Zavrieť

Porady

Daň z prenájmu - byt DOLEZITE

Ahojte poraďáci,
mám trošku zmätok....
keď budem robiť DP dane z príjmu za r. 2007 a chcem do toho daňového priznania uviesť aj príjmy zo závislej činnosti a príjmy z prenájmu bytu, môžem to navzájom kombinovať?
Myslím tak, že keby som mala príjmy len zo závislej činnosti, vyšiel by mi v DP preplatok. Ale keďže tam uplatňujem aj príjmy z prenájmu, tam mi vyjde určite 0 Sk, tak aj tak mi DÚ vráti daň, ktorá vznikla zo závislej činnosti?
Ďalší problém. Nerozumiem tomu, že si môžem uplatňovať výdavky pri prenájme buď 40% alebo v preukázateľnej výške. Veď ja som obyčajná fyzická osoba, nepodnikateľ, hoci som zaregistrovaná na Daň. úrade, mám svoje DIČ, ale len kvôli tomu prenájmu z bytu. To teda musím viesť komplet účtovníctvo či ako?
Keď budem podávať DP typ B, musím aj vypísať tlačivá ako sú Výkaz o majetku a záväzkoch a výkaz o príjmoch a výdavkoch? Prosím poraďte mi, mám z toho hokej.
Ďakujem.
Usporiadat
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Príjem z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí je príjmom podľa § 8 ods.1 písm. a/ Zákona o dani z príjmov a podľa § 9 ods.1 písm.h/ sú tieto príjmy do výšky 24.900 Sk od dane oslobodené. Iba upozorním , že do výšky 24.900 Sk, je oslobodený úhrn príjmov podľa § 6 ods.3 a § 8 ods.1 písm.a/ .
0 0
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Johanka Pozri príspevok
Príjem z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí je príjmom podľa § 8 ods.1 písm. a/ Zákona o dani z príjmov a podľa § 9 ods.1 písm.h/ sú tieto príjmy do výšky 24.900 Sk od dane oslobodené. Iba upozorním , že do výšky 24.900 Sk, je oslobodený úhrn príjmov podľa § 6 ods.3 a § 8 ods.1 písm.a/ .
Ďakujem za rýchlovku .
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

a aby sme nezabudli na Johanku, ktorá bambulke pomohla pri riešení jej problému: http://www.porada.sk/t74038-ospraved...bulka2552.html
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Prosím o radu:
môžem si do výdavkov zaráť aj cestovné náklady súvisiace s prenájmom bytu? (napr.: pred prejanatím bytu maľovanie - kontrola maliarov; potom výmena WC už počas prenájmu - nevyhnutná kontrola; podpis zmluvy o prenájme- zase cestovanie; ukončenie prenájmu - ďalšie cestovanie a pár ciest medzitým). Môžem?
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

anklar Pozri príspevok
Prosím o radu:
môžem si do výdavkov zaráť aj cestovné náklady súvisiace s prenájmom bytu? (napr.: pred prejanatím bytu maľovanie - kontrola maliarov; potom výmena WC už počas prenájmu - nevyhnutná kontrola; podpis zmluvy o prenájme- zase cestovanie; ukončenie prenájmu - ďalšie cestovanie a pár ciest medzitým). Môžem?
Môžeš si zarátať všetky skutočné výkavky na zabezpečenie prenájmu bytu, musíš viesť o príjmoch a teda aj výdavkoch presnú evidenciu s príslušnými dokladmi
alebo
vedieš evideniu len o príjmoch a výdavky uvádzaš paušálne - vypočítaš 40 % z príjmov.
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Zlata Pozri príspevok
Môžeš si zarátať všetky skutočné výkavky na zabezpečenie prenájmu bytu, musíš viesť o príjmoch a teda aj výdavkoch presnú evidenciu s príslušnými dokladmi
alebo
vedieš evideniu len o príjmoch a výdavky uvádzaš paušálne - vypočítaš 40 % z príjmov.
Ďakujem za odpoveď.
Príjmy aj výdavky sú na výpisoch z BÚ a 2x faktúrou (maľovka a výmena WC). Stačí takáto evidencia? Treba urobiť JÚ?
Príjem bol 130.000 a skutočné výdavky 52.277. Ak by som rátala paušálne výdaje, tie by činili 42 040 korún, teda o takmer 10 tis. menej než skutočné preukázateľné výdavky (130.000 - 24.900 = 105.100 z toho 40% je 42 040 korún). To by bola priveľká strata, nie? Hľadala som a aj našla príklad na výpočet dp z prenájmu/paušál, lenže ja neviem účtovať a neviem zistiť, akým postupom sa radcovia dostali k niektorým číslam.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

anklar Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Príjmy aj výdavky sú na výpisoch z BÚ a 2x faktúrou (maľovka a výmena WC). Stačí takáto evidencia? Treba urobiť JÚ?
Príjem bol 130.000 a skutočné výdavky 52.277. Ak by som rátala paušálne výdaje, tie by činili 42 040 korún, teda o takmer 10 tis. menej než skutočné preukázateľné výdavky (130.000 - 24.900 = 105.100 z toho 40% je 42 040 korún). To by bola priveľká strata, nie? Hľadala som a aj našla príklad na výpočet dp z prenájmu/paušál, lenže ja neviem účtovať a neviem zistiť, akým postupom sa radcovia dostali k niektorým číslam.
Ak si však uplatníš oslobodenie od dane aj pri skutočných výdavkoch, nemôžeš ich uplatniť v plnej výške - zistíš ich pomerom 105.100/130.000, tzn.uplatníš zo skutočných výdavkov 52.277 iba 80,47 % - 42.067 Sk .
Takže skôr "zarobíš".
0 0
anklar anklar

anklar je offline (nepripojený) anklar

Anklar
Johanka Pozri príspevok
Ak si však uplatníš oslobodenie od dane aj pri skutočných výdavkoch, nemôžeš ich uplatniť v plnej výške - zistíš ich pomerom 105.100/130.000, tzn.uplatníš zo skutočných výdavkov 52.277 iba 80,47 % - 42.067 Sk .
Takže skôr "zarobíš".
Vieš ako to je, Johanka, blbcovi môžeš vysvetliť aj 5x aj tak nepochopí (teraz ukazujem prstom na seba)
Skúsila som podľa vzorca od Maríny:
príjem mesiac 13.000
príjem rok 130.000 (ide o 10 mes.)
výdavok 40% 52.000
po oslobodení 105.100 (130 tis. - 24.900)
pomer oslob. príjmov k celk. príjmom 24.900/130.000 = 19,15%
výdavok/rok 52.000 x 19,15 = 9958,00 tzn. 52.000-9958 = 42.042

príjem 105.000
výdavok 42.042
čiast. základ 63.058
nezdaniteľné -95.616
základ dane 0
daň 0

mne vychádza daň zo základu 63.058 v sume 11.981 korún. No dobre, ja si s tým určite neporadím.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

K výpočtu - dotknuté § znenie sa od 1.1.2007 menilo - citujem to celé pre porovnanie : h) podľa § 6 ods. 3 apodľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn príjmov podľa § 6 ods. 3 a podľa § 8 ods. 1 písm. a), d) až f) znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a7 nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia; ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy životného minima platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky nezahrnuté do základu dane, priraďované k sume oslobodených príjmov sa určia v rovnakom pomere, v akom je suma oslobodených príjmov k celkovým príjmom zahrnutým do základu dane,
h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima
39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len „platné životné minimum“); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životnéhominima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Ahojte. Veľmi pekne prosím o radu. V roku 2006 som prenajímal nehnuteľnosť. Peniaze som však dostal až v roku 2007. Keď som sa na DÚ opýtal, či mám dávať DP za rok 2006, povedali mi, že nie je, lebo peniaze som dostal v roku 2007. Teraz chcem urobiť DP za rok 2007, chcem uplatniť skutočné výdavky. A tu je môj problém, skutočné výdavky som mal v roku 2006. Čo teraz?
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Môžem si dať do DP výdavky z roku 2006? Súvisia s príjmom v roku 2007. Asi nie, však?
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Prosííííííííííííííííííííím, poraďte.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

jojko19 Pozri príspevok
Ahojte. Veľmi pekne prosím o radu. V roku 2006 som prenajímal nehnuteľnosť. Peniaze som však dostal až v roku 2007. Keď som sa na DÚ opýtal, či mám dávať DP za rok 2006, povedali mi, že nie je, ak by si uvažoval pre r. 2006 s paušálnymi výdavkami, lebo peniaze som dostal v roku 2007. Teraz chcem urobiť DP za rok 2007, chcem uplatniť skutočné výdavky. A tu je môj problém, skutočné výdavky som mal v roku 2006. mal si teda viesť účtovníctvo, a mal by si stratu a vtedy si povinný podať DP a uviedol by si tam skutočné výdavky....a tento rok by si si mohol túto stratu odpočítať Čo teraz?
,,,, v texte
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

jojko19 Pozri príspevok
Môžem si dať do DP výdavky z roku 2006? Súvisia s príjmom v roku 2007. Asi nie, však?
nie
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Jojko, riešenie:
1. podať DDP za rok 2006 - a uviesť stratu /vedieš skutočné výdavky/ a v DP za r. 2007 si túto stratu uplatníš
alebo
2. ak by si sa tváril, že r. 2006 si bol na paušálnych výdavkoch, tak musíš aj r. 2007 byť na paušálnych výdavkoch /toto riešenie Ti asi nevyhovuje
0 0
jojko19 jojko19

jojko19 je offline (nepripojený) jojko19

Muška, ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
0 0
ivuska1212 ivuska1212

ivuska1212 je offline (nepripojený) ivuska1212

Dobry den, chcela by som sa len uistit. SZČO ma prijem okrem ineho aj z prenajmu bytu, ktory zdedil spolu so sestrou. Prijem za tento prenajom je spolu za 7 mesiacov 52500,- Sk. To znamena, ze prijem sa rozdeli medzi nich rovnakym dielom, t.j. 26250, z tohoto sa odrata 5nas.ziv.minima ( 25600,- Sk) a ten rozdiel 650,- Sk sa uvedie do prijmov z prenajmu. Do vydajov sa da 40 % zo 650,- Sk. Je to spravne? Dakujem
0 0
ALIBABKA ALIBABKA

ALIBABKA je offline (nepripojený) ALIBABKA

Dobrý deň,
Rada by som požiadala o pomoc.Ak prenajímam byt, môžem si jedne rok uplatniť paušálne výdavky a ďalší rok skutočné výdavky? Nie som živnostník. Ďakujem
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ALIBABKA Pozri príspevok
Dobrý deň,
Rada by som požiadala o pomoc.Ak prenajímam byt, môžem si jedne rok uplatniť paušálne výdavky a ďalší rok skutočné výdavky? Nie som živnostník. Ďakujem
Môžeš sa rozhodnúť pre ten typ výdavkov, ktorý je pre Teba výhodnejší.
0 0
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Musíš ale zvažovať aj to, či nechceš byt v najbližšej dobe predať. Ak by si totiž uplatnila skutočné výdavky, musíš zdaniť príjem z predaja bytu. Pri paušálnych výdavkoch nie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať