Zavrieť

Porady

výpoveď - § 63

chceme dať zamestnancovi výpoveď podľa § 63. Všetko čo s tým súvisí (výpovedná doba, príp. odstupné) mi je jasné. Len neviem ako je to s odbormi alebo zástupcami zamestnancov.

Vo firme, kde fungovali odbory, sa musela takáto záležitosť prerokovať na zasadnutí OZ KOVO. My sme však firma, kde nič také nefunguje (ani odbory ani zástupcovia zamestnacov).

Môže sa to udiať jednoducho na základe rozhodnutia vedenia spoločnosti?

Za odpovede ďakujem
Usporiadat
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Keď nie sú odbory ani zástupcovia zamestnancov - žiaden problém.
0 0
monika-s monika-s

monika-s je offline (nepripojený) monika-s

leni, veľmi pekne ďakujem za odpoveď
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Ja som nedávno robila jednu výpoveď podľa § 63 1b)-organizačné dôvody. No podľa ZP musí byť toto rozhodnutie (org.dôvody) písomné. Tak som priložila ešte k výpovedi prílohu, v ktorej som uviedla:

Vec: Rozhodnutie o organizačných zmenách

Oznamujeme Vám, že s cieľom zvýšiť efektívnosť práce a znížiť náklady firmy sme nútení znížiť stav zamestnancov.Vaše pracovné miesto , je preto nadbytočné.

Neviem podľa ktoého bodu paragrafu 63 chtete dať výpoveď.
0 0
monika-s monika-s

monika-s je offline (nepripojený) monika-s

§ 63 ods. 1 písm. b).

Ja som napísala ten list tak, že "v súvislosti s prehodnotením činností v rámci spoločnosti a v zmysle organizačných zmien spoločnosti..."
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Malo by to postačovať, ale pokiaľ viem na to dané miesto sa nesmie prijať nový zamestnanec po dobu 6 mesiacov.
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

monika-s
§ 63 ods. 1 písm. b).

Ja som napísala ten list tak, že "v súvislosti s prehodnotením činností v rámci spoločnosti a v zmysle organizačných zmien spoločnosti..."
V provm rade mal zamestnávateľ urobiť rozhodnutie o organizačnej zmene a v dostatočnom predstihu to aj písomne oznámiť zamestnancovi, alebo zamestnancom, ktorých sa to týka. Ďalej s každým zamestnancom konkrétne prerokovať jeho ďalšie pôsobenie v spoločnosti, čiže ak existujú nejaké voľné pracovné pozície - ponúknuť (aj keď iné zaradenie, alebo iné mesto), alebo písomne oznámiť, že iná pozícia neexistuje. Až potom odovzdať výpoveď.
Ak niektorý s tých krokov vynecháš a zamestnanec bude spokojný, bude všetko O.K., ak však spokojný nebude a bude sa súdiť, na takých "maličkostiach" ako som Ti napísala, na súde pohoríte.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Aj tak by to mohlo byť.
A ešte § 61 ods. 3 : Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pp na toto prac. miesto iného zamestnanca.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Evaman
A ešte § 61 ods. 3 : Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm b), nesmie počas troch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pp na toto prac. miesto iného zamestnanca.
ja len malú konzultáciu ... ak zamestnávateľ použíje § 63 ods. 1b) a pracovné povinnosti prepusteného zamestnanca "prevedie" na iného zamestnanca (ktorý v čase výpovede už mal pracovný pomer), neporuší tým Zákonník práce, však?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

vladan
ja len malú konzultáciu ... ak zamestnávateľ použíje § 63 ods. 1b) a pracovné povinnosti prepusteného zamestnanca "prevedie" na iného zamestnanca (ktorý v čase výpovede už mal pracovný pomer), neporuší tým Zákonník práce, však?
Nie, tým nemá čo porušiť. Pokiaľ viem, robí sa to.

Pre Vlaďu: Vladi, môžeš mi povedať ako sa Ti darí napísať tak veľa príspevkov? Keď som v septembri objavila túto úžasnú stránku, mala si nejakých tuším 700, teraz sa blížiš pomali k druhej tisícke a ja, aj keď popri PORADE nestíham robiť, mám len nejakých 250. Daj radu.
Naposledy upravil Luba2 : 24.02.05 at 08:58
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Vladi, ja si myslím, že ak by si "tieto povinnosti" previedla na iného zamestnanca , kt. ako píšeš bol v pp, nič tým neporušuješ. Mala by si napr.2 zamestnancov, kt. by v podstate robili to isté.. A teraz , to prevedenie povinností by malo byť urobené ešte pred tým ako druhému, kt. chceš prepustiť dáš výpoveď. A tak potom vlastne znížiš náklady na jeho mzdu lebo 2. zamestnanec sa v podstate stane nadbytočný. Samozrejme , pokiaľ 1. zamestnanec s tým všetkým súhlasí a bude o tom spísaný dodatok k pp, že sa mení jeho náplň práce.
Čo si o toto myslíš Ty? Mohlo by to tak byť?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Luba2
Nie, tým nemá čo porušiť. Pokiaľ viem, robí sa to.
Ľubi, vďaka za odkonzultovanie

... ešte predsa niečo k mojej otázke ... ak zamestnávateľ zvýši mzdu zamestnancovi na ktorého "prilepil" nové pracovné povinnosti, ani vtedy nič neporuší? ... ide mi o to, že napr. vyhodím zamestnanca, ale jeho povinnosti dám inému zamestnancovi a navýšim jeho plat presne o plat vykopnutého zamestnanca ... ja viem, že sa príliš vŕtam, ale nemohol by to inšpektorát práce, resp. súd napadnúť, že prečo som vyhodila jedného zamestnanca, keď jeho plat zostáva a teda "teoreticky" nič z vyhodenia zamestnanca nezískam? ... je pravda, že neutvorím zrušené pracovné miesto, ale nemôžu mi to klasifikovať ako "prijatie iného zamestnanca na toto pracovné miesto"? ... keď až veľmi fantazírujem, prosím umlčte ma!
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Luba2
Vladi, môžeš mi povedať ako sa Ti darí napísať tak veľa príspevkov? Keď som v septembri objavila túto úžasnú stránku, mala si nejakých tuším 700, teraz sa blížiš pomali k druhej tisícke a ja, aj keď popri PORADE nestíham robiť, mám len nejakých 250. Daj radu.
Ľubi, moja rada ťa asi nepoteší ... som závislá na Porade a preto toľko príspevkov ... a to už tri mesiace nemám doma net ... keď budem mať, tak potom uvidíš ... ale popravde, ani ja nestíham tak, ako som stíhala pred existenciou Porady ... niekedy v septembri 2004 som tvrdila, že som na sebe pocítila, že pred tým ako prišla do môjho pracovného života Porada, som asi nepodávala 100% výkon v práci, lebo odkedy je Porada, tak stíham aj robiť aj radiť ... ale teraz, po skoro ročnom žití s Poradou zisťujem, že "poradcovanie" musím trošku obmedziť
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Inšpektorát práce Ti môže vytknúť kedykoľvek a čokoľvek a Ty zrejme budeš radšej ticho, aby si si neprihoršila. Súd môže rozhodnúť hocijako a tiež si nepomôžeš. Ale každopádne tak ako uvažuješ Ty, to bežne chodí. Ak mám dve upratovačky, každú na jedno poschodie, jednu prepustím, druhá robí obidve roboty a dostane za to navýšenú mzdu, je síce pravda že neušetrím, ale stihne to tá druhá za 8 hodín? Alebo bude robiť nadčasy? Ak to stíha, prepustenie bolo OK.

Ale ja už som tiež začala fantazírovať, možno že na úplne konkrétnom a skutočnom prípade by sa to riešilo lepšie.
0 0
Evaman Evaman

Evaman je offline (nepripojený) Evaman

Aj moja reč, že už veľmi, veľmi špekulujem.. Idem radšej makať...
ahojte
0 0
monika-s monika-s

monika-s je offline (nepripojený) monika-s

Tak znova k tej ožehavej téme. Včera som teda odovzdala dotyčnej výpoveď z organizačných dôvodov. Dnes sa mi mala písomne vyjadriť či berie odstupné alebo zostáva na 2 mesiace. Neprišla však do práce s tým, "ževraj" ide len o návštevu lekára ale nie PN. Čo keď sa mi hodí na PN?
0 0
Luba2 Luba2

Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

Ty si jej tú vypoveď odovzdala a ona Ti písomne potvrdila prevzatie? V tom prípade je niekoľko možností:

1. Nechá si to prehrkať v hlave a predsa len zistí, že chce odstupné a príde že chce dohodu k 28.2.2005
2. Hodí sa na PN na 2-3 mesiace - ale pozri § 64, ods. 1a/ a 2/ - čiže jej začne plynúť výpovedná doba a skončí ukončením PN - a pripraví sa o dostupné.
3. Pôjde na nejakú 4-5 dňovú PN, ale prešvihne prvého a bude sa chcieť dohodnúť na dohode o mesiac neskôr. Ale to už jej bude plynúť výpovedná doba a na odstupné mať nárok nebude.

Ale sa samozrejme môže uvažovať ešte nejako inak.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Prosím Vás môže byť v pracovnej zmluve dohodnuté 10 mesačné odstupné v prípade výpovede podľa §63 ods.1 a) až c)??? Je to vôbec po právnej stránke možné?
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
Čo nie je zakázané, nikde nie je stanovené maximálne obmedzenie (aspoň som sa s tým nestretla) je stanovené len minimálne.
0 0
anka1 anka1

anka1 je offline (nepripojený) anka1

Ešte jedná otázočka:

Ak by dostal výpoveď podľa § 63 a má v tej pracovnej zmluve tých 10 mesiacov, tak potom dátum výpovede je aký?? Výpoveď píšem v apríli s ukončením ????
0 0
Bionda Bionda

Bionda je offline (nepripojený) Bionda

som taká aká som
No však výpoveď začína plynúť 1. dňom nasledujúceho mesiaca a t.j. ak súhlasí so skončením pred plynutím výpovednej doby , patrí mu odstupné.Odstupné sa potom vypláca v nasl. výplatný termín, ak sa nedohodnú inak.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať