Zavrieť

Porady

materská 2008

Ahojte,
od roku 2004 som SZČO, od júna 2005 si platím minimálne odvody do ZP a SP. Plánujem otehotnieť. Prosím o radu ako mám postupovať, aby som dostala čo najvyššiu materskú. Tých 270 dní dobrovolného poistenia treba stihnúť do pôrodu? Môžu sa aj prerušiť? Musím poistenie po celú dobu platiť z maximálneho vymeriavacieho základu?
Usporiadat
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

aha, takže je všetko ok, stihnem to. a DNP som platila už aj min.rok, ale z minima. to je skončené, niečo cez 300 dní. tak PN mi príde asi aj z toho. ale tak materskú to teda neovplyvní táto pn? ked teraz platím z maxima, bude sa tak aj maters.počítať?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

alinka189;70***2
aha, takže je všetko ok, stihnem to. a DNP som platila už aj min.rok, ale z minima. to je skončené, niečo cez 300 dní. tak PN mi príde asi aj z toho. ale tak materskú to teda neovplyvní táto pn? ked teraz platím z maxima, bude sa tak aj maters.počítať?
A vypýtala si si od lekára dve PN-ky (predpokladám máš zamestnanie + DNP) a odniesla PN-ku z DNP na SP? Ak áno a 270dní NP z DNP máš splnených, tak budeš mať nárok na nemocenské aj z DNP a počas vyplácania nemocenského z DNP poistné platiť nemusíš. TAkže ak platíš aj počas poberania nemocenského z DNP, vznikne ti v SP preplatok, o ktorého vrátenie môžeš potom písomne požiadať.
Výšku materskej to neovplyvní. Dni PN sa z rozhodujúceho obdobia, z ktorého sa vyráta materská vynímajú. Ale tieto dni sa rátavajú ako dni NP do 270dní, aj do plynutia 26týždnov.
0 0
alinka189 alinka189

alinka189 je offline (nepripojený) alinka189

brčko, áno mám 2 pn a zaniesla som jednu do SP. len mi stále neprišlo žiadne rozhodnutie, preto neviem, či som urobila dobre a či bude dáka korunka :-)
ten preplatok stačí napísať vlastnými slovami? a kedy? na konci roka, či začiatkom dalšieho?
tak fajn, ked sa mi to započíta aj do 26týždňov, som myslela, že mi to nakoniec bude chýbať
0 0
ajnaja ajnaja

ajnaja je offline (nepripojený) ajnaja

Ahojte ja by som Vás prosila o radu, momentálne som na RD, ktorá končí v januári 2009, teraz však čakám bábätko na konci 10/2008, na prvú MD som nastúpila v marci 1997, odvtedy som na reťazovitej RD a stále som evidovaná u zamestnávateľa, ktorým je finančná inštitúcia v Bratislave. Z Bratislavy sme sa odsťahovali a bývame v inom meste. Nikdy som si neplatila DNP a neviem či by som mala nárok na MD. Naposledy, pôrod v r. 2006 mi zamestnávateľ napísal plat v hrubom 7500 Sk, čo bol môj plat z pred 10 rokov... a z toho mi bola vyrátaná MD.... Mám nejakú šancu tentoraz mať vyššiu MD ?
V príspevkoch som sa dočítala, že je možné skončiť prac. pomer a začať nový u nového zamestnávateľa, pomohlo by to aj v mojom prípade? Manžel je živnostník, možno by ma mohol zamestnať, ale poraďte mi akým spôsobom a kedy, alebo mám požiadať zamestnávateľa nech mi napíše vyšší predpokladaný príjem ? Je to legálne?
Ďakujem pekne za odpoveď
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

alinka189 Pozri príspevok
brčko, áno mám 2 pn a zaniesla som jednu do SP. len mi stále neprišlo žiadne rozhodnutie, preto neviem, či som urobila dobre a či bude dáka korunka :-)
ten preplatok stačí napísať vlastnými slovami? a kedy? na konci roka, či začiatkom dalšieho?
tak fajn, ked sa mi to započíta aj do 26týždňov, som myslela, že mi to nakoniec bude chýbať
Urobila si správne, síce PN z DNP bude zatiaľ len z minimálneho VZ 8100,- /keďže ešte nie je splnená podmienka 26 týždňov platenia DNP/ ale aj to je niečo. Materská už bude potom počítaná z maximálneho VZ, z ktorého momentálne platíš.
Urobila si úplne správne, jednu PN pre zamestnávateľa a druhú pre SP ako DNP. Že Ti neprišlo rozhodnutie, z toho si nič nerob, poznám veľa prípadov, kedy už prišli na účet korunky /tie posielajú myslím okolo 15. nasledujúceho mesiaca/ a rozhodnutie im prišlo o dosť neskôr.
Ten preplatok si stačí napísať žiadosť vlastnými slovami. Kým Ti nepriznajú dávku PN aj z DNP, tak by som ho asi radšej zaplatila. Ak Ti však priznajú, tak platiť prestaneš, a hneď si môžeš požiadať o vrátenie preplatku na poistnom.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ajnaja Pozri príspevok
Ahojte ja by som Vás prosila o radu, momentálne som na RD, ktorá končí v januári 2009, teraz však čakám bábätko na konci 10/2008, na prvú MD som nastúpila v marci 1997, odvtedy som na reťazovitej RD a stále som evidovaná u zamestnávateľa, ktorým je finančná inštitúcia v Bratislave. Z Bratislavy sme sa odsťahovali a bývame v inom meste. Nikdy som si neplatila DNP a neviem či by som mala nárok na MD. Naposledy, pôrod v r. 2006 mi zamestnávateľ napísal plat v hrubom 7500 Sk, čo bol môj plat z pred 10 rokov... a z toho mi bola vyrátaná MD.... Mám nejakú šancu tentoraz mať vyššiu MD ?
V príspevkoch som sa dočítala, že je možné skončiť prac. pomer a začať nový u nového zamestnávateľa, pomohlo by to aj v mojom prípade? Manžel je živnostník, možno by ma mohol zamestnať, ale poraďte mi akým spôsobom a kedy, alebo mám požiadať zamestnávateľa nech mi napíše vyšší predpokladaný príjem ? Je to legálne?
Ďakujem pekne za odpoveď
No s tým vyšším príjmom od zamestnávateľa, to v podstate bude legálne, keď urobíte oficiálne dodatok k PZ, ktorým Ti upravia mzdu. To len pre prípadnú kontrolu zo SP v budúcnosti. Ak sa k nemu potom niekedy vrátiš do práce, alebo aj skôr, tú mzdu zase ďalším dodatkom môžete zmeniť.

Čo sa týka DNP, tak keby si ukončila PP, v podstate by si mala nárok aj z DNP, keby si si ho začala platiť, ale už nestíhaš 26 týždňov platenia z maximálneho VZ pred nástupom na MD, a materská by bola potom len z minimálneho VZ 8100,-. Čo nie je nič moc.

Takže odporúčam alebo prvý spôsob, uvedenie mzdy vo výške maximálneho VZ, od 1.7.2008 to bude 30219,- alebo je tu ešte jedna možnosť, ktorú si spomínala, ukončiť tento PP a uzatvoriť nový u manžela, stačí aj 2 dni pred nástupom na MD, prípadne PN /rizikové tehotenstvo/. Mzdu budeš mať vo výške maximálneho VZ, a materská bude potom počítaná z tohto posledného PP, a bude maximálna, cca. 16000,- mesačne.
Nárok na materskú máš, pretože aj keď si posledných 10 rokov na MD a RD, a počas RD je vlastne prerušené poistenie na SP, tak do splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch sa započítavajú aj tieto dni.
0 0
ja_na ja_na

ja_na je offline (nepripojený) ja_na

Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci ked byvam v byte, ktory je pisany na mojho otca, ale ja v nom nemam trvale bydlisko, budem povazovana za "osamotenu zenu" a budem mat narok na matersku dovolenku v trvani 37 tyzdnov? Som slobodna a byvam tam sama. TP je cca v polke 10/08. Dakujem velmi pekne.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ja_na Pozri príspevok
Dobry den,
chcela by som sa spytat, ci ked byvam v byte, ktory je pisany na mojho otca, ale ja v nom nemam trvale bydlisko, budem povazovana za "osamotenu zenu" a budem mat narok na matersku dovolenku v trvani 37 tyzdnov? Som slobodna a byvam tam sama. TP je cca v polke 10/08. Dakujem velmi pekne.
A kde máš trvalé bydlisko? Ako chceš preukázať, že bývaš sama? Niekde predsa musíš byť prihlásená k pobytu ak je tam prihlásených viacej osôb, tak ti nikto neuverí, že tam nebývaš.
0 0
ja_na ja_na

ja_na je offline (nepripojený) ja_na

Dakujem pekne za odpoved. A zase som o kusok mudrejsia :-) prihlasena som u rodicov, ale mozno by sa mi oplatilo zmenit adresu a zmenit aj vsetky potrebne doklady ( obciansky, vodicsky...) nakolko tam naozaj sama byvam a materska je predsa len o dost vyssia ako rodicovsky prispevok, nie? Teda pre upresnenie, neviem ci sa denny VZ pocita zo zakladneho platu alebo ci sa priratavaju aj premie, pripadne 13. plat, ale moja materska by mala byt podla mojich zatial pribliznych vypoctov okolo 14tis.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Chcem sa len uistiť. Vo februári mi skončil PP a od 01.03.08 som uzatvorila nový PP. Začiatkom júla mám termín pôrodu, takže pre dosiahnutie max. materskej potrebujem hrubý príjem vo výške 28 142,- Sk? Podmienka 270 dní poistenia je splnená.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ja_na Pozri príspevok
Dakujem pekne za odpoved. A zase som o kusok mudrejsia :-) prihlasena som u rodicov, ale mozno by sa mi oplatilo zmenit adresu a zmenit aj vsetky potrebne doklady ( obciansky, vodicsky...) nakolko tam naozaj sama byvam a materska je predsa len o dost vyssia ako rodicovsky prispevok, nie? Teda pre upresnenie, neviem ci sa denny VZ pocita zo zakladneho platu alebo ci sa priratavaju aj premie, pripadne 13. plat, ale moja materska by mala byt podla mojich zatial pribliznych vypoctov okolo 14tis.
Denný VZ sa počíta z tvojho skutočného platu na páske, presne z vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie. Takže predpokladám, že prémie aj 13. plat boli v ňom zahrnuté. Mesačne tento VZ však môže byť maximálne 28142,- /do 1.7.2007 to bolo niečo cez 25000,-/. Takže ak náhodou tvoja mzda v niektorom mesiaci presiahla túto sumu, VZ pre NP mohol byť maximálne takýto vysoký a potom bude aj z tejto maximálnej výšky počítaná materská.
Materská 14000,- je fajn, a pokiaľ tie doklady zmeníš, a budeš osamelou matkou, tak vlastne dostaneš materskú o cca. 2 mesiace dlhšie. Čo je naozaj popri rodičáku, ktorý je momentálne 4560,- oveľa viac.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Deni Pozri príspevok
Chcem sa len uistiť. Vo februári mi skončil PP a od 01.03.08 som uzatvorila nový PP. Začiatkom júla mám termín pôrodu, takže pre dosiahnutie max. materskej potrebujem hrubý príjem vo výške 28 142,- Sk? Podmienka 270 dní poistenia je splnená.
Podmienka splnená, uzatvorený nový PP, takže materská bude počítaná z tohto nového PP. Trvá od 1.3.2008 a nástup na MD je kedy?
Do nástupu na MD musí byť tvoja mzda 28142,-. Presnejšie, ak nastupuješ na MD napr. v priebehu 04/2008, tak túto mzdu musíš dosiahnuť za 03/2008, pretože tento mesiac bude tvojim rozhodujúcim obdobím. Od 1.4.2008 už môžeš dostať aj menej.
Ak by si však na MD nastupovala až v 05/2008, tak tvoja mzda za 03/2008 aj 04/2008 musí byť 28142,-.
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Na materskú nastupujem v máji 2008, čiže moja hrubá mzda za marec aj apríl musí byť po 28142,-. Pochopila som to správne? A na aké povinnosti nesmiem zabudnúť pri nástupe na materskú ako zamestnávateľ? Lebo som zamestnancom vlastnej firmy, takže tak trochu sama sebe zamestnávateľom. Čo všetko treba nahlasovať a kde, nemám s tým skúsenosti, lebo zatiaľ nám nikto na materskú neodišiel. Ďakujem
0 0
ja_na ja_na

ja_na je offline (nepripojený) ja_na

jankasm Pozri príspevok
Denný VZ sa počíta z tvojho skutočného platu na páske, presne z vymeriavacieho základu pre nemocenské poistenie. Takže predpokladám, že prémie aj 13. plat boli v ňom zahrnuté. Mesačne tento VZ však môže byť maximálne 28142,- /do 1.7.2007 to bolo niečo cez 25000,-/. Takže ak náhodou tvoja mzda v niektorom mesiaci presiahla túto sumu, VZ pre NP mohol byť maximálne takýto vysoký a potom bude aj z tejto maximálnej výšky počítaná materská.
Materská 14000,- je fajn, a pokiaľ tie doklady zmeníš, a budeš osamelou matkou, tak vlastne dostaneš materskú o cca. 2 mesiace dlhšie. Čo je naozaj popri rodičáku, ktorý je momentálne 4560,- oveľa viac.
skutocny plat = plat, ktory dostanem na ucet? (asi hlupa otazka). Ak sa este nemylim, tak od jula 08 je povoleny VZ nieco cez 30tis. bude sa to tykat uz aj mna? dakujem :-) asi to s tym byvanim tak spravim, nakolko tie kolky a fotky su proti rozdielu od rodicaku neporovnatelne nizsie. A este aj sa mi zvysia aj dovolenkove dni...
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

Deni Pozri príspevok
Na materskú nastupujem v máji 2008, čiže moja hrubá mzda za marec aj apríl musí byť po 28142,-. Pochopila som to správne? A na aké povinnosti nesmiem zabudnúť pri nástupe na materskú ako zamestnávateľ? Lebo som zamestnancom vlastnej firmy, takže tak trochu sama sebe zamestnávateľom. Čo všetko treba nahlasovať a kde, nemám s tým skúsenosti, lebo zatiaľ nám nikto na materskú neodišiel. Ďakujem
Áno, správne, keďže nastupuješ v máji, tak tvoja mzda za 03/2008 a 04/2008 musí byť po 28142,-. Tvojim rozhodujúcim obdobím bude 03-04/2008, VZ bude 56284,- a z toho denný VZ bude 56284/61=922,6885 a z neho materská 55%, čiže 507,48 za 1 deň.
Čo sa týka povinností zamestnávateľa, kukni sem


http://www.porada.sk/t79233-odchod-n...hod+matersk%FA
http://www.porada.sk/t61976-odchod-z...hod+matersk%FA
http://www.porada.sk/t54941-odchod-n...hod+matersk%FA
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

ja_na Pozri príspevok
skutocny plat = plat, ktory dostanem na ucet? (asi hlupa otazka). Ak sa este nemylim, tak od jula 08 je povoleny VZ nieco cez 30tis. bude sa to tykat uz aj mna? dakujem :-) asi to s tym byvanim tak spravim, nakolko tie kolky a fotky su proti rozdielu od rodicaku neporovnatelne nizsie. A este aj sa mi zvysia aj dovolenkove dni...
Nie, tých spomínaných 30219,- platí od 1.7.2008 a bude sa týkať tých, ktoré nastúpia na MD napr. v roku 2009 alebo budú mať rozhodujúce obdobie na výpočet materskej obdobie po 1.7.2008. Čo nie je tvoj prípad, takže pre teba platí súčasných 28142,-.

Skutočný plat, nie je ani zďaleka plat, ktorý dostávaš na účet. Na účet dostávaš čistú mzdu, to znamená po odpočítaní dane, poistného ...
Skutočný plat, čiže VZ pre NP, z ktorého sa bude počítať materská, je vlastne hrubá mzda, ktorá je podstatne vyššia ako mzda, ktorú dostaneš na účet. Čiže mzda na začiatku, kompletná, bez nejakých odpočtov poistného, dane ...
0 0
ja_na ja_na

ja_na je offline (nepripojený) ja_na

jankasm Pozri príspevok
Nie, tých spomínaných 30219,- platí od 1.7.2008 a bude sa týkať tých, ktoré nastúpia na MD napr. v roku 2009 alebo budú mať rozhodujúce obdobie na výpočet materskej obdobie po 1.7.2008. Čo nie je tvoj prípad, takže pre teba platí súčasných 28142,-.

Skutočný plat, nie je ani zďaleka plat, ktorý dostávaš na účet. Na účet dostávaš čistú mzdu, to znamená po odpočítaní dane, poistného ...
Skutočný plat, čiže VZ pre NP, z ktorého sa bude počítať materská, je vlastne hrubá mzda, ktorá je podstatne vyššia ako mzda, ktorú dostaneš na účet. Čiže mzda na začiatku, kompletná, bez nejakých odpočtov poistného, dane ...
jupii, tak to si myslim, ze mi vyjde dokonca maximalna. a este si trosku zaspekulujem. Keby som mala npr. neplatene volno jeden den po 1.7.08 a nasledne prihlasenie s danym VZ ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ja_na Pozri príspevok
jupii, tak to si myslim, ze mi vyjde dokonca maximalna. a este si trosku zaspekulujem. Keby som mala npr. neplatene volno jeden den po 1.7.08 a nasledne prihlasenie s danym VZ ?
neplatené volno ti nepomôže (to tuším platilo tak do polky roku 2006). Teraz by si musela ukončiť terajší PP a uzatvoriť nový s maxim.VZ.

Ak je tvoj PP dlhodobý, tak tvoje rozhodujúce obdobie, z ktorého sa bude rátať materská je rok 2007 a vtedy boli maximálne VZ v mesiacoch 1-6/07 25911,-Sk a 7-12/07 28142,-Sk.
Platí, čo písala Janka, tvoj VZ za jednotlivé mesiace je hrubá mzda = základná mzda+prémie+príp.13plat, ale ak by bola tvoja hrubá mzda za mesiac napr. 32000,-, tak VZ pre NP je len tých 28142 (resp.25911,-) za mesiac.
0 0
ja_na ja_na

ja_na je offline (nepripojený) ja_na

tak som si to vyratala : DVZ mam cca 978, nakolko ten strop bol prveho pol roka nizsi :-( ale aj tak fajiiin. velmi pekne dakujem. teraz to len vydelim 0,55 a nasobim 31, vsak? :-)
0 0
ja_na ja_na

ja_na je offline (nepripojený) ja_na

a este jedna otazka, prosim. je to potom v cistom, alebo sa este dake poplatky strhaju?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať