Zavrieť

Porady

Spokojnost ucitelov s platom

Ahojte poradaci,chcem sa Vas opytat,kto z vas(ucitelov) je spokojny so svojim platom?Nemali ste chut vykaslat sa na ucenie a ist robit nieco ine za lepsi plat?Ako si financne prilepsujete?Poradte,som teraz v takom rozpolozeni,ze som nestastna z toho maleho platu.Dakujem
Usporiadat
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Je pravda, že sa dosť ťažko dajú ovplyvniť platy učiteľov. Ale na druhej strane. Pozrite sa koľko hodín pracuje taký živnostník alebo ekonóm, alebo už spomínaný obuvník, aby zarobil. Takže vôbec neznevažujem prácu učiteľov, ale prepočítajte si plat na hodinu u učiteľov a u ostatných. Isto sa to nedá porovnávať. A to nehovorím, koľko sa niektorí musia ustavične učiť nového. Zdá sa mi, že oveľa viac ako priemerný učiteľ.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

wagner Pozri príspevok
Myslím si, že všeobecne sa na platy sťažujú prevažne učitelia. Možno za to, že každá strana si dáva do volebného programu pred voľbami, že zvýši platy učiteľov. Aj preto si možno učitelia myslia, že treba o tom hovoriť. Treba to brať aj z iného pohľadu - vieš čo by som dala za to, keby som teraz mala plat učiteľa? Tiež mám VŠ a tiež môžem vykrikovať, že som nedocenená. Viem o čom píšem. Ešte nedávno bol riaditeľ ZŠ môj podriadený a viem aké platy mali učitelia. Ja by som doporučovala nesťažovať sa a ísť za lepším platom. Napr. učiť na strednú školu, alebo vysokú školu.Lebo inak musí na sebe pracovať na vyššom stupni školy ako ten, na ZŠ. A to si učiteľ príde za riaditeľom a povie riaditeľ potrebujem. Doporučujem nesťažovať sa na výšku platu, ale konať. Nájsť si zamestnanie za vyšší plat. Veď pokiaľ ovládaš reči tak môžeš ísť robiť prekladateľku a tam máš najmenej šesťdesiat tisíc. Ak nevieš reči, tak pracuj na sebe a uč sa. Ale už sa nesťažuj.A ešte, opýtaj sa aj iných kategórií, kto je spokojný s platom? Nikto, len o tom nikto nehovorí.A keď je už zle, tak koná a hľadá iné zamestnanie. Možno si povieš, že čo potom, keď všetci učitelia zo školy odídu. Nič, to nebude Tvoj problém, to bude problém niekoho iného. Učiteľov bude stále dosť, lebo detí ubúda a mladých učiteľov pribúda Vysoké školy vychrllia každý rok viac učiteľov, ako ich odíde do dôchodku. A majú problém nájsť zamestnanie. Viem, že veľa učiteľov dochádza za prácou čo ja viem aj viac ako 20 km. Keď bude málo detí, budú sa rušiť malé obecné školy a učiteľov bude habadej. Takže buď rada, že máš zamestnanie.
Myslim si, ze ste sa dost sekli, zdravotnici strajkuju, tak ze nepracuju- aspon v minulosti to tak bolo a vydobili si zvysenie platu. Tak nielen ucitelia nie su spokojni, ale kazdy by chcel zarabat viac, ide o to, kto k tomu pristupuje objektivne, ci bankovy pracovnik co ma min.35 000cisteho a je mu to malo, alebo kvalifikovany ucitel co ma 15000 v hrubom.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Stále to vyzerá, že nemám pochopenie pre slabé platy učiteľov...
Môj synovec pred tromi rokmi skončil VŠ, o rok na to si robil ešte ďalšie štátnice, aby zvýšil svoju kvalifikáciu, ale doposiaľ neučil a tak skoro asi ani učiť nebude.
Keďže školu robil externe, už 5 rokov pracoval sezónne v zahraničí, kdesi v Albe v Taliansku umýval riady, kde v letnej sezóne celé leto bolo v kuchyni 60 stupňov Celzia...
Čiže chápem o čom sú platy učiteľov na Slovensku.Chápem o čom sú platy zdravotníkov.
Treba chápať, že náš štát je chudobný, je množstvo nezamestnaných a je veľa dôchodcov a každý si nárokuje svoje práva.
Môžme sa akurát tak hnevať, že sme sa narodili v zlom čase a na zlom mieste, v horšej spoločnosti.
Stále je však lepšie mať prácu za menej peňazí, ako nemať prácu vôbec, prípadne pracovať za ponižujúcu odmenu, pretože treba uživiť rodinu.
Ak si učitelia myslia, že len oni majú problém vyžiť, tak Vám garantujem, že je nás tu 90% členov tohoto fóra, ktorí musíme tiež korunku obracať a zvažovať, kde ju necháme a sme presne takí istí smrteľníci ako učitelia.
0 0
Cifro Cifro

Cifro je offline (nepripojený) Cifro

danushka Pozri príspevok
Naopak, veľmi dobre viem o čom hovorím, spracúvam účtovníctvo prevažne malým podnikateľom a sama som aj SZČO, aj zamestnanec - čiže to viem porovnávať z pohľadu istoty zamestnanca, z pohľadu živnostníka a z rôznych situácií, ktoré vidím v papieroch svojich klientov.

A tak ako si Cifro povedal, mám právo na tento názor.

Živnostník často vystaví faktúru za svoje služby, ale peňazí sa niekedy nedočká, na stravenky si musí zarobiť sám a poriadne si zváži či pôjde na PNku, nieto ešte na dovolenku. Krutá neistota živnostníka versus istota štátneho zamestnanca.

Napriek tomu neznevažujem prácu v školstve, naopak. Hoci už to vidím, že Vy učitelia nemáte radi takéto názory, keď si niekto dovolí povedať práve toto - rovno môže pichnúť do osieho hniezda z ktorého vyletia sršne.
Na toto Ti odpoviem rovnakým spôsobom ako ty hodnotíš prácu učiteľov:

Nik vám, účtovníkom, neupiera náročnosť vašej práce, ale nik vás ani nenúti živiť sa účtovníctvom. Nikto vám nebráni vsadiť na istotu, spraviť si vysokú školu a ísť učiť deti. Po vyše dvadsiatich rokoch praxe budete mať sedemnásťtisíc hrubého istých. Koľko sa musí robotník na stavbe naoháňať lopatou, kým zarobí 17 tis. hrubého? A čo taká upratovačka? Pomery sa na Slovensku zmenili už dávno. Kto tu nie je spokojný, pokojne môže ísť pracovať do zahraničia, zobrať celú svoju rodinu ...bla, bla, bla.

Porovnávaj kačky s kačkami a sliepky so sliepkami. Naďalej tvrdím, že nevieš o čom hovoríš.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

Cifro, z Tvojich predchádzajúcich príspevkov v iných témach vyplýva, že si vodičom z povolania. Čiže Ty vieš určite o čo ide...
Aj iné povalania si vyžadujú vysokoškolské vzdelanie, len tak pre zaujímavosť.
Ak si sa pustil práve do mňa Cifro, pokojne si zgustni na mne, ak Ti to pomôže. Zdieľam len všeobecný názor okolia.
Mimochodom, mám dve zamestnania. Nenariekam nad platom, keď si zrátam príjem zo živnosti a stáleho zamestnania - môžem slušne žiť, nie však extra vyskakovať. Svojho času som stávala na ÚP každý týždeň bez práce úplne rovnocenne s vzdelanými, menej vzdelanými a doslova analfabetmi a boli sme si tam všetci rovní.
Nemôže byť na SK každý topmanažer, či poslanec v parlamente.
Len si nemôžem pomôcť, v niektorých nevýrobných sférach nemáte pojem o živote.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

fatinka Pozri príspevok
Ahojte poradaci,chcem sa Vas opytat,kto z vas(ucitelov) je spokojny so svojim platom?Nemali ste chut vykaslat sa na ucenie a ist robit nieco ine za lepsi plat?Ako si financne prilepsujete?Poradte,som teraz v takom rozpolozeni,ze som nestastna z toho maleho platu.Dakujem
Myslim si, ze zakladatel temy sa obratil so svojou otazkou na ucitelov, na ich nazor, ich skusenost a ziadal od nich ich radu, niektori pochopili tuto temu po svojom, ale myslim si, ze sa zvrtava tam, kde urcite zadavatel nesmerovall.
0 0
Cifro Cifro

Cifro je offline (nepripojený) Cifro

Ano, je to tak, som vodičom z povolania. Zarábam dvojnásobok platu svojej manželky, ktorá je učiteľkou matematiky a chémie na základnej škole. O tom je téma tejto diskusie. O ohodnotení práce učiteľa a jeho spoločenskom postavení. Moja (prakticky nekvalifikovaná) práca, s minimálnym spoločenským významom (v porovnaní so spoločenským významom práce učiteľa) je spoločnosťou dvojnásobne oceňovaná. Aj vo verejnej, resp. štátnej službe sú najnižšie platy práve v školstve. Táto spoločnosť si oveľa viac cení prácu hasiča, vojaka, colníka, daňového úradníka ... (porovnávaj vysokoškolsky vzdelaných ľudí) ako prácu učiteľa. Akú motiváciu má dnes učiteľ byť dobrým učiteľom? Akú motiváciu má mladý človek stať sa učiteľom? Nič ma nenapadá. Jedine tak vlastná neschopnosť uplatniť sa v inej oblasti. Môj názor: ak nezmeníme (ako spoločnosť) svoj postoj ku školstvu (k spoločenskému významu práce učiteľov) tak naše deti (v mojom prípade vnukov) budú pripravovať do života nekvalitní, nekvalifikovaní učitelia (čo sa už dosť dlho v školstve deje). Aká je potom naša budúcnosť? Budeme národom nevzdelancov? Nehnevaj sa na mňa, ale tvrdiť, že učiteľ je dostatočne ohodnotený v tejto spoločnosti s argumentom, že koľko zipsom musí našiť do topánok obuvník aby si slušne zarobil, je podľa mňa smiešne.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
kabartek Pozri príspevok
1, Tak isto,ako ty . TRAUMA UČITEĽOV je v tom, že väčšina z nich NEVIE ROBIŤ NIČ INÉ

2, Vieš koľko je nespokojných s platom, ale práca ich baví, alebo dokonca musí baviť (ja napríklad som v decembri svojimi dvomi odbornými rozhodnutiami - pri uzatváraní zmlúv - už ušetril zamestnávateľovi pre budúci rok trojnásobok môjho platu --- akurát to NIKTO nepochopí a s platom budem nespokojný ďalej)

3, to ťa naučí skoro hocikto

4, ha ha ha

5, spoločnosť oceňuje iných učiteľov - uniformovaných (ako buchač )

Ka Mil

Ka Mil
karich
Káem
richojeblbý12 alias rychloprij......ný na N-tú

už si zvoľ nejaký ten nick a prestaň babrať do ostatných !

Ja som Ti plne k dispozícií

Poznámka č. 1:

Ako si prišiel na to , že som pedagóg / učiteľ / ??????

Poznámka č. 2 :

Od zvyšku prispievateľov žiadam pochopenie mojej reakcie

Poznámka č.3 : Otázka na viacúčelového , viacmenného nicka ?

Čo je Tvoje povolanie , že do každého zabŕdaš ? Nejak sa do všetkého rozumieš , veď si ako Chrobák TRUHLÍK , alebo ako jeden nemenovaný predseda vlády , čo všetkému rozumie / ten , čo má väčšinou červenú kravatu /
Naposledy upravil buchač : 30.12.08 at 13:59
0 0
Onko Onko

Onko je offline (nepripojený) Onko

kabartek Pozri príspevok
TRAUMA UČITEĽOV je v tom, že väčšina z nich NEVIE ROBIŤ NIČ INÉ
To je chyba našej spoločnosti, že platí takých učiteľov, lebo väčšina tých, čo niečo iné robiť vedia, to teraz aj robia. Zvýšenie platov a celková zmena školského systému by mala zlákať takýchto šikovných učiteľov naspäť do škôl.
0 0
wagner wagner

wagner je offline (nepripojený) wagner

Myslím si, že táto téma sa ozaj zvrháva niekde inde. ALe nedá mi, aby som svoj názor na niektoré invektívy nedoplnila. Teda - že zdravotníci štrajkovali a vydobili si vyššie platy? Porovnávam prácu učiteľa a lekára - neporovnateľné. Že to školstvo vyzerá tak, ako vyzerá? nekomentujem, ale nie je to preto, že sú tam nízke platy. Je to v ľuďoch.. Veľmi sa čudujem, že učitelia sa sťažujú na to, že majú malé platy. Pretože každý, kto to ide študovať o tom vie. Prečo potom ide študovať? Ja si myslím, že učiteľ nie je zamestnanie ale poslanie. Aké platy mali kedysi učitelia? Nesťažovali sa, lebo vtedy bol učiteľ niekto. Dnes to už neplatí a nie je to o výške platu. Je to úplne o niečom inom. Taktiež na prirovnanie. Farári dlhé roky robili za minimálnu mzdu. Až nie je to tak dávno, čo ich dali vyššie platy. Podotýkam, sú to vysokoškolsky vdelaní ľudia, ktorí ovládajú viac svetových jazykov, pôsobia aj tam, kde by sme to vôbec nečakali. Ich pracovná doba je od nevidím, do nevidím. Plat cca 18 tisíc v hrubom. Popritom sú každému na očiach a robia od murára, tesára a pod. všetko, čo treba. Nepočula som, že sú málo docenení. Poviete si no čo farár - ale aj to je poslanie a nie zamestnanie. Zamyslime sa aj nad týmto a dívajme sa na prácu učiteľov v poňatí - je to poslanie. To že majú také platy ako majú, neovplyvníme. Ale na sťažovanie by tu bolo 99% poraďákov. Ja z tejto témy odchádzam, pretože debatovať o platoch učiteľov nemá význam. Učiteľ si vždy prihrieva svoju polievočku ohľadom platu a nikdy nebude spokojný. Vždy bude chcieť mať viac - vlastná skúsenosť.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

fatinka Pozri príspevok
Ahojte poradaci,chcem sa Vas opytat,kto z vas(ucitelov) je spokojny so svojim platom?Nemali ste chut vykaslat sa na ucenie a ist robit nieco ine za lepsi plat?Ako si financne prilepsujete?Poradte,som teraz v takom rozpolozeni,ze som nestastna z toho maleho platu.Dakujem
Naozaj apeluem, zadavatel sa pytal ucitelov na ich spokojnost, ci nespokojnost, takze ucitelia odpovedaju, takuto temu si moze naozaj zadat kazdy, myslim, z ineho odvetia a diskutovat. Je mi neprijemne, ako sa tu na ucitelov utoci, prave ti, ktori o tejto praci nemaju ani paru.
Ano, som rada, ze ucim len do 14.00 a mozem ist domov, no potom ma doma caka kopec roboty, priprava na vyucovanie, priprava pomocok, oprava ziackych prac, koncim niekedy aj o polnoci.Nehovoriac o tom, ze ked si chcem trocha zarobit pripadne mat nahradne volno pocas prazdnin,zastupujem, ucim na dvojsmennej skole, tak ucim v kuse 11 hodin denne.
Naozaj tato tema mala sluzit na vyslovenie nazoru ucitelov pre zadavatela temy, citam tu len narazky a utoky.
Len na zamyslenie- ani jeden z vas by tu nemohol prispievat, keby vas ucitelka v 1. rocniku nebola naucila citat a pisat. Ocakavam odpoved, ze by ste to zvladli aj sami- ze?
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

wagner Pozri príspevok
Myslím si, že táto téma sa ozaj zvrháva niekde inde. ALe nedá mi, aby som svoj názor na niektoré invektívy nedoplnila. Teda - že zdravotníci štrajkovali a vydobili si vyššie platy? Porovnávam prácu učiteľa a lekára - neporovnateľné. Že to školstvo vyzerá tak, ako vyzerá? nekomentujem, ale nie je to preto, že sú tam nízke platy. Je to v ľuďoch.. Veľmi sa čudujem, že učitelia sa sťažujú na to, že majú malé platy. Pretože každý, kto to ide študovať o tom vie. Prečo potom ide študovať? Ja si myslím, že učiteľ nie je zamestnanie ale poslanie. Aké platy mali kedysi učitelia? Nesťažovali sa, lebo vtedy bol učiteľ niekto. Dnes to už neplatí a nie je to o výške platu. Je to úplne o niečom inom. Taktiež na prirovnanie. Farári dlhé roky robili za minimálnu mzdu. Až nie je to tak dávno, čo ich dali vyššie platy. Podotýkam, sú to vysokoškolsky vdelaní ľudia, ktorí ovládajú viac svetových jazykov, pôsobia aj tam, kde by sme to vôbec nečakali. Ich pracovná doba je od nevidím, do nevidím. Plat cca 18 tisíc v hrubom. Popritom sú každému na očiach a robia od murára, tesára a pod. všetko, čo treba. Nepočula som, že sú málo docenení. Poviete si no čo farár - ale aj to je poslanie a nie zamestnanie. Zamyslime sa aj nad týmto a dívajme sa na prácu učiteľov v poňatí - je to poslanie. To že majú také platy ako majú, neovplyvníme. Ale na sťažovanie by tu bolo 99% poraďákov. Ja z tejto témy odchádzam, pretože debatovať o platoch učiteľov nemá význam. Učiteľ si vždy prihrieva svoju polievočku ohľadom platu a nikdy nebude spokojný. Vždy bude chcieť mať viac - vlastná skúsenosť.
Co sa tyka porovnania, nikdy by som si nedovolila porovnavat a posudzovat pracu hocikoho, hoci aj smetiara.
Inak, ak by lekari nechodili do skoly, neboli by lekarmi.
Co sa tyka knazov a ich prijmu, nebudem sa tu verejne rozpisovat, kazdy vidi, ako ziju a zili, kazdy si urobi usudok sam.
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

alaya1 Pozri príspevok
Len na zamyslenie- ani jeden z vas by tu nemohol prispievat, keby vas ucitelka v 1. rocniku nebola naucila citat a pisat. Ocakavam odpoved, ze by ste to zvladli aj sami- ze?

Alaya1, to nemyslíš vážne !!!
Keby ráno vodič z povolania nepriviezol mlieko z mliekárne do obchodu, v obchode nebola predavačka, tak mliečko piť nebudeme...
Keby Tvoja účtovníčka nepripravila výplatu a nepoukázala Ti ju na účet, ochrankár nenaplnil bankomaty bankovkami, tak si nevyberieš peniažky ako odmenu za svoju prácu...
A keby, keby a mnoho keby...

Snáď nie sú učitelia nadľudia? Nik tu učiteľov neosočoval, ani neznevažoval ich prácu, kto má ten pocit, nech si ešte raz poriadne prečíta príspevky.

A Ty Ka Mil už prestaň invektovať, chováš sa ako fantóm Porady s tými svojimi každodenne novovytvorenými nickmi.
0 0
dodo777 dodo777

dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

overovateľ Pozri príspevok
Danka.

Dnes je Silvester = dnes urobím výnimku = iba zábava.

Povedz tomu, čo mi ich vylučuje.

Ka Mil
Tak si nás Ka Mil "zabavil" že stači na cele desaťročie zbohom. Apropo ten čo ťa vylučuje - tak sním súhlasim. Škoda, že si to nepochopil, tak polopate daj už pokoj.
0 0
dodo777 dodo777

dodo777 je offline (nepripojený) dodo777

Vidím, že oslavuješ Silvester na porade. Ja zvyknem oslavovať s priateľmi a tam kde mi je dobré. Nie tam kde má nechcu. Zamysli sa. Neviem, aký problem máš s RRRRRR, ale ja mám dosť práce s učtovníctvom a vôbec ako každy ekonom nakonci roka, takže KAMil zbohom, stebou končím. /nie preto že som oddana, poddana ako si povedal/ dvíhaš mi žaludok.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

danushka Pozri príspevok

Alaya1, to nemyslíš vážne !!!
Keby ráno vodič z povolania nepriviezol mlieko z mliekárne do obchodu, v obchode nebola predavačka, tak mliečko piť nebudeme...
Keby Tvoja účtovníčka nepripravila výplatu a nepoukázala Ti ju na účet, ochrankár nenaplnil bankomaty bankovkami, tak si nevyberieš peniažky ako odmenu za svoju prácu...
A keby, keby a mnoho keby...

Snáď nie sú učitelia nadľudia? Nik tu učiteľov neosočoval, ani neznevažoval ich prácu, kto má ten pocit, nech si ešte raz poriadne prečíta príspevky.

A Ty Ka Mil už prestaň invektovať, chováš sa ako fantóm Porady s tými svojimi každodenne novovytvorenými nickmi.
Vsetko co som napisala som myslela velmi vazne, nezvyknem vypisovat do luftu.
Co sa tyka osocovania a znevazovania prace ucitela , tak ja som si tuto temu precotala viackrat a pozorne. Neviem, preco to urcitym ludom tak prekaza, ze ucitelia su nespokojni so svojim platom, ze to verejne napisu a prezentuju.
Ved podla viacerych mame byt ticho a tesit sa, ze mame pracu, ktoru aj tak kazdym rokom mozeme pre menej deti stratit, pripadne mame ist robit nieco ine.
Ale ak nechcem robit nic ine, lebo ucit je moja zaluba?Tak nemozem vyslovit nazor, ze nie som spokojna s tym, ako som ohodnotena??
Ja ucim postihnute deti- dawnikov, mikro a makrocefalus a pod. myslim si,ze moja praca je velmi tazka a je malo ohodnotena .Ak to niekomu prekaza, ze to zverejnim, ak ma o to zadavatel temy aj poziadal, bohuzial, je to moj nazor a ak ja akceptujem iny, ocakavam, ze sa bude aj moj.
Nevyznam sa do obtiaznosti prace uctovnika, lekara, tak ak by zverejnuli, ze nie su spokojni s platom, asi vedia, o com pisu.
A to, ze 5 rodne deti vedia citat a pisat- myslis ze vsetky?
Len dufam, ze nastupuje do triedy pre nadane deti- v klasickych by bol rusivym elementom pre deti, ktorym rodicia nevzali detstvo - ucenim pismen a cislic, nakolko ja nesuhlasim s tym, ze rodicia ucia deti citat a pisat pred nastupom do skoly.


--------------------------------

Tato tema je uplne inde, kde si zadavatel asi predstavoval,preto tu ja uz prispievat nebudem, asi to mala byt pomocna ruka zacinajucemu pedagogovi v rozhodovani sa, ci ostat v skolstve, tak sme mu naozaj pomohli..mala to byt pomoc a vyslovenie nazoru na platy ucitelov a kde to dospelo................vulgarizmy cernenymi piosmenami, osobne odkazy.
Mylela som, ze porada je o pomoci, no zacinam jej rozumiet.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

teraz som uplne v pomykove.
ucitelia sa stazuju na maleplaty, ked vo vsetkych spravach hovoria o neustalom zvysovani platov ucitelov pomaly uz kazdy polrok?
vy co ste ucitelia, kde je teda pravda?
ja osobne poznam par ucitelov a vsetci maju skvele platy, tak neviem, kde je problem
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

slabikar Pozri príspevok
teraz som uplne v pomykove.
ucitelia sa stazuju na maleplaty, ked vo vsetkych spravach hovoria o neustalom zvysovani platov ucitelov pomaly uz kazdy polrok?
vy co ste ucitelia, kde je teda pravda?
ja osobne poznam par ucitelov a vsetci maju skvele platy, tak neviem, kde je problem
Co je podla tema skvely plat?

...........................

Annabela-))
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

alaya1 Pozri príspevok
Co je podla tema skvely plat?

...........................

Annabela-))
v malom mestecku maju 12-17 v cistom radovi ucitelia. toto je skvely plat, lebo su tam nizke zivotne naklady
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať