Zavrieť

Porady

Materské od 1.8.2006, časť I.

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zákonom č.310/2006 Z.z. sa novelizoval s účinnosťou od 1.8.2006 zákon č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení (ďalej len „zákon“) okrem iného aj v bodoch, týkajúcich sa materského.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
<o:p></o:p>
V úvodnom príspevku citujme najdôležitejšie ustanovenia zákona.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

Podmienky nároku na materské<o:p></o:p>
§ 48<o:p></o:p>


(1) Poistenkyňa, ktorá je tehotná alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní. Do obdobia 270 dní sa nezapočítava obdobie výkonu služby policajta, profesionálneho vojaka a vojaka prípravnej služby.<o:p></o:p>


(2) Do obdobia 270 dní nemocenského poistenia sa dobrovoľne nemocensky poistenej osobe započítava obdobie nemocenského poistenia dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, zamestnancovi obdobie nemocenského poistenia zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osobe obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.<o:p></o:p>


(3) Poistenkyni vzniká nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom, a ak porodila skôr, odo dňa pôrodu. Nárok na materské zaniká uplynutím 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.<o:p></o:p>


(4) Poistenkyňa má nárok na materské aj po uplynutí 28. týždňa od vzniku nároku na materské, ak porodila zároveň dve alebo viac detí a aspoň o dve z narodených detí sa stará alebo ak je osamelá. Nárok na materské v tomto prípade zaniká uplynutím 37. týždňa od vzniku nároku na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.<o:p></o:p>


(5) Podmienka starostlivosti o narodené dieťa sa považuje za splnenú v období, v ktorom je dieťa prijaté do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia.<o:p></o:p>


(6) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov alebo materské sa jej nevyplácalo, pretože pôrod nastal skôr ako určil lekár, má nárok na materské do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(7) Ak sa poistenkyni vyplácalo materské pred očakávaným dňom pôrodu menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, ako je uvedený v odseku 5, má nárok na materské do konca 22. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, do konca 31. týždňa odo dňa pôrodu, ale nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(8) Poistenkyňa, ktorej sa narodilo mŕtve dieťa, má nárok na materské do konca 14. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(9) Poistenkyňa, ktorej dieťa zomrelo v období trvania nároku na materské, má nárok na materské do konca druhého týždňa odo dňa úmrtia dieťaťa, ale nie dlhšie ako do konca 28. týždňa od vzniku nároku na materské, a ak ide o poistenkyňu uvedenú v odseku 3, nie dlhšie ako do konca 37. týždňa od vzniku nároku na materské.<o:p></o:p>


(10) Obdobie nároku na materské poistenkyne, ktorá dieťa porodila, nesmie byť kratšie ako 14 týždňov od vzniku nároku na materské a nesmie zaniknúť pred uplynutím šiestich týždňov odo dňa pôrodu.<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

§ 49a<o:p></o:p>


Do obdobia 270 dní sa započítava obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu45a) a obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia samostatne zárobkovo činnej osoby, ktorá má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu45b) a nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 50<o:p></o:p>


Ak poistenkyni zaniklo nemocenské poistenie v období tehotenstva, má nárok na materské od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, ak<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
a) jej trvala ochranná lehota ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu alebo<o:p></o:p>

b) ku dňu začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom alebo skutočným dňom pôrodu poberala nemocenské alebo ošetrovné.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>
(podľa § 32 ods.2 písm. b) ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov).<o:p></o:p>
<o:p></o:p>

§ 52<o:p></o:p>
Poskytovanie materského<o:p></o:p>


(1) Materské sa poskytuje za dni.<o:p></o:p>


(2) Materské sa poskytuje za to isté obdobie len raz a len jednému poistencovi.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 53<o:p></o:p>
Výška materského<o:p></o:p>


Výška materského je 55 % denného vymeriavacieho základu určeného podľa § 55. <o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 54<o:p></o:p>
Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu<o:p></o:p>


(1) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, ak tento zákon neustanovuje inak.<o:p></o:p>


(2) Ak poistencovi vzniklo nemocenské poistenie<o:p></o:p>


a) v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca tohto kalendárneho roka, <o:p></o:p>

<o:p></o:p>
b) v kalendárnom roku, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, <o:p></o:p>

c) v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť, potreba ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo potreba starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b), v ktorom došlo k preradeniu zamestnankyne na inú prácu alebo v ktorom vznikol nárok na materské.

(3) Ak nárok na nemocenskú dávku vznikol v ochrannej lehote, rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu sa zisťuje ku dňu zániku nemocenského poistenia.<o:p></o:p>


(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.<o:p></o:p>


(5) Pri určení rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu podľa odsekov 1 až 4 sa § 26 ods. 5 nepoužije (prerušenie povinného nemocenského poistenia sa na tento účel nepovažuje za zánik a vznik nemocenského poistenia).<o:p></o:p>


(6) Z rozhodujúceho obdobia na zistenie denného vymeriavacieho základu sa vylučujú obdobia, za ktoré poistenec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie a obdobia prerušenia povinného nemocenského poistenia. <o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 55<o:p></o:p>
Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky<o:p></o:p>


Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 57<o:p></o:p>
Pravdepodobný denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenských dávok<o:p></o:p>


(1) Výška nemocenskej dávky sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v § 54 ods. 1 (a ods. 2 pozn. JM) vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie alebo v kalendárnom roku, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, nebol nemocensky poistený.<o:p></o:p>


(2) Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca a povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ dobrovoľne nemocensky poistenej osoby je jedna tridsatina minimálnej mzdy zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí ku dňu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Pravdepodobný denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.<o:p></o:p>

<o:p></o:p>

§ 58<o:p></o:p>
Nárok na nemocenské dávky z viacerých nemocenských poistení<o:p></o:p>


(1) Nárok na nemocenskú dávku sa posudzuje samostatne z každého nemocenského poistenia.

(2) Ak vznikne nárok na nemocenskú dávku z viacerých nemocenských poistení, nemocenská dávka sa určí z úhrnu denných vymeriavacích základov na určenie výšky nemocenských dávok z tých poistení, z ktorých vznikol nárok na nemocenskú dávku, a nemocenská dávka sa vypláca len jedna.

Pokračovanie nájdete tu:
http://www.porada.sk/t31338-materske...6-cast-ii.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 23.08.06 at 06:42
Usporiadat
gabi73 gabi73

gabi73 je offline (nepripojený) gabi73

Chcela by som sa opytat ci sa da urobit nieco s výškou mojej materskej. Termin pôrodu je stanoveny na 9.5.2008. Teraz som SZČO a platím odvody z MM. Splňam podmienku poistenia 270 dni. Do roku 2000 som bola zamestnaná. Pomohlo by keby som zrusila zivnost a kratkodobo sa zamestnala?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pomohlo .
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

gabi73 Pozri príspevok
Chcela by som sa opytat ci sa da urobit nieco s výškou mojej materskej. Termin pôrodu je stanoveny na 9.5.2008. Teraz som SZČO a platím odvody z MM. Splňam podmienku poistenia 270 dni. Do roku 2000 som bola zamestnaná. Pomohlo by keby som zrusila zivnost a kratkodobo sa zamestnala?
Síce by to pomohlo, ale úplne by stačilo, keby si sa zamestnala popri živnosti. Zo živnosti platíš odvody z 8100,-. Pár dní pred nástupom na MD sa zamestnaj so mzdou vo výške cca. 20142,- /28142-8100/. Materská Ti potom bude počítaná zo súčtu VZ a to z 28142,- čo je maximum a bude maximálna.
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

Matka je na rodičovskej dovolenke, dieťa má 2 roky. Teraz sa zamestnala od 1.11.07 a je aj DNP. O dieťa sa stará babka. Ak by dieťa ochorelo, má nárok teraz ešte v r. 2007 na OČR aj z poistenia ako zamestnanec aj z DNP ? Nestráca nárok na rodičovský príspevok ? Treba si pýtať u lekára dve potvrdenia na OČR ? PP + DNP ?
Ďakujem.
Naposledy upravil d0d0 : 13.12.07 at 04:56
0 0
gabi73 gabi73

gabi73 je offline (nepripojený) gabi73

jankasm Pozri príspevok
Síce by to pomohlo, ale úplne by stačilo, keby si sa zamestnala popri živnosti. Zo živnosti platíš odvody z 8100,-. Pár dní pred nástupom na MD sa zamestnaj so mzdou vo výške cca. 20142,- /28142-8100/. Materská Ti potom bude počítaná zo súčtu VZ a to z 28142,- čo je maximum a bude maximálna.

ďakujem za radu
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

d0d0 Pozri príspevok
Matka je na rodičovskej dovolenke, dieťa má 2 roky. Teraz sa zamestnala od 1.11.07 a je aj DNP. O dieťa sa stará babka. Ak by dieťa ochorelo, má nárok teraz ešte v r. 2007 na OČR aj z poistenia ako zamestnanec aj z DNP ? Nestráca nárok na rodičovský príspevok ? Treba si pýtať u lekára dve potvrdenia na OČR ? PP + DNP ?
Ďakujem.
Na OČR bude mať nárok aj zo zamestnania aj z DNP. Nárok na rodičovský príspevok nestráca, ten dostane vyplatený v plnej výške. Od lekára si treba pýtať 2x žiadosť o ošetrovné, 1x odovzdať zamestnávateľovi, 1x sama odovzdať na SP ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba.
0 0
d0d0 d0d0

d0d0 je offline (nepripojený) d0d0

Janka ďakujem pekne. OČR zamestnávateľ nevypláca, je to tiež dávka zo SP ako pri DNP ? Prepáč takú formuláciu, ale chcem to polopate a posielam B.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Áno, OČR zo zamestnania tiež vypláca SP, nie zamestnávatel. S Jankou súhlasím. Len dodávam, že aj v r.2008 bude mať nárok na nemocenské dávky z oboch NP, ak jej budú trvať. Len nemocenská dávka v súčte za obe poistenia môže byť len jedno maximum.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Súhlasím s brčkom.
Zamestnávateľ posunie tvoju žiadosť na SP a OČR bude vyplácať od prvého dňa SP.
0 0
katikah katikah

katikah je offline (nepripojený) katikah

Dobrý deň,

neviete mi poradiť, kedy a akým sposobom si mám žiadať o dlhšie vyplácanie materskej keďže som slobodná? Prvá materská mi prišla v septembri..

Ďakujem.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Predpokladám, že sa to žiada hned pri žiadosti o materské, myslím čestným prehlásením o tom, že si osamelá. No ale myslím, že sa to dá aj neskôr, no netreba to odkladať. Snád odpovie niekto, kto má s tým skúsenosti.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Súhlasím s brčko, zájdi čo najskôr na SP a oni Ti povedia či stačí prehlásenie alebo Ti dajú nejaké tlačivo.
0 0
martina1206 martina1206

martina1206 je offline (nepripojený) martina1206

1.6.2008 mám termín pôrodu. Od oktobra 2007 som PN, ale od 1.2.2008 nastupujem nazad do práce. Aké mám možnosti na zvýšenie materského príspevku?
Ďakujem
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pár dní pred nástupom na MD ukonči terajší PP a zamestnaj sa s maximálnym vymeriavacím základom (môžeš aj u toho istého zamestnávatela), čo je 28142,-Sk na mesiac alebo v apríli, kedy budeš nastupovať na MD je to VZ 938Sk na kalendárny den, ktorý by si mala dosiahnuť v novom PP (odo dna vzniku nového PP do dna predchádzajúceho nástupu na MD), ak chceš maximálnu materskú.
Dobrovolné sa nemocensky poistiť ti už nepomôže.
Naposledy upravil brčko : 16.01.08 at 13:40
0 0
lydiaro lydiaro

lydiaro je offline (nepripojený) lydiaro

poraďte mi prosím, od februára 2007 som DNP - minimum, od 3. decembra som nahlásená na maximum a odvtedy som na PN. V marci idem na materskú. Čo mám spraviť, aby mi vyšla maximálna. Za odpoveď Vám veľmi , veľmi ďakujem. Lýdia
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lydiaro Pozri príspevok
poraďte mi prosím, od februára 2007 som DNP - minimum, od 3. decembra som nahlásená na maximum a odvtedy som na PN. V marci idem na materskú. Čo mám spraviť, aby mi vyšla maximálna. Za odpoveď Vám veľmi , veľmi ďakujem. Lýdia
Nuž .. pomohol by priateľský "zamestnávateľ" ... stačí tesne pred nástupom na materskú .. a plat asi 28 tis
0 0
zhoblak zhoblak

zhoblak je offline (nepripojený) zhoblak

chcem sa s niekym poradit ohladom mojej situacie ktora je nasledovna.. som zivnostnik, a chcem si s kamaratom zalozit zdruzenie .. no a moja otazka spociva v tom,ako je mozne pre zdruzenie nakupovat tovar bez DPH.konkretne mame zaujem o predaj vypoctovej techniky. Neviem ci sa to potom nasledne zdanuje,alebo musim prekrocit az nejaky limit,kedy budem musiet odviest dan zo zisku ? prosim o pomoc nakolko som sa danami este nezaoberal.. vopred dakujem.... prosim Vas o pomoc zhoblak@gmail,com
0 0
ketrina ketrina

ketrina je offline (nepripojený) ketrina

Váž.p.Mihál, prosím Vás o radu, termín pôrodu mám 1.4.08, od septembra som evidovaná na ÚPSVaR ako nezamestnaná, v čase od 1.12.06 - 8.9.07 som legálne pracovala a soc.odvody platila vo Švajč.konfederácii,do 1.12.06 som bola trvale zamestnaná na Slovensku.Započítava sa obdobie poistenia vo Švajčiarsku do spomínaných 270 dní(existuje Zmluva o soc.zabezpečení medzi SR a ŠK)Ak mi nárok na dávku vzniká, aké sú podmienky na jej vyplatenie(formulár E301?) a v ktorom štáte si mám nárok uplatniť? ďakujem
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

zhoblak Pozri príspevok
chcem sa s niekym poradit ohladom mojej situacie ktora je nasledovna.. som zivnostnik, a chcem si s kamaratom zalozit zdruzenie .. no a moja otazka spociva v tom,ako je mozne pre zdruzenie nakupovat tovar bez DPH.konkretne mame zaujem o predaj vypoctovej techniky. Neviem ci sa to potom nasledne zdanuje,alebo musim prekrocit az nejaky limit,kedy budem musiet odviest dan zo zisku ? prosim o pomoc nakolko som sa danami este nezaoberal.. vopred dakujem.... prosim Vas o pomoc zhoblak@gmail,com
Vôbec nechápem, čo robí táto otázka v tejto téme.
Žeby niekto nevedel čo je materská?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ketrina Pozri príspevok
Váž.p.Mihál, prosím Vás o radu, termín pôrodu mám 1.4.08, od septembra som evidovaná na ÚPSVaR ako nezamestnaná, v čase od 1.12.06 - 8.9.07 som legálne pracovala a soc.odvody platila vo Švajč.konfederácii,do 1.12.06 som bola trvale zamestnaná na Slovensku.Započítava sa obdobie poistenia vo Švajčiarsku do spomínaných 270 dní(existuje Zmluva o soc.zabezpečení medzi SR a ŠK)Ak mi nárok na dávku vzniká, aké sú podmienky na jej vyplatenie(formulár E301?) a v ktorom štáte si mám nárok uplatniť? ďakujem
Neviem či sa započítava doba zamestnania vo Švajčiarsku, ale ak aj nie, tak to zamestnanie na Slovensku by malo spĺňať tých 270 dní v posledných dvoch rokoch. Skúsime to spočítať.
Termín pôrodu 1.4.2008
Nástup na MD 6.týždňov /alebo aj 8 týždňov/ pred termínom pôrodu, čiže 19.02.2008
Posudzujú sa 2 roky dozadu, čiže 19.2.2006-18.2.2008. Pracovala si do 30.11.2006, čo spolu za obdobie 19.2.2006-31.12.2006 mi vychádza 285 dní. Čiže podmienka 270 dní poistenia je splnená zo zamestnania.

Preto odporúčam nasledovné: od 1.2.2008 sa prihlásiť na dobrovoľné nemocenské poistenie /DNP/ z VZ 28142,-. Pri nástupe na MD 19.2.2008 /prípadne, ak si nezamestnaná a nepoberáš podporu, popýtaj lekára, môže Ťa vypísať už tých 8 týždňov pred termínom pôrodu, čiže 5.2.2008/ bude tvoja materská počítaná z VZ 28142,- a bude cca. 16000,- mesačne.
Naposledy upravil jankasm : 23.01.08 at 09:25
0 0
Načítať ďalšie