Zavrieť

Porady

Firmy si musia platiť hygienické kontroly - pokuty od 5000 do milión

V miestnej tlači som čítala:

"Viacerých zamestnávateľov zaskočilo, že im tento rok hrozia postihy za nedostatočnú hygienu pre zamestnancov. Firmy o povinnosti buď nevedia, alebo sa situáciou nezaoberajú.
Všetci zamestnávatelia najneskôr do konca roka musia uzavrieť zmluvu s jednou z existujúcich pracovných zdravotných služieb, ktoré skontrolujú hygienické podmienky na pracoviskách. Priebežne aktualizovaný zoznam oprávnených firiem nájdete na stránkach Úradu verejného zdravotníctva. V opačnom prípade hrozí firmám pokuta.
Nové povinnosti pre zamestnávateľov priniesol podľa ministerstva zákon o verejnom zdravotníctve, ktorý schválil parlament vlani.
Firmy sa pravdepodobne o túto oblasť budú zaujímať až vtedy, ako ich začnú kontrolovať zamestnanci úradov verejného zdravotníctva.
Koľko firma za prehliadku pracoviska a prípadné preventívne prehliadky pre zamestnancov zaplatí pracovnej zdravotnej službe, bude pravdepodobne závisieť od počtu zamestnancov. Všetky náklady spojené s bezpečnosťou a ochranou zdravia pri práci je povinný uhrádzať zamestnávateľ. Činnosť pracovnej služby preto z najväčšou pravdepodobnosťou nepreplatia zdravotné poisťovne.
Firmám, ktoré si do konca roka nevyberú niektorú z pracovných zdravotných služieb, hrozí podľa ministerstva zdravotníctva pokuta. O jej výške rozhodne Úrad verejného zdravotníctva, podľa zákona o verejnom zdravotníctve ide o postihy od 5000 Sk ***oprava do milióna korún.


Takže kolegovia, zaujímal by ma váš názor, či vôbec niečo takéto registrujete, či sa to týka naozaj každého zamestnávateľa (aj len s jedným zamestnancom). Osobne som názoru, že naša právna legislatíva hraničí s "policajným štátom", kde je porušenie zákona už naozaj všetko, resp. neporušiť ani jeden zákon je nemožné....

Znenie zákona prikladám v prílohe.

*** oprava: pozri prísp. 277:
http://www.porada.sk/549313-post277.html
Pokuta od 50.000,- do milión
Naposledy upravil Monika Kováčová : 15.10.07 at 13:32
Usporiadat
modralienka modralienka

modralienka je offline (nepripojený) modralienka

IVETA N Pozri príspevok
1.zamestnávateľ aj keď má len jedného zamestnanca musí do konca roka 2007 uzatvoriť zmluvu z FIRMOU OPRAVNENOU VYKONÁVAŤ ČINNOSŤ PRACOVNEJ ZDRAVOTNEJ SLUŽBY.

2. Vypracovať zaradenie svojich činnosti podľa mieri rizika faktorov pracovneho prostredia do KATEGÓRIÍ.

3.Zabezpečiť na vlastné náklady lekársku preventívnu prehliadku v pravidelných intervaloch pre všetkých zamestnancov bez ohľadu na riziko v práci.Noví zamestnanci absolvovať vstupnú prehliadku pred nástupom do zamestnania .
bod jedna je vsetko, co musi zamestnavatel urobit. Vsetko ostatne uz zabezpeci poskytovatel PZS. ... a este to zamestnavatel musi vsetko zacvakat.
0 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

KatarínaL - cena hodiny 850,- Sk + DPH.
Väčšinou sú to spol. s r.o. - začne boj o podnikateľov resp. o podniky a hlavne o peniaze. Predstavte si to množstvo drobných firiem. Každému podnikateľovy ide o peniaze. Ktorú pracovnú zdravotnú službu záleží od ponuky. Dnes som videl ponuku za 600 ,- Sk. za hodinu a upozorňujem v cene musí byť zahrnutá DPH.
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

Dnes som to oznámila svojim klientom , to ste mali počut aké slová sa používali, pripadala som si ako z inej planéty.Zajtra idú niektorí zistovať čo sa za to zaplatí v Nitre.Takže som si splnila svoju povinnosť a mám v tomto smere kludné svedomie a ako sa rozhodnú to už nechávam na nich,pretože niektorí,ktorí majú len jedného zamestnanca povedali,že sa na to v........

IVETA N
0 0
IVETA N IVETA N

IVETA N je offline (nepripojený) IVETA N

Dnes som zistila, že existuje jedna maklérska spoločnosť ,ktorá na základe dotazníka a splnomocnenia pre zamestnávateľov zadarmo vypracuje ponuku na uzatvorenie PZS.Povedali mi , že cena sa bude odvíjať od počtu zamestnancov. Dá sa dotazník a veci okolo toho poslať meilom

IVETA N
0 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

Zaradenia do kategórii budú vykonávať Pracovné zdravotné služby. Zoznam subjektov PZS je na stránke Úradu verejného zdravotníctva. Každý podnikateľ resp. každá právnicka alebo fyzická osoba, ktorá má zamestnancov je zo zákona povinná uzatvoriť zmluvu s jednou z registrovaných PZS.


§ 30 ods. 2 zák. č. 355/2007 Zb.
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.
§ 30 ods. 3 zák. č. 355/2007 Zb.
Posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu sa vykonáva na základe výsledkov lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci a výsledkov hodnotenia rizika z expozície faktorom práce a pracovného prostredia zamestnanca alebo osoby, ktoré vykonávajú práce zaradené do prvej, druhej, tretej a štvrtej kategórie.
§ 30 ods.4 zák. č. 355/2007 Zb.
Lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci vykonávajú lekári pracovnej zdravotnej služby podľa odseku 8 u zamestnancov
a) pred nástupom do práce,
b) v súvislosti s výkonom práce,
c) pred zmenou pracovného zaradenia,
d) pri skončení pracovného pomeru zo zdravotných dôvodov,
e) po skončení pracovného pomeru.
Mám pred sebou jednu ponuku od PZS.
Cenová ponuka za služby formou paušálnej platby.
3 000,-Sk za zamestnanca a rok v kategórii 2
4 500,- Sk za zamestnanca a rok v kategórii 3 a 4
Do ceny nie sú započítane merania limitných hodnôt expozície faktorov prace a pracovného prostredia na zamestnanca.
To znamená, že pokiaľ má podnikateľ zamestnaných 5 zamestnancov zaradených do 2 kategórie zaplatí pracovnej zdravotnej službe 15 000,-Sk ročne. Počul som o ponuke pre COOP Jednota TO. V ponuke bola suma nad 1 000 000,-Sk. (450 zamestnancov)
PZS budú vykonávať kontrolu pracovného prostredia, lekárske prehliadky a vypracovávať posudky.
Osobne si neviem predstaviť ako budú jednať PZS s majiteľmi zariadení verejného stravovania, majiteľmi kaderníctiev, holičstiev a pod. V týchto zariadeniach sa vykonáva epidemiologicky závažná činnosť a každý zamestnanec takéhoto zariadenia musí mať zdravotný preukaz o vykonanej lekárskej prehliadky. Vo väčšine prípadov tieto lekáske prehliadky vykonávajú obvodný lekári 1x za tri roky. Zamestnanci si zaplatia obvodným lekárom sumu cca 300,- Sk a tí im vystavia zdravotné preukazy. Na základe ponúk to už nebude 300,-Sk za tri roky, ale okolo 3000 resp 4500,- Sk ročne.
Obávam sa, že podnikatelia sumy za povinné lekárske prehliadky strhnú z platu svojim zamestnancom. Takže pracovné zdravotné služby budú prežívať z platov zamestnancov. V mnohých prípadoch z platov chudobných ľudí.
Nie je hanbou tohto štátu, že umožnilo takýto biznis. Nejedná sa tu totižto o pár korún ale o miliardy. A aby nevznikli hádky medzi Durindovcami a Ficoovcami treba pripomenúť, že systém zaviedla Dzurindova vláda a za Ficovej vlády systém pokračuje.
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

§ 30 ods. 2 zák. č. 355/2007 Zb.
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.


Tak toto som akosi nepochopila... To akože tento zákon sa týka aj tých, čo nemajú žiadnych zamestnancov?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Anja111 Pozri príspevok
... sa primerane
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Muška Pozri príspevok
Muška, čo sa divíš, však aj my sa musíme dať prehliadnuť nie?
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Čo je "primerane" ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Hmmm....no dá sa to tak chápať , že asi zákon sa odvoláva aj na samotnú SZČO ........však obvodáci zostanú bez pacientov ....
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

Zita5 Pozri príspevok
Hmmm....no dá sa to tak chápať , že asi zákon sa odvoláva aj na samotnú SZČO ........však obvodáci zostanú bez pacientov ....
... a my začneme tiež zháňať PZS.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Do ceny nie sú započítane merania limitných hodnôt expozície faktorov prace a pracovného prostredia na zamestnanca.
To je citácia z príspevku č.266
Vie niekto vysvetliť čo to budú merať ? A ako to budú merať ? A podľa čoho sú stanovené limitné hodnoty ? Pretože žiadny podnikateľ tomu nerozumie, vrátane mňa
0 0
Danila Danila

Danila je offline (nepripojený) Danila

Poraďácky odpadlík:)))))
Manual Pozri príspevok
Do ceny nie sú započítane merania limitných hodnôt expozície faktorov prace a pracovného prostredia na zamestnanca.
To je citácia z príspevku č.266
Vie niekto vysvetliť čo to budú merať ? A ako to budú merať ? A podľa čoho sú stanovené limitné hodnoty ? Pretože žiadny podnikateľ tomu nerozumie, vrátane mňa
Tak to je niečo takéto:

http://www.profesia.sk/cms/bezpecnos.../?cms_id=40201
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Škoda že sa nemeria aj iniciatíva a chuť zamestnanca pracovať a využívať pracovnú dobu.
Danila ďakujem
0 0
Ibaka Ibaka

Ibaka je offline (nepripojený) Ibaka

pán v najlepších rokoch
Chápal by som, keby PZS museli byť zavedené iba vo firmách, kde sú prekračované emisné limity t.j. pre 3. a 4 kategóriu. Pre 1. a 2. kategóriu nevidím význam týchto služieb. Aká je teraz motivácia zamestnávateľa znížiť emisné hodnoty (zvyčajne investovaním do nových technologií), a tým znížiť zaradenie zamestnanca do 1. resp. 2. kategórie? Žiadna.
Ak investujem do zdravého pracovného prostredia a vráti sa mi to na úspore tým, že už nebudem potrebovať služby PZS, záskali by aj zamestnanci (zdravé pracovné prostredie) aj zamestnávatelia (zdravé pracovné prostredie a úsporu a pokoj od od PZS).
Pred nedávnom sa zdvihla vlna odporu proti zavedeniu registratúrnych poriadkov pre všetkých, v prípade PZS zamestnávateľské zväzy akosi čušia.
0 0
ian belian ian belian

ian belian je offline (nepripojený) ian belian

Pokuta nie od 5000 do milión Sk.,ale od 50 000 (minimálna pokuta)


§ 57 ods. 23 zák.č. 355/2007 Zb.
Správneho deliktu na úseku verejného zdravotníctva v oblasti ochrany zdravia pri práci sa dopustí fyzická osoba-podnikateľ alebo právnická osoba, ak
a) nezabezpečí opatrenia podľa § 30 ods. 1 písm. a),
b) nezabezpečí pre svojich zamestnancov posudzovanie zdravotnej spôsobilosti na prácu podľa § 30 ods. 1 písm. b) a ods. 3,
c) nepredloží lekárovi pracovnej zdravotnej služby zoznam zamestnancov podľa § 30 ods. 1 písm. c),
d) neuchová záznamy o výsledkoch lekárskej preventívnej prehliadky vo vzťahu k práci zamestnancov podľa § 30 ods. 1 písm. d),
e) nesplní oznamovaciu povinnosť podľa § 30 ods. 1 písm. e),
f) nezabezpečí zamestnancom mimoriadnu lekársku preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci nariadenú úradom
verejného zdravotníctva alebo regionálnym úradom verejného zdravotníctva podľa § 30 ods. 7,
g) nesplní niektorú z povinností podľa § 31 ods. 7.
§ 57 ods. 46 zák. č. 355/2007 Zb.
Príslušný orgán verejného zdravotníctva uloží pokutu
a) od 5 000 Sk do 500 000 Sk za správne delikty podľa odsekov 1 až 22, 34 až 36 a 38 až 44,
b) od 50 000 Sk do 1 000 000 Sk za správne delikty podľa odsekov 23 až 29,
c) od 50 000 Sk do 3 000 000 Sk za správne delikty podľa odsekov 30 až 33 a 37.
§ 57 (47) Orgán verejného zdravotníctva pri určení výšky pokuty prihliada na závažnosť, spôsob, čas trvania a následky protiprávneho konania. Pri opakovanom porušení možno pokutu zvýšiť až na dvojnásobok.
Takže nie pokuta 5000,- Sk. a viac ale minimálna pokuta je 50 000 maximálna je 1 000 000,-Sk.
Ak Regionálny úrad verejného zdravotníctva zistí, že ste neuzavreli zmluvu s pracovnou zdravotnou službou a ďaľšie povinnosti uvedené v ods. 23 je povinný Vám uložiť pokutu minimálne 50 000,-Sk. Nižšiu zo zákona nemôže uložiť.
Vážený poraďáci to je pre mnohých drobných podnikateľov dokonca likvidačná pokuta. Mňa by to určite položilo na lopatky. No ak nezaplatíte nastupujú penále a nasledne exekútor.
Ďakujem štátu za pomoc drobným podnikateľom a idem uzatvoriť zmluvu s PZS.
Zo smútkom belo
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Anja111 Pozri príspevok
§ 30 ods. 2 zák. č. 355/2007 Zb.
Povinnosti zamestnávateľa sa primerane vzťahujú aj na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré nezamestnávajú iné fyzické osoby, a na fyzické osoby-podnikateľov, ktoré vykonávajú prácu pomocou svojho manžela a detí.

Tak toto som akosi nepochopila... To akože tento zákon sa týka aj tých, čo nemajú žiadnych zamestnancov?
Vraciam sa k tomuto príspevku ...... prosím Vás mám to chápať tak , že sa to týka aj samotnej SZČO bez zamestnancov ?
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Zita5 Pozri príspevok
Vraciam sa k tomuto príspevku ...... prosím Vás mám to chápať tak , že sa to týka aj samotnej SZČO bez zamestnancov ?
jejda a ešte čo...... Podľa tohto asi áno.... možno už má niekto aj podrobnejšie info...


Poslala som mailom túto otázku nášmu bezpečnostnému technikovi, som zvedavá, čo mi odpovie, dám vedieť....
Naposledy upravil ZuzanaP : 16.10.07 at 11:43
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Z tohto článku som vybrala takýto odsek: Zamestnávateľ je v ochrane zdravia pri práci pred nadmernou psychickou a senzorickou záťažou povinný zabezpečiť identifikáciu nadmernej psychickej a senzorickej záťaže zamestnancov, musí vykonávať opatrenia na predchádzanie nadmernej psychickej a senzorickej záťaži a dodržiavať požiadavky podľa osobitného predpisu (Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 247/2001 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami.).
Mňa by teda zaujímalo ako odmeriam psychickú záťaž zamestnanca!!!!!
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

mysimis Pozri príspevok
Z tohto článku som vybrala takýto odsek: Zamestnávateľ je v ochrane zdravia pri práci pred nadmernou psychickou a senzorickou záťažou povinný zabezpečiť identifikáciu nadmernej psychickej a senzorickej záťaže zamestnancov, musí vykonávať opatrenia na predchádzanie nadmernej psychickej a senzorickej záťaži a dodržiavať požiadavky podľa osobitného predpisu (Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 247/2001 Z. z. o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách pri práci so zobrazovacími jednotkami.).
Mňa by teda zaujímalo ako odmeriam psychickú záťaž zamestnanca!!!!!
Miška, akú záťaž a nervy má podnikateľ nezaujíma nikoho a ani to nebude nikto merať. Niektoré veci v tom zákone tak úžasne kričia až to trhá uši. Niet viac čo k tomu dodať. Súhlasím s tebou.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať