Zavrieť

Porady

dobrovolné nemocenské poistenie

Dobrý den.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu respektívne vysvetlenie čo sa týka dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ide o to ze som si chcela zvýšiť VZ na max. ako pre nemocenské dávky tak i materské(este nie som tehotná).
Bola som zamestnankyňou firmy A od 17.09.2003 - 31.01.2008 a ešte som si od októbra 2007 začala platiť do max. VZ - v mojom prípade to bolo z VZ 10000,- . Od 01.02.2008 som zamestnaná v inom zamestnani firma B a ide o nasledujúci problem:
v januári 2008 (14.1. - 27.1.08)som bola na PN a chcem vedieť či mám nárok aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. Na SP mi tvrdia že nie ,že by som mala nárok len v prípade, že by som pred odchodom na PN zrušila PP.(Ale ak som ja dobre pochopila Nárok na nemocenské z DNP by som mala mať však, ak za posledné 2 roky mám odpracovaných hocijako 270 dni, ALE nakoľko si neplatím este DNP 26 týždnov tak by môj VZ pre výpočet DNP malo byť teraz z 8100 t.j 55% z 270/den). Tak ako to teda je?? Mám pravdu ja (správne som to pochopila) alebo SP. Ak mam ja čo mam robiť aby mi to uznali.

Ďakujem za prípadne odpovede a rady.
Usporiadat
csi csi

csi je offline (nepripojený) csi

Ahojte milí porádaci...som zamestnaná od 01. 11. 2005, ale takmer za min.mzdu. Budúci rok sa chcem vydať a o rok neskôr aj dieťa/ ak sa podarí/ .Chcem sa prihlásiť ako DNP pre vyššiu materskú. Mám už teraz začať platiť?
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Ahoj poraďáci,

chcem Vás požiadať o jednu radu.

Som nemocensky povinne poistená už nepretržite 17 rokov zo zamestnania. Zároveň si žu cca 2,5 roka platím DNP.

Teraz idem nastúpiť na PN.

Viete mi povedať, aké rozhodujúce obdobie budú brať do úvahy na DNP? Pri povinnom to dúfam bude minulý rok. Ide mi totiž o to, že minulý rok som mala v zamestnaní kolísavé príjmy a teda požiadala som o vrátenie navyše zaplateného poistného, keďže som v niektorých mesiacoch zaplatila viac ako maximum spolu s DNP.
Lenže v tomto roku mám cca od 3/2008 v zamestnaní vz len cca 16 tis. a dobrovoľné si platím z min.vz, čo dokopy nedáva spolu max.vz.

Rada by som poberala dávku v PN z oboch poistení a to v maximálnej výške. Poraďte prosím, či si mám upraviť (zvýšiť) vz na DNP?? Na PN plánujem nastúpiť v 8/2008.

Ďakujem za Vaše rady :-)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Rozhodujúce obdobie pri DNP sa určuje rovnako, ako pri povinnom poistení zamestnanca. Ak ste boli nepretržite DNP od r.2005, tak rozhodujúce obdobie pre PN, ktorá bude od 8/2008, je rok 2007.

Zvyšiť nemocenské z DNP by sa dalo jedine odhlásením sa z DNP a novým prihlásením sa na DNP - rozhodujúce obdobie sa určuje podľa toho, kedy vzniklo posledné (ostatné) DNP - avšak pozor - ak DNP trvalo menej ako 26 týždňov pred začatím poskytovanai dávky, dávka sa nepočíta zo skutočného VZ, ale z pravdepodobného VZ, čo je vlastne minimálny VZ.

Čiže odhlásiť sa/prihlásiť sa odporúčam len v prípade, ak vlaňajší VZ v DNP ste mali nižší, ako je súčasný minimálny VZ, teda 8100 Sk mesačne.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
csi Pozri príspevok
Ahojte milí porádaci...som zamestnaná od 01. 11. 2005, ale takmer za min.mzdu. Budúci rok sa chcem vydať a o rok neskôr aj dieťa/ ak sa podarí/ .Chcem sa prihlásiť ako DNP pre vyššiu materskú. Mám už teraz začať platiť?
Ak je to možné "ustriehnuť", prihlásiť sa na DNP Vám stačí cca mesiac pred otehotnením.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

workerka Pozri príspevok
Ahoj poraďáci,

chcem Vás požiadať o jednu radu.

Som nemocensky povinne poistená už nepretržite 17 rokov zo zamestnania. Zároveň si žu cca 2,5 roka platím DNP.

Teraz idem nastúpiť na PN.

Viete mi povedať, aké rozhodujúce obdobie budú brať do úvahy na DNP? Pri povinnom to dúfam bude minulý rok. Ide mi totiž o to, že minulý rok som mala v zamestnaní kolísavé príjmy a teda požiadala som o vrátenie navyše zaplateného poistného, keďže som v niektorých mesiacoch zaplatila viac ako maximum spolu s DNP.
Lenže v tomto roku mám cca od 3/2008 v zamestnaní vz len cca 16 tis. a dobrovoľné si platím z min.vz, čo dokopy nedáva spolu max.vz.

Rada by som poberala dávku v PN z oboch poistení a to v maximálnej výške. Poraďte prosím, či si mám upraviť (zvýšiť) vz na DNP?? Na PN plánujem nastúpiť v 8/2008.

Ďakujem za Vaše rady :-)
Takže DNP si platíš 2,5roka nepretržite, bez odhlášok a v r.2007 si platila z akého VZ (1-9/07 7600 a od 1.10.07 z 8100? a vlastne niekedy aj menej z dôvodu vyššieho VZ v zamestnaní?)? Vyrátaj si aký si mala z DNP denný vymer.základ. Ak je to tak ako píšem v zátvorke, tak tvoj DVZ je nižší ako 270Sk na den.
Ak je to teda tak a je nižší ako 270Sk na den (8100:30), tak by som sa pred uplatnovaním nároku na nemocenské odhlásila a nanovo prihlásila (z akého VZ záleží od teba, no na výšku nároku v prvých 26týždnoch to nebude mať vplyv). Ak tak urobíš, tak tvoj DVZ z DNP bude pri uplatnovaní nároku na nem.dávku z DNP počas prvých 26týždnov od nového prihlásenia na DNP tých 270,- (resp. aktuálna minim.mzda deleno 30),-.
0 0
workerka workerka

workerka je offline (nepripojený) workerka

Ahoj Brčko,
ďakujem za odpoveď!
Tým chceš teda povedať, že som si zbytočne platila to DNP?? Keďže ho mám teraz zrušiť a otvoriť si nové? Lebo samozrejme, že vz som mala s DNP najnižší a tak ako si napísal (7600,- a 8100,- v roku 2007) ... hmm ... toto sú mi veci ... a ja tak poctivo platím a platím a platím ... juj

tak to mám urobiť tak, že sa pred nástupom na PN odhlásim a znovu prihlásim s min.VZ 8100,- tak?? No musím sa na to pozrieť a spočítať si aký som mala VZ minulý rok z povinného NP a koľko vlastne z DNP. Ak by som chcela max.PN tak by som mala mať dokopy každý mesiac tých nejakých 28 tis. čo bolo minulý rok?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

workerka Pozri príspevok
Ahoj Brčko,
ďakujem za odpoveď!
Tým chceš teda povedať, že som si zbytočne platila to DNP?? Keďže ho mám teraz zrušiť a otvoriť si nové? Lebo samozrejme, že vz som mala s DNP najnižší a tak ako si napísal (7600,- a 8100,- v roku 2007) ... hmm ... toto sú mi veci ... a ja tak poctivo platím a platím a platím ... juj

tak to mám urobiť tak, že sa pred nástupom na PN odhlásim a znovu prihlásim s min.VZ 8100,- tak?? No musím sa na to pozrieť a spočítať si aký som mala VZ minulý rok z povinného NP a koľko vlastne z DNP. Ak by som chcela max.PN tak by som mala mať dokopy každý mesiac tých nejakých 28 tis. čo bolo minulý rok?
Odpovedal ti aj p. Mihál.
no ak si chcela dosiahnuť maximálnu možnú PN, v prípade ak sa dávka ráta z rozhodujúceho obdobia roku 2007, tak tá je okolo 488Sk na den (6mes x max. VZ 25911 + 6mes x 28142) :365 = cca 888 x 55%
Ale to by si musela mať každý mesiac v súčte VZ zo zametnania + DNP maximálny VZ. Ak si však mala VZ v zamestnaní niekedy 16000 + z DNP 8100 (resp.7600), tak to na maximum nevyzerá. V mesiacoch s nižším VZ v zamestnaní bolo treba byť prihlásený z vyššieho VZ (ak si chcela maximálnu dávku).

ešte k môjmu predchádzajúcemu príspevku, pozri si Zákon o sociálnom poistení § 57 ods. 1 písm. c + ods. 2
0 0
katia5 katia5

katia5 je offline (nepripojený) katia5

Dobry den mili poradaci,

aj ja by som chcela poradit ohladom materskej.
Som na RD a od 15.1.2007 som SZCO . Platila som si DNP od 15.1.07 do 26.11.07 z min.VZ. Od 1.12.07 znovu prihl. z max.VZ. a od 1.1.08 znova min.VZ. do 30.6.08. Od 1.7.08 musim uz povinne platit 2686 Sk. Ako si mam zabezpecit vyssiu matersku ked na nu nastupim az v roku 2009?

Poradte prosim.
Naposledy upravil katia5 : 14.07.08 at 05:41 Dôvod: doplnenie
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Prosím o vyjadrenie k nasledovnému problému:

Osoba DNP od 2/2007 (zánik 12/2007), následne vznik max. VZ 12/2007 až do 30.6.2008 momentálne teda nieje už dobrovoľne nemocensky poistená, iné poistenie nemá. Platí pre túto osobu ochranná doba 42 dní, v prípade práceneschopnosti príp. OČR do 11.8.2008 vzniká jej nárok na nemocenskú dávku, resp. ošetrovné?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

ermon Pozri príspevok
Prosím o vyjadrenie k nasledovnému problému:

Osoba DNP od 2/2007 (zánik 12/2007), následne vznik max. VZ 12/2007 až do 30.6.2008 momentálne teda nieje už dobrovoľne nemocensky poistená, iné poistenie nemá. Platí pre túto osobu ochranná doba 42 dní, v prípade práceneschopnosti príp. OČR do 11.8.2008 vzniká jej nárok na nemocenskú dávku, resp. ošetrovné?
Podla mna,
- jej nem.poistenie trvalo aspon 42dní
- nemá iné nem.poistenie (ako vyžaduje SP)
- podmienku aspon 270dní v posl.dvoch rokoch má splnenú (dôležité pre nárok na nemocenské, príp. materské; pre nárok na ošetrovné nie je nevyhnutné),
- predpokladám platila DNP v správnej výške a v splatnosti (z dôvodu nároku na nem.dávky, nie na plynutie samotnej OL)
tak po zániku DNP 30.6.08 platí pre túto osobu 42dnová ochr.lehota tj. do 11.8.08, počas ktorej ked vznikne dôvod na uplatnenie nároku na nem.dávku, tak na ňu bude mať nárok.
Naposledy upravil brčko : 14.07.08 at 08:03
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ďakujem brčko, ešte prosím ťa, skutočnosť, že by bola v omeškaní s platbami, resp. v prípade, že by mala nejaký nedoplatok, ktorý však vyrovná: ovplyvní toto vyplatenie nemocenského resp. ošetrovného?
0 0
katia5 katia5

katia5 je offline (nepripojený) katia5

katia5 Pozri príspevok
Dobry den mili poradaci,

aj ja by som chcela poradit ohladom materskej.
Som na RD a od 15.1.2007 som SZCO . Platila som si DNP od 15.1.07 do 26.11.07 z min.VZ. Od 1.12.07 znovu prihl. z max.VZ. a od 1.1.08 znova min.VZ. do 30.6.08. Od 1.7.08 musim uz povinne platit 2686 Sk. Ako si mam zabezpecit vyssiu matersku ked na nu nastupim az v roku 2009?

Poradte prosim.

Tak mi dajte aspon nejaky link....
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Medzi čakaní na odpoveď si už mohla nájsť napr. v http://www.porada.sk/t31667-p35-mate...iii-zaver.html prísp. 1028-9.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ermon Pozri príspevok
ďakujem brčko, ešte prosím ťa, skutočnosť, že by bola v omeškaní s platbami, resp. v prípade, že by mala nejaký nedoplatok, ktorý však vyrovná: ovplyvní toto vyplatenie nemocenského resp. ošetrovného?
Pozri § 31 Zákona o soc.poistení :

§ 31
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské
dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby
a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby
Na začiatok

(1) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku, ak tento zákon neustanovuje inak, ak
<STRIKE>a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia alebo po jeho zániku počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky za obdobie nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Podmienka zaplatenia poistného sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného ku dňu splatnosti poistného je v úhrne nižšia ako 100 Sk.</STRIKE>

a) splnili podmienky ustanovené na vznik nároku na nemocenskú dávku počas trvania nemocenského poistenia a
b) zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň kalendárneho mesiaca, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do konca kalendárneho mesiaca predchádzajúceho kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky; podmienka zaplatenia poistného na nemocenské poistenie sa považuje za splnenú, ak suma dlžného poistného na nemocenské poistenie je v úhrne nižšia ako 100 SK
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

no bohužial, v prípade ukončenia nem.poistenia, teda uplatnovania si nároku na nem.dávky v ochr.dobe je to trochu prísnejšie, treba uhradiť do termínu splatnosti za posledné obdobie poistenia (tak tomu rozumiem aspon ja). Takže ak zaniklo 30.6.08, tak do 8.7.08. Ak po tomto termíne dlží 100Sk alebo viac, tak nárok predpokladám neuznajú. Nesplnila jednu so všeob.podmienok.

§ 31 Zákona o sociálnom poistení
Všeobecné podmienky nároku na nemocenské dávky povinne nemocensky poistenej
samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby

(3) Povinne nemocensky poistená samostatne zárobkovo činná osoba a dobrovoľne nemocensky poistená osoba majú nárok na nemocenskú dávku aj vtedy, ak vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky po zániku ich nemocenského poistenia počas trvania nároku na výplatu nemocenskej dávky alebo v ochrannej lehote a za obdobie od prvého vzniku nemocenského poistenia povinne nemocensky poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby do zániku ich nemocenského poistenia, najviac za obdobie posledných desať rokov predchádzajúcich kalendárnemu mesiacu, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie, zaplatili poistné na nemocenské poistenie najneskôr v posledný deň splatnosti poistného za kalendárny mesiac, v ktorom zaniklo nemocenské poistenie. Na splnenie podmienky zaplatenia poistného odsek 1 písm. b) časť vety za bodkočiarkou platí rovnako.
Naposledy upravil brčko : 15.07.08 at 11:32 Dôvod: doplnenie ods., nejako sa pri kopírovaní stratil :)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Chcem len dodať, že SP neupozorní na prípadný nedoplatok .... ak je teda 100 korún, tak človek môže prísť aj o celú materskú....
ja som pred nedávnom bola platiť dcére poistné ... a som myslela, že je tam pár korún preplatok (brala mesiac pred tým dávku) ... a že to vyrovnám, Nech je to presne. Tak mi vytlačili platby...Ostala som prekvapená - bol tam nedoplatok (našťastie nejkých 60 korún), ktorý vlastne vznikol v roku 2004 - tak, že jej vtedy neuznali (s odstupom) nejakú OČRku a poistné si o tie dni znížila. Samozrejme sa to už potom nedorovnalo.
Teda je dobré ... pred prípadným nárokom na dávku urobiť kontrolu platenia poistného a doplatiť (do konca mesiaca)
Naposledy upravil Katy a R : 15.07.08 at 11:26
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

katia5 Pozri príspevok
Dobry den mili poradaci,

aj ja by som chcela poradit ohladom materskej.
Som na RD a od 15.1.2007 som SZCO . Platila som si DNP od 15.1.07 do 26.11.07 z min.VZ. Od 1.12.07 znovu prihl. z max.VZ. a od 1.1.08 znova min.VZ. do 30.6.08. Od 1.7.08 musim uz povinne platit 2686 Sk. Ako si mam zabezpecit vyssiu matersku ked na nu nastupim az v roku 2009?

Poradte prosim.
nech to nevyzerá, že sme neodpovedali , sú tam potom aj doplnenia od Katy
http://www.porada.sk/775360-post2023.html
Naposledy upravil brčko : 15.07.08 at 11:33
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

brčko Pozri príspevok
palec.b,
v tých citovaných paragrafoch máš pravdu. Tam však ide stále o to, ako sa má vysvetlovať § 140. Kedy? poistenec nie je povinný platiť DNP. Či je to ozaj pri poberaní materského z hociktorého nem.poistenia. Lebo aspon ja čítam od teba ako prvého, že vám povedali, že počas poberania materského zo zamestnania sa nemusí platiť DNP, aj ked z neho na materské nemá nárok. O výklade-usmernení SP z r.2004 sa tu ešte myslím nikto nezmienoval.
Aj teraz je jeden nový príspevok v téme materská 2008 o tom, že počas poberania materského zo zamestnania neplatila DNP, tak nemá nárok na ošetrovné (aj ked je to predsalen niečo iné. V prípade ak by platila, vtedy by sa dalo porovnávať a bolo by zaujímavé, či by jej ho priznali)
Tak a je to tu, dnes 4.8. prišlo rozhodnutie k odvolaniu zo dna 23.5. Zamietli odvolanie a napadnuté rozhodnutie potvrdili. podla § 140 navrhovateľke ako DNPO nevznikla povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie nakoľko poberala materské. Určili že navrhovateľke patrí ošetrovné podla § 57 vo výške 148,5 Sk na den.
Teraz mi ale napadla otázka, ak si dám žiadosť na zaklade rozhodnutia o vratenie preplatku, tak budeme v rovnakej situácii ako v tom príspevku v téme materská 2008, počas poberania materského zo zamestnania sme neplatili poistne na DNP a napriek tomu SP rozhodla, že máme nárok na ošetrovné z pravdepodobného VZ. Rozhodujú sa podľa toho ako sa im to práve hodí.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

palec.b Pozri príspevok
Tak a je to tu, dnes 4.8. prišlo rozhodnutie k odvolaniu zo dna 23.5. Zamietli odvolanie a napadnuté rozhodnutie potvrdili. podla § 140 navrhovateľke ako DNPO nevznikla povinnosť platiť poistné na nemocenské poistenie nakoľko poberala materské. Určili že navrhovateľke patrí ošetrovné podla § 57 vo výške 148,5 Sk na den.
Teraz mi ale napadla otázka, ak si dám žiadosť na zaklade rozhodnutia o vratenie preplatku, tak budeme v rovnakej situácii ako v tom príspevku v téme materská 2008, počas poberania materského zo zamestnania sme neplatili poistne na DNP a napriek tomu SP rozhodla, že máme nárok na ošetrovné z pravdepodobného VZ. Rozhodujú sa podľa toho ako sa im to práve hodí.
no palec, ti poviem, že ozaj si robia, čo sa im hodí!!! Plánovala som sa prihlásiť na DNP počas poberania materského zo zamestnania. NO teraz musím o tom porozmýšlať Takže o tomto odvolaní rozhodlo už ústredie v Ba?
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

brčko Pozri príspevok
no palec, ti poviem, že ozaj si robia, čo sa im hodí!!! Plánovala som sa prihlásiť na DNP počas poberania materského zo zamestnania. NO teraz musím o tom porozmýšlať Takže o tomto odvolaní rozhodlo už ústredie v Ba?
Ano, je to definitívne a konečné rozhodnutie ústredia SP bez možnosti odvolať sa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať