Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie - najčastejšie otázky k RZ, zamestnanci

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Upozornenie - do témy budem pridávať ďalšie otázky a odpovede.

Otázka:
Čo v prípade, že zamestnanec požiada o vykonanie ročného zúčtovania až po 15.5.2006? Sme ako zamestnávateľ povinný ročné zúčtovanie vykonať?

Odpoveď:
V takomto prípade nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie, vykonať ho však môžete i napriek tomu, že zamestnanec žiadal o vykonanie ročného zúčtovania neskoro.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, od ktorého však do 15.5.2006 nedoniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
Ak vám do 15.5.2006 zamestnanec nedoručil doklad o príjmoch a preddavkoch od iného zamestnávateľa, nie ste ako zamestnávateľ povinný vykonať ročné zúčtovanie. Je na Vás, či budete ochotný čakať na tento doklad alebo zamestnancovi oznámite, že si má ročné zúčtovanie vykonať sám. V každom prípade však nie je možné, aby ste ako zamestnávateľ vykonali ročné zúčtovanie bez dokladu od iného zamestnávateľa.

Otázka:
Zamestnanec mal aj iného zamestnávateľa, ktorý zanikol a nie je možné, aby od neho doniesol doklad o príjmoch a preddavkoch. Čo s tým?

Odpoveď:
V takomto prípade nemôžete ako zamestnávateľ vykonať ročné zúčtovanie. Zamestnanec si musí podať v zdravotnej poisťovni ročné zúčtovanie sám. S tým, že zdravotná poisťovňa sa na základe jej záznamov (mesačné výkazy preddavkov od zaniknutého zamestnávateľa) pokúsi zamestnancovi vydať náhradný doklad o príjmoch a preddavkoch.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie (poistenie, III. pilier)?

Odpoveď:
K 1.9.2005 došlo k zmene definície vymeriavacieho základu. Aby v uvedenom prípade nevznikali problémy s rôznym výkladom ako postupovať, v zákone uvedenú situáciu rieši § 31a ods.5 zákona.

Podľa toho sa do úhrnu príjmov zamestnanca nezapočítavajú príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace január až august 2005.

Naopak, započítavajú sa príspevky zamestnávateľa na doplnkové dôchodkové sporenie, zúčtované a vyplatené za mesiace september až december 2005.

Otázka:
Započítavajú sa do úhrnu príjmov zamestnanca podiely na zisku?

Odpoveď:
Odpoveď treba rozdeliť na niekoľko častí.

Po prvé, do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za roky 2003 a staršie, pretože ide o príjem zdanený podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Po druhé, ak ide o osobu s majetkovou účasťou (spoločník v s.r.o., akcionár v a.s., člen družstva v družstve) alebo štatutára (konateľ, člen predstavenstva, člen dozornej rady atď.), tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, pretože ide o príjem, ktorý nie je predmetom dane.

Po tretie, ak ide o osobu, ktorá nemá majetkovú účasť a nie je ani štatutárom, tak do úhrnu príjmov sa nezapočítavajú podiely na zisku za rok 2004, vyplatené a zúčtované za mesiace január až august a december 2005. Naopak, započítavajú sa podiely na zisku vyplatené a zúčtované za mesiace september až november 2005. Vyplýva to z časovej postupnosti novelizácií zákonov o zdravotnom poistení a zákona o dani z príjmov v priebehu roka 2005.

Pokračovanie nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?p=245392
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.05.06 at 14:10
Usporiadat
dugilu dugilu

dugilu je offline (nepripojený) dugilu

programator
Barbara
1. Ty mu nemôžeš ako zamestnávateľ vykonať RZ, musí si to urobiť sám, môžeš mu pomôcť ak Ťa poprosí. tlačivo Typ S s listami SA- zamestnanie a SB- živnosť

2. do VZ odstupné ani odchodné nevstupujú, ani jubilejné., prípl. za pohotovosť...atď
1.suhlasim robi sam

2.suhlasim § 13 odst (4) zakona 459/2005 (=uplne znenie 580/2004)
ohladne vymeriavcich zakladov
0 0
Paľka Paľka

Paľka je offline (nepripojený) Paľka

alušik
Keďže nebol zamestnancom celý rok, čo bolo počas zostávajúceho obdobia? Zatiaľ mi to vychádza, že nemá povinnosť podať RZP.

Starostlivosť o dieťa do 5-tich rokov veku.
Aj ja si myslím, že nemusí podať RZP,ale stále ma mýli ten vymeriavací základ 78000,-Sk. Niekde som čítala/myslím, že na webe novezdravotnictvo/,že RZP musí podať "ak po celý čas trvania zamestnania bol príjem najmenej 43 095,-
avšak zamestnanie netrvalo celý rok/aspoň 1 mesiac bez príjmu /.=jediné zamestnanie
A potom sa tam písalo v prípade viacerých zamestnávateľov, že sa použije typ X , ak je súčet VZ nižší ako 78000,-.
Dúfam, že som vás nedoplietla, lebo čím viac to čítam, tým viac som dopletená a zdá sa mi, že si len zbytočne komplikujem život.
0 0
dugilu dugilu

dugilu je offline (nepripojený) dugilu

programator
Paľka
Starostlivosť o dieťa do 5-tich rokov veku.
Aj ja si myslím, že nemusí podať RZP,ale stále ma mýli ten vymeriavací základ 78000,-Sk. Niekde som čítala/myslím, že na webe novezdravotnictvo/,že RZP musí podať "ak po celý čas trvania zamestnania bol príjem najmenej 43 095,-
avšak zamestnanie netrvalo celý rok/aspoň 1 mesiac bez príjmu /.=jediné zamestnanie
A potom sa tam písalo v prípade viacerých zamestnávateľov, že sa použije typ X , ak je súčet VZ nižší ako 78000,-.
Dúfam, že som vás nedoplietla, lebo čím viac to čítam, tým viac som dopletená a zdá sa mi, že si len zbytočne komplikujem život.
Z nizsie uvedeneho mi vyplyva ze nemusi

OZNAM PRE POISTENCOV ZDRAVOTNÉHO POISTENIA
NOVÁ POVINNOSŤ VYKONAŤ ROČNÉ ZÚČTOVANIE POISTNÉHO
ZA ROK 2005

....
3. POISTENEC ŠTÁTU (dôchodca, študent), ak mal príjem len z dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru v mesiacoch september až december 2005 vyšší ako 13 000 Sk.
4. SAMOPLATITEĽ, ak mal príjem v mesiacoch september až december 2005 vyšší ako 13 000 Sk.
VŠETKY ŽIADOSTI a TLAČIVÁ NÁJDETE NA INTERNETOVEJ STRÁNKE
www.health.gov.sk
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Paľka
Starostlivosť o dieťa do 5-tich rokov veku.
Aj ja si myslím, že nemusí podať RZP,ale stále ma mýli ten vymeriavací základ 78000,-Sk. Niekde som čítala/myslím, že na webe novezdravotnictvo/,že RZP musí podať "ak po celý čas trvania zamestnania bol príjem najmenej 43 095,-
avšak zamestnanie netrvalo celý rok/aspoň 1 mesiac bez príjmu /.=jediné zamestnanie
A potom sa tam písalo v prípade viacerých zamestnávateľov, že sa použije typ X , ak je súčet VZ nižší ako 78000,-.
Dúfam, že som vás nedoplietla, lebo čím viac to čítam, tým viac som dopletená a zdá sa mi, že si len zbytočne komplikujem život.

Keď mal viacerých zamestnávateľov tak sa použije typ S a toľko listu SA, koľko mal zamestnávateľov.
ten VZ sa berie ako úhr príjmov. Keď je nižší ako 78000,- tak sa použije tlačivo X
a keď je vyšší ako 78000,- tak typ S.
Poistenec musí podať RZP ak v roku 2005 mal aspoň v jednom mesiaci nad 43095 a v ostatných mal pod 43095 a platí to aj opačnom poradí.

dúfam som to nepoplietla
0 0
alex1 alex1

alex1 je offline (nepripojený) alex1

SZČO zaplatil poistné v období 1-12/2005 celkom 10920,- v 1/2006 zapalatil ešte 910,- a kvôli nejakému potvrdeniu, ktoré sme potrebovali musel doplatiť 2002,- (ževraj mal nedoplatok) Ten sme zaplatili 31.1.2006. Teraz neviem, čo mu mám dať do r.26 a r. 28.
0 0
dugilu dugilu

dugilu je offline (nepripojený) dugilu

programator
alex1
SZČO zaplatil poistné v období 1-12/2005 celkom 10920,- v 1/2006 zapalatil ešte 910,- a kvôli nejakému potvrdeniu, ktoré sme potrebovali musel doplatiť 2002,- (ževraj mal nedoplatok) Ten sme zaplatili 31.1.2006. Teraz neviem, čo mu mám dať do r.26 a r. 28.
Nuz neviem ci tych 2002,- Sk nebolo este za rok 2004? a zrejme v danovom za r.2005 si neuplatnil VZ prislusny k tejto sume ale ved v poistovni ked ju niekto navstivi(resp.zavola) sa da zistit co to je a za co to je ???
Citaj nasledovné

Poučenie na vyplnenie ročného zúčtovania – typ B
Položka č.26 – uvádza sa úhrn preddavkov na poistné, ktoré poistenec zaplatil ako samostatne zárobkovo činná osoba za rok 2005 najneskôr v deň podania ročného zúčtovania. Nezapočítava sa poistné, ktoré prípadne poistenec zaplatil v roku 2005 za roky predchádzajúce roku 2005.

Položka č.27 – uvádza sa základ dane z príjmu fyzických osôb podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov okrem vyňatých príjmov .Ak sa poistenec v čase medzi 1. januárom 2005 a 31. augustom 2005 považoval za samostatne zárobkovo činnú osobu ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, započítava sa do položky č.27 aj odmena za výkon funkcie konateľa spoločnosti s ručením obmedzeným, považovaná za príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, dosiahnutá v čase medzi 1. januárom 2005 a 31. augustom 2005

Položka č.28uvádza sa suma výdavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie, ktoré si poistenec uplatnil pri výpočte základu dane (položka č.27). Poistenec, ktorý uplatňuje výdavky percentom z príjmov alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona č.595/2003 Z.z., uvedie sumu preukázateľnej výšky zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie a preddavkov na poistné, zaplatených počas roka 2005. Poistenec, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva, uvádza sumu výdavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a preddavkov na poistné, ktoré zahrnul do daňových výdavkov za rok 2005. Poistenec, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, uvádza sumu výdavkov na poistné na verejné zdravotné poistenie a preddavkov na poistné, ktoré zahrnul do daňových výdavkov za rok 2005. Ak sa poistenec v čase medzi 1. januárom 2005 až 31. augustom 2005 považoval za samostatne zárobkovo činnú osobu len ako konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným, do položky č.28 nezapočítava preddavky, ktoré v čase medzi 1. januárom 2005 až 31. augustom 2005 zaplatil ako samostatne zárobkovo činná osoba.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
alex1
SZČO zaplatil poistné v období 1-12/2005 celkom 10920,- v 1/2006 zapalatil ešte 910,- a kvôli nejakému potvrdeniu, ktoré sme potrebovali musel doplatiť 2002,- (ževraj mal nedoplatok) Ten sme zaplatili 31.1.2006. Teraz neviem, čo mu mám dať do r.26 a r. 28.
Pol26= preddavky na r.2005 za 1-12 mesiac t.z.za I/2005 uhradený vo februári,za II/2005 uhradený v marci....etc. a tiež preddavok za 12 mesiac,uhradený v januári 2006.
nedoplatok 2002.-Sk nezapočítávaš/to bude predmetom budúcoročného zúčt. poistného v pol28/.
Pol28= výdavky na ZP, ktoré si účtoval vo svojom účtovníctve, čiže ,je tam platba uhradená za XII/2004,ktorú si uhradil v januári 2005,platba za I/2005 uhradená vo februári .....etc plus platba za XI/2005, uhradená v decembri 2005.
V pol57- uveď "0" pretože si už starý dlh vyrovnal toho 31.1.2006
0 0
Elca Elca

Elca je offline (nepripojený) Elca

Zamestnanec bol v prac.pomere do 30.6.2005.Jeho prijem v kazdom mesiaci bol 70000.-Sk.Od 1.7.2005 do konca roka poistencom statu-vedeny na urade prace. Poziadal zamestnavatela o vykonanie roc.zuctovania.
Aky typ tlaciva treba pouzit?
0 0
lelgaboca lelgaboca

lelgaboca je offline (nepripojený) lelgaboca

Ahojte poradaci,

potrebovala by som od Vas radu:
Zamestnanec /Typ S-SA/ počas roku len zamestnananý u 2 zamestnavatelov, RZ robi sam.
1. zamestnananie: od 01.01.2005 do 31.01.2005 /Uhrn prijmov nad 43.095,- SKK/ - riadne zrazene odvody
2. zamestnanaie: od 30.01.2005 do 31.12.2005 /Uhrn prijmov v januari pracoval len 2 dni, takze prijem okolo 3000,- SK odvody zrazene len z tejto ciastky v alikvotnej vyske, ostatne mesiace prijem vzdy nad 43.095,- Sk.

Ked mu vyplnim tlaciva S-SA-SA/ RZ, vychadza mi nelogicky vasledok:
On ako zamestnanec ma preplatok okolo 100,- SK - to je aj v poriadku, ale
1. zamestnavatel ma preplatok viac ako 1.000,- SK
2. zamestnavatel ma nedoplatok okolo 900,- SK,

pricom kazdy z nich v presnej vyske zrazili odvody. Je to nelogicke, ze 2. zamestnavatel zaplati odvod aj za prveho zamestnavatela.

Alebo pri kategorizovani, ci vobec musi takyto zamesnanec urobit rocne zuctovanie mam brat do uvahy ten fakt, ze v janurai bol zamestnanany v dvoch firmach a sucet jeho prijmov za januar presiahol 43.095,- Sk a nerobi vobec RZ, lebo za kazdy mesiac mal viac ako 43.095,- SK ?????

Dakujem vopred
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
lelgaboca
Ahojte poradaci,





Alebo pri kategorizovani, ci vobec musi takyto zamesnanec urobit rocne zuctovanie mam brat do uvahy ten fakt, ze v janurai bol zamestnanany v dvoch firmach a sucet jeho prijmov za januar presiahol 43.095,- Sk a nerobi vobec RZ, lebo za kazdy mesiac mal viac ako 43.095,- SK ?????

Dakujem vopred

presne tak, nerobí RZP lebo každý mesiac mal príjem nad 43095.
Robil by, teda by musel keby mal čo i len 1 mesiac menej než 43095, t.z.,že napr. 1/05-11/05 by mal nad 43095,- a v 12/05 by mal 25855,čo je menej ako 43095, tak by musel.
0 0
lelgaboca lelgaboca

lelgaboca je offline (nepripojený) lelgaboca

Dakujem Barbara
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
lelgaboca
Dakujem Barbara

nenizač! vďačne
0 0
aknel aknel

aknel je offline (nepripojený) aknel

V roku 2005 som bola zamestnancom s prijmom 10tisic od 1.1.05do 31.03.05, potom 2 mesiace na urade prace , od 1.5.05 som sa stala konatelkou spolocnosti a nepoberala som ziadny prijem/samoplatca/, od 01.08.2005 som sa stala zamestnancom v tejto firme s prijmom 12tisic.
Zaujimalo by ma, ktoré z tlačív musím vypísat. dakujem
0 0
katkaj katkaj

katkaj je offline (nepripojený) katkaj

aknel
V roku 2005 som bola zamestnancom s prijmom 10tisic od 1.1.05do 31.03.05, potom 2 mesiace na urade prace , od 1.5.05 som sa stala konatelkou spolocnosti a nepoberala som ziadny prijem/samoplatca/, od 01.08.2005 som sa stala zamestnancom v tejto firme s prijmom 12tisic.
Zaujimalo by ma, ktoré z tlačív musím vypísat. dakujem
Vyplnaš typ S s prílohami SA zamestnanie a SB konateľstvo
0 0
evelina evelina

evelina je offline (nepripojený) evelina

Dobry den, chcela by som Vas poprosit aj ja o radu. V roku 2005 som bola cely rok uznana za invalidnú 50%, od 1.1.2005 - 2.5.2005 som bola zamestnana na 50% uvazok, od 3.5.2005 do 31.12.2005 som evidovaná na urade prace. Podavala som dan. priznanie B, nakolko som mala prijem podla § 6 (v riadku nie je zivnostou, ani podnikanim) zmluva podla Obch. zakonnika - predaj kozmetiky, prijem cca 50.000,- Sk. Podla zakona mam povinnost podat, ale ake tlaciva mam pouzit, na vszp mi nevedeli povedat. Dakujem
0 0
YVETTE YVETTE

YVETTE je offline (nepripojený) YVETTE

Zdravim. Prosila by som o radu. Zamestnanec cely rok 2005 iba zamestnany, ale pracoval iba dva mesiace, jeho prijem neprekrocil sumu 43095 Sk, a ostatne mesiace bol dlhodobo pracenechopny. Musi si sam podat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia. Dakujem.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

YVETTE
Zdravim. Prosila by som o radu. Zamestnanec cely rok 2005 iba zamestnany, ale pracoval iba dva mesiace, jeho prijem neprekrocil sumu 43095 Sk, a ostatne mesiace bol dlhodobo pracenechopny. Musi si sam podat rocne zuctovanie zdravotneho poistenia. Dakujem.
Nie - nemusí.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Pepa
Nie - nemusí.

súhlasím s Pepou nemusí si sám podať, ale ani zamestnávateľ mu nemusí spraviť RZ, nakoľko jeho príjem ani v jednom mesiaci neprekročil hranicu 43095
0 0
Qera Qera

Qera je offline (nepripojený) Qera

účtovník
Dobrý deň p. Mihál,
poprosila by som vás o radu. Manžel poberá výsluhový príspevok, ktorý na rozdiel od výsluhového dôchodku nie je oslobodený od dane z príjmov /par.9 odst.g ZDP/. Do daňového priznania uvádza tento príjem do par.5, na základe potvrdenia o zdaniteľnom príjme a zrazených preddavkoch na daň. Príspevok poberá už niekoľko rokov, takže za celý rok 2005 je to jeho zdaniteľný príjem, vysporiadaný v daňovom priznaní.
Vstupuje tento príjem do VZ na určenie výšky zdravotného poistenia alebo nie? Všetky tieto požitky / výsluhové dôchodky aj príspevky sú príjmy podľa par.8, odst.1, písm.h /aspoň myslím/ a do ročného zúčtovania nepatria. Len ten výsluhový príspevok ZDP neoslobodil od dane z príjmov a jeho poberanie skončí po dosiahnutí dôchodkového veku.
Kam sa tento príjem zaraďuje podľa zákona o zdravotnom poistení?
Ďakujem vopred za odpoveď.
0 0
hbeata hbeata

hbeata je offline (nepripojený) hbeata

Zdravím Vás, potrebujem poradiť v nasledovnom: od 1.1.2005 do 31.5.2005 som bola na rodičovskom príspevku a zároveň zamestnaná vo firme A, od 1.6.2005 do 31.12.2005 som bola zamestnaná vo firme B a zároveň do 5.9.2005 som poberala rodičovský príspevok a dňa 18.8.2005 som sa stala konateľkou - bez príjmu. Aký typ tlačiva vypĺňam na RZ ??? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať