Zavrieť

Porady

nemám bločky za PHM

vie mi niekto prosím poradiť, ak som si neodkladala bločky za PHM pri používaní môjho auta na živnosť, môžem si robiť cesťáky, ako náhrady pri používaní osob. auta? Minulý rok 2007 ich nebolo treba dokladovať a vraj v r.2008 je to potrebné. Dá sa tam použiť aj čestné prehlásenie o kúpe benzínu.? Ďakujem
Usporiadat
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

erika_H Pozri príspevok
takže si z mojich bločikov vypočítam priemer-môžem aj takto?
lebo ak to mám na každú 1 pracovnú cestu vypísať novú cenu PHM,keď kupuje napr. každé 2 dni benzín,tak sa zbláznim s vypisovaním cesťákov,a s počítaním,a so sledovaním koľko litrov ešte má v nádrži atď
vypočítaj si... ale nebudeš to mať dobre... ale kľudne si vypočítaj.
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Monika Kováčová Pozri príspevok
vypočítaj si... ale nebudeš to mať dobre... ale kľudne si vypočítaj.
takže správne sa to má robiť tak,že na každú 1 cestu napíšem inú cenu,skutočnú podľa bločiku,ktorý mám na konkrétny deň,tak?

a 2)
ak na niektoré pracovné cesty bločiky nemám,neuplatním si náhradu za PHm (tj km x spotreba podla TP x cena PHM / 100)
ale náhradu za použitie súkr.vozidla zamestnanca do nákladov dať môžem..?
km x náhrada 6,2 Sk, resp. 5,5 Sk (rok 2008)

áno?
ďakujem moc moc
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

erika_H Pozri príspevok
takže správne sa to má robiť tak,že na každú 1 cestu napíšem inú cenu,skutočnú podľa bločiku,ktorý mám na konkrétny deň,tak?
áno, ale ak tankuješ napr. 10.deň v mesiaci za 30,- Sk 1 l, môžeš túto cenu použiť kým máš benzín v nádrži (11,12,13,14-steho atď)
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

erika_H Pozri príspevok
ale náhradu za použitie súkr.vozidla zamestnanca do nákladov dať môžem..?
km x náhrada 6,2 Sk, resp. 5,5 Sk (rok 2008)

áno?
ďakujem moc moc
nechcem ti do toho moc kecať, ale zamestnancov by si už mala mať poriešených a vyúčtovaných... podávala si predsa DP z MV, nie?
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Paula Pozri príspevok
Keby sme čítali tému od začiatku, § nájdeme aj v inom príspevku
Keby sa nám(skôr im) chcelo.


erika_H Pozri príspevok
takže si z mojich bločikov vypočítam priemer-môžem aj takto?
lebo ak to mám na každú 1 pracovnú cestu vypísať novú cenu PHM,keď kupuje napr. každé 2 dni benzín,tak sa zbláznim s vypisovaním cesťákov,a s počítaním,a so sledovaním koľko litrov ešte má v nádrži atď
Ešte zopár odpovedí by sa v tejto téme našlo.

azla Pozri príspevok
, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu, 87)

87) Zákon č. 283/2002 Z. z.

http://www.porada.sk/t18030-zakon-o-...09-2007-a.html
Paula Pozri príspevok
Nedá sa použiť. Zákon je už raz zákonom .
Tweety Pozri príspevok
Nie, nemôžeš. Už je tu nie raz na to odpovedané, napr. aj v príspevku č. 33. Za rok 2008 musíš ísť podľa dokladov o nákupe PHL.
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Marína Pozri príspevok
Keby sa nám(skôr im) chcelo.
a načo???
0 0
erika_H erika_H

erika_H je offline (nepripojený) erika_H

Monika Kováčová Pozri príspevok
nechcem ti do toho moc kecať, ale zamestnancov by si už mala mať poriešených a vyúčtovaných... podávala si predsa DP z MV, nie?
jedná sa skôr o konateľov.. DP z MV sme podali,len cesty robíme až teraz,za celý min.rok

práveže čítam dosť príspevkov,aj mimo tejto diskusie ďalšie.. ale som z toho bola dosť domotaná.. tak som sa radšej opýtala..

ďakujem Vám pekne poraďáčky,ste moc zlaté..
budem to robiť v knihe jázd OMEGY,dúfam že mi to bude rozratávať pekne aj po litroch.. aby som pri tom počítaní úplne nezošedivela
0 0
jožžo jožžo

jožžo je offline (nepripojený) jožžo

[QUOTE=Andyke;958281]Ak Ti nestačí zákon tak tu máš POKYN od DRSR:

Pokyn DRSR k § 19 ods.2 e : (pozri str. 12 uvedeného pokynu)


Je mi známe, že od 1.1.2008 platí prukazovanie spotreby nákupom tj. bločkom. Mňa zaujímá hlavne spojitosť v účtovaní o SZN a preukazovanie spotreby PHM nákupom. Otázka: Môžem účtovať len samotnú SZN bez dokladu o nákupe stým, že spotrebu PHM vôbec nezahrniem do nákladov pri vyúčtovaní pracovnej cesty. A to z toho dôvodu, že mám vykonané niektoré pracovné cesty pri ktorých nemám odložené doklady o nákupe PHM.
Ak môžeš odpovedz jednoznačne na konkrétnu otázku.
Ďakujem
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ahojte,
viem ,že sa pýtam veľa a niekedy hlúpe otázky no už som raz taká keď nie som si istá radšej sa opýtam a hlavne ak je koho a tu Vás je dosť takých čo ste ochotný pomôcť a poradiť. Prechádzam si tu to tému no stále mi nie je jasné ako to je vlastne s PHL. Mám počet km na mesiac a mám aj nejaké bloky v tom mesiaci no neviem ako to vlastne mám vyrátať tak aby to bolo správne. Prosím o nejaký príklad.

Ďakujem
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
majernikova Pozri príspevok
Ahojte,
viem ,že sa pýtam veľa a niekedy hlúpe otázky no už som raz taká keď nie som si istá radšej sa opýtam a hlavne ak je koho a tu Vás je dosť takých čo ste ochotný pomôcť a poradiť. Prechádzam si tu to tému no stále mi nie je jasné ako to je vlastne s PHL. Mám počet km na mesiac a mám aj nejaké bloky v tom mesiaci no neviem ako to vlastne mám vyrátať tak aby to bolo správne. Prosím o nejaký príklad.

Ďakujem

....hmm, nikto mi to nepomôže vyriešiť? Prosím kto by bol ochotný mi vysvetliť ako to mám vyrátať ak mám počet km a mám aj bloky o tankovaní no neviem sa pohnúť ďalej.

Ďakujem
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

Počet km najazdených za mesiac sa vypočíta:
spotreba v litroch podľa TP,napr-mám najzdených 1220 km ,spotreba v TP je na 100-7,6 l
7,6:100=0,076 l / 1 km x 1 220km = 92,72 l spotreba,ktoré musia byť aj skutočne preukázané nákupom.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ďakujem za odpoveď pomohla mi sa zorientovať.Takto dostanem koľko litrov použijem na koľko km a ďalej ako postupujem.

Ak máš čas tak mi napíš postup napr. mám za mesiac prejdených 484km ak som to dobre prerátala tak by moja spotreba PHL mala byť 35,816 pri priemernej spotrebe 7,4 l/km no nie som si istá či som to správne vyrátala.
Ďakujem za odpoveď
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Zo sekcie tlačivá skús stiahnuť tabuľku pomôže Ti)
http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=80
0 0
vikinka vikinka

vikinka je offline (nepripojený) vikinka

majernikova Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď pomohla mi sa zorientovať.Takto dostanem koľko litrov použijem na koľko km a ďalej ako postupujem.

Ak máš čas tak mi napíš postup napr. mám za mesiac prejdených 484km ak som to dobre prerátala tak by moja spotreba PHL mala byť 35,816 pri priemernej spotrebe 7,4 l/km no nie som si istá či som to správne vyrátala.
Ďakujem za odpoveď
Áno,máš to správne vyrátané.
0 0
marta bodonova marta bodonova

marta bodonova je offline (nepripojený) marta bodonova

vikinka Pozri príspevok
Áno,máš to správne vyrátané.
Aešte to násobiš sumou z blokov a toto ide do nákladov.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
...pýtam sa možno banálnu vec, ale nie som si istá. Mám blok PHL dva za mesiac a ako to je s prerátaním ceny PHL keď mám len dva bloky.

Ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

majernikova Pozri príspevok
...pýtam sa možno banálnu vec, ale nie som si istá. Mám blok PHL dva za mesiac a ako to je s prerátaním ceny PHL keď mám len dva bloky.

Ďakujem
Priemernú cenu vyrátaš z tých dvoch nákupov.
0 0
majernikova majernikova

majernikova je offline (nepripojený) majernikova

žena
Ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Marína Pozri príspevok
Pokyn DR SR k zákonu č. 621/2007 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“)
K § 19 ods. 2 písm. e)
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona vyplýva, že daňovník s príjmami z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, ktorý v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady na spotrebované pohonné látky a základnej náhrady za každý jeden kilometer jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov („zákon o cestovných náhradách“).
Náhradu za spotrebované pohonné látky a základnú náhradu za každý jeden kilometer jazdy môže daňovník zahrnúť do daňových výdavkov najviac do výšky ustanovenej v zákone o cestovných náhradách. Výšku náhrady za spotrebované pohonné látky upravuje § 7 ods. 4 a ak je činnosť vykonávaná v zahraničí aj § 15 zákona o cestovných náhradách. Náhrada za spotrebované pohonné látky sa v nadväznosti na cit. ustanovenia uplatňuje v závislosti od počtu najazdených kilometrov, ceny pohonnej látky platnej v čase použitia vozidla a spotreby pohonnej látky uvedenej v technickom preukaze.
Z ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona platného do 31.12.2007 ani z osobitného predpisu, ktorým je zákon o cestovných náhradách nevyplývala daňovníkovi povinnosť výšku náhrady za spotrebované pohonné látky preukazovať dokladmi o nákupe pohonných látok. Postačujúce bolo, aby daňovník preukázal cenu pohonných látok platnú v čase použitia vozidla. Takýmto preukazným dokladom však nemusel byť doklad o nákupe pohonných látok.
Naproti tomu, ak daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využije na cestovanie iné ako vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, t. j. ak na cestovanie využije napr. prenajaté alebo vypožičané motorové vozidlo alebo využije vlastné nákladné motorové vozidlo, postupuje pri uplatňovaní výdavkov (nákladov) na spotrebované pohonné látky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona. Výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa tohto ustanovenia je daňovník povinný preukázať dokladom o nákupe pohonných látok.
Keďže pri preukazovaní spotreby PHL boli zákonom uvedené rozdielne postupy medzi prípadmi preukazovania spotreby PHL podľa ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) a § 19 ods. 2 písm. l) zákona, s účinnosťou od 1.1.2008 sa do ustanovenia § 19 ods. 2 písm. e) zákona doplnilo, že aj takýchto prípadoch, t.j. ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona, na cestovanie v súvislosti s výkonom podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté v obchodnom majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, t.j. spotrebu pohonných látok musí rovnako ako podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona preukazovať dokladom o ich nákupe.
Prosím , po prečítaní uvedeného pokynu mám za to , že ak neporiadny klient stratí blok z tankovania PHM / jedná sa o sprostredkovateľku poistného , ktorá vykazuje slušný zisk, ktorý dosiahla cestovaním za klientmi svojim súkromným MV /, tak paušálnu náhradu vo výške 0,183 eur by som jej za prejazdené km uplatniť mohla .

Chcela by som poznať Váš " čerstvý " názor , nakoľko je tu tých príspevkov veľa a rada by som poznala aj skúsenosti z DK z roku 2009 ak niekto má .

Ďakujem za prípadné odpovede resp.vyjadrenia .
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Zitka, chcela si "čerstvý názor", tu je:

Tvoja klientka je veľmi neporiadna, nechcem ju upodozrievať, že by chcela klamať.
Ale ak si môže napísať cesty a nemusí ich dokladovať - lebo si uplatní len základnú náhradu, potom aký by bol zmysel, aby sa požadovalo dokladovať nákupy? A keďže je ZN dosť vysoká suma, pripíše si pár km naviac a nahradí jej to aj pohonné látky.

Prosím, berte to ako moje sviatočnopopoludňajšie "filozofovanie".

Ahá, odpoveď som vynechala, ale asi vyplýva z môjho filozofovania - ja hovorím NIE, neuplatním jej takéto výdavky
Naposledy upravil Rozalka : 06.01.10 at 15:10
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať