Zavrieť

Porady

nezisková organizácia

size size

size je offline (nepripojený) size

Chcela by som radu ohľadne účtovania neziskovej organizacie. Aky je rozdiel medzi účtovaním PO a neziskovou organizaciou? Este som neúčtovala takúto organizaciu a mam klienta, ktorý ma o to požiadal. Musim sa na to pripravit a zacat chcem tu na porade. Dakujem
Usporiadat
kvet kvet

kvet je offline (nepripojený) kvet

Príspevková organizácia pri účtovaní postupuje podľa Opatrenia MF SR č. 24501/2003-92 z 11.12.2003 v znení opatrenia č. 10717/2004-74, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovnej osnove pre rozpočtové organizácie, štátne fondy, príspevkové organizácie, obce a vyššie územné celky.
Nezisková organizácia pri účtovaní postupuje podľa Opatrenia MF SR č. 22502/2002-92 z 10.12.2002 v znení opatrenia 20896/2003-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania pre účtovné jednotky, ktoré nie sú založené alebo zriadené za účelom podnikania.
Účtovanie je podobné ako v PO, rozdiel je hlavne v používaní rámcovej účtovej osnove.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

ja tiez nieco take uctujem podla tejto uct osnovy, keby si potrebovala nieco poradit s konkretnou naplnou uctov, tak napis
Naposledy upravil schreiterka : 15.08.05 at 16:15
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
schreiterka, odporúčam ti zaslať e-mailovú adresu cez súkromné správy. Z odpovede ju radšej vymaž!
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
ahojte,

a ako to je ked si chce neziskovka zalozit zivnost, co vsetko k tomu potrebuje a kam to treba nahlasit...Dakuuuuuuujemm
0 0
judy judy

judy je offline (nepripojený) judy

Ja by som postupovala tak, ako keby som zakladala zivnost. to znamena, poziadala o vydanie zivnostenskeho listu, oznamila v lehote zacatie zivnosti na danovom urade - ak nie si registrovany, pridelia ti DIC, ale hlavne mal by si mat v stanovach napisane, napr. ze okrem prijmu z clenskeho,...a ine mas aj prijem zo zivnosti. pozor pri danovom priznani na na prijmy /vynosy/ zahrnovane a nezahrnovane, alebo oslobodene a k tomu vydavky /naklady/ prepocet koeficientom
0 0
Jara Jara

Jara je offline (nepripojený) Jara

Vlado záleži od toho akú živnosť alebo presnejšie neziskovku chceš urobiť. V niektorých prípadoch nepotrebuješ živnosť. Ak chceš robiť nejakú činnosť sociálneho charakteru, vieš že budeš mať príjmy napr. z VUC nejaké dotácie tak nepotrebuješ živnosť, ale stanovy nejakého združenia a tie dávaš zaregistrovať na príslušný krajský súd, nie do obchodného registra. Stačí mať súhlas VUC a ak pritom chceš prevádzkovať aj nejakú činnosť za účelom príjmov, tak si dodatočne vybaviš živnost. list a to budú opráve príjmy ktoré budú podliehať dani z príjmov.

Aby si lepšie rozumel tak Ti poviem príklad. Napr. chránená dielňa na ktorú budú prostriedky poskytované z VUC t.j. napr. 10 invalidov. Nebudú mať nijakú činnosť za účelom príjmov, ale ide o sociálno-zdravotnú, t.j. nejakú rehabilitačnú, terapeutickú činnosť.Čiže nezisková organizácia.
Po čase sa rozhodneš. že 5 invalidov bude mať nejakú čajovňu, kde bude obsluhovať a variť čajík. Vybaviš živnosť a podnikaš s nimi za účelom dosiahnutia ziskov.
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no ved ide mi o to ze ideme robit festival a chceme tam bufet tak chceme zivnost na rychle obcerstvenie...tod vsio takze pojdem na zivnostensky urad a potom na danovy do 30 dni dostanem DIC to je vsetko alebo posielam zivnost niekde inde..., no a este upravim stanovy ak tam nie je zadefinovane podnikatelska cinnost...pochopil som to spravne?
0 0
evelien evelien

evelien je offline (nepripojený) evelien

Keď som začala čítať prvý príspevok, tak ma napadlo, či nie si moja spolužiačka. Prednedávnom sme mali skúšku z účtovníctva RO a PO a všetci sme mali v hlave podobné otázky, aký je medzi tým rozdiel. Prednášky stáli totož sa ....., prednášajúca to sama riadne nevedela.
0 0
eviketa eviketa

eviketa je offline (nepripojený) eviketa

Jarka, ak tomu dobre rozumiem, ak je neziskovka s ivalidmi a má príjem z VUC a 2% tak je bez daň.priznania. Účtuje v JU. Potom sa rozhodne, že ide na web stránke poskytovať reklamu-to by mal byť podľa mňa už zdaniť.príjem a výdaje s tým súvisiace daňové. Všetky iné príjmy sú nedaňové aj výdaje k nim prináležiace sú nedaňové. Na konci roku zdaňuje len príjem z reklamy . Tak ? Ale tam je ešte hranica 300tis. ak ju neprekročí, nemusí podať DP ?
0 0
schreiterka schreiterka

schreiterka je offline (nepripojený) schreiterka

Vladimír Ozimý
no ved ide mi o to ze ideme robit festival a chceme tam bufet tak chceme zivnost na rychle obcerstvenie...tod vsio takze pojdem na zivnostensky urad a potom na danovy do 30 dni dostanem DIC to je vsetko alebo posielam zivnost niekde inde..., no a este upravim stanovy ak tam nie je zadefinovane podnikatelska cinnost...pochopil som to spravne?
spravne, my sme to tiez tak robili
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať