Zavrieť

Porady

Príkazna zmluva

Ahojte poraďáci, prajem pekný dň. Poradí mi niekto?
Na buúci rok mám uzatvorené príkazné zmluvy, z ktorých budem mať príjem okolo 216 000,-SKK za vedenie účtovnictva. Popri tom som zamestnaná. Neviem či to je dobré riešenie mať príkazné zmluvy. Musím robiť potom na konci roka daňové? Určite áno. Nechcem živnosť.Je ešte niaka iná možnosť robiť účtovnictvo a mať aj zamestnanie? Ďakujem.
Usporiadat
MC Zornicka MC Zornicka

MC Zornicka je offline (nepripojený) MC Zornicka

[QUOTE=sisas]
ajobs
Pozri link http://www.porada.sk/t9271-p2-prikazna-zmluva.html[/quote

toto som si naštudovala, ale aj tak som tam nenašla kompletnú odpoveď na moju pôvodnú otázku. Mňa azujíma, ako to bude s odvodmi u vyššie uvedených skupín v prípade, že odmena bude podstatne vyššia ako 5 násobok životného minima.
Ďakujem
Ahoj sisas, neviem, či už poznaš odpoveď na tvoju otázku, mňa to zaujímalo tiež, a na soc. poisť. mi povedali, že zákon o soc. p. prikaznú zmluvu nepozna, tz. že odvody sa neplatia. Ako je to so zdrav. poist. neviem.
Ahoj a ak maš lepšie info. ozvi sa prosím.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

K téme príkazných zmlúv chcem tiež prispieť.

Na úvod:
Na základe ZMLUVY O DIELO sochár urobí sochu.
Na základe PRÍKAZNEJ ZMLUVY bežný človek urobí poriadok po sochárovi.

Obidve zmluvy majú spoločného menovateľa, UPRAVUJE ICH Občiansky zákonník. Z toho vyplýva, že nemôže ísť o závislú činnosť, ale nesmie sa to preháňať, aby daňový úradník nám nepreukázal obchádzanie zákonníka práce a teda závislú činnosť a teda obchádzanie povinnosti odvádzať daň zo závislej činnosti.

Zdaňovanie príjmu z PZ je podľa §8 a ako všetky náhodné príjmy je tento príjem oslobodený od dane pre rok 2005 do 43.968 Sk u dôchodcu, ktorý nemá nezdaniteľnú časť príjmu a 22.900 Sk u osoby, ktorá má príjmy a uplatňuje si nezdaniteľnú časť príjmov. ALE POZOR nezdaňuje sa ani sa neuvádza v daňovom priznaní iba ak všetky náhodné a jednorazové príjmy v úhrne u jedného daňovníka neprekročia uvedené hranice. Príjem z PZ sa zlúči napríklad z dividendou (nájmom) z poľnohospodárskeho družstva a ak nepresiahne uvedené hranice neunúvame sa s daňovým priznaním.

Na záver.
A PRÁVE NA TAKÝTO ÚČEL SÚ V OBČIANSKOM ZÁKONNÍKU USTANOVENÉ PZ. Ak chce niekto na príkazných zmluvách mať pravidelný príjem a dosť nezanedbateľný príjem má problém a POKAZÍ nám nástroj na zakrytie niektorých chýb a omylov ktoré sa stanú pri vedení účtovníctva. Medzi riadkami povedané pochopia Tí čo robia účtovníctva a sem tam im čosi utečie a neradi chodia s dodatočnými daňovými priznaniami na DÚ. Príkaznú zmluvu zaúčtujete ako réžiu, opravu, službu, obstaranie materiálu, čo le je zapotreby a dnes dokonca do 100.000 aj bez žalobaby. Tak poraďáci, na toto sú dobré príkazné zmluvy.

apo
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Prečítala som si hádam všetky príspevky o príkaznej zmluve. Chem sa len ujistiť, že to mám dobre.My máme príkaznú zmluvu s dôchodcom na odpratávanie snehu na dobu 1.10.2005-30.3.2006 na sumu 21000Sk. Ja si myslím, že v tomto prípade by Dú nemal mať námietky. Dôchodca poberá iba starobný dôchodok a nemá okrem toho iné príjmy.Teda nebude sa nikde rgistrovať ani odvádzať daň z príjmu ani žiadne odvody. Je to správne?

Môžete mi to potvrdiť?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Julča
Prečítala som si hádam všetky príspevky o príkaznej zmluve. Chem sa len ujistiť, že to mám dobre.My máme príkaznú zmluvu s dôchodcom na odpratávanie snehu na dobu 1.10.2005-30.3.2006 na sumu 21000Sk. Ja si myslím, že v tomto prípade by Dú nemal mať námietky. Dôchodca poberá iba starobný dôchodok a nemá okrem toho iné príjmy.Teda nebude sa nikde rgistrovať ani odvádzať daň z príjmu ani žiadne odvody. Je to správne?

Môžete mi to potvrdiť?
Áno, malo by to byť v poriadku.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Julča
Prečítala som si hádam všetky príspevky o príkaznej zmluve. Chem sa len ujistiť, že to mám dobre.My máme príkaznú zmluvu s dôchodcom na odpratávanie snehu na dobu 1.10.2005-30.3.2006 na sumu 21000Sk. Ja si myslím, že v tomto prípade by Dú nemal mať námietky. Dôchodca poberá iba starobný dôchodok a nemá okrem toho iné príjmy.Teda nebude sa nikde rgistrovať ani odvádzať daň z príjmu ani žiadne odvody. Je to správne?

Môžete mi to potvrdiť?
Áno táto aplikácia príkaznej zmluvy je tá typická, keď vznikne dańový náklad a príjemca odmeny nemá voči správcovi dane žiadnu povinnosť.

apo
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

[quote=apo]K téme príkazných zmlúv chcem tiež prispieť.

Na úvod:
Na základe ZMLUVY O DIELO sochár urobí sochu.
Na základe PRÍKAZNEJ ZMLUVY bežný človek urobí poriadok po sochárovi.

Obidve zmluvy majú spoločného menovateľa, UPRAVUJE ICH Občiansky zákonník. Z toho vyplýva, že nemôže ísť o závislú činnosť, ale nesmie sa to preháňať, aby daňový úradník nám nepreukázal obchádzanie zákonníka práce a teda závislú činnosť a teda obchádzanie povinnosti odvádzať daň zo závislej činnosti.

Zdaňovanie príjmu z PZ je podľa §8 a ako všetky náhodné príjmy je tento príjem oslobodený od dane pre rok 2005 do 43.968 Sk u dôchodcu, ktorý nemá nezdaniteľnú časť príjmu a 22.900 Sk u osoby, ktorá má príjmy a uplatňuje si nezdaniteľnú časť príjmov. ALE POZOR nezdaňuje sa ani sa neuvádza v daňovom priznaní iba ak všetky náhodné a jednorazové príjmy v úhrne u jedného daňovníka neprekročia uvedené hranice. Príjem z PZ sa zlúči napríklad z dividendou (nájmom) z poľnohospodárskeho družstva a ak nepresiahne uvedené hranice neunúvame sa s daňovým priznaním.

Na záver.
A PRÁVE NA TAKÝTO ÚČEL SÚ V OBČIANSKOM ZÁKONNÍKU USTANOVENÉ PZ. Ak chce niekto na príkazných zmluvách mať pravidelný príjem a dosť nezanedbateľný príjem má problém a POKAZÍ nám nástroj na zakrytie niektorých chýb a omylov ktoré sa stanú pri vedení účtovníctva. Medzi riadkami povedané pochopia Tí čo robia účtovníctva a sem tam im čosi utečie a neradi chodia s dodatočnými daňovými priznaniami na DÚ. Príkaznú zmluvu zaúčtujete ako réžiu, opravu, službu, obstaranie materiálu, čo le je zapotreby a dnes dokonca do 100.000 aj bez žalobaby. Tak poraďáci, na toto sú dobré príkazné zmluvy.

Apo, ďakujem za predchádzajúcu odpoveď. Pozrela som si §8 a §9 zák. o dani z príjmov, lebo som chcela nájsť, kde sa píše, že dôchodca môže mať oslobodený príjem do výšky 43 968,00 Sk. Asi som niečo prehliadla. V §9odst.h, sa píše o 5 násobku sumy životného minima, ale nedopátrala som sa k tej sume 43 968,00 , môžeš ma odkázať na konkrétny §. Ďakujem
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Julča
Apo, ďakujem za predchádzajúcu odpoveď. Pozrela som si §8 a §9 zák. o dani z príjmov, lebo som chcela nájsť, kde sa píše, že dôchodca môže mať oslobodený príjem do výšky 43 968,00 Sk. Asi som niečo prehliadla. V §9odst.h, sa píše o 5 násobku sumy životného minima, ale nedopátrala som sa k tej sume 43 968,00 , môžeš ma odkázať na konkrétny §. Ďakujem
Toto vyplýva zo zákona o dani z príjmov. Ak nemá daňovník príjem vyšší ako je polovica NČ platná v zdaňovacom období, nemusí si podať daňové priznanie. Keďže z príkaznej zmluvy neplatí preddavky na daň, v tomto prípade nebude musieť zaplatiť nič (ak nemá iné zdaniteľné príjmy).
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Apo, ďakujem za predchádzajúcu odpoveď. Pozrela som si §8 a §9 zák. o dani z príjmov, lebo som chcela nájsť, kde sa píše, že dôchodca môže mať oslobodený príjem do výšky 43 968,00 Sk. Asi som niečo prehliadla. V §9odst.h, sa píše o 5 násobku sumy životného minima, ale nedopátrala som sa k tej sume 43 968,00 , môžeš ma odkázať na konkrétny §. Ďakujem [/quote]




Daň fyzickej osoby
§ 32

Daňové priznanie
(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník v lehote podľa § 49, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 1 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak
a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7..............
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Julča
Prečítala som si hádam všetky príspevky o príkaznej zmluve. Chem sa len ujistiť, že to mám dobre.My máme príkaznú zmluvu s dôchodcom na odpratávanie snehu na dobu 1.10.2005-30.3.2006 na sumu 21000Sk. Ja si myslím, že v tomto prípade by Dú nemal mať námietky. Dôchodca poberá iba starobný dôchodok a nemá okrem toho iné príjmy.Teda nebude sa nikde rgistrovať ani odvádzať daň z príjmu ani žiadne odvody. Je to správne?

Môžete mi to potvrdiť?
Prepáč že hlúpo zareagujem ,/možno takto by zareagoval hoci ktorý kontrolór/,ale píšem to čo ma v prvom momente napadlo , 1.10. už padal sneh ?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Zita5
Prepáč že hlúpo zareagujem ,/možno takto by zareagoval hoci ktorý kontrolór/,ale píšem to čo ma v prvom momente napadlo , 1.10. už padal sneh ?
Otázka (pripomienka) je namieste , no v Tatrách možno ano, ale na juhu určite nie.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
liba2
Otázka (pripomienka) je namieste , no v Tatrách možno ano, ale na juhu určite nie.
Vidíš na to som zasa ja nemyslela.
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Prepáč Zita4, ale asi som natvrdlá, napíš presne ako sa môžem dopracovať k tej sume 43968,00 u dôchodcu.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Julča
Prepáč Zita4, ale asi som natvrdlá, napíš presne ako sa môžem dopracovať k tej sume 43968,00 u dôchodcu.


http://www.porada.sk/showpost.php?p=181818&postcount=29
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Julča
Prepáč Zita4, ale asi som natvrdlá, napíš presne ako sa môžem dopracovať k tej sume 43968,00 u dôchodcu.
To je polovica nezdaniteľnej časti 87 936 : 2 =43 968
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Julča
ako sa môžem dopracovať k tej sume 43968,00 u dôchodcu.
Julča - je to polovica nezdaniteľnej časti /87936:2 = 43968/ - ak nemá žiadny iný zdaniteľný príjem a predpokladajme, že dôchodca má iba dôchodok tak nemusí podávať DP. Ak by napr. pracoval popri dôchodku a mal by iný zdaniteľný príjem tak by mohol "zarobiť" 22900 a nemusel by to priznávať v DP.
Ešte nejasné?
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

[quote=Julča]
apo
K téme príkazných zmlúv chcem tiež prispieť.

Pozrela som si §8 a §9 zák. o dani z príjmov, lebo som chcela nájsť, kde sa píše, že dôchodca môže mať oslobodený príjem do výšky 43 968,00 Sk. Asi som niečo prehliadla. V §9odst.h, sa píše o 5 násobku sumy životného minima, ale nedopátrala som sa k tej sume 43 968,00 , môžeš ma odkázať na konkrétny §. Ďakujem
Sumy, ktoré môžu obísť daňovú povinnosť sú odvodené od životného minima (ŽM) stanoveného asi vládou pre daný rok.
Nezadaniteľná časť príjmu fyzickej osoby za rok je 19,2 násobok ŽM.
pre rok 2006 je ŽM 4.730 SK x 19,2 = 90.816.
Táto hodnota bola na porade zverejnená možno už v októbri 2005 andrej_rv asi.

FO ktorá nepresiahne 50% 19,2 nsobku ŽM nepodáva daňové priznanie. Toto pravidlo sa hodí pre dôchodcov ktorí nemajú iné príjmy.

FO, ktorá má príjmy v roku riadne zdaňované ak má príjem nezdanený a tento nepresiahne 5 násobok životného minima nemusí tento príjem zadaňovať. Toto pravidlo sa hodí pre pracujúce FO ako aj živnostníkov. Napríklad nezdaňujem a nikde neuvádzam príjem z nájmu pôdy ktoré používa poľnohospodárske družstvo lebo nepresiahne 5 násobok ŽM. Sú to príležitostné príjmy § 9 odst 1 písm. h.

Myslím že stačí, aby bola istota pri aplikovaní.

apo
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Ahoj poraďáci! Neviem čo robiť, keď zamestnanec na DOVP chce uzavrieť s našou firmou príkaznú zmluvu. Do dnešného dňa pracoval pre nás príležitostne na DOVP a mesačne sa mu vyplácala odmena za vykonanú prácu. Prišiel s tým, že sa bol zaregistrovať na Daňovom úrade, kde mu pridelili DIČ. Nerozumiem, čo z toho vyplýva pre nás. Spíšeme s ním príkaznú zmluvu s tým, že bude odmena vyplatená zálohovo mesačne. Odhlásime ho zo sociálky - úrazového poistenia. Nebudeme ani zrážať daň, vysporiada si to "bývalý" zamestnanec. A naša firma vystaví výdavkový doklad, ktorý bude pre firmu zúčtovaný ako náklad - služby?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Oriešok
Ahoj poraďáci! Neviem čo robiť, keď zamestnanec na DOVP chce uzavrieť s našou firmou príkaznú zmluvu. Do dnešného dňa pracoval pre nás príležitostne na DOVP a mesačne sa mu vyplácala odmena za vykonanú prácu. Prišiel s tým, že sa bol zaregistrovať na Daňovom úrade, kde mu pridelili DIČ. Nerozumiem, čo z toho vyplýva pre nás. Spíšeme s ním príkaznú zmluvu s tým, že bude odmena vyplatená zálohovo mesačne. Odhlásime ho zo sociálky - úrazového poistenia. Nebudeme ani zrážať daň, vysporiada si to "bývalý" zamestnanec. A naša firma vystaví výdavkový doklad, ktorý bude pre firmu zúčtovaný ako náklad - služby?
DIČ mu pridelili na základe ŽL, alebo ako autorovi, alebo....? Príkazná zmluva je uzatvorená na základe Občianskeho zák., teda nezakladá povinnosť DIČ. Vysvetli bližšie!
0 0
Oriešok Oriešok

Oriešok je offline (nepripojený) Oriešok

žena
Vôbec neviem nič bližšie. Zaregistroval sa sám. Ale postup našej firmy bude správny, že?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Oriešok
Vôbec neviem nič bližšie. Zaregistroval sa sám. Ale postup našej firmy bude správny, že?
Ak už nebude pre vás pracovať na DoVP, potom áno, postup je správny.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať