Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

luciferova Pozri príspevok
ani ja neviem, preco budem platit od 8.4. snad to je maximalny mozny termin, kedy mozem zaplatit, nie? netusim...

k tym neznamym:
1. moj PP vyzera zatial tak, ze k 30.6.2008 dostanem vypoved, resp. skonci mi PP na dobu urcitu a pravdepodobne 1.9.2008 ma znova prijmu. na aku dobu, ci na urcitu alebo neurcitu - neviem. radsej by som na neurcitu, ale uvidime. mozes mi poradit, co v takomto pripade? tie 2 mesiace budem asi na urade prace.
Luciferova, musím opraviť svoj pôvodný príspevok. Som prehliadla, že si písala o tom že od 8.4. budeš platiť!!! a nie, že od 8.4.08 budeš prihlásená.
Dakujem Janke za opravu.
Ak si na prihlášku uviedla ako dátum vzniku nemocenského poistenia 12.3.08 a VZ 8100,-, tak do 8.4.08 (vždy do 8-eho dna nasledujúceho mesiaca je poistné za predchádzajúci mesiac splatné) musíš zaplatiť poistné vo výške 8100:31x20dní v marci= 5225,81 = zaokrúhlene VZ 5226,- x 4,4% = 229,94 = zaokrúhlene 230,-sk.
Takto to predpokladám vyrátali mne (od 26.10.do 31.10. z VZ 8100 poistné 69Sk) a pozerala som vtedy aj do zákona o soc.poist - §138 - pripájam ods. 20+25:

(20) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca alebo v kalendárnom mesiaci sú obdobia podľa § 140, vymeriavací základ uvedený v odseku 9, v odseku 10 písm. a) a b) a v odsekoch 11, 12, 14 a 15 sa upraví podľa počtu dní, za ktoré sa platí poistné. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta nahor.

(25) Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na celé slovenské koruny nahor.

Potom za každý další celý mesiac je poistné 357,-Sk (8100x4,4%).
Naposledy upravil brčko : 18.03.08 at 13:12
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
nikka_ Pozri príspevok
Ako si mám vyrátať výšku na DNP z VZ 12 100,- lebo mi to pre zmene VZ nepovedali. A oklamali ma aj v tom, že stačí zmeniť výšku VZ anetreba sa odhlásiť a znova prihlásiť, čo ma dosť naštvali v SP.
A to snáď nechceš povedať, že by ti na SP aj poradili dobre ????
0 0
555 555

555 je offline (nepripojený) 555

Dobry vecer,
prosim vas o radu. Mam kamaratku, ktora otehotnela, predpokladany termin porodu je 29.11.2008. Momentalne je zamestnana, ale pobera este rodicovsky prispevok z predosleho tehotenstva. Jeho poberanie sa skonci 15.6.2008. Co moze urobit dalej, aku musi mat hrubu mzdu, aby dosiahla najvyssiu matersku? Bude mat vobec narok na matersku? Velmi pekne dakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
babulka25 Pozri príspevok
Dobrý deň.Chcela by som poďakovať všetkým poraďákom čo mi radili ako si zvýšiť materskú.Včera som dostala 15.000 na účet.Super.Odhlásil ma zamestnávateľ a znovu prihlásil s MVZ a funguje to!!!Vrelá vďaka ste super a aj táto stránka.Veľmi ma to potešilo a peniažky pomôžu aspoň v prvých mesiacoch.ĎAKUJEM!!!!!!!Ste fantastický!!!!
Takéto príspevky potešia najviac - keď naša "práca" nesie ovocie.

Potešilo by, keby sa aj ďalšie zo stoviek otázky kladúcich budúcich mamín - po nástupe na materskú ozvali a zverejnili ako dopadli.
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

555 Pozri príspevok
Dobry vecer,
prosim vas o radu. Mam kamaratku, ktora otehotnela, predpokladany termin porodu je 29.11.2008. Momentalne je zamestnana, ale pobera este rodicovsky prispevok z predosleho tehotenstva. Jeho poberanie sa skonci 15.6.2008. Co moze urobit dalej, aku musi mat hrubu mzdu, aby dosiahla najvyssiu matersku? Bude mat vobec narok na matersku? Velmi pekne dakujem.
Nárok na materskú budeš mať ak si bola nemocensky poistená 270 dní pred pôrodom. Do tejto doby sa započíta aj obdobie čerpania rodičovskej dovolenky.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-comfficeffice" /><o:p></o:p>
Neviem odkedy kamarátka robí. Ak iba tento rok nastúpila do práce znovu tak VZ bude tento rok. Pred nástupom na materskú treba ukončiť prac.pomer a znovu uzatvoriť nový - stačí aj na krátke obdobie ( aj na 2 dni). Strop VZ na nemocenské je teraz 28.142 Sk <o:p></o:p>
Prípad podobný sa tu už rozoberal:<o:p></o:p>
Pozri prísp. http://www.porada.sk/681215-post1151.html<o:p></o:p>
<o:p></o:p>
0 0
madi33 madi33

madi33 je offline (nepripojený) madi33

ahojte poradaci,

uz som tu prispievala zac. januara ked som chaosila co a ako...trosku sa nam veci utriasli...
cize pripomeniem
- som SZCO od 17.6.2006 (odvody platim od jula 2007 z minimalnej mzdy)
- od decembra 2007 som aj zamestnanec
- rodime v auguste 2008
Podla tohto by sa mi materska mala ratat z VZ z roku 2007 - ale iba zo SZCO kedze iba to trva 270 dni...dobre?

No...kedze nechcem minimum materskej tak to ideme nejako zvysit....Na zaklade vasich rad z januara som vymyslela ze:
- prerusim zivnost
- ukoncim sucasny pp
- zacnem novy PP s novym zamestnavatelom ale v inom meste ako mam trvaly pobyt aj ako pojdem rodit aj ako budem na materskej
- ten zamestanvatel mi da max VZ - cize materska sa mi rata z toho VZ, dobre ze? zatial chapeme vsetci vsetko...? no..ja myslim ze to ma logiku cele..

Ale - su nejake byrokraticke zalezitosti s tym, ze zamestnavatel je v inom meste? Kde sa ptoom musim hlasit na matersku a davky? V tamtom meste alebo v mieste bydliska? Nebudu z toho problemy???
A co sa tyka PN - kebyze idemna rizikove....tak toto vsetko by som mala absolvovat este pred pe-en-kou ze? aby aj PN bola vyssia ako minimum..ze?

Velmi velmi velmi pekne vopred dakujem za rady, nazory, usmernenia...cenim si to uz teraz

Nada / madi33 / kosice
0 0
555 555

555 je offline (nepripojený) 555

dakujem pekne. ano bola zamestnana aj pred tou prvou materskou. posledny prac. pomer zacal v roku 2005. rozumiem, takze je potrebne, aby sa od 15.6.2008 zamestnala napr. s min. mzdou, ale potom musi ukonci prac. pomer a znovu uzatvorit prac. pomer. a tam musi byt aka hruba mzda, aby bol vymer. zaklad 28142? teda aka hruba mzda, ked chce mat najvyssiu matersku? a ako dlho. myslite, ze len 2 dni ma mat novy prac. pomer? Mozno sa pytam ako blba, aj viem, ze sa o tom vsade pise. ale toto mi este nie je jasne. dakujem moc
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

madi33 Pozri príspevok
ahojte poradaci,

uz som tu prispievala zac. januara ked som chaosila co a ako...trosku sa nam veci utriasli...
cize pripomeniem
- som SZCO od 17.6.2006 (odvody platim od jula 2007 z minimalnej mzdy)
- od decembra 2007 som aj zamestnanec
- rodime v auguste 2008
Podla tohto by sa mi materska mala ratat z VZ z roku 2007 - ale iba zo SZCO kedze iba to trva 270 dni...dobre?

No...kedze nechcem minimum materskej tak to ideme nejako zvysit....Na zaklade vasich rad z januara som vymyslela ze:
- prerusim zivnost
- ukoncim sucasny pp
- zacnem novy PP s novym zamestnavatelom ale v inom meste ako mam trvaly pobyt aj ako pojdem rodit aj ako budem na materskej
- ten zamestanvatel mi da max VZ - cize materska sa mi rata z toho VZ, dobre ze? zatial chapeme vsetci vsetko...? no..ja myslim ze to ma logiku cele..
podla mna, tvoj postup je dobrý
Ale - su nejake byrokraticke zalezitosti s tym, ze zamestnavatel je v inom meste? nie, (tiež som bola najprv zamestnaná vo firme, ktorá spadala pod SP podla bydliska a neskôr mimo neho) Kde sa ptoom musim hlasit na matersku a davky? ty odnesieš žiadosť o materské poslednému zamestnávatelovi a on ju odnesie spolu s potvrdením tvojho VZ do SP podla jeho sídla, V tamtom meste alebo v mieste bydliska? Nebudu z toho problemy??? natahovačky so SP môžu byť vždy, ale v tvojom prípade sú riešitelné, takže nemaj obavy!
A co sa tyka PN - kebyze idemna rizikove....tak toto vsetko by som mala absolvovat este pred pe-en-kou ze? aby aj PN bola vyssia ako minimum..ze? áno, a aj PN-ku treba dať zamestnávatelovi, ten to vybaví

Velmi velmi velmi pekne vopred dakujem za rady, nazory, usmernenia...cenim si to uz teraz

Nada / madi33 / kosice
,
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

555 Pozri príspevok
dakujem pekne. ano bola zamestnana aj pred tou prvou materskou. posledny prac. pomer zacal v roku 2005. rozumiem, takze je potrebne, aby sa od 15.6.2008 zamestnala napr. s min. mzdou, ale potom musi ukonci prac. pomer a znovu uzatvorit prac. pomer. a tam musi byt aka hruba mzda, aby bol vymer. zaklad 28142? teda aka hruba mzda, ked chce mat najvyssiu matersku? a ako dlho. myslite, ze len 2 dni ma mat novy prac. pomer? Mozno sa pytam ako blba, aj viem, ze sa o tom vsade pise. ale toto mi este nie je jasne. dakujem moc
Pokiaľ nastúpi do práce po rodičovskej dovolenke môže mať ešte hocijakú mzdu. Písal si, že predpokladaný termín pôrodu je 29.11.2008. Na materskú sa nastupuje cca 6-8 týždňov pred pôrodom, takže ešte pred nástupom na materskú musí ukončiť PP a uzatvoriť nový na 2 dni s maximálnym VZ. Ale od 1.7.2008 strop VZ na nemocenské už bude 30.219. Takže keď jej v práci odvedú alikvôtnu časť z tohto VZ na nemoc. poistenie a aj do tlačiva pôjde alikv.časť tohto VZ tak mala by dostať maximálnu výšku materského.(t.j. do zmluvy jej napíšu 30.219 alebo vyššiu sumu)

Alebo môžete ukončiť PP ešte v júni, uzavrieť nový PP na 2 dni s maxim. VZ (28.142) a potom nech ide na PN až do nástupu na materskú dovolenku, a výška materského bude tiež maximálna. (nemá rizikové tehotenstvo?)
0 0
madi33 madi33

madi33 je offline (nepripojený) madi33

ahoj brcko,
velmi pekne dakujem cakala som ci mi na to niekto zareaguje aby som mohla podnikat dalsie kroky...

minule som bola na socialke a tetuska zo SP mi sama poradila, ze mam zmenit zamestnavatela na chvilu...ale este pojdem asi overit ten trvaly pobyt a miesto zamestnania....

zivnost musim ukoncit alebo mi ju staci prerusit? aj v pripade ze nic neriesim so zamestnanim inym...ked pojdem na matersku...staci prerusit ze?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

555 Pozri príspevok
dakujem pekne. ano bola zamestnana aj pred tou prvou materskou. posledny prac. pomer zacal v roku 2005. rozumiem, takze je potrebne, aby sa od 15.6.2008 zamestnala napr. s min. mzdou, ale potom musi ukonci prac. pomer a znovu uzatvorit prac. pomer. a tam musi byt aka hruba mzda, aby bol vymer. zaklad 28142? teda aka hruba mzda, ked chce mat najvyssiu matersku? to záleží od konkrétneho mesiaca a dátumu nástupu na MD. Pri jej termíne 29.11.08, ak nastúpi na MD napr. od soboty 18.10.08, tak stačí ak sa nanovo zamestná od 16.10.08 (odpracuje 16-17.10.). Mesačné maximum od 7/08 bude podla info 30.219 : 31dní v oktobri, t.j. maximálny denný VZ v oktobri 2008 bude 974,81. Takže za tie dva dni stačí ak zarobí 1950,-Sk (2xDVZ), t.j. ak dobre rátam cca 22450,-Sk na mesiac (23prac.dní v oktobri x974,81). Ak by nastupovala na MD až v pondelok 20.10.08, tak by musela zarobiť 4xDVZ t.j. 3900,-Sk(vzhladom na víkend. Berú sa kalendárne dni trvania PP), čo je 44850,-mesačne .
Jej termín je ešte daleko, takže treba to vyrátať podla dátumu skutočného nástupu na MD.a ako dlho. myslite, ze len 2 dni ma mat novy prac. pomer? stačí aj 2dni Mozno sa pytam ako blba, aj viem, ze sa o tom vsade pise. ale toto mi este nie je jasne. dakujem moc
.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
madi33 Pozri príspevok
ahoj brcko,
velmi pekne dakujem cakala som ci mi na to niekto zareaguje aby som mohla podnikat dalsie kroky...

minule som bola na socialke a tetuska zo SP mi sama poradila, ze mam zmenit zamestnavatela na chvilu...ale este pojdem asi overit ten trvaly pobyt a miesto zamestnania....

zivnost musim ukoncit alebo mi ju staci prerusit? aj v pripade ze nic neriesim so zamestnanim inym...ked pojdem na matersku...staci prerusit ze?
... stačí prerušiť.
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

brčko Pozri príspevok
4,4% z 12100 = 532,4 zaokrúhlené hore = 533,- Sk za mesiac
Ďakujem za radu... aj tak rozmýšľam či má ešte zmysel niečo riešiť z odhlásením a prihlásením na DNP.
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

ajobs Pozri príspevok
A to snáď nechceš povedať, že by ti na SP aj poradili dobre ????
Naivne som verila v lojalitu pracovníkov

Mám ešte otázku, ako postupovať, ak sa od júna mení max. VZ čo spraviť, ak by som si chcela doplácať rozdiel z mac. VZ - HMzda? znova odhlásiť a prihlásťi na DNP, alebo iba znova zmeniť výšku VZ??
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

nikka_ Pozri príspevok
Naivne som verila v lojalitu pracovníkov

Mám ešte otázku, ako postupovať, ak sa od júna mení max. VZ čo spraviť, ak by som si chcela doplácať rozdiel z mac. VZ - HMzda? znova odhlásiť a prihlásťi na DNP, alebo iba znova zmeniť výšku VZ??
Len zmenu výšky VZ odnes do konca júna do SP s dátumom zmeny od 1.7.08 !!! Ak by si sa odhlásila a znovu prihlásila, materská z DNP by sa ti rátala z predpokladaného VZ DNP, teda z minima!!!, lebo by od tohto posledného prihlásenia ku dnu nástupu na MD neuplynulo 26týždnov.
0 0
555 555

555 je offline (nepripojený) 555

nie zatial nie je na rizikovom. Inak fakt dakujem, vy ste tu taki mudri. uprimne. prajem prijemne sviatky. uz to chapem.
0 0
angel22 angel22

angel22 je offline (nepripojený) angel22

No vyzera to tu velmi nadejne. A moja dilema: Ja som si akosi naivne myslela, ze sa podari otehotniet a rodit 2008 a tak som sa prihlasila na DNP 1.12.2007 ( dovtedy som prihlasena nebola ) s max VZ a od 1.1.2008 som zmenila vysku VZ na minimum. Teraz si budem dalej platit minimum aby bolo 270dni. Chapem spravne, ze ak mi vyjde termin porodu napriklad april 2009, staci mi cca vo februari2009 poistenie zrusit a znova sa prihlasit s maximom? Alebo sa mam odhlasit a prihlasit s maximom uz v decembri, kedze materska sa pocita z predchadzajuceho roku kedy vznikol narok?
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

ahojte, chcem sa opýtať, som v 9tt a termín mám koncom okt. Na výpočet mater.sa bude rátať r.2007 aj napriek tomu, že som od začiatku marca na PN a bude tak tomu asi ešte dalšie 2mes.? niekde som čítala, že kvôli Pn mi bude počítaná materská z pn? to sa mi nejak nezdá. a ešte jedna vec, mám vypísané 2 pn (pre zames. a DNP), mám si pýtať papier na peniaze tiež 2x a 1 poslať zames. a 1 do SP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189 Pozri príspevok
ahojte, chcem sa opýtať, som v 9tt a termín mám koncom okt. Na výpočet mater.sa bude rátať r.2007 aj napriek tomu, že som od začiatku marca na PN a bude tak tomu asi ešte dalšie 2mes.? áno niekde som čítala, že kvôli Pn mi bude počítaná materská z pn? asi si tomu zle porozumela. PN-ka sa ti ráta z vymeriavacieho základu v rozhodujúcom období, pre teba r.2007. SP vypláca nemocenské od 11dna a výška nemocenskéj na 1den bude taká istá ako bude výška tvojej materskej na 1den, pretože rozhodujúce obdobie pre jej výpočet je tiež rok 2007 to sa mi nejak nezdá. a ešte jedna vec, mám vypísané 2 pn (pre zames. a DNP), mám si pýtať papier na peniaze tiež 2x a 1 poslať zames. a 1 do SP? nemám s tým skúsenosť. Na jednej strane sa mi to zdá samozrejmé, na druhej strane sa aj tak vypláca nemocenská dávka len jedna v sumáre. Ale radšej by som pýtala 2x
.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

angel22 Pozri príspevok
No vyzera to tu velmi nadejne. A moja dilema: Ja som si akosi naivne myslela, ze sa podari otehotniet a rodit 2008 a tak som sa prihlasila na DNP 1.12.2007 ( dovtedy som prihlasena nebola ) s max VZ a od 1.1.2008 som zmenila vysku VZ na minimum. Teraz si budem dalej platit minimum aby bolo 270dni. Chapem spravne, ze ak mi vyjde termin porodu napriklad april 2009, staci mi cca vo februari2009 poistenie zrusit a znova sa prihlasit s maximom? Ak zistíš, že si tehotná, treba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima (predpokladám nemáš iné NP!) najneskôr do 8-eho týždna tehotenstva a od 1.1.09 si môžeš dať zmenu VZ na minimum.
Ak stihne uplynúť 26týždnov od tohto posledného prihlásenia do nástupu na MD, tak sa ti bude materská rátať z vym.základov v RO. Ak bude nástup na MD v r.2009 a posledné prihlásenie v r.2008, tak od posledného prihlásenia na DNP do 31.12.08
Ak od posledného prihlásenia do dna nástupu na MD neuplynie 26týždnov, tak bude materská rátaná z predpokladaného VZ DNP, teda z minimálnej mzdy
Alebo sa mam odhlasit a prihlasit s maximom uz v decembri, kedze materska sa pocita z predchadzajuceho roku kedy vznikol narok?
.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať