Zavrieť

Porady

Daň z MV - od 2008

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Postrehli ste, že podľa pripravovanej parlamentom schválenej - zatiaľ nezverejnej - novely Zákona o miestnych daniach
sa bude DMV preddavkami a vyrovná sa po uplynutí roka a DMV bude zamestnávateľ platiť aj za zamestnancove auto?

Link na návrh novely som odstránila, Zákon v novelizovanom znení pozrite v # 38
________

Prezident zákon podpísal 19.11.2007__________
Ešte doplním: Novela zákona je uverejnená 27.11.2007 v Zbierke zákonov pod č. 538
Naposledy upravil Rozalka : 01.12.07 at 14:09 Dôvod: odstránený link na "návrh"
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

ZEvina Pozri príspevok
Už hodinu to tu študujem Môžete mi prosím Vás "polopate" povedať, ktorý údaj sa uvádza do r. 05 Celková hmotnosť v tonách
Vozidlo N1, 2 nápravy
Z Osvedčenia:
Prevádzková hmotnosť -1960 kg, Najväčšia prípustná celková hmotnosť -3000 kg, Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu 1/2/3/4 - 1630/1650/-/-.
Prosíííííííím, som z toho jeleň!
ak ide o jazdnú súpravu postupuješ takto: http://www.porada.sk/t51511-p2-dan-u...hmotnosti.html
inak podľa celkovej hmotnosti (najväčšia celková prípustná hmotnosť)
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Uľa Pozri príspevok
Prosím vás o radu, či môj postup je správny: SZČO používa motorové vozidlo na podniknie od roku 2007. V tomto roku podal daňové priznanie a zaplatil daň. V roku 2008 nepodával nič a ani neplatil daň.
1. Keďže celý rok 2008 používal to isté vozidlo na podnikanie, musí do 2.2.2009 podať daňové priznanie a zaplatiť daň za rok 2008. áno
2. Toto vozidlo na podnikanie používa len do 31.1.2009 a od 1.2.2009 bude používať iné vozidlo. Jeho povinnosťou bude teraz poslať oznámenie o zániku používania prvého vozidla a oznámenie o vzniku používania druhého vozidla (bez podania daňového priznania)? áno
3. Daňové priznanie za ro 2009 bude podávať a daň platiť až v roku 2010, kde uvedie obidve autá - každé v pomernej časti používania?postup je taký, aký chceš použiť.
Ďakujem za radu. Bola som dlhú dobu "mimo diania", preto nie som si istá, či je tento postup správny. Ešte raz vďaka
....
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Neviete mi prosím vás poradiť, či som pochopila správne, že ak začnem používať motorové vozidlo v súvislosti s podnikaním od 01. 01. 2009, mám do 30 dní oznamovaciu povinnosť a v priebehu roka 2009 ešte preddavky na daň neplatím, aj keď daňová povinnosť presiahne 20 000,- Sk?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Alexandra777 Pozri príspevok
Neviete mi prosím vás poradiť, či som pochopila správne, že ak začnem používať motorové vozidlo v súvislosti s podnikaním od 01. 01. 2009, mám do 30 dní oznamovaciu povinnosť a v priebehu roka 2009 ešte preddavky na daň neplatím, aj keď daňová povinnosť presiahne 20 000,- Sk?
ÁNo, správne.
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Ďakujem
0 0
Alexandra777 Alexandra777

Alexandra777 je offline (nepripojený) Alexandra777

Akurát som bola na daňovom a povedali mi, že musíme platiť preddavky, lebo 01,01,2009 sa už započítava? Máme platiť tie preddavky, aj keď nám daňová povinnosť vznikla až v priebehu totho roku? Neviete mi prosím vás poradiť, či musíme platiť cestnú aj za bágre?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Alexandra777 Pozri príspevok
Akurát som bola na daňovom a povedali mi, že musíme platiť preddavky, lebo 01,01,2009 sa už započítava? Máme platiť tie preddavky, aj keď nám daňová povinnosť vznikla až v priebehu totho roku? Neviete mi prosím vás poradiť, či musíme platiť cestnú aj za bágre?
Podľa zákona sa počíta stav k 1.1. príslušneho roka. Ak ste autá zaradili do používania 1.1. už vstupujú do preddavkov a ak je to viac ako 20.000 platíte štvrťročné preddavky na D z MV
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Alexandra777 Pozri príspevok
Akurát som bola na daňovom a povedali mi, že musíme platiť preddavky, lebo 01,01,2009 sa už započítava? Máme platiť tie preddavky, aj keď nám daňová povinnosť vznikla až v priebehu totho roku? Neviete mi prosím vás poradiť, či musíme platiť cestnú aj za bágre?
Preddavky sa platia z predpokladanej dane.
Predpokladaná daň je súčet ročnej sadzby dane za každé vozidlo, ktoré je predmetom dane k 1. januáru bežného zdaňovacieho obdobia a nie je oslobodené od dane.
Podľa zákona o miestných daniach daňová povinnosť vzniká následujúci deň po použití vozidla na podnikanie.
Avšak, ak sa vozidlo použije na podnikanie 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, daňová povinnosť vzniká týmto dňom.

Z toho vyplýva, že ak ste vozidlo použili už 1.1. , vznikla Vám daňová povinnosť 1.1. a táto daň vstupuje do predpokladanej dane na rok 2009.

Daňovník, ktorého predpokladaná daň u jedného správcu dane presiahne 660 € a nepresiahne 8 292 €, je povinný platiť štvrťročné preddavky na daň na rok 2009, a to vo výške jednej štvrtiny predpokladanej dane. Štvrťročné preddavky na daň sú splatné do konca príslušného kalendárneho štvrťroka.

Na platenie preddavkov na daň nemá vplyv zmena predmetu dane, vznik a zánik oslobodenia od dane v priebehu zdaňovacieho obdobia.

Ak je to tak, že daňová povinnosť Vám vznikla až v priebehu roku 2009, nemá to vplyv na platenie preddavkov.

Či sa platí aj za báger ?
Nemám s tým skúsenosť. Predmetom sú kategórie vozidiel M,N a O.
Asi to tam nebude patriť. Ale to sa iba domnievam.
0 0
hronka hronka

hronka je offline (nepripojený) hronka

Poraďáci, prosím Vás,
chcem sa len utvrdiť, že daň z MV, ktorá sa týka roku 2008 a je zaplatená v januári 2009, je v JÚ výdavkom roku 2009?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

hronka Pozri príspevok
Poraďáci, prosím Vás,
chcem sa len utvrdiť, že daň z MV, ktorá sa týka roku 2008 a je zaplatená v januári 2009, je v JÚ výdavkom roku 2009?
Je.
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

akurat mi volal konatel jednej firmy, ze mu zavolali z DU, ze mal platit preddavky na dan z MV pritom danova povinnost za 2008 bola vo vyske cca 17tis!!!!! ze mam zavolat jeho spravkyni...

neslo mi to do hlavy, co som hned povedala aj konatelovi, ze preddavky sa platia ak danova povinnost je viac ako 20tis (este za rok 2008) a ze my mame mensiu povinnost... a ze ona mu povedala, ze ked sme mali auto aj jeden mesiac, ze do danovej povinnosti pre preddavky sa rata cela suma!!!!! (mali 3 auta a jedno sa ku koncu roka predalo a kupilo sa ine)

vytocena som sadla za komp, ze si idem nalistovat, kde to je uvedene a v tom mi konatel vola, ze mu zavolala spravkyna este raz, ze sa jej nato pozera kolegyna a ze to je v poriadku...

normalne mi rozum zastavilo... opat dalsia uradnicka, ktora si vytvara sama vlastne zakony....

doplnam ze ide o DU Zilina II
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

V PU mám zaúčtovať daň z MV za r. 2008 do záväzkov? Neviem, či je dobré účtovanie 531/345 a v r. 2009 úhrada 345/221? ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Pru Pozri príspevok
V PU mám zaúčtovať daň z MV za r. 2008 do záväzkov? Neviem, či je dobré účtovanie 531/345 a v r. 2009 úhrada 345/221? ďakujem
Ani lepší predpis nenájdeš.
0 0
anina191 anina191

anina191 je offline (nepripojený) anina191

Prosím, kto mi vie poradiť, či do daňového priznania z mot. vozidiel patrí aj traktor? Ak áno, potom platí aj povinnosť oznámiť túto skutočnosť správcovi dane, však? Teda pokiaľ vznikla v tomto období. Ďakujem
0 0
antiny antiny

antiny je offline (nepripojený) antiny

"bušido" =D
nie za traktory sa neplatí - ani sa neprihlasujú. Zistovala som si to na daňovom v RK
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Daň z MV sa platí za vozidlá zaradené v kategórii M,N a O.
Traktor patrí do kategórie T.
0 0
Marcela16 Marcela16

Marcela16 je offline (nepripojený) Marcela16

prosím niekoho o radu, ... teraz som zistila, že mi nejako zle narátalo sumu dane za vozidlá a tak sme zaplatili nižšiu sumu ... musím podať dodatočné daňové priznanie, ale zároveň aj doplatiť 56OO Sk... vie mi niekto povedať koľko vznikne penále z tejto sumy?
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Zaplatenie dane z MV v JU účtujem do réžie? ď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Pru Pozri príspevok
Zaplatenie dane z MV v JU účtujem do réžie? ď
Áno.
0 0
AdrianaA AdrianaA

AdrianaA je offline (nepripojený) AdrianaA

Ako je to s oznámením na DU ak som SZČO, bývame NR . Manžel však má z určitých dôvodov trvalý pobyt v BA a tým pádom auto, ktoré je napísané na neho má EČ BA. Keď som si prečítala nasledovné, tak som zostala zmätená :

(2) Daňovník, ktorému vznikne alebo zanikne daňová povinnosť, je povinný oznámiť túto skutočnosť správcovi dane miestne príslušnému podľa miesta evidencie vozidla do 30 dní odo dňa vzniku alebo zániku daňovej povinnosti, okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

To akože mám oznámiť vznik daňovej povinnosti do BA, keď môj správca dane je NR a aj vozidlo používam v NR.

Otázku som zadávala aj v samostatnej téme, ale ostala bez povšimnutia
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať