene, Liptovskom Mikuláši a Martine,

d) 4,98 Eura v obciach s počtom obyvateľov nad 15 000,

e) 3,32 Eura v obciach s počtom obyvateľov nad 5 000,

f) 2,32 Eura v obciach s počtom obyvateľov nad 2 000,

g) 0,66 Eura v ostatných obciach.

Zákon v odseku 2 určuje nižšiu cenu pozemku pri prevode spoluvlastníctva k zastavanému a priľahlému pozemku v prípade, kde doterajší vlastník usporadúva právne vzťahy k pozemku (aj v súlade s povinnosťou stanovenou v § 27 ods. 3 a § 23 tohto zákona) s vlastníkmi bytov, ktorí tieto nadobudli do vlastníctva podľa zákona č. 52/1966 Zb. o osobnom vlastníctve bytov v znení neskorších predpisov. Takáto nižšia cena sa vzťahuje aj na ďalšie zákonom vymedzené blízke osoby pôvodného vlastníka bytu.

Cena 1 m2 pozemku sa v takomto prípade rovná najvyššej výške ročného nájomného za 1 m2 podľa § 17 zákona č. 18/1996 Z. z. o cenách v znení neskorších predpisov.

Ak je vlastníkom pozemku zastavaného alebo priľahlého obec a byt bol prevedený z vlastníctva bytového družstva, je obec povinná na žiadosť vlastníka bytu previesť vlastníctvo takého pozemku za cenu určenú podľa § 18a ods. 1 a 2 do jeho vlastníctva.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať