Zavrieť

Porady

užívanie spoločných prenajatých priestorov - kočikárne

Dobrý deň, bola by som veľmi vďačná, ak by mi niekto vedel poradiť
Sme bytový dom zložený z troch samostatných vchodov. V každom vchode je jedna kočikáreň, ktorú používajú vlastníci daného samostatného bytového domu. V každom samostatnom vchode je 8 vlastníkov bytov.
Chcem sa opýtať, či vlastníci bytov z ostatných dvoch bytových domov majú právo zúčastniť sa hlasovania a hlasovať o prenájme kočikárne, ktorá nepatrí do ich samostatného vchodu? Nie je to záležitosť len vlastníkov jedného vchodu? Pretože oni majú priestor uskladnenia vecí vo svojej kočikárni.
ďakujem.
Usporiadat
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
Chobot Pozri príspevok
Otázne však zostáva, či ten súhlas bol právoplatný. Uvádzaš tam 5 vlastníkov. Bolo to na nejakej schôdzi? ZA určitých okolností môže byť aj súhlas 5 vlastníkov platný - napr. mohla byť riadne zvolaná schôdza, na ktorej sa zúčastnilo zo všetkých vchodov 9 vlastníkov. Ak hodinu po začiatku schôdze z týchto 9 vlastníkov súhlasilo s prenájmom 5 vlastníkov, je to platné.
Zdravim Vas, tiez potrebujem daco vyriesit. Ideme v bytovom dome riesit, nastastie s 1 vchodom prenajom kočikarne. Jedna sa však o prenajom 5 resp.6 vlastnikom z 28 vlastnikov. Na schodzi sme zato hlasovali ako nadpolovičná väčšina prítomných. Potrebujeme tam na vlastne naklady zafinancovat bezpecnostne dvere a dat si tam bicykle. Mame vsak obavy, ze ktokolvek v buducnosti, alebo nove hlasovanie moze sposobit zrušenie prenajmu. Takže dá sa taký prenájom kedykolvek zrušiť, alebo nie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

duves Pozri príspevok
Zdravim Vas, tiez potrebujem daco vyriesit. Ideme v bytovom dome riesit, nastastie s 1 vchodom prenajom kočikarne. Jedna sa však o prenajom 5 resp.6 vlastnikom z 28 vlastnikov. Na schodzi sme zato hlasovali ako nadpolovičná väčšina prítomných. Potrebujeme tam na vlastne naklady zafinancovat bezpecnostne dvere a dat si tam bicykle. Mame vsak obavy, ze ktokolvek v buducnosti, alebo nove hlasovanie moze sposobit zrušenie prenajmu. Takže dá sa taký prenájom kedykolvek zrušiť, alebo nie?
Prvý krok máte za sebou - hlasovanie a odsúhlasenie prenájmu. Pokiaľ by sa nič ďalej nepodniklo, teoreticky by mohla nastať situácia, že po pol roku by nová schôdza majiteľov zrušila nájom.

Preto sa zvyknú uzatvárať Nájomné zmluvy. V nájomnej zmluve trvajte (tí 5-6 prenajímatelia), aby tam bolo uvedené, že na vlastné náklady tam dáte dvere a upravíte miestnosť a že v prípade výpovede (dohodnite nejakú dobu, napr. 5 rokov) vám budú náklady na tieto prerábky uhradené z fondu.

Alebo si dajte dobu prenájmu 10 rokov bez možnosti výpovede zo strany prenajímateľa počas tejto doby (možnosť len zo závažných dôvodov - napr. neplatenie nájomného, využívanie miestnosti na iné, než dohodnuté účely,...).

V nájomnej zmluve sa dohadujú ďalšie podrobnosti, treba ju dobre pripraviť a myslieť skoro na všetko (neplatenie, sankcie, možnosť výpovede, odsťahovanie sa niektorého nájomníka, a pod.).
0 0
duves duves

duves je offline (nepripojený) duves

Niekto
No fajn, dik. Musim to ukazat susedom. Niečo skomponujeme a nechame to podpisat prave tymi, čo hlasovali. Budem pokojnejší.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Mala by som jednu otázku, keď je bytovka v zmiešanom stave teda vlastníci bytov a nájomcovia (SBD), kto má právo hlasovať nájomca alebo SBD? Upravuje tento vzťah nejaký zákon?
Pretože som našla v zákone 182 , že nájomca môže hlasovať pokiaľ ide o prevod o byt do vlastníctva. Ale o schôdzi kde sa niečo schvaluje napr. FO atď tam nič nieje.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Vždy hlasuje vlastník bytu - nájomca nemá platný hlas - vo vašom prípade hlasuje za nájomcov SBD
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

dadina Pozri príspevok
Mala by som jednu otázku, keď je bytovka v zmiešanom stave teda vlastníci bytov a nájomcovia (SBD), kto má právo hlasovať nájomca alebo SBD? Upravuje tento vzťah nejaký zákon?
Pretože som našla v zákone 182 , že nájomca môže hlasovať pokiaľ ide o prevod o byt do vlastníctva. Ale o schôdzi kde sa niečo schvaluje napr. FO atď tam nič nieje.
Jednoznačne hlasuje vlastník bytu a nebytového priestoru, je to v § 14 ods. 1:
(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov....
0 0
sthruska sthruska

sthruska je offline (nepripojený) sthruska

Pokiaľ nesplnomocní inú osobu, čo si u SBD akosi neviem predstaviť.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Takže v zmiešaných bytoch nemá právo nájomca (SBD) hlasovať.
- je na to aj nejaký konkrétny zákon ohľadom nájomcu?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Citácia zo zákona 182/1993:
(5) Za každý byt a nebytový priestor v dome má vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome alebo spoluvlastníci jeden hlas pripadajúci na ich byt alebo nebytový priestor v dome. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome môže písomne, s úradne overeným podpisom, splnomocniť inú osobu, aby ho na schôdzi vlastníkov zastupovala. Súčasťou splnomocnenia môže byť aj príkaz, ako má splnomocnenec hlasovať pri konkrétnych otázkach. Splnomocnená osoba sa originálom splnomocnenia preukazuje na začiatku schôdze rade alebo zástupcovi vlastníkov.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Takže keď SBD vlastní tieto byty majú oni právo hlasovať! Dobre som porozumela?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Áno. Pozvánku predsa dostali. Majú právo aj povinnosť zúčastniť sa na schôdzi.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Áno. Pozvánku predsa dostali. Majú právo aj povinnosť zúčastniť sa na schôdzi.
Ano pozvanku nájomcovia dostali!

Majú právo aj povinnosť zúčastniť sa na schôdzi.
Aj hlasovať?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

dadina Pozri príspevok
Takže keď SBD vlastní tieto byty majú oni právo hlasovať! Dobre som porozumela?
http://www.porada.sk/711963-post52.html Na toto nadväzuje odpoveď. Teda vlastníkom treba pozvánku doručiť a nie nájomcom. Aj na prezenčnej listine musíte mať uvedené SBD a nie nájomníkov. Inak je to neplatné. Jedine ak by mali nájomcovia splnomocnenia od SBD a toto splnomocnenie musí nájomca predložiť pred začatím schôdze.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Konečne som tomu celkovo porozumela Ďakujem za vysvetlenie!
0 0
petrik79 petrik79

petrik79 je offline (nepripojený) petrik79

Chcel by som si prenajat od ostatnych vlastnikov nasu spolocnu miestnost manglovnu.. schodza bola ale nestihol som to riesit na nej... da sa to riesit neakou zmluvou so spolocenstvom s tym ze obeham vlastnikov aby mi to podpisali ????
0 0
Chobot Chobot

Chobot je teraz online Chobot

petrik79 Pozri príspevok
Chcel by som si prenajat od ostatnych vlastnikov nasu spolocnu miestnost manglovnu.. schodza bola ale nestihol som to riesit na nej... da sa to riesit neakou zmluvou so spolocenstvom s tym ze obeham vlastnikov aby mi to podpisali ????
Hlasovanie o prenájme priestorov je možné urobiť aj písomnou formou. Potrebuješ súhlas nadpolovičnej väčšiny hlasov.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať