Zavrieť

Porady

lízing - účtovanie

ahoj, našla som tu veľa článkov o lízingu a veľmi mi pomohli, ale predsa znova začínam s touto témou, nakoľko si chcem byť na 100% istá, že všetko je v poriadku. a preto vás chcem poprosiť o pomoc pri účtovaní lízingu, nakoľko sa s týmto účtovným prípadom v mojej praxi stretávam prvýkrát.
naša spoločnosť kúpila úplne nové autíčko s možnosťou odpočtu dph. jeho cena je 463 109,25 Sk bez dph a predajca ho faktúroval na lízingovú spoločnosť, nakoľko sa konatelia rozhodli, že ho budú splácať touto formou. takže moja prvá otázka znie: účtovné a daňové odpisy vypočítam z tejto sumy (spoločne s ďalšími poplatkami, ktoré sme zaplatili do pridelia špz - stk, kolky, ...?)
lízingová spoločnosť nám poslala fa, v ktorej nám účtuje základ dane 231 554,65 Sk, dph 43 995,40 Sk (spolu 275 550,05 Sk), ktoré sme zaplatili ako zvýšenú prvú splátku vopred podľa lízingovej zmluvy. ako účtovať?
mesačné splátky podľa splátkového kalendára:
základ dane 7 148,52 Sk
DPH 19% 1 358,20 Sk
lízingová spl. 8 506,72 Sk
istina 5 763,81 Sk (každým mesiacom narastá)
úrok 1 384,71 Sk (každým mesiacom klesá)
poistné 1 456,00 Sk (havarijné)
pzp 722,02 Sk (povinné zmluvné poistenie)
splátka spolu 10 685,00 Sk (dph, lízingová spl.,istina, úrok, poistné, pzp)
budete niekto taký ľúbivý a pomôžete mi s účtovaním???
lízing máme na 36 mesiacov. ak môžem byť veľmi otravná, tak by som rada, ak by niekto vypočítal daňové aj účtovné odpisy, až si to môžem porovnať s tými mojimi. Ďakujem pekne
Usporiadat
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

azla Pozri príspevok
Maxinka, a čo si sa chcela spýtať ?
(musíš napísať čo riešiš, o aký leasing ide; ak auto, či osobné alebo úžitkové ....)
Riešim úžitkové auto?
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
Riešim úžitkové auto?
Prosím o poradenie?:
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Maxinka Pozri príspevok
Prosím o poradenie?:
http://www.porada.sk/t58836-leasing-auto-omega.html
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

ĎAKUJEM
0 0
avonicram avonicram

avonicram je offline (nepripojený) avonicram

a prečo je daňový odpis rovnaký ako účtovný,nemá byť daňový 3 roky a účtovný 4 roky?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

avonicram Pozri príspevok
a prečo je daňový odpis rovnaký ako účtovný,nemá byť daňový 3 roky a účtovný 4 roky?
Neplatí, že účtovný odpis je rovnaký ako daňový.(môže, ale nemusí)
Rovnako neplatí, že daňový 3 roky, účtovný 4 roky.

Daňový odpis si určíme podľa § 26, odst.8. Majetok odpíšeme počas doby trvania prenájmu do výšky 100% hodnoty istiny. (ak LZ 36 mesiacov, tak odpíšeme majetok za 36 mesiacov=3roky)

Účtovný odpis si stanovíme v odpisovom pláne účtovnej jednotky. Odpisovanie dlhodobého majetku je upravené v § 20 PPÚ. Je tam stanovené, čo všetko treba zohľadňovať pri tvorbe odpisového plánu.

Teoreticky:
Spoločnosť by sa rozhodla obstarať 2 nákladné auta do firmy, ktoré by slúžili na rozvoz tovaru a jazdili by za porovnateľných podmienok.
Rozdiel by bol iba v tom, že jedno auto by bolo obstarané na leasing, druhé auto by bolo zakúpené do vlastníctva spoločnosti.
Ak je ich plánované využitie rovnaké, nie je dôvod určovať rozdielný spôsob odpisovania (napr. 3 roky a 4 roky) z dôvodu rozdielného spôsobu obstarania.
Pri ich zaradení do užívania, po zvážení všetkých okolností sa účtovná jednotka môže rozhodnúť, že ich bude odpisovať napr. 3 roky, ale aj 4 alebo 5 rokov. Počas ich využívania pri zmene podmienok môže prehodnotiť a zmeniť odpisový plán.
0 0
Eva M Eva M

Eva M je offline (nepripojený) Eva M

Dobrý večer, ja mám faktúru na úžitkové auto na celú čiastku, a platiť sa bude každý rok 1/3 - DPH sa môže odpočítať celá, alebo len 1/3 pri úhrade? ďakujem
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Dobrý večer, poraďte mi prosím čo mám robiť.
Firma /PO/ vzala vo februári na leasing MV kat. M1 a v tom istom mesiaci ho aj zaradila do používania. V mesiaci apríl si firma dala na toto vozidlo namontovať ťažné zariadenie,
zámok na kapotu, zásterky, kryt zadných svetiel, predný rám a kúpila aj sadu kobercov. Všetko je zdokladované vystavenou faktúrou od toho istého dodávateľa. Je to dosť veľká suma a firma ju musela zaplatiť v lehote 14 dní, čo aj urobila.
Teraz je na mieste moja otázka.
Má sa táto faktúra brať ako technické zhodnotenie MV?
MV predsa už bolo v používaní. Neviem si rady.
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Prosííííííím. Nikto nevie?
0 0
Slavena Slavena

Slavena je offline (nepripojený) Slavena

Bojovníčka
Prosím ešte raz, pomôžte mi prosím priatelia. Termín DPH sa blíži a tá faktúra je so zdaniteľným plnením v mesiaci apríl a ja neviem čo s ňou a či si firma môže uplatniť odpočet DPH na túto faktúru.
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Orsz Pozri príspevok
cena bez DPH za vozidlo celkom: 463109,25Sk 042/474
spracovat.popl.bez DPH(cenu si daj podľa tvojho): 1900,- 042/379
DPH k sprac.popl............ 361,- 343/379
kolky na prepis .............................................. 1000,- 042/211
kúpna cena bez DPH po ukončení leasingu........... 1000,- 042/474
Potom dňom zaradenia do používania zúčtuješ: 467009,25..... 022/042
Ak mám FA tak ju mám zaúčtovať medzi došlé FA:
cena bez DPH 042/321 - 436109,25
DPH 343/321 - 82860,76 - je možný celý odpočet DPH pri kúpe úžit.auta
- alebo mám použiť hore uvedené zaúčtovanie, len mi tam chýba tá DPH?
Naposledy upravil Maxinka : 27.05.08 at 11:23
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
Ak mám FA tak ju mám zaúčtovať medzi došlé FA:
cena bez DPH 042/321 - 436109,25
DPH 343/321 - 82860,76 - je možný celý odpočet DPH pri kúpe úžit.auta
- alebo mám použiť hore uvedené zaúčtovanie, len mi tam chýba tá DPH?
Prosím Vás o kontrolu=)
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

Maxinka Pozri príspevok
Ak mám FA tak ju mám zaúčtovať medzi došlé FA:
cena bez DPH 042/321 - 436109,25
DPH 343/321 - 82860,76 - je možný celý odpočet DPH pri kúpe úžit.auta
- alebo mám použiť hore uvedené zaúčtovanie, len mi tam chýba tá DPH?
Prosííííííííííííííííííííííí ííííííííííííííííííííííííí íííííím
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Maxinka Pozri príspevok
Ak mám FA tak ju mám zaúčtovať medzi došlé FA:
cena bez DPH 042/321 - 436109,25
DPH 343/321 - 82860,76 - je možný celý odpočet DPH pri kúpe úžit.auta
- alebo mám použiť hore uvedené zaúčtovanie, len mi tam chýba tá DPH?
DPH môžeš odpočítať celú len zo zvýšenej splátky, a potom postupne podľa jednotlivých splátok. Účtuj podľa splátkového kalendára cez 474 ako uvádza Orosz, faktúru si len prilož...
0 0
Maxinka Maxinka

Maxinka je offline (nepripojený) Maxinka

evina Pozri príspevok
DPH môžeš odpočítať celú len zo zvýšenej splátky, a potom postupne podľa jednotlivých splátok. Účtuj podľa splátkového kalendára cez 474 ako uvádza Orosz, faktúru si len prilož...
Ďakujeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeem
0 0
Rena0908 Rena0908

Rena0908 je offline (nepripojený) Rena0908

avonicram Pozri príspevok
a prečo je daňový odpis rovnaký ako účtovný,nemá byť daňový 3 roky a účtovný 4 roky?
Neplatí, pretože pri finančnom prenájme sa uplatňuje časový odpis HIM, t.j. ako dlho máš splátkový kalendár, tak dlho odpisuješ HIM. V tomto prípade máš daňový aj účtovný odpis rovnaký. Môžeš však sa rozhodnúť, že budeš HIM odpisovať aj dlhšie, ale potom treba rozlišovať daňový a účtovný odpis, ktorý bude rozdielny a prípadne na konci roka dopočítať odloženú daň.
0 0
Alena_ke Alena_ke

Alena_ke je offline (nepripojený) Alena_ke

evina Pozri príspevok
Trošku nerozumiem otázke.
DPH z prvej zvýšenej splátky sa nerozlišuje a dáva priamo do nákladov-to je spomenuté vyššie...
§25 odst. 6, ktorý cituje Johanka sa priamo týka leassingu a hovorí práve o tom, čo píšem vyššie, že DPH ide priamo do nákladov, lebo nie je súčasťou OC...
Tzv. "Biblia účtovníkov" - Genigová: Podvojné účtovníctvo podnikateľov, vydanie: máj 2007 sa na str.526 uvádza príklad účtovania fin.prenájmu neplatcu DPH. Tu je však DPH z prvej zvýšenej splátky účtované celé na 381 a k 31.12. preúčtovná do nákladov (548) alikv. časť za prísl. mesiace.
A vo vzťahu k dani sa nejedná o žiadne fazuľky ale o niekoľko desiatok tisíc Sk.
Takže ako to je? Ing. Cenigová sa fatálne mýli a núti nás svojim nesprávnym výkladom zákonov platiť podstatne vyššiu daň?
Prosím o Váš názor.
0 0
Anka z KE Anka z KE

Anka z KE je offline (nepripojený) Anka z KE

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o pomoc pri riešení nasledujúceho problému: účtovanie leasingu ( náves a príves LIAZ) v JU - plátca DPH ( mám skúsenosti len s PU)
Ide o SZČO (plátca DPH) - ako zaúčtovať v Peňažnom denníku faktúru za leasing - zvýšená prvá splátka vopred podľa leasingovej zmluvy ( ktorá bola aj uhradená) a mesačné splátky podľa splátkového kalendára (splátka zahŕňa DPH, leas. spl., istinu, úrok, poistné, a pzp.). Leasing je na 36 mesiacov. Je nutné časovo rozlíšiť vopred zaplatenú splátku a tie ostatné splátky? Ako je to s daňovými odpismi? Vopred ďakujem za cenné rady.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Anka, pomocnú tabuľku pre leasing si stiahni z tohto príspevku http://www.porada.sk/494584-post110.html
Celú tému si prečítaj tu http://www.porada.sk/t9121-p4-leasin...-v-exceli.html
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
Marína Pozri príspevok
Anka, pomocnú tabuľku pre leasing si stiahni z tohto príspevku http://www.porada.sk/494584-post110.html
Celú tému si prečítaj tu http://www.porada.sk/t9121-p4-leasin...-v-exceli.html

Marína, Evka, ty si expert na leasing. Aj mne pomohla.dávam bodík...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať