Zavrieť

Porady

Platba kartou

Vie niekto ako sa účtuje pri platbe kartou?
Mám také prípady každý mesiac. Som vo firme nová a pokračujem tak ako účtovníčka predomnou, len mne sa to veľmi nepozdáva.
Tak napr. keď je platba kartou pri nákupe PHM vystaví príjmový pokladničný doklad k potvrdenke (príjme ich do pokladne) a zaúčtuje na priebežne položky. Potom ich vydá z účtu a tiež na priebežné položky, aby sa vyrovnali. Nedá sa to nejako inač? Napr. keby sa rovno z účtu dalo, že nákup PHM. Len potom čo s dokladom z pokladne o PHM. Doteraz bol v pokladni ako výdavok.
A ešte jeden problém ak na potvrdenke pri platbe kartou je suma: 1000,20. Do pokladne nemôžem prijať 1000,20 ale zaokrúhlim to na 1000. Len potom sa mi nevyrovnajú priebežné položky, lebo na účte je výdavok 1000,20 a to nemôžem zaokrúhliť inač by mi nesedel stav účtu. Čo s tým?
Ak to niekto robí môžte mi prosím napísať celý postup?
Ďakujem!!!
Usporiadat
mery356 mery356

mery356 je offline (nepripojený) mery356

Ale ja myslím ten príjem peňazí do pokladne. Lebo keď príjmový pokladničný doklad zaokrúhlim tak sa mi nevyrovanjú priebežné položky s účtom. Z účtu musím vydať na priebežné položky v 0,20 halieroch a do pokladne 0,20 halierov nepríjmem.
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Mery, ak mám napríklad doklad na 100,20, tak cez priebežné položky je najprv výdaj 100,20 ... potom príjem cez priebežné položky v pokladni 100,20 a cez výdavkový doklad rozúčtujem blok. Zaúčtujem 100,20 napr. do réžie a k tomu zaúčtujem -0,20 halierové vyrovnanie.
Dúfam, žýe to je zrozumiteľné.
0 0
mery356 mery356

mery356 je offline (nepripojený) mery356

To chápem. Práve pozerám, že je to vporiadku. Myslela som, že blok mám zaokrúhlený. Ale ak by bola taký prípad, že na bloku by bola suma zaokrúhlená na 100,5?
0 0
Zuzka Zuzka

Zuzka je offline (nepripojený) Zuzka

Vtedy účtuješ sumu 100,50 ... tak to máš zaokrúhlené hneď ... napr. 0,30 Sk. Tak to je to isté. 100,20 dáš do réžia a 0,30 je hal. vyrovnanie.
0 0
mery356 mery356

mery356 je offline (nepripojený) mery356

Ty dávaš PHM rovno do réžie. Lebo účtovníčka predomnou vo firme ich dávalo do ostatných neodčítateľných nákladov a na konci roka po prepočítaní priemernej spotreby ich preúčtovala do réžie.
0 0
Katarína STR Katarína STR

Katarína STR je offline (nepripojený) Katarína STR

Zuzka
Ja to tiež tak účtujem, cez priebežné položky. Platba kartou sa považuje sa za platbu hotovými peniazmi. Ako keby som tie peniaze vybrala a zaplatila nimi. Prečo to nie je dobre? Čo sa porušilo týmto spôsobom účtovania?

Zuzanka, ja neviem, ale mne sa nezdá, žeby sa platba kartou považovala za platbu hotovými peniazmi.
Keď tak nad tým uvažujem odkiaľ a kam putujú peniažky za moj nákup PHM tak je to takto :
penažky vlastne odídu mne z účtu a prídu dodávateľovi na účet.
To znamená, že je to bezhotovostný prevod peňazí, resprektíve úhrady PHM.
Vtedy sa mne osobne nezdá správne účtovať príjem do pokladne, keď som vlastne žiadne peniažky z účtu nevybrala, aby som ich mohla vložiť do pokladne. A potom účtovať výdaj cez pokladňu, akoby som zaplatila PHM v hotovosti.
Potom aký je rozdiel v pokladni medzi bločkami zaplatenými skutočne v hotovosti a bločkami uhradenými cez banku ?
Inak na bankovom výpise je krásne vidno platbu kartou a jednoducho sa to zaúčtuje, ak je bločik, tak na výdaj ovplyvňujúci základ dane a keď bločik nemám, tak ako výdaj na osobnú potrebu.
Platba kartou by podľa mňa vôbec nemala ísť cez pokladňu.
Ale je to len môj názor.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Zuzka hovorí v príspevku č. 9 na http://www.porada.sk/showthread.php?t=10201 , že platbu kartou môžeš rozúčtovať pri účtovaní bankového výpisu, pokiaľ ide o JÚ.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať