Zavrieť

Porady

benzín a živnostník

človiečik
No mám taký problém, mám klienta ktorý má firemné auto ale má ho až od polovice roka. Predtym pouzival sukromne na podnikatelske ucely. No a neodkladal si blocky na benzin ako kazdy riadny podnikatel, pretoze bol zvyknuty na cestaky, ktore nemusel dokladovat spotrebou. Zakon hovori, ze do nakladov si moze dat max. do vysky spotreby urcenej prepoctom cez technicky preukaz. Ako to teraz spravit, ked si riadne sice viedol knihu jazd ale nema doklady o cerpani k autu (iba niektore). Moze si dat spotrebu na zaklade knihy jazd do nakladov alebo nemoze. No ja som doteraz to robil vzdy tak ze som spotrebu uctoval priamo do nakladov a potom na konci roka som to porovnal s knihou jazd a v pripade ze spotreba podla knihy jazd vysla nizsia tak som mu uznal len na zaklade knihy jazd a ked bola vacsia tak som mu zas uznal vysku blockov. Neviem...


Bod 2.

Klient dal trvaly prikaz na uhradu telefonu ale bohuzial mu to nestrhavali, doplatil to az v roku 2005. Vedie JU. Ovplyvni to rok 2004 alebo to ide ako naklad danovy az do roku 2005? Dakujem
Usporiadat
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Prosím Vás, ako účtujete o nákupe PHM - firemné auto?
a následnú spotrebu podľa knihy jázd?
Bločky za benzín v PD ako výdavok neovplyv.ZD a podľa knihy jázd
na konci mesiaca vyučtovanie spotreby - výdavok ovplyv.ZD?
Ako to účtujete?
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Lenuška
Prosím Vás, ako účtujete o nákupe PHM - firemné auto?
a následnú spotrebu podľa knihy jázd?
Bločky za benzín v PD ako výdavok neovplyv.ZD a podľa knihy jázd
na konci mesiaca vyučtovanie spotreby - výdavok ovplyv.ZD?
Ako to účtujete?
Lenuška, najdi si tému Tabulka ku KJ, tam som prilepil v exceli tabulku. Otvor ju a prečítaj si návod, je to pre firemné autá. Ak niečo nepôjde, tak sa ozvi vyriešime spolu.
Pekný večer...
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
[QUOTE=piko]
Vladimír Ozimý
No mám taký problém, mám klienta ktorý má firemné auto ale má ho až od polovice roka. Predtym pouzival sukromne na podnikatelske ucely. No a neodkladal si blocky na benzin ako kazdy riadny podnikatel, pretoze bol zvyknuty na cestaky, ktore nemusel dokladovat spotrebou. Zakon hovori, ze do nakladov si moze dat max. do vysky spotreby urcenej prepoctom cez technicky preukaz. Ako to teraz spravit, ked si riadne sice viedol knihu jazd ale nema doklady o cerpani k autu (iba niektore). Moze si dat spotrebu na zaklade knihy jazd do nakladov alebo nemoze. No ja som doteraz to robil vzdy tak ze som spotrebu uctoval priamo do nakladov a potom na konci roka som to porovnal s knihou jazd a v pripade ze spotreba podla knihy jazd vysla nizsia tak som mu uznal len na zaklade knihy jazd a ked bola vacsia tak som mu zas uznal vysku blockov. Neviem...

nemusis mat na vsetky kilometre pri pracovnej ceste zdokladovany aj pocet minutych litrov. staci, ked mas len doklad, ze si natankoval a z tohto dokladu vypocitas cenu za jeden liter. ale netreba mat cely objem kilometrov. (len mu pekne zarataj vsetky kilometre, ktore najazdil, a nie len tie na ktore ma dokladovane blocky o objeme nacerpania pohonnych hmot)
No tak to som jeleň! Ty sa pýtaš a zároveň si aj odpovedáš?!
A čo si chceš dať do nákladov, keď nemáš bločky?! Kilometre? Veď to je firemné auto!!!!!!
0 0
Lenuška Lenuška

Lenuška je offline (nepripojený) Lenuška

Manual
Lenuška, najdi si tému Tabulka ku KJ, tam som prilepil v exceli tabulku. Otvor ju a prečítaj si návod, je to pre firemné autá. Ak niečo nepôjde, tak sa ozvi vyriešime spolu.
Pekný večer...
Ďakujem, našla som to . Super.
0 0
Purdey Purdey

Purdey je offline (nepripojený) Purdey

Dobrý deň, znova oživujem tuto temu otazkou na ktoru sa mi nepodarilo najst uspokojivu odpoved:

Som živnostník a používam na podnikanie svoje súkromné vozidlo (6,20+PHM/km), zaujímalo by ma či musím k cestákom prikladat všetky bločky za benzín?
Totiž, moja účtovníčka vravela, že ak daň. úrad kontroluje tieto cestovné náhrady, musí byť priložených viac alebo nanajvýš rovnako bločkov za benzín kolko je vykazaných kilometrov pri danej spotrebe. Nesmie to byt menej. Je to pravda? alebo stačí uviesť menej bločkov iba kvoli cene benzínu za daný mesiac? kontroluje v tejto súvislosti DÚ aj tachometer vozidla? a musím písať knihu jázd?
Dakujem.
0 0
emily emily

emily je offline (nepripojený) emily

Purdey
Dobrý deň, znova oživujem tuto temu otazkou na ktoru sa mi nepodarilo najst uspokojivu odpoved:

Som živnostník a používam na podnikanie svoje súkromné vozidlo (6,20+PHM/km), zaujímalo by ma či musím k cestákom prikladat všetky bločky za benzín?
Totiž, moja účtovníčka vravela, že ak daň. úrad kontroluje tieto cestovné náhrady, musí byť priložených viac alebo nanajvýš rovnako bločkov za benzín kolko je vykazaných kilometrov pri danej spotrebe. Nesmie to byt menej. Je to pravda? alebo stačí uviesť menej bločkov iba kvoli cene benzínu za daný mesiac? kontroluje v tejto súvislosti DÚ aj tachometer vozidla? a musím písať knihu jázd?
Dakujem.
Pri súkromnom aute nerobíš knihu jázd, robíš cestovné príkazy. Tachometer DÚ nekontroluje, veď ho používaš aj súkromne nielen na služobné cesty.
A čo sa bločkov týka, ja ich prikladám, kvôli cene. Ale vôbec žiadny zákon nehovorí o množstve bločkov úmerne k spotrebe.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

emily, dovolím si nesúhlasiť, ak je súkromné auto používané aj pre firemné účely, tak:
-KJ sa písať musí !!! je to rozhodujúci doklad pre uznanie výpočtu nákladov
-stav tachometru sa v KJ nesleduje, píše sa len počet km odkiaľ - kam
-doklad = bločky o nákupe PHM nie sú potrebné, nič sa nestane ak nejaký priložíš
Pekný večer...
0 0
Purdey Purdey

Purdey je offline (nepripojený) Purdey

Hm zrejem je viac variant ako to robit. Bud pisat cestaky a KJ nie alebo naopak. Skor ma zaujimaju tie blocky. Uctovnicka mi vravela ze na vykazane km na firmu musi byt najmenej tolko prislusneho mnozstva benzinu na blockoch alebo viac (ak sa jazdilo aj sukromne). Vraj to pri kontrolach pozeraju (ale iba tak priblizne ci to nie je menej).
Nezalezi to nahodou od individualneho vykladu a pristupu prislusneho danoveho uradu resp. danoveho kontrolora???

Viem ze ak zamestnanci obcas pouzivaju auto tak im staci cestak a 1 blocek za mesiac iba pre zamestnavatela ako dokaz o cene PHM. Ovsem netusim ci to musi byt ine ak svoje sukr. auto vyhradne puziva SZCO.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Purdey
Hm zrejem je viac variant ako to robit. Bud pisat cestaky a KJ nie alebo naopak. Skor ma zaujimaju tie blocky...
Viem ze ak zamestnanci obcas pouzivaju auto tak im staci cestak a 1 blocek za mesiac iba pre zamestnavatela ako dokaz o cene PHM. Ovsem netusim ci to musi byt ine ak svoje sukr. auto vyhradne puziva SZCO.
Problematika riešená aj v pripnutom linku:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=122036#post122036
0 0
Bezonmama Bezonmama

Bezonmama je offline (nepripojený) Bezonmama

Mám takúto otázku. Lesný robotník SZĆO denne dochádza valstným autom
/nemá ho v podnikaní/ do lesa , čiže do zamestnania, môže si dať do výdavkov okrem spotreby PHM aj základnú náhradu 6,20 za každý ubeh. km
Prosím PORAĎTE.
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO


Prosím o radu. Živnostník (neplatca DPH) si zakúpil formou lízingu dňa 7.7.2005osobný automobil na firmu. Doniesol mi podklady na spracovanie JU, keď som mu vypracovala celý rok, tak mi toto všetko zahlásil (čo sa týka automobilu). Skoro ma porazilo a ešte tým viac, keď som si predstavila situáciu pri preberaní podkladov ako sa ho pítam, či auto na ktorom prišiel (alebo iné) má zakúpene na firmu - povedal že NIEEEE!?? Takže nastala situácia. Podala som cestnú daň odo dňa 1.2.2006 a to z toho dôvodu, lebo v JU nemal žiadny PHM blok. Čiže auto mu stálo pred domom od jeho kúpy a začal ho využívať na podnikanie až od 1.2.2006. Istá skúsená účtovníčka mi poradila tak, že cest. daň nemusí platiť spätne (veď si neuplatňuje PHM), a že si môže aj bez toho uplatniť odpisy za rok 2005. Je to pravda? A čo si teda vlastne môže a nemôže do roku 2005 v JU zahrnúť? (napr. zákonnú poistku, STK ...) Potrebujem to vedieť ešte dnes. Prosím!!! Ďakujem
0 0
KOKSO KOKSO

KOKSO je offline (nepripojený) KOKSO

Podľa mňa áno, ale musí mať zaplatenú cestnú daň (nie som si však istá, myslím že sa to dá v tomto prípade obísť) a na 99,9999% potrebuje knihu jázd. To je môj názor.
0 0
serena serena

serena je offline (nepripojený) serena

Bezonmama
Mám takúto otázku. Lesný robotník SZĆO denne dochádza valstným autom
/nemá ho v podnikaní/ do lesa , čiže do zamestnania, môže si dať do výdavkov okrem spotreby PHM aj základnú náhradu 6,20 za každý ubeh. km
Prosím PORAĎTE.
Cesta do zamestnania - nie je dan vydavok. To nie je sluzobna cesta. Mam pravdu?
0 0
lukig lukig

lukig je offline (nepripojený) lukig

Vie mi niekto poradiť, prosím? Živnostiníčka si požičala auto na služobnú cestu. Keď nakúpi PHM za 500,- Sk a prepočtom podľa ubehnutých km jej vyjde len 480,- Sk na uplatnenie , 20,- Sk je výdavok neovplyvňujúci ZD.
Ale čo v prípade, ak auto má zostatok v nádrži, nakúpi PHM 500,- Sk a prepočtom podľa ubehnutých km jej vyjde, že si môže uplatniť sumu 600,-. Čo je pre ňu výdavok ovplyvňujúci DZ - reálne nakúpené PHM 500,- Sk alebo 600,- Sk podľa prepočtu ubehnutých km.
ďakujem
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

A čo, keď si SZČO požičia auto na služobnú cestu, môže si požičať auto, ktoré nemá zaplatenú cestnú daň? Môže si potom dať do nákladov spotrebu PHM na zákl. cest. príkazu? Môže byť výdavkom ovpl. ZD zaplatené "požičovné" za auto, napr. v cene, ktorá pribl. zodpovedá amortizácii?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Bezonmama
Mám takúto otázku. Lesný robotník SZĆO denne dochádza valstným autom /nemá ho v podnikaní/ do lesa ,
čiže do zamestnania, môže si dať do výdavkov okrem spotreby PHM aj základnú náhradu 6,20 za každý ubeh. km. Prosím PORAĎTE.
Treba si najskôr ujasniť pojmy: SZČO nejazdí do lesa do zamestnania, nemá prac. zmluvu, nie je zamestnanec.
Ako SZČO jazdí za účelom dosiahnutia príjmov.
Prečítaj si príspevok od Emily tu v tejto téme.
0 0
aktark aktark

aktark je offline (nepripojený) aktark

Starý zák. o CD v § 20 ods. 2 presne definoval, čo je na účely tohto zákona použitie vozidla na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Pozri si nový zák. "o motorových vozidlách", myslím, že toto sa nezmenilo a z toho vychádzaj. Keď vozidlo leasinguje, má ho v obchodnom majetku účt. jrdnotky, potom výdavky - odpisy si samozrejme uplatní a CD nemusí zaplatiť pretože ho neopoužíva na podnikanie v zmysle "zák. o motor.vozidlách". Otázkou ale môže byť (pri kontrole)načo ho potom kupoval? Používa ho len na súkromné účely? Potom odpisy nie sú daňovým výdavkom, alebo len čiastočné, ak vykonával nejaké jazdy, ale potom už /keď aj len jedninú jazdu vykoná/musí CD zaplatiť.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

lukig
Vie mi niekto poradiť, prosím? Živnostiníčka si požičala auto na služobnú cestu. Keď nakúpi PHM za 500,- Sk a prepočtom podľa ubehnutých km jej vyjde len 480,- Sk na uplatnenie , 20,- Sk je výdavok neovplyvňujúci ZD.
Ale čo v prípade, ak auto má zostatok v nádrži, nakúpi PHM 500,- Sk a prepočtom podľa ubehnutých km jej vyjde, že si môže uplatniť sumu 600,-. Čo je pre ňu výdavok ovplyvňujúci DZ - reálne nakúpené PHM 500,- Sk alebo 600,- Sk podľa prepočtu ubehnutých km.
ďakujem
Možno by stálo za zváženie a možno by bolo vhodnejšie aby si SZČO spravil zmluvu o zapožičaní auta napr. aj so súkr. osobou napr. na mesiac za určitú sumu ktorá by boli zahrnovala aj spotrebované PHM. A bolo by po probléme či dať do VOD o 20,- Sk viac alebo nie a čo s PHM v nádrži. Auto po dohode by využil tolko krát, kolko by potreboval. Všetko sa dá dohodnúť, jedná sa mi o max. zjednodušenie a sprehladnenie takýcho zapožičaní áut a čo s PHM atď...
0 0
horalka46 horalka46

horalka46 je offline (nepripojený) horalka46

uctovnik
Tiez mam dotaz na tuto temu.Mam klienta taxikara,ma sukromne mot.vozidlo,zaplatenu cestnu dan.Nema vsak evidencie ciest(teda ziadnu podrobnu),ma len zopnute blocky za PHM po mesiacoch(2005).Moja otazka do plena je,ci mu mozem podla blockov uctovat suma za PHM v sucinnosti skutocnej spotreby podla technicaku + 6,2 Sk nahrady podla vyratanych kilometrov.Aku evidenciu jazd musi mat?Dakujem za reakcie.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

horalka46
Tiez mam dotaz na tuto temu.Mam klienta taxikara,ma sukromne mot.vozidlo,zaplatenu cestnu dan.Nema vsak evidencie ciest(teda ziadnu podrobnu),ma len zopnute blocky za PHM po mesiacoch(2005).Moja otazka do plena je,ci mu mozem podla blockov uctovat suma za PHM v sucinnosti skutocnej spotreby podla technicaku + 6,2 Sk nahrady podla vyratanych kilometrov.Aku evidenciu jazd musi mat?Dakujem za reakcie.
Klikni - tu je o knihe jázd:
http://www.porada.sk/showthread.php?p=192291#post192291
0 0
Načítať ďalšie