Zavrieť

Porady

Dan z prijmu z predaja darovanej nehnutelnosti

Dobry den,

chcem sa opytat ci niekto vie poradit v tejto otazke.

Od starych rodicov som dostal (darovanim) byt. Lenze ja v nom nechcem byvat a rozhodol som sa ho predat. Kedze v tomto byte nemam trvale bydlisko 2 roky a ani ho nevlastnim 5 rokov musim zaplatit dan.

Chcem sa opytat ako mam vypocitat tuto dan. Co je pre mna vstupnou cenou za ktoru som nehnutelnost nadobudol.

Dakujem za akykolvek postreh.

mdz
Usporiadat
m.lujza m.lujza

m.lujza je offline (nepripojený) m.lujza

účtovník - živnostník pre podnikateľov a obchodné spoločnosti ...viac
Tak som si pomohla dotazom na DR SR, tu pripájam odpoveď, možno sa niekomu bude hodiť:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Keďže od momentu nadobudnutia nehnuteľnosti darovaním do momentu predaja nehnuteľnosti uplynulo menej ako päť rokov, potom príjem z predaja predmetnej nehnuteľnosti nie je od dane z príjmov oslobodený a zaraďujeme ho medzi príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností podľa § 8 ods. 1 b) zákona o dani z príjmov. Výdavky, ktoré je možné uplatniť pri príjmoch z predaja nehnuteľnosti sú vymedzené v § 8 ods. 5 zákona o dani z príjmov. Predmetné výdavky sa uplatňujú v závislosti od spôsobu nadobudnutia nehnuteľnosti a v závislosti od účelu, na aký bola nehnuteľnosť využívaná. Pri nehnuteľnostiach získaných darovaním sa vychádza z ceny podľa § 25 zákona o dani z príjmov.
Ak sa bude predávať darovaná nehnuteľnosť, pri ktorej by v čase darovania bol príjem z jej predaja u darcu oslobodený od dane podľa § 9 zákona o dani z príjmov, pri preukazovaní daňových výdavkov sa bude vychádzať z hodnoty nehnuteľnosti v čase jej nadobudnutia, pričom daňovník je povinný hodnoverným spôsobom preukázať hodnotu nehnuteľnosti v čase darovania. Za najpreukázateľnejší spôsob sa považuje hodnota nehnuteľnosti stanovená podľa osobitného predpisu, ktorým je napr. zákona č. 382/2004 Z. z. o znalcoch, tlmočníkoch a prekladateľoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Ak takýto znalecký posudok neexistuje, daňovník, musí iným hodnoverným spôsobom preukázať hodnotu nehnuteľnosti v čase darovania. V prípade uvedenom vo Vašom podaní je za hodnoverný spôsobom preukázania hodnoty nehnuteľnosti v čase jej nadobudnutia darovaním možné považovať aj hodnotu nehnuteľnosti uvedenú v darovacej zmluve. Ak sa predáva darovaná nehnuteľnosť, pri ktorej by v čase darovania nebol príjem z jej predaja u darcu oslobodený od dane podľa § 9 zákona o dani z príjmov, za daňový výdavok je možné uplatniť cenu za ktorú obstaral nehnuteľnosť darca.

Odbor služieb pre verejnosť
DR SR Banská Bystrica
1 0
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

ja sa len chcem opýtať, či tomu správne rozumiem. ak by som chcela predať nehnuteľnosť, ktorú som získala darovaním pred dvomi rokmi, ale trvalý pobyt som mala viac ako dva roky pred tým ako mi bola nehnuteľnosť darovaná, tak daň neplatím?
0 0
danushka danushka

danushka je offline (nepripojený) danushka

misstka Pozri príspevok
ja sa len chcem opýtať, či tomu správne rozumiem. ak by som chcela predať nehnuteľnosť, ktorú som získala darovaním pred dvomi rokmi, ale trvalý pobyt som mala viac ako dva roky pred tým ako mi bola nehnuteľnosť darovaná, tak daň neplatím?
Nie, nechápeš tomu dobre...

Nehnuteľnosť si nadobudla darovaním a na jej ooslobodenie od dane pri predaji by muselo ubehnúť 5 rokov vlastníctva.
V tomto prípade by šlo o ostatný príjem podľa § 8 odst. 1 pís. b) Zákona o dani z príjmov.

Tento zákon sa menil 1.1.2011, možno Ťa zmiatli staré príspevky.
1 0
lover lover

lover je offline (nepripojený) lover

danushka Pozri príspevok
Nie, nechápeš tomu dobre...

Nehnuteľnosť si nadobudla darovaním a na jej ooslobodenie od dane pri predaji by muselo ubehnúť 5 rokov vlastníctva.
V tomto prípade by šlo o ostatný príjem podľa § 8 odst. 1 pís. b) Zákona o dani z príjmov.

Tento zákon sa menil 1.1.2011, možno Ťa zmiatli staré príspevky.
Ahojte, chcem si len potrvdit nasledovne:

Priatelka v roku 2011 predala byt, ktory ziskala darovanim /za 0,-SKK/ v roku 2008. K bytu neexistoval znalecky posudok, preto nam sudny znalec zrealizoval taky s retrospektivnou platnostou. Tento tyzden sme kvoli uvedenemu predaju realizovali danove priznanie za rok 2011, kde sme uviedli predajnu cenu bytu a aj hodnotu zo sudnoznaleckeho retrospektivneho posudku. V takomto pripade by sme nemali platit dan, ak hodnota na sudnoznaleckom je vyssia ako predajna??

Citam vselijake prispevky a zbytocne sa matiem...

VDAKA
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

áno, je to tak, príjem z predaja nehnuteľnosti patrí do § 8 ZDP a výdavky môžu byť max. di výšky príjmu.......
0 0
lover lover

lover je offline (nepripojený) lover

Mila123 Pozri príspevok
áno, je to tak, príjem z predaja nehnuteľnosti patrí do § 8 ZDP a výdavky môžu byť max. di výšky príjmu.......
Ano, dakujem. Zaujima ma, ci je postacujuci uvedeny retrospektivny posudok a ci mal byt prilohou danoveho priznania...
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nemal byť prílohou.....predložíš ho pri prípadnej DK
0 0
lover lover

lover je offline (nepripojený) lover

Mila123 Pozri príspevok
nemal byť prílohou.....predložíš ho pri prípadnej DK
Dakujem za info... A co sa tyka postupu s retrospektivnym posudkom atd. ako som spomenul v predoslom prispevku je vsetko OK?

Vdaka!
0 0
Starsky Starsky

Starsky je offline (nepripojený) Starsky

Dobry den!
Zaujala ma tato tema, lebo sam riesim podobny zapeklity problem s ktorym by som potreboval poradit. Chceme kupit byt, ktory je vo vlastnictve osoby, ktora ho nadobudla v decembri 2008 darovacou zmluvou, pricom trvaly pobyt mala v nom od 2003 do jesene 2011, pricom pobyt nasledne odhlasila. Zakonna uprava z roku nadobudnutia bytu hovori o tom, ze trvaly pobyt musi byt bezprostredne pred predajom a tak sa pytam, ci by stacil vyssie uvedeny pobyt, resp. keby sa opatovne prihlasi na trvaly pobyt alebo nejaku inu moznost riesenia tohto problemu s tym ze zaklad dane by bol 0 resp. by bol oslobodeny. V darovacej zmluve nie je uvedena cena nehnutelnosti. Dakujem velmi pekne.
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Dobrý deň, sestra mi 4.2.009 darovala jednoizbový byt, darovacou zmluvou so súčasným zriadením vecného bremena (doživotné bývanie darkyne. Na byt nebol robený znalecký posudok v čase darovania. Ja som v byte nemala trvalé bydlisko. Dňa 20.10.2011 sestra náhle umrela. Po úmrtí sestry začali prichádzať upomienky od rôznych bankových, nebankových spoločnosti. Suma celkového dlhu týmto spoločnostiam bola cca 10000,- eur. Nakoľko som nezamestnaná, invalidná dôchodkyňa, bola som nútená 4.4.2012 byt predať a z časti získaných prostriedkov som vyplatila dlhy za moju zomrelú sestru. Zatiaľ som si zistila, že daňové priznanie musím podať, zaplatené dlhy si nemôžem odpočítať. Po preštudovaní vyššie uvedených príspevkov som dospela k tomu, že pokiaľ by som mala znalecký posudok na darovaný byt, a ak by bol byt v čase darovania ohodnotený na sumu za ktorú som ho v tomto roku predala, tak vlastne by som si od príjmu z predaja bytu mohla odpočítať hodnotu bytu uvedený v znaleckom posudku a daň by bola nulová. Ak sa mýlim, prosím opravte ma. Za každu odpoveď Ďakujem.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ľaľa Pozri príspevok
Dobrý deň, sestra mi 4.2.009 darovala jednoizbový byt, darovacou zmluvou so súčasným zriadením vecného bremena (doživotné bývanie darkyne. Na byt nebol robený znalecký posudok v čase darovania. Ja som v byte nemala trvalé bydlisko. Dňa 20.10.2011 sestra náhle umrela. Po úmrtí sestry začali prichádzať upomienky od rôznych bankových, nebankových spoločnosti. Suma celkového dlhu týmto spoločnostiam bola cca 10000,- eur. Nakoľko som nezamestnaná, invalidná dôchodkyňa, bola som nútená 4.4.2012 byt predať a z časti získaných prostriedkov som vyplatila dlhy za moju zomrelú sestru. Zatiaľ som si zistila, že daňové priznanie musím podať, zaplatené dlhy si nemôžem odpočítať. Po preštudovaní vyššie uvedených príspevkov som dospela k tomu, že pokiaľ by som mala znalecký posudok na darovaný byt, a ak by bol byt v čase darovania ohodnotený na sumu za ktorú som ho v tomto roku predala, tak vlastne by som si od príjmu z predaja bytu mohla odpočítať hodnotu bytu uvedený v znaleckom posudku a daň by bola nulová. Ak sa mýlim, prosím opravte ma. Za každu odpoveď Ďakujem.
Ako dlho vlastnila sestra byt predtým, ako ti ho darovala? Ak menej ako 5 rokov, mala v ňom v čase darovania trvalý pobyt aspoň dva roky? Ak ho mala viac ako 5 rokov alebo ak mala v ňom v čase darovania trvalý pobyt aspoň dva roky, bol by byt v čase darovania oslobodený od dane z príjmu, ak by ho bola chcela predať. Vtedy by výdavkom bola cena bytu v čase darovania. Podľa mňa nemusíš ani žiadať o znalecký posudok, stačia ti potvrdené informácie z realitných kancelárií, za akú cenu sa v tom čase obdobný byt predával. Ak by sestra nespĺňala podmienku oslobodenia pri predaji bytu v čase darovania, potom by výdavkom bola cena, za ktorú byt ona nadobudla.
1 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Kvaka Pozri príspevok
Ako dlho vlastnila sestra byt predtým, ako ti ho darovala? Ak menej ako 5 rokov, mala v ňom v čase darovania trvalý pobyt aspoň dva roky? Ak ho mala viac ako 5 rokov alebo ak mala v ňom v čase darovania trvalý pobyt aspoň dva roky, bol by byt v čase darovania oslobodený od dane z príjmu, ak by ho bola chcela predať. Vtedy by výdavkom bola cena bytu v čase darovania. Podľa mňa nemusíš ani žiadať o znalecký posudok, stačia ti potvrdené informácie z realitných kancelárií, za akú cenu sa v tom čase obdobný byt predával. Ak by sestra nespĺňala podmienku oslobodenia pri predaji bytu v čase darovania, potom by výdavkom bola cena, za ktorú byt ona nadobudla.
Sestra vlastnila byt viac ako 5 rokov, tiež trvalý pobyt mala viac ako 5 rokov.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ľaľa Pozri príspevok
Sestra vlastnila byt viac ako 5 rokov, tiež trvalý pobyt mala viac ako 5 rokov.
Takže podáš DP, ako výdavok uplatníš cenu bytu v čase darovania. Ak budeš mať potvrdenie od realitnej kancelárie o cene bytu v čase darovania, ktorá bude vyššia, ako je cena, za ktorú byt predáš, výdavok uvedieš v daňovom priznaní len do výšky príjmu. V roku 2009 boli ceny bytov určite vyššie, ako sú teraz, takže daň budeš mať nulovú.
0 0
Ľaľa Ľaľa

Ľaľa je offline (nepripojený) Ľaľa

Kvaka Pozri príspevok
Takže podáš DP, ako výdavok uplatníš cenu bytu v čase darovania. Ak budeš mať potvrdenie od realitnej kancelárie o cene bytu v čase darovania, ktorá bude vyššia, ako je cena, za ktorú byt predáš, výdavok uvedieš v daňovom priznaní len do výšky príjmu. V roku 2009 boli ceny bytov určite vyššie, ako sú teraz, takže daň budeš mať nulovú.
Ďakujem za odpoveď Kvaka. Tiež mi poslali stanovisko s DRSR, ale po jeho prečítaní som radšej zavolala ku nim a pani z DRSR mi odpovedala takto isto, len ma ešte navyše upozornila, že údajne zdravotná poisťovňa tiež chce z takéhoto príjmu poistné (ale to si mám zistiť na ZP, tak som tam písala, som zvedavá, že čo odpovedia). Ešte raz vďaka.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ľaľa Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď Kvaka. Tiež mi poslali stanovisko s DRSR, ale po jeho prečítaní som radšej zavolala ku nim a pani z DRSR mi odpovedala takto isto, len ma ešte navyše upozornila, že údajne zdravotná poisťovňa tiež chce z takéhoto príjmu poistné (ale to si mám zistiť na ZP, tak som tam písala, som zvedavá, že čo odpovedia). Ešte raz vďaka.
Záleží od čiastkového základu dane, ktorý si mala pri príjme z predaja bytu. Vymeriavacím základom pre odvody na zdravotné poistenie je čiastkový základ dane podľa podaného DP.
4 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Ahojte, prosím o radu. Manžel dostal byt darovaním od svojich rodičov, ktorí ho dostali od svojich rodičov. v tomto byte momentálne nema trvale bydlisko. Byt získal 22.2.2008. Chcem sa opýtať, či dobre uvažujem, že je oslobodený od platenia dane, lebo vlastníl byt spolu s dobou vlastníctva rodičov viac ako 5r pred predajom? alebo sa berie len jeho vlastníctvo a predat ho môže az po 22.2.2013?
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Chcela by som sa opýtať, či dobre rozumiem par.9 odst.1 písm.b. Od dane je oslobodený príjem z predaja nehnuteľností nadobudnutej dedením / postupným dedením/ v priamom rade ak uplynie aspon 5 rokov ododňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukazatelne do vlastníctva poručiteľa / poručiteľov./ Znamená to, že ak dcéra zdedila dom po ocovi, ktorí ho vlastnil 3 roky a ten ho predtým zdedil po ocovi ktorý ho vlastnil 40 rokov, tak dcéra,keď ho bude vlastniť len pol roka a tento dom predá , bude oslobodená od dane z predaja nehnuteľnosti, lebo vždy bol ten prevod urobený postupným dedením v prvom rade. Ak sa mýlim,prosím Vás opravte ma.
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

prosím vás čo mám priložiť k DP? Bola mi darovana nehnutelnost, predala som ju za menej ako je znalecký posudok vydaný v den právoplatného rozhodnutia katastra o mojom nadobudnuti tejto nehnutelnosti. Prikladá sa vobec niečo? ak áno, znalecký posudok? alebo aj rozhodnutie katastra o mojom nadobudnuti tejto nehnutelnosti? Vdaka
0 0
brikina brikina

brikina je offline (nepripojený) brikina

preposielam
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nič z dokladov z predaja domu.....
​doklady budete predkladať pri prípadnej kontrole...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať