Zavrieť

Porady

registrácia DPH

Dobrý večer.
Ja by som mal ohľadne obratu DPH takúto otázku. Firma dosiahla obrat k 31.12.2008 1500 tis. čiže povinnosť pre registráciu. Učtujem v JU chcem sa spýtať že berie sa obrat podľa súm vystavených faktúr mesačne, alebo podľa úhrady faktúr, lebo nie sú všetky faktúry uhradené v tom istom mesiaci ako boli vystavené. a ešte jedna otázka ked firma podniká od roku 2004 aj v tom
prípade sa berie obrat len za rok 2008???. Lebo keby sa to prenášalo z roka na rok tak napr. by bol obrat už 09/2008. Pýtam sa lebo mám nahlásenu kontrolu z DU lebo som podal o registráciu a chcú vidieť faktúry z roku 2007 a 2008. Prosím o odpoveď. Díky Batorek.
Usporiadat
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
uz sa mi niečo podobné stalo a s DU sa hádať neoplatí.... ono stačí, ked budete mať aspon nejaký obrat (aby ste neboli na nule). vystavte fakturu napr. na 10 eur hocijakemu odberatelovi a uz budete mat obrat...a DU bude spokojný.
0 0
chausj chausj

chausj je offline (nepripojený) chausj

To je jasne, len ide o to ze vsetko to potrebuje cas a ten moc nemampokial to je teda mozne zo zakona, tak by to mali akceptovat a nevymyslat nove pravidla
0 0
jacekova jacekova

jacekova je offline (nepripojený) jacekova

účtovník telom i dušou
tak vystavte dnes tu fakturu, zoberte ju so sebou na DU spolu s vyplnenou žiadosťou o DPH a je to.... verim,že vas to hneva, ale vy dávate žiadosť a oni ju bud akceptuju alebo neakceptuju. nie je to ich povinnosť.
0 0
chausj chausj

chausj je offline (nepripojený) chausj

Tak to asi aj urobim, dakujem Vam este raz
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

jacekova Pozri príspevok
tak vystavte dnes tu fakturu, zoberte ju so sebou na DU spolu s vyplnenou žiadosťou o DPH a je to.... verim,že vas to hneva, ale vy dávate žiadosť a oni ju bud akceptuju alebo neakceptuju. nie je to ich povinnosť.
nesúhlasím! citujem zákon o DPH:

(4) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.

(5) Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len platiteľ ); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

jacekova Pozri príspevok
tak vystavte dnes tu fakturu, zoberte ju so sebou na DU spolu s vyplnenou žiadosťou o DPH a je to.... verim,že vas to hneva, ale vy dávate žiadosť a oni ju bud akceptuju alebo neakceptuju. nie je to ich povinnosť.
Ja pre úplnosť doplním, že je to ich povinnosť. Bohužiaľ prax je taká aká je, kde niektoré DÚ sa odvolávajú na §3 v časti ekonomická činnosť....

§4
4/ Žiadosť o registráciu pre daň môže podať aj zdaniteľná osoba, ktorá nedosiahla obrat podľa odseku 1 alebo 2. Ak sa jeden z účastníkov združenia, ktorý podniká spoločne na základe zmluvy o združení, rozhodne registrovať pre daň pred dosiahnutím obratu podľa odseku 2, sú povinní podať žiadosť o registráciu pre daň všetci účastníci tohto združenia k rovnakému dňu.
5/ Daňový úrad je povinný zdaniteľnú osobu podľa odsekov 1 až 4 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň najneskôr do 30 dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň. Dňom uvedeným v osvedčení o registrácii pre daň sa zdaniteľná osoba stáva platiteľom dane (ďalej len "platiteľ"); tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň.

Niektoré DÚ požadujú napr. nájomnú zmluvu /sídlo spoločnosti/, niektorú faktúry, niektoré zmluvy alebo zmluvy o budúcej zmluve s potencionálnymi odberateľmi
0 0
Anja111 Anja111

Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

evina Pozri príspevok
Bohužiaľ prax je taká aká je, kde niektoré DÚ sa odvolávajú na §3 v časti ekonomická činnosť....
Niektoré DÚ požadujú napr. nájomnú zmluvu /sídlo spoločnosti/, niektorú faktúry, niektoré zmluvy alebo zmluvy o budúcej zmluve s potencionálnymi odberateľmi
Presne také isté skúsenosti mám aj ja. A práve preto tiež radšej doporučím klientovi vystaviť faktúru...
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Prosím vás, už vyšla v Zbierke z. novela Zák. o DPH o ktorom píše Rozálka v prísp. č.34 ?
Ďakujem
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

DR SR dnes uverejnilo Metodický pokyn k zákonu 83/2009 Z.z., ktorým sa mení a doplňa zákon 222/2004 Zák. o DPH.
Možno si tam niekto nejakú potrebnú informáciu nájde.
pozri tu:http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...novdhp0609.pdf
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Manual Pozri príspevok
Prosím vás, už vyšla v Zbierke z. novela Zák. o DPH o ktorom píše Rozálka v prísp. č.34 ?
Ďakujem
Janko, zatiaľ nie, musí byť opätovne prerokované v parlamente. Ak stihnem usledovať (do dovolenky), dám vedieť.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Ďakujem
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Berie sa do uvahy obrat za 12 po sebe nasledujucich mesiacoch (nie kalendarny rok).

Ak ide o JU, obratom sa rozumeju prijmy.

Je tu vela tem ohladom registracie DPH - najdes cez vyhladavanie zadanim klucovych slov.
0 0
erinkasz erinkasz

erinkasz je offline (nepripojený) erinkasz

Ak tomu správne rozumiem: Ak je manžel za posledných 12 mesiacov zamestnaný do 7.2008 a zároveň má aj živnosť od 11.2008, povinnosť byť platiteľ DPH mu nevzniká ak nemá ten určený príjem len v živnosti ale má ho so zárobkom zo zamestnania..?? Zrátava sa príjem zo živnosti a zo zamestnania? Do tých 35000 €, alebo nie? Ďakujem za ujasnenie? Mám v tom chaos.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

erinkasz Pozri príspevok
Ak tomu správne rozumiem: Ak je manžel za posledných 12 mesiacov zamestnaný do 7.2008 a zároveň má aj živnosť od 11.2008, povinnosť byť platiteľ DPH mu nevzniká ak nemá ten určený príjem len v živnosti ale má ho so zárobkom zo zamestnania..?? Zrátava sa príjem zo živnosti a zo zamestnania? Do tých 35000 €, alebo nie? Ďakujem za ujasnenie? Mám v tom chaos.
vyplýva to zo zákona, počíta sa len príjem zo živnosti - mzda zamestnanca určite neovplyvňuje povinnosť registrácie na DPH
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Rozalka Pozri príspevok
Janko, zatiaľ nie, musí byť opätovne prerokované v parlamente. Ak stihnem usledovať (do dovolenky), dám vedieť.
Priznajte sa dobrovoľne, kto ich "naháňal", aby to som to stihla usledovať? ako mohli tušiť, že zajtra odchádzam na dovolenku?
Ale teraz už vážne: bolo to schválené, znenie prikladám.
III. čítanie

NZ bol prerokovaný na 39. schôdzi NR SR, uznesenie číslo 1461 zo dňa 16. 6. 2009.

Výsledok štádia procesu: NZ postupuje do redakcie.

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=...bia=4&CPT=1092


Upozornenie: nás zaujíma najmä Čl. III
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Vďaka za informáciu, čakala som na to. Teda, ak spľňame podmienky, 1.7. môžeme podať žiadosť o zrušenie registrácie k DPH? Je na to aj tlačivo alebo stačí klasická žiadosť s údajmi? Treba uviesť aj číslo zákona, ak áno , aké vlastne je? Ďakujem a pekný večer.
0 0
Príroda Príroda

Príroda je offline (nepripojený) Príroda

Príroda Pozri príspevok
Vďaka za informáciu, čakala som na to. Teda, ak spľňame podmienky, 1.7. môžeme podať žiadosť o zrušenie registrácie k DPH? Je na to aj tlačivo alebo stačí klasická žiadosť s údajmi? Treba uviesť aj číslo zákona, ak áno , aké vlastne je? Ďakujem a pekný večer.
Odpovie mi niekto? Čakám. Vďaka.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Príroda Pozri príspevok
Odpovie mi niekto? Čakám. Vďaka.
Stačí si odsledovať tu http://www.zbierka.sk/section/16/default.aspx
0 0
Štaf Štaf

Štaf je offline (nepripojený) Štaf

Moja skúsenosť ked som sa stala platcom DPH obrat som dosiahla v januári 2009 a do 20 februára som sa mala prihl ako platca DPH bola som sa osobne informovať a prihlasiť na DÚ a tam mi hned povedali že sa stanem platcom od 1.3.2009 a podla toho som konala. Mala som problém so zásobami, lebo mi nikto nevedel povedat či si môžem uplatniť zasoby , ktoré som mala pred platením DPH. nakoniec som sa dozvedela, že sa musí spraviť fizická aj účtovná inventúra k tomuto dátumu a uplatniť DPH pri prvom podaní daň. priznania. Každý druh tovaru musí byť podložený faktúrou, a samozrejme si môžete uplatniť DPH len od platcu DPH, ked ste nakúpili tovar od neplatcu DPH, nemôžte si ho uplatniť. Spravíte veľkú chybu, ked si neuplatníte DPH zo zásob.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Ohladom moznosti odpocitania DPH zo zasob a majetku nadobudnutym pred registraciou hovori zakon, nie je to nic nove. Nie je pravidlom, ze platitelom DPH sa stanes od 1. dna nasledujuceho mesiaca. Stretla som sa s pripadom, kedy sa stal podnikatel platitelom dane v priebehu mesaica.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať