Zavrieť

Porady

Počítač v nákladoch

Rada si nechám poradiť
SZČO si dala zaúčtovať PC do nákladov ročné odpisy 8000 Sk. Mám však obavy či to prejde DÚ. Jej činnosť je ponúkanie tovaru. Ak máte skúsenosť poraďte.

Príjemný deň aj keď u nás sneží..
Usporiadat
jessica jessica

jessica je offline (nepripojený) jessica

neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac
Jasné, že prejde, každý dnes už predsa potrebuje niečo robiť na PC.
0 0
šebka šebka

šebka je offline (nepripojený) šebka

Rada si nechám poradiť
ďakujem si zlatá-fajn už to idem ukončiť
0 0
Yvvetta Yvvetta

Yvvetta je offline (nepripojený) Yvvetta

ťažko pracujúca účtovníčka
Samozrejme, že môže mať PC. Kľudne daj odpisy ako výdavky ovpl. základ dane
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Ahojte !
Ja mám takúto otázočku:
som SZČO, podnikať som začal tento rok v januári. Mal som (aj mám počítač) so starším monitorom. Vo februári som si zaobstaral nový monitor vo výške asi 11000,-SK. Môžem si dať odpísať celú sumu na tento rok (v roku 2006 pri daňovom priznaní)? A keby som chcel "starý" počítač vložiť do firmy môžem dať odpísať zo základu dane? (počítač som kupoval vlani v Rakúsku po komponentoch a pred vstupom do EU a sám so si ju zložil).
Ďakujem
0 0
martin5 martin5

martin5 je offline (nepripojený) martin5

Chcem sa spýtať?
Tento rok som si zakúpil skener,notebook, grafický software a tlačiareň. Každé z týchto zariadení mám vyfaktúrované nie na jednej faktúre, ale zvláš s časovým rozdielom a každá z týchto položiek nepresiahla hodnotu 30 000,-SK.
A otázka znie: možem to odpísať jednorazovo do nákladov, alebo músím to dať do odpisovej skupiny.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
martin5
Chcem sa spýtať?
Tento rok som si zakúpil skener,notebook, grafický software a tlačiareň. Každé z týchto zariadení mám vyfaktúrované nie na jednej faktúre, ale zvláš s časovým rozdielom a každá z týchto položiek nepresiahla hodnotu 30 000,-SK.
A otázka znie: možem to odpísať jednorazovo do nákladov, alebo músím to dať do odpisovej skupiny.
Myslím, že nie je dôležité, že si to nazakúpil v jednom termíne, ale je podstatné, že skener, tlačiareň môžeš to používať i pri inom PC, taktiež soft - nie je to operačný systém, bez ktorého by ti PC nebežal, a aj notebook. Áno, môžeš to zaúčtovať do nákladov.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Origos
Ahojte !
Ja mám takúto otázočku:
som SZČO, podnikať som začal tento rok v januári. Mal som (aj mám počítač) so starším monitorom. Vo februári som si zaobstaral nový monitor vo výške asi 11000,-SK. Môžem si dať odpísať celú sumu na tento rok (v roku 2006 pri daňovom priznaní)? A keby som chcel "starý" počítač vložiť do firmy môžem dať odpísať zo základu dane? (počítač som kupoval vlani v Rakúsku po komponentoch a pred vstupom do EU a sám so si ju zložil).
Ďakujem
Ak máš starší počítač v podnikaní, výmena monitora je technické zhodnotenie. Ak chceš vložiť počítač do podnikania, je to možné. Treba ho ohodnotiť a vložiť. Podľa vstupnej ceny potom uvidíš, či kúpa monitora je technické zhodnotenie, alebo jednorazovo odpíšeš.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Origos
Ahojte !
Vo februári som si zaobstaral nový monitor vo výške asi 11000,-SK. Môžem si dať odpísať celú sumu na tento rok (v roku 2006 pri daňovom priznaní)? A keby som chcel "starý" počítač vložiť do firmy môžem dať odpísať zo základu dane?
Starý počítač si do podnikania môžeš vložiť (najmä ak chceš dávať do nákladov opravy, údržbu a tech. zhodnotenie), ale daňová vstupná cena (pre odpisovanie) bude nulová. Z dane z tohoto titulu neodpíšeš nič. Monitor je u zaradeného PC buď výmena alebo TZ do 30 tis. Sk, v roku 2005 môže ísť priamo do výdavkov.
0 0
cpdp cpdp

cpdp je offline (nepripojený) cpdp

Mam takuto otazku. Manzelsky par. V roku 2004 kupili pocitac na splatky (na sukromne uceli). Pricom sa splacal z manzelkyneho uctu a aj vsetky papiere su vystavene na jej meno. V roku 2005 ho zacal uzivat manzel, ktory je SZCO. Chce si ho dat do nakladov. Viete mi niekto poradit ako na to? Je mozne aby ho od manzelky oficialne kupil? Alebo ho musi zaradit do podnikania ako stary a odpisovat? Pocitac s stlaciarnou ma hodnotu cca 24 000 Sk. Dakujem
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
cpdp
Mam takuto otazku. Manzelsky par. V roku 2004 kupili pocitac na splatky (na sukromne uceli). Pricom sa splacal z manzelkyneho uctu a aj vsetky papiere su vystavene na jej meno. V roku 2005 ho zacal uzivat manzel, ktory je SZCO. Chce si ho dat do nakladov. Viete mi niekto poradit ako na to? Je mozne aby ho od manzelky oficialne kupil? Alebo ho musi zaradit do podnikania ako stary a odpisovat? Pocitac s stlaciarnou ma hodnotu cca 24 000 Sk. Dakujem
Počítač bol kúpený v bezpod.spol.manželov čo znamená počítač patrí obom manželov. Manžel si môže zaradiť počítač do svojho majetku.
Naposledy upravil renča1 : 11.02.06 at 17:06
0 0
bryan bryan

bryan je offline (nepripojený) bryan

Je asi jedno ako drahy PC odpisujes, najdrahsie su notebooky resp. tablety. Dal by som aspon trosku pozor, aby si neevidovala PC s drahou grafickou 3D kartou a multimedialnym subwooferom na pracu pre vystavovanie faktur a citanie emailov

Monitor nemusis zahrnut do obstaravacej ceny, moze byt samostatne.
0 0
bryan bryan

bryan je offline (nepripojený) bryan

Starsi pocitac mozno dotat do nakladov aj kupopredajnou zmluvou. Moze ti ho predat napriklad kamarat za dohodnutu cenu (tak aby nemusel danit).

Nesuhlasim s tym, ze monitor je technicke zhodnotenie. Moze byt pouzity s akymkolvek inym PC rovnako ako v prispevku tu: http://porada.sk/showpost.php?p=178162&postcount=3
Tak isto PC moze fungovat aj bez monitora.

Hranica pre jednorazovy odpis je upravena v zakone o dani z prijmu.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
bryan
Starsi pocitac mozno dotat do nakladov aj kupopredajnou zmluvou. Moze ti ho predat napriklad kamarat za dohodnutu cenu (tak aby nemusel danit).

Nesuhlasim s tym, ze monitor je technicke zhodnotenie. Moze byt pouzity s akymkolvek inym PC rovnako ako v prispevku tu: http://porada.sk/showpost.php?p=178162&postcount=3
Tak isto PC moze fungovat aj bez monitora.

Hranica pre jednorazovy odpis je upravena v zakone o dani z prijmu.
nesúhlasím s odôvodnením názoru v tejto otázke.
PC môže fungovať bez monitora?
Monitor funguje bez PC?
ja si myslím že nie. Ak je zostava PC+monitor, kúpi sa daôsí monitor, mlže ísť monitor do výdavkov. Bud je to výmena, teda oprava, alebo je to tech.zhodnotenie, ak použijem 2 monitory na jednom PC. Je to technicky možné aj užitočné, ako mi to pred časom vysvetlili zdatní poraďáci v inej téme. Samozrejme ak je to t.z. do 30000 Sk, môže to ist do nákladov, to nespochybňujem.
0 0
M3G M3G

M3G je offline (nepripojený) M3G

Lida
nesúhlasím s odôvodnením názoru v tejto otázke.
PC môže fungovať bez monitora?
Monitor funguje bez PC?
ja si myslím že nie. Ak je zostava PC+monitor, kúpi sa daôsí monitor, mlže ísť monitor do výdavkov. Bud je to výmena, teda oprava, alebo je to tech.zhodnotenie, ak použijem 2 monitory na jednom PC. Je to technicky možné aj užitočné, ako mi to pred časom vysvetlili zdatní poraďáci v inej téme. Samozrejme ak je to t.z. do 30000 Sk, môže to ist do nákladov, to nespochybňujem.
PC môže fungovať bez monitora tak, že slúži ako server. Máte dva počítače, jeden slúži ako pracovný a na tom druhom sa zálohujú dáta. Pričom ten druhý funguje nonstop a je bez monitora.

Monitor môže fungovať bez PC iba vtedy, ak je v ňom zabudovaný napr. TV tuner, monitor môžete využiť na prácu s PC, ale aj napr. na sledovanie reklám, ktorými sledujete napr. konkurenčné výrobky. Ostatné monitory nie je možné využiť samostatne, teda musia byť súčasťou počítača, ako je spomenuté hore.

Teda dôležité je pre účely DZP, či daný komponent môže byť použitý samostatne, nie či je ho možné použiť aj napr. na inom PC.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k súhlasu len dodávam
viac hláv viac rozumu..... zasa niečo viem.
môj záver :
nedá sa všeobecne odpovedať, vždy to treba komplexne posúdiť v konkrétnych podmienkach. Niekde povieme áno na to a nde zasa nie, hoci zdanlivo ide stále o monitor , či PC, či inú drobnosť.
0 0
Donda Donda

Donda je offline (nepripojený) Donda

Ak SZČO kúpila starší počítač nakúpno-predajnú zmluvu v hodnote 10.000,- Sk, môže si výdavok v JU zaúčtovať do prev.réžie?
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
výdavok v JU zaúčtovať do prev.réžie - ako drobný majetok, áno.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Donda
Ak SZČO kúpila starší počítač nakúpno-predajnú zmluvu v hodnote 10.000,- Sk, môže si výdavok v JU zaúčtovať do prev.réžie?
Áno, môže ho dať rovno do nákladov. Nesplňa hodnotu dlhodobého majetku na odpisovanie.
0 0
Donda Donda

Donda je offline (nepripojený) Donda

V tej cene 10.000,- bol aj monitor, myš, klávesnica, tlačiareň(zakúpené v dec.2004). Starý monitor sa pokazil a bol nahradený novým za 7000,-. Evidencia počítačovej zostavy je v drobnom HNM v sume 10.000,- a monitor je evidovaný zvlášť. Čo so starým monitorom? Ako ho vyradiť z evidencie?
0 0
Pampie Pampie

Pampie je offline (nepripojený) Pampie

A ešte jedna moja otázočka. Počítač kúpený v roku 2005 cena 26000 (komplet). Živnosť začala v roku 2006. Takže z toho čo som tu prečítala mi vychádza, že počítač môžem zobrať do obchodného majetku v obstarávacej cene a kedže je do 30000 ho môžem aj jednorazovo odpísať v JÚ v roku 2006 do prevádzkovej réžie?
Ďakujeeeeem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať