Zavrieť

Porady

dobrovolné nemocenské poistenie

Dobrý den.
Chcela by som Vás veľmi pekne poprosiť o radu respektívne vysvetlenie čo sa týka dobrovoľného nemocenského poistenia.
Ide o to ze som si chcela zvýšiť VZ na max. ako pre nemocenské dávky tak i materské(este nie som tehotná).
Bola som zamestnankyňou firmy A od 17.09.2003 - 31.01.2008 a ešte som si od októbra 2007 začala platiť do max. VZ - v mojom prípade to bolo z VZ 10000,- . Od 01.02.2008 som zamestnaná v inom zamestnani firma B a ide o nasledujúci problem:
v januári 2008 (14.1. - 27.1.08)som bola na PN a chcem vedieť či mám nárok aj z dobrovoľného nemocenského poistenia. Na SP mi tvrdia že nie ,že by som mala nárok len v prípade, že by som pred odchodom na PN zrušila PP.(Ale ak som ja dobre pochopila Nárok na nemocenské z DNP by som mala mať však, ak za posledné 2 roky mám odpracovaných hocijako 270 dni, ALE nakoľko si neplatím este DNP 26 týždnov tak by môj VZ pre výpočet DNP malo byť teraz z 8100 t.j 55% z 270/den). Tak ako to teda je?? Mám pravdu ja (správne som to pochopila) alebo SP. Ak mam ja čo mam robiť aby mi to uznali.

Ďakujem za prípadne odpovede a rady.
Usporiadat
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Dlhodobo nezamestnaná osoba vykonáva aktivačné práce , nezamestaný je aj jej manžel , dostávajú nejakú soc.výpomoc. Ona si platila DNP. Pracovníčka na soc.oddelení jej povedala. že si toto poistné platí zbytočne , len mi nevedela povedať prečo. Pracovníčka soc.oddelenia sa radila aj s právničkou a tá jej to tiež potvrdila že si to platí zbytočne. Neviem si to vysvetliť prečo by si takéto osoby nemohli platiť DNP a tiež čerpať z toho nemocenské dávky. Má to nejaký vplyv na soc.dávky? Ďakujem.
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Posúvam.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

liduska Pozri príspevok
Dlhodobo nezamestnaná osoba vykonáva aktivačné práce , nezamestaný je aj jej manžel , dostávajú nejakú soc.výpomoc. Ona si platila DNP. Pracovníčka na soc.oddelení jej povedala. že si toto poistné platí zbytočne , len mi nevedela povedať prečo. Pracovníčka soc.oddelenia sa radila aj s právničkou a tá jej to tiež potvrdila že si to platí zbytočne. Neviem si to vysvetliť prečo by si takéto osoby nemohli platiť DNP a tiež čerpať z toho nemocenské dávky. Má to nejaký vplyv na soc.dávky? Ďakujem.
záleží od okolností, napr. z akého VZ si platí DNP a zo zákona o soc.pomoci (ktorý neovládam), kolko dostávajú a aké sú podmienky nároku, kedy nevzniká nárok.
Ak si platí DNP z minim.vymer.základu t.č.8100,-, čo predpokladám, tak nem. dávka na kalend. den (55%, napr. PN od 4-tého dna, OčR od prvého dna, ale max.10dní) je t.č. cca 148,-Sk, teda cca 4440,-mesačne.

Ak dostávajú soc.výpomoc napr. len za dni, ktoré nedostávajú inú dávku/nemajú iný príjem (napr. nemocenské, ošetrovné), alebo sa sleduje príjem za mesiac a dostávajú len rozdiel do hmot.nudze, tak nepredpokladám, že by bol v ich príjme nejaký rozdiel, či poberajú nem.dávky alebo nie. No za DNP musia platiť v prípade poistenia z VZ 8100,- je to 357,-(4,4%) mesačne.
Takže asi tak, aj ked ozaj zákon o soc.pomoci a podmienky vyplácania týchto dávok neovládam.
0 0
palec.b palec.b

palec.b je offline (nepripojený) palec.b

Vie mi niekto poradiť či si može založiť DNP aj osoba, ktorá poberá starobný dôchodok ?
V zákone som našiel len "Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt."


Odpoviem si sám, volal som na socialku, nemoze .
Naposledy upravil palec.b : 11.09.08 at 09:25
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

palec.b Pozri príspevok
Vie mi niekto poradiť či si može založiť DNP aj osoba, ktorá poberá starobný dôchodok ?
V zákone som našiel len "Dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt."


Odpoviem si sám, volal som na socialku, nemoze .
a uviedli aj dôvod = § kde je to uvedené, že nemôže?
Lebo tiež som nenašla obmedzenie.
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Ahojte, dnes som dostala rozhodnutie zo SP o priznaní ošetrovného.
V roku 2007 som bola DNP celý rok. V 10,11,12/2007 som bola PN. 28.12.07 som sa odhlásila a 29.12.2007 prihlásila na DNP s max. VZ. Od 1.1.08 zmena na min. VZ. - klasika. Od 6.8.2008 mám nárok na ošetrovné, ale len z min. VZ, opretože podľa SP nemám v rozhodujúcom období - 2007, žiadny VZ.
Podľa mňa je VZ max. od 29.12.07 do 31.12.07. Zdôvodnenie pani zo SP bolo, vraj keď som nič nezaplatila za RO 2007 tak nemám nárok , vraj to by mohol hocikto............atď. Je to správne?
Naposledy upravil Zdeni : 11.09.08 at 12:29
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

Zdeni Pozri príspevok
Ahojte, dnes som dostala rozhodnutie zo SP o priznaní ošetrovného.
V roku 2007 som bola DNP celý rok. V 10,11,12/2007 som bola PN. 28.12.07 som sa odhlásila a 29.12.2007 prihlásila na DNP s max. VZ. Od 1.1.08 zmena na min. VZ. - klasika. Od 6.8.2008 mám nárok na ošetrovné, ale len z min. VZ, opretože podľa SP nemám v rozhodujúcom období - 2007, žiadny VZ.
Podľa mňa je VZ max. od 29.12.07 do 31.12.07. Zdôvodnenie pani zo SP bolo, vraj keď som nič nezaplatila za RO 2007 tak nemám nárok , vraj to by mohol hocikto............atď. Je to správne?
.........posúvam...........
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zdeni Pozri príspevok
Ahojte, dnes som dostala rozhodnutie zo SP o priznaní ošetrovného.
V roku 2007 som bola DNP celý rok. V 10,11,12/2007 som bola PN. 28.12.07 som sa odhlásila a 29.12.2007 prihlásila na DNP s max. VZ. Od 1.1.08 zmena na min. VZ. - klasika. Od 6.8.2008 mám nárok na ošetrovné, ale len z min. VZ, opretože podľa SP nemám v rozhodujúcom období - 2007, žiadny VZ.
Podľa mňa je VZ max. od 29.12.07 do 31.12.07. Zdôvodnenie pani zo SP bolo, vraj keď som nič nezaplatila za RO 2007 tak nemám nárok , vraj to by mohol hocikto............atď. Je to správne?
Dokedy si bola PN? Poberala si nemocenské aj z DNP? Bola si 29.-.31.12.07 zamestnaná a ak si nebola v tomto čase PN, aký bol tvoj VZ zo zamestnania?
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

a ukončila si 28.12.2007 PN a 29.12.2007 si mala novú? Lebo si uviedla, že 10,11,12/07 si bola PN. t.j. z max. VZ si neplatila poistné, nie?
0 0
Zdeni Zdeni

Zdeni je offline (nepripojený) Zdeni

PN som bola celý mesiac deceber 2007. To znamená moja PN trvala od 1.10.07 do 31.12.2007. Zamestnaná nie som a ani som nebola. Nemocenské som poberala len z DNP.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Zdeni Pozri príspevok
PN som bola celý mesiac deceber 2007. To znamená moja PN trvala od 1.10.07 do 31.12.2007. Zamestnaná nie som a ani som nebola. Nemocenské som poberala len z DNP.
V tom prípade je postup SP podla mna správny, že má nárok na nem.dávku vyrátanú z min.mzdy (z pravdepodobného DVZ DNP osoby).
Postupovali podla:
§ 54 ods.2 písm. a) (rozhodujúce obdobie)
+ § 57 ods.1 písm.a) (použije sa pravdep.DVZ DNP, lebo si v RO nemala vymeriavací základ z dôvodu poberania nemocenského)
+ § 57 ods.2 (pravdepodob.DVZ DNP osoby)

Ak by si ukončila PN-ku 30.12.07, mohlo byť všetko inak
Naposledy upravil brčko : 11.09.08 at 20:38 Dôvod: doplnenie prvej vety za čiarkou
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

brčko Pozri príspevok
V tom prípade je postup SP podla mna správny.
Postupovali podla § 54 ods.2 písm. a) (rozhodujúce obdobie) + § 57 ods.1 písm.a) (použije sa pravdep.DVZ DNP, lebo si v RO nemala vymeriavací základ z dôvodu poberania nemocenského) + ods.2 (pravdepodob.DVZ DNP osoby)

Ak by si ukončila PN-ku 30.12.07, mohlo byť všetko inak
Noooo - tak sledujem to sledujem
Asi pred dvomi dňami sme riešili toto isté - len s tým rozdielom, že dotyčnej priznali PN z max. VZ a tá má obavy, či má nárok, aby v budúcom období nemusela dávky vrátiť - ale ona platila odvody - ona ich platí stále, či je chorá či nie.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pepa Pozri príspevok
Noooo - tak sledujem to sledujem
Asi pred dvomi dňami sme riešili toto isté - len s tým rozdielom, že dotyčnej priznali PN z max. VZ a tá má obavy, či má nárok, aby v budúcom období nemusela dávky vrátiť - ale ona platila odvody - ona ich platí stále, či je chorá či nie.
a nebol jej prípad predsalen v niečom iný? Stačí aj jeden jediný den v rozhod.období, kedy nepoberala nemocenské, ošetrovné, materské a je to ozaj inak!!! (a ešte je dôležité, či ju poberala z DNP, aj ked po skúsenosti, čo opísal myslím palec, neviem, či je to vždy dôležité)

aj ked mám tiež skúsenosť, že mi chceli po reklamácii nem.dávky dať maximálnu dávku a protestovať som musela ja, že nesúhlasím a mali by mi ju krátiť
Naposledy upravil brčko : 11.09.08 at 14:17
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

brčko Pozri príspevok
a nebol jej prípad predsalen v niečom iný? Stačí aj jeden jediný den v rozhod.období, kedy nepoberala nemocenské, ošetrovné, materské a je to ozaj inak!!!

aj ked mám tiež skúsenosť, že mi chceli po reklamácii nem.dávky dať maximálnu dávku a protestovať som musela ja, že nesúhlasím a mali by mi ju krátiť
NIe - ten prípad bol ten istý - PN trvala tri mesiace zhruba - končila 31.12.07.
Mno musím jej povedať, nech im povie, že nechce max. dávku Lebo aj mne to logicky vychádza tak, že ak aj urobila zmenu - oprava nie zmena ale odhláška 28.12. prihláška 29.12. - a bola PN - poberala dávky - tak nemala nič platiť, čiže jej VZ bol nula
Naposledy upravil Pepa : 11.09.08 at 14:44
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Tlf. som skúšala vedúcu oddelenia nem. dávok u nás v okrese a vidím, že skúšku neurobila tá mi totiž tvrdila, že je to OK a má nárok na max. dávku.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pepa Pozri príspevok
NIe - ten prípad bol ten istý - PN trvala tri mesiace zhruba - končila 31.12.07.
Mno musím jej povedať, nech im povie, že nechce max. dávku Lebo aj mne to logicky vychádza tak, že ak aj urobila zmenu 28.12. a bola PN - poberala dávky - tak nemala nič platiť, čiže jej VZ bol nula
no ak PN trvala do 31.12.07 a to "zhruba" patrí k tomu 3mesiace a nie k 31.12.07, tak aj tak vidím rozdiel v tom, že tvrdíš "zmenu" urobila.
Lebo predchádzajúci prípad bol nie o zmene, ale o odhlásení a prihlásení a to je rozdiel. Aj ked možno si to len nepresne napísla, lebo zmena by platila aj tak až od 1.1.08.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

brčko Pozri príspevok
no ak PN trvala do 31.12.07 a to "zhruba" patrí k tomu 3mesiace a nie k 31.12.07, tak aj tak vidím rozdiel v tom, že tvrdíš "zmenu" urobila.
Lebo predchádzajúci prípad bol nie o zmene, ale o odhlásení a prihlásení a to je rozdiel. Aj ked možno si to len nepresne napísla, lebo zmena by platila aj tak až od 1.1.08.
Jasné že som to nepresne napísala - odhláška, prihláška a od 1.1. zmena
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Pepa Pozri príspevok
NIe - ten prípad bol ten istý - PN trvala tri mesiace zhruba - končila 31.12.07.
Mno musím jej povedať, nech im povie, že nechce max. dávku Lebo aj mne to logicky vychádza tak, že ak aj urobila zmenu - oprava nie zmena ale odhláška 28.12. prihláška 29.12. - a bola PN - poberala dávky - tak nemala nič platiť, čiže jej VZ bol nula
takže je to potom ozaj rovnaký prípad,

akurát by som v tomto prípade povedala, že "nemala vym.základ".
Takže nárok bude z minima a nie z nuly. Nula ako denný VZ by sa brala napr. ak by mala v období 28-31.12.07 maximálny VZ zo zamestnania a nebola PN. POtom by mala nárok na nem.dávku v sume 0Sk (aj to tu už bohužial bolo)
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

brčko Pozri príspevok
takže je to potom ozaj rovnaký prípad,

akurát by som v tomto prípade povedala, že "nemala vym.základ".
Takže nárok bude z minima a nie z nuly. Nula ako denný VZ by sa brala napr. ak by mala v období 28-31.12.07 maximálny VZ zo zamestnania a nebola PN. POtom by mala nárok na nem.dávku v sume 0Sk (aj to tu už bohužial bolo)
Tak - presne tak som to myslela - z minima.
No darmo - dusno je, nepáli mi to a som chorá - v mojom prípade PN z max. VZ Ja som si to na konci roka napasovala dobre.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko


Pepa Pozri príspevok
Tak - presne tak som to myslela - z minima.
No darmo - dusno je, nepáli mi to a som chorá - v mojom prípade PN z max. VZ Ja som si to na konci roka napasovala dobre.
ja tiež a v tom teple s takým velkým bruchom pred sebou sa tiež dosť nepohodlne sedí pri počítačí.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať