Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

deni10 Pozri príspevok
Dobrý deň

zaradila som túto tému sem, dúfam, že správne.

Som dobrovoľne nezamestnaná. Platím si len zdravotné poistenie. Som zatiaľ "spokojna" a je len otázka času kedy sa zamestnám (kedy sa zlepší finančná situácia vo firme, kt. vlastním aj s mojím partnerom).
A keďže plánujeme mať dieťa, tak by som si pre istotu chcela platiť dobrovnoľné nemocenské, aby som mala tých 270 dní a mala nárok poberať materskú.

Ak by mi mohol niekto potvrdiť, že či som nezabudla na niečo.

1. Pôjdem na socialne a budem si okrem zdravotného platiť aj nemocenské.Dobrovoľne.Pre istotu. Áno

2. V prípade ak otehotniem, a stále nebudem zamestnaná, tak nárok na materskú budem mať, ano? Áno, ak budeš mať splnených do nástupu na MD, prípadne do dňa pôrodu 270 dní DNP. Stačí platiť z minima a 26 týždňov pred nástupom na MD, čo je cca. 8tt, treba DNP ukončiť a nanovo sa prihlásiť z maximálneho VZ, aby bola materská maximálna. Z tohto maxima potom treba platiť až do nástupu na MD.

3. Alebo ak otehotniem a zamestnaná už budem (min. mzda a dobrovoľné nemocenské si samozrejme zruším), tak v tom prípade nárok budem mať tiež.Ano? Áno, nárok na materské bude tiež. DNP treba zrušiť a stačí potom pár dní pred nástupom na MD ukončiť PP a uzatvoriť nový so mzdou vo výške maximálneho VZ. Materská bude maximálna.

Ale keď budem chcieť si zvýšiť materskú na maximum, tak v bode 2, by som musela si zvýšiť dobrovoľnú nemocenskú dávku? Ak áno, tak na ako dlho?
a v bode 3. by som len musela dať výpoveď a zároveň sa zamestnať na max. VZ?
Stačilo by sa zamestnať s max. VZ len na pár dní a mesiac pred pôrodom?

Dúfam, že som to tu moc neskomplikovala.
Ďakujem
Odpovede v texte.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Ingrid Ondruskova Pozri príspevok
Platím si tiež dobrovoľne DNP od 1.12.2007. Popri tom som aj 3 roky zamestnaná. Zamestnanie stále beží. Na MD nastupujem 23.5.2008.
Dostanem mat.dávku aj zo zamestnania aj z DNP? Ak nie, v čom je zásadný rozdiel oproti "katuskad"? Mám sa teda odhlásiť z DNP? Nebude to mať žiadny negatívny vplyv na výšku materského? Mám jedinú možnosť ukončiť prac. pomer a znovu sa zamestnať?
Rozdiel je práve v tom, že ona nemala v posledných dvoch rokoch nepretržite jedno zamestnanie. Jedno mala ukončené, a práve dni z tohto zamestnania sa jej započítajú k dňom trvania DNP.
Keďže ty si nepretržite zamestnaná 3 roky, tak nárok na materské zo zamestnania máš. Z DNP budeš mať však nárok na materské až po splnení podmienky 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. A to ty bohužiaľ nestíhaš.
Takže kvôli zvýšeniu materskej sa Ti DNP platiť neoplatí, ale môžeš ho využiť počas RD /poberanie PN alebo OČR/.
Ak chceš maximálnu materskú musíš ukončiť súčasný PP a následne sa zamestnať s maximálnym VZ pár dní pred nástupom na MD.
Ukončenie DNP nebude mať vôbec žiadny vplyv na materskú, ktorú budeš poberať ako zamestnanec.
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Ďakujem za odpoveď, aj keď sa jej vôbec neteším...
0 0
deni10 deni10

deni10 je offline (nepripojený) deni10

dakujem Ti velmi pekne jankasm.
0 0
tina.mar tina.mar

tina.mar je offline (nepripojený) tina.mar

jankasm Pozri príspevok
Áno, pôjdeš na SP, kde odovzdáš do 15. dní od narodenia dieťaťa RLFO, na platenie dôchodkového poistenia štátom. Podpíšeš pred nimi aj vyhlásenie a ak chceš aby Ti príspevky išli aj do II. piliera, vypíšeš ešte aj na to nejaké tlačivo.
Toto všetko sa ale nerobí preto, aby Ti bola vyplatená materská. Na to stačí odovzdať žiadosť o materské, splniť podmienky, a po narodení dieťaťa doniesť na SP rodný list.
Tie všetky tlačivá sú potrebné len na to, aby za Teba odo dňa narodenia dieťaťa platil dôchodkové poistenie štát.
nestihla som to do 15 dni od narodenia dietata. budem mat potom nejake problemy s dochodkom???
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

tina.mar Pozri príspevok
nestihla som to do 15 dni od narodenia dietata. budem mat potom nejake problemy s dochodkom???
Problémy nie, ale štát za Teba momentálne neplatí žiadne dôchodkové poistenie, čo je škoda. Takže sa prihlás na SP čo najskôr a štát za Teba začne platiť odo dňa prihlásenia.
Ak máš II. pilier, tak tam mi pribúda cca. 1000,- mesačne na maj dôchodkový účet.
0 0
anka007 anka007

anka007 je offline (nepripojený) anka007

pre HANMA:

ja som mala jednu PN z dôvodu rizik. tehotenstva, ktorá trvala cca od novembra do 30.12.2007, dňa 31.12.2007, 02.01.2008 a 03.01.2008 som čerpala dovolenku a 04.01.2008 som začala druhú PN, avšak od všeobecného lekára s tým, že som prechladnutá. Asi tak približne o 10 dní som bola od všeobecného lekára preložená opäť k svojej ženskej lekárke.

Zatiaľ nebol žiaden problém so SP.
0 0
alexisa alexisa

alexisa je offline (nepripojený) alexisa

Ahoj, môžem sa prosím aj ja uistiť, či urobím správne? Som na RD od roku 2005-končí v auguste. Následne nastupujem na ďalšiu materskú asi znovu od augusta. Mám asi jedinä šancu na zvýšenie materskej na maximum a to zrušiť terajšie zamestnanie, ktoré nepretržite trvá ešte spred prvej materskej a uzatvoriť nové. Je to tak? Už som sa tu niekde dočítala, že stačí aj 2 dni pred nástupom. Môžem to urobiť zo dňa na deň? Teda napr. 18.8. ukončím prac. pomer a 19.8. uzatvorím nový s tým istým zamestnávateľom? Ďakujem za odpoveď.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alexisa Pozri príspevok
Ahoj, môžem sa prosím aj ja uistiť, či urobím správne? Som na RD od roku 2005-končí v auguste. Následne nastupujem na ďalšiu materskú asi znovu od augusta. Mám asi jedinä šancu na zvýšenie materskej na maximum a to zrušiť terajšie zamestnanie, ktoré nepretržite trvá ešte spred prvej materskej a uzatvoriť nové. Je to tak? Už som sa tu niekde dočítala, že stačí aj 2 dni pred nástupom. Môžem to urobiť zo dňa na deň? Teda napr. 18.8. ukončím prac. pomer a 19.8. uzatvorím nový s tým istým zamestnávateľom? Ďakujem za odpoveď.
Je to úplne správne, čítala si dobre.
Môžeš to kľudne urobiť zo dňa na deň, len musíš byť riadne odhlásená a znovu prihlásená do poisťovní. Stačí to urobiť 2 dni pred nástupom na MD a môže byť aj s tým istým zamestnávateľom.
0 0
alexisa alexisa

alexisa je offline (nepripojený) alexisa

jankasm Pozri príspevok
Je to úplne správne, čítala si dobre.
Môžeš to kľudne urobiť zo dňa na deň, len musíš byť riadne odhlásená a znovu prihlásená do poisťovní. Stačí to urobiť 2 dni pred nástupom na MD a môže byť aj s tým istým zamestnávateľom.
Ďakujem veľmi pekne Janka. Už budem kľudnejšie spávať ;O)
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

brčko Pozri príspevok
ahoj brcko,

dnes som sa bola prihlasit na DNP z minimalneho VZ. platit budem od 8. aprila celkom by ma zaujímalo, prečo od 8.4. a nie skôr, ked už tak od 1.4.04 (nepovedali mi kolko 8100:30x23 x4,4% zaokrúhli nahor na celé koruny to bude platba za apríl splatná do 8.5.08, potom suma za celý mesiac je 357,-Sk). chcem sa spytat: musim byt poistena minimalne 270 dni bez prerusenia? 270dní NP v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nemusí byť bez prerušenia. ak nahodou ochoriem, co sa stane? Záleží kedy. Ak ti v tom čase bude trvať terajší PP a z DNP nesplňaš 270dní, tak budeš DNP platiť aj počas PN. PN budeš poberať len zo zamestnania. kedy sa mozeme zacat snazit o babatko? a posledna vec - ked som sa prihlasila z minima, nebudem mat nizsiu matersku? mimimum máš zatial. Teraz ide iba o to, aby ti bežali dni DNP, nejde o jeho výšku

dakujem vopred velmi pekne.

u teba je vela neznámych:
1. bude ti ku dnu uplatnovania nároku na materskú trvať terajší PP -to je zásadná otázka
2. ak ti tento PP skončí 30.6.08, máš možnosť sa zamestnať inde napr. len na pár dní s maximálnym VZ? (ak áno, je to jednoduchšia možnosť ako získať max. materskú. V tom prípade by ste sa snažiť o bábo mohli hned)
3. ...

Záleží aké nemocenské poistenia ti budú trvať ku dnu nástupu na MD, čo je 6 (najskôr však 8)týždnov pred termínom pôrodu. Z nich sa bude rátať materská.
U teba, ked nevieš aký PP, príp. či nejaký bude trvať ku dnu nástupu a s akým VZ, je ťažké radiť s DNP.
ani ja neviem, preco budem platit od 8.4. snad to je maximalny mozny termin, kedy mozem zaplatit, nie? netusim...

k tym neznamym:
1. moj PP vyzera zatial tak, ze k 30.6.2008 dostanem vypoved, resp. skonci mi PP na dobu urcitu a pravdepodobne 1.9.2008 ma znova prijmu. na aku dobu, ci na urcitu alebo neurcitu - neviem. radsej by som na neurcitu, ale uvidime. mozes mi poradit, co v takomto pripade? tie 2 mesiace budem asi na urade prace.
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

jankasm Pozri príspevok
Je to úplne správne, čítala si dobre.
Môžeš to kľudne urobiť zo dňa na deň, len musíš byť riadne odhlásená a znovu prihlásená do poisťovní. Stačí to urobiť 2 dni pred nástupom na MD a môže byť aj s tým istým zamestnávateľom.
nerozumiem jednej veci - preco je potrebne odhlasit sa a prihlasit sa u zamestnavatela 2 dni pred MD? to musi kazdy alebo ako to je? bude sa to tykat aj mna?

dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
luciferova Pozri príspevok
nerozumiem jednej veci - preco je potrebne odhlasit sa a prihlasit sa u zamestnavatela 2 dni pred MD? to musi kazdy alebo ako to je? bude sa to tykat aj mna?

dakujem

A prečítala si si POZORNE všetky príspevky, keď sa tak pýtaš .... ?
0 0
luciferova luciferova

luciferova je offline (nepripojený) luciferova

ajobs Pozri príspevok
A prečítala si si POZORNE všetky príspevky, keď sa tak pýtaš .... ?
dakujem za odpoved
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luciferova Pozri príspevok
dakujem za odpoved
A už je Ti to jasné, prečo?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luciferova Pozri príspevok
ani ja neviem, preco budem platit od 8.4. snad to je maximalny mozny termin, kedy mozem zaplatit, nie? netusim...
To platenie od 8.4.2008 asi znamená len to, že do 8.4.2008 treba zaplatiť prvú platbu. Poistné sa vždy platí o mesiac pozadu do 8. dňa v mesiaci.
Takže výška platby za marec 2008, splatná do 8.4.2008 závisí od toho, od ktorého dátumu si prihlásená.
A čo sa týka výpočtu, tak myslím, že prepočet sa robí nie z denného VZ, ale z vypočítaného mesačného poistného /takže poistné za celý mesiac je 4,4% z 8100= 357,-, vydelíme počtom dní v mesiaci, napr. 30 a vynásobíme počtom dní, koľko treba v tom mesiaci zaplatiť napr. 20, výpočet: 357/30*20=238,-/. Aspoň mám pocit, že takto mi to prepočítavali na našej pobočke SP.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

luciferova Pozri príspevok
k tym neznamym:
1. moj PP vyzera zatial tak, ze k 30.6.2008 dostanem vypoved, resp. skonci mi PP na dobu urcitu a pravdepodobne 1.9.2008 ma znova prijmu. na aku dobu, ci na urcitu alebo neurcitu - neviem. radsej by som na neurcitu, ale uvidime. mozes mi poradit, co v takomto pripade? tie 2 mesiace budem asi na urade prace.
Tvoja situácia je dobrá. PP Ti skončí 30.06.2008. To, že budeš 2 mesiace nezamestnaná, to vôbec nevadí a výšku materskej to neovplyvní. DNP normálne budeš platiť aj počas týchto mesiacov.
Keďže Ti PP končí /OD KEDY VLASTNE TRVÁ?/ tak o bábätko sa môžete začať znažiť kľudne aj hneď. K dňom terajšieho trvania DNP sa Ti totiž pripočítajú aj dni poistenia z tohto ukončeného PP a teda podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch budeš mať splnenú.
Po otehotnení, najneskôr v 8tt treba potom urobiť odhlásenie z DNP a nové prihlásenie na DNP s vyšším VZ. A to záleží potom od zamestnania, ak budeš zamestnaná, tak to bude rozdiel maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania, a ak by si náhodou nebola zamestnaná, tak si stanovíš z DNP maximálny VZ a materská bude maximálna. Len treba z tohto VZ platiť 26 týždňov pred nástupom na MD.
Takže teraz je dôležité platiť DNP a ostané sa dorieši podľa konkrétnej situácie.
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

Ako si mám vyrátať výšku na DNP z VZ 12 100,- lebo mi to pre zmene VZ nepovedali. A oklamali ma aj v tom, že stačí zmeniť výšku VZ anetreba sa odhlásiť a znova prihlásiť, čo ma dosť naštvali v SP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nikka_ Pozri príspevok
Ako si mám vyrátať výšku na DNP z VZ 12 100,- lebo mi to pre zmene VZ nepovedali. A oklamali ma aj v tom, že stačí zmeniť výšku VZ anetreba sa odhlásiť a znova prihlásiť, čo ma dosť naštvali v SP.
4,4% z 12100 = 532,4 zaokrúhlené hore = 533,- Sk za mesiac
0 0
babulka25 babulka25

babulka25 je offline (nepripojený) babulka25

Dobrý deň.Chcela by som poďakovať všetkým poraďákom čo mi radili ako si zvýšiť materskú.Včera som dostala 15.000 na účet.Super.Odhlásil ma zamestnávateľ a znovu prihlásil s MVZ a funguje to!!!Vrelá vďaka ste super a aj táto stránka.Veľmi ma to potešilo a peniažky pomôžu aspoň v prvých mesiacoch.ĎAKUJEM!!!!!!!Ste fantastický!!!!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať