Zavrieť

Porady

Upraviť

Hlavné

Pozrieť RSS kanál

silviamb

Pracovny pohovor - pozvanie

Hodnotiť článok
by , 29.05.09 at 19:29 (7463 Videní)
Po zaslaní životopisu v šťastnom prípade nasleduje to, že Vás pozvú na pohovor. V súčasnosti sa to zvyčajne robí telefonicky, nie sú ale raritou ani zaslania telegramu či email.
Čo robiť, keď telefon s pozvánkou na pohovor zazvoní? No, keďže je veľká pravdepodobnosť, že dopredu nebudete vedieť, čo je dôvodom volajúceho, veľa toho v danom momente nenaplánujete. Pripravte sa preto na túto situáciu predtým.
Priebeh rozhovoru závisí od toho, o aké pracovné miesto sa uchádzate. Vo väčšine prípadov telefonáty tohto typu vybavujú asistentky s ktorými si dohodnete termín a miesto pohovoru. Ak máte nejasnosť napríklad v adrese, pýtajte sa, kým je na to priestor. Za opýtanie sa nič nedáte a je to stále lepšie, ako potom zháňať mapy a zažívať úplne zbytočné stresy. Dôležité je vypýtať si nejaký spätný kontakt – aby ste sa mali v prípade nepredvídaných situácií na koho obrátiť. Za nepredvídanú situáciu sa považuje, ak budete z vážnych dôvodov meškať (porucha auta, dopravná zápcha, …) alebo chcete termín pohovoru zrušiť. Tak, ako by sa Vám nepáčilo, keby ste prišli na dohodnuté miesto pohovoru a nikto by tam nebol, nie je slušné ani neprísť na dohodnuté stretnutie z Vašej strany.
Nezabudnite sa počas rozhovoru opýtať, či si máte so sebou niečo doniesť a aká je predpokladaná dlžka pohovoru. Môžu od Vás chcieť, aby ste si so sebou doniesli aktuálny životopis – hlavne ak od jeho zaslania po dátum pohovoru uplynula dlhšia doba. Nemalo by Vás prekvapiť, ak chcú vidieť Váš výpis z registra trestov alebo odporúčania (referencie) od predchádzajúcich zamestnávateľov. Informácia o dlžke pohovoru Vám pomôže v organizácii daného dňa.
Druhá možnosť pozvania na pohovor je tá, že telefonický rozhovor s Vami bude mať priamo človek, ktorý robí výber a tento telefonát je akýmsi predkolom pohovoru. Počas tohto telefonátu si o Vás urobí obraz na základe odpovedí na niektoré jeho otázky a podľa toho sa rozhodne, či má záujem sa s Vami stretnúť osobne. Pokiaľ sa uchádzate o prácu v zahraničnej firme, je možné, že tento rozhovor bude v cudzom jazyku a podľa toho, ako ho zvládnete sa z toho vykľuje buď pozvanie na pohovor alebo poďakovanie za zaslanie životopisu. Preto je dôležité v životopise nenadsadzovať svoje jazykové znalosti. Päť naučených fráz sa nepovažuje za aktívnu znalosť jazyka.
Otázky s ktorými sa počas telefonátu s Vašim potenciálnym zamestnávateľom môžete stretnúť sú rôzne, majte preto prehľad o svojom životopise, pretože ním sa zvyčajne začína. Môžu Vám byť položené otázky z oblastí, ktoré druhú stranu v životopise zaujali, prípadne im nerozumela. Tak isto je možné, že Vám budú položené otázky zamerané na splnenie podmienok daných zamestnávateľom napríklad v inzeráte – konkrétne skúsenosti, vedomosti, certifikáty, …
Nakoľko v tejto fáze Vaša jediná možnosť, ako urobiť čo najlepší dojem stojí a padá na Vašom hlase, je dôležité, aby ste okrem obsahovej časti rozhovoru dobre zvládli aj tú „emotívnu“ časť. Takže počas rozhovoru sa vyvarujte žutia žuvačky, jedenia, pitia a samozrejme zabudnite na expresívne výrazy, čiže nadávky.
Na záver ešte jedna rada. Skôr ako zdvihnete slúchadlo telefonu usmejte sa – v telefone potom pôsobí Váš hlas omnoho príjemnejšie a človek na tej druhej strane sa podvedome tiež naladí na Vašu frekvenciu.
Categories
Nezaradené

Reakcie