Zavrieť

Porady

Odpočet DPH z PHM blokov u MV nezar.v OM

Dobrý deň, všetkým,
chcem rozvinúť ešte raz diskusiu na tému, či je možné si uplatniť si odpočet DPH na vstupe pri situáci:
daňový subjekt je SZČO-živnostník, má motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku-má ho v osobnom vlastníctve, ale využíva ho na 100% na podnikanie a dosahovanie príjmu. Platí si daň z MV (CD), nakupuje pohonné hmoty, ktoré si uplatňuje ako výšku náhrady za PHM (podľa vzorca s priemernou spotrebou) a uplatňuje si aj výšku za opotrebenie auta 6,20 Sk x počet km.
Je však platca DPH a otázka je, či si može z bločkov PHM uplatniť odpočet DPH na vstupe, keďže MV, aj keď v jeho osobnom vlastníctve, využíva iba na podnikateľské účely.
Na internetovej diskusii k tejto otázke bolo argumentované odpoveďou z DRSR, pracovisko Trenčín, kde odpovedal na otázku Ved. odd. metodiky daní a služieb takto (vid príloha).
Prosím o názor, príp. ak niekto má skúsenosť s takýmto prípadom, nech sa o ňu podelí.
Ďakujem.
Usporiadat
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Bolo nám to treba????
Myslím, že ďalšia možnosť už neexistuje, máme tu už všetky:
- je nárok
- nie je nárok
- je nárok v určitom pomere
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
abel Pozri príspevok
Bolo nám to treba????
Myslím, že ďalšia možnosť už neexistuje, máme tu už všetky:
- je nárok
- nie je nárok
- je nárok v určitom pomere
Mám klienta, ktorý stále platí nehoráznu DPH a nemá ju čím ponižovať, v snahe trocha ju ponížiť som vytlačila stanovisko DR toľkokrát ,koľkokrát som pri bločkoch uplatnila odpočet a každý bloček s PHL som nalepila na takýto papier. No uvidím !!!!! čo sa bude diať.
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Muška Pozri príspevok

P.S. platiteľ DPH v uvedenom dopyte je platiteľom od 1.4.2088
Uuuuuháááááá. Nechce sa mi veriť
0 0
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Stefan2005 Pozri príspevok
No aby to nebolo také jednoduché, dnes doniesol poštár Dane a účtovníctvo v praxi 2008/04 - a v našej poradni je otázka a odpoveď:

"Vozidlo nie je zaradené do obchodného majetku a podnikateľ, resp. s.r.o. je platiteľom DPH. Má nárok na odpočítanie DPH z nakúpených PHL?

Ak podnikateľ nemá vozidlo zaradené v obchodnom majetku, pričom ide o jeho vlastné vozidlo, účtuje o náhradách za spotrebované PHL podľa §19 ods.2 písme. e) ZDP. V takomto prípade nemá nárok na odpočítanie DPH. Obdobne aj v s.r.o. nie je nárok na odpočítanie DPH, keďže sa účtuje o cestovných náhradách a nie o nákupe PHL.
Makro Konzult, spol. s r.o., Žilina".
.............
Prepáč, ale aj odborná literatúra býva často omylná. O tom môžeme hovoriť viacerí
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
betka Pozri príspevok
Prepáč, ale aj odborná literatúra býva často omylná. O tom môžeme hovoriť viacerí
Prepáčim, lebo ja som nič netvrdil, len som citoval... A z tohto je zrejmé, že profesionálny konzultanti nečítajú Poradu.... Ale obávam sa jedného: ak sa tento výklad dá aplikovať na na nezaradené auto, čo bráni tomu aby som toto aplikoval na bárs čo iné, čo nie je zaradené do majetku s prehlásením, však som to použil na podnikanie. A nakoniec keď DPH pri PHL áno, tak prečo nie pri samotnom aute (v úprave N1)?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Stefan2005 Pozri príspevok
Prepáčim, lebo ja som nič netvrdil, len som citoval... A z tohto je zrejmé, že profesionálny konzultanti nečítajú Poradu.... Ale obávam sa jedného: ak sa tento výklad dá aplikovať na na nezaradené auto, čo bráni tomu aby som toto aplikoval na bárs čo iné, čo nie je zaradené do majetku s prehlásením, však som to použil na podnikanie. A nakoniec keď DPH pri PHL áno, tak prečo nie pri samotnom aute (v úprave N1)?
Asi si chcel napísať v úprave M-to je osobné auto- ale to je jedno,pár krajín si zmyslelo zakázať odpočet pri os autách a pár krajín to má dovolených. Si predstav že ste nejaká firma ktorá nemá nič spoločné s napr. stavebníctvom, požičiaš si nejaký el. nástroj napr brúsku-frézku-hocičo lebo si potrebuješ niečo opraviť v kancelárii a trebárs si to požičiaš doma od suseda ktorý nie je platiteľ dph, napadne ti neodpočítať si dph z elektriny?
0 0
Katarína Bukátová Katarína Bukátová
neviem či sa mi podarilo pridať tú prílohu správne dúfam, že čitateľom porady pomôže konečne dať bodu za rozpravou o odpočte DPH pri aute nezaradenom v OM
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Katarínka,
tak už je to 2 : 1
http://www.porada.sk/694843-post26.html
0 0
Katarína Bukátová Katarína Bukátová
tú odpoveď z DU Trenčín som už čítala, toto je materiál, ktorý bol konzultovaný osobne na DU Banská Bystrica dokonc už v roku 2005
0 0
Katarína Bukátová Katarína Bukátová
Pre Muška

srdečne pozdravujem a ďakujem za rady
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Katarínka,
mne sa v pohode otvoril aj predchádzajúci súbor, takže kľudne môžeš vymazať svoj príspevok č. 30
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
takže ak niekomu platím nájom za os.auto môžem si uplatniť DPH z PHM (prepočte za km) iba v tedy ak platím aj CD?
(snažila som sa na porade prečítať čo najviac ale čím viac sa tým lúskam tým som zamotanejšia) Ďakujem za odpoveď
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

Ak CD je daň z motorových vozidiel (DMV) tak jej zaplatenie nemá nič spoločné s uplatňovaním nákladov takisto ako nezaplatená daň z nehnuteľnosti nemá nič spoločné s uplatňovaním nákladov na nehnuteľnosť. Odpočítať dph si môžeš ak PHM využiješ v súvislosti s podnikaním.
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
Tak prečo skoro všetci v mojom okolí sa kôli tomu (odpočet DPH z blokov PHM) zaregistrovali na DÚ - DMV.
ok som rada že nemusím
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

antiny Pozri príspevok
Tak prečo skoro všetci v mojom okolí sa kôli tomu (odpočet DPH z blokov PHM) zaregistrovali na DÚ - DMV.
ok som rada že nemusím
Pretože ak je auto využívané na podnikanie, musí sa registrovať na DU a podať do 31.1. daňové priznanie k dani z mot. vozidiel a zaplatiť DzMV. Ale to je o niečom inom ...

DU ti nevyhodí pri kontrole z daňových výdavkov bloky PHM, ale dostaneš pokutu za nesplnenie oznamovacej povinnosti a nepodanie DP k DzMV.
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
aha, konečne som pochopila =) takže sa idem prihlásiť
a bloky si začnem uplatňovať až od r.2009
Ďakujem a.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

Prečitala som toho tuna dosť a aj tak presne neviem, či ako živnostník, ktorý bude od 01/03/2009 platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie ( 100 % ) , si môže uplatnť DPH z blokov.
Dakujem
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
ano, môže. Ale ak nechceš dostať pokutu tak sa k tomu dátumu ako si bude uplatňovať bloky z PHM do účtovníctva - nákladov prihlási na DRSR - k dani z motorového vozidla. treba sa zaregistrovať do 30 dní od začiatku používania osobného automobilu (uplatňovania v účtovníctve). Potom v r. 2010 podaš priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2009
Koľko ti bude vychádzať daň nájdeš na stránke DRSR.sk hľadaj VZN tvojho samosprávneho kraja o zdanení motorových vozidiel
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marta bodonova Pozri príspevok
Prečitala som toho tuna dosť a aj tak presne neviem, či ako živnostník, ktorý bude od 01/03/2009 platcom DPH a používa osobný automobil na podnikanie ( 100 % ) , si môže uplatnť DPH z blokov.
Dakujem
Máš auto zaradené do obchodného majetku alebo si budeš uplatňovať paušálnu náhradu + spotrebu PHM ?
0 0
ekonella ekonella

ekonella je offline (nepripojený) ekonella

Ak vozidlo SZČO nie je zaradené v majetku, nemôže sa uplatniť odpočet DPH na nákup pohonných hmôt, pretože sú vyplácané cestovné náhrady za používanie vlastného MV. Mám vedomosť, že daňová kontrola DPH "vyhodila" DPH z PH pri cestovných náhradách.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať