Zavrieť

Porady

zrušenie knihy jázd, ale...

Ahojte, odkedy som počula túto senzačnú novinku o zrušení povinnosti viesť knihu jázd, tak stále musím rozmýšlať, ako tí naši zákonodarci doriešia DPH z nákupov PHM, platí od 1.3.2009 ak sa nemýlim, no ale neviem si to predstaviť, ako budeme odpočítať DPH z týchto nákupov. Každý mesiac odrátať tých 20% z celkovej hodnoty DPH a hotovo? No neviem, neviem....
Usporiadat
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

Manual Pozri príspevok
tigy kto ti chce prideliť auto ?
Zamestnavatel. Chcel by mi tym poskytnut akysi bonus, ale ako to uz chodi, nasprtat vsetko okolo musim ja (kedze som uctovnicka) a hlavne aby bolo vsetko co "najbezbolestnejsie" pre zamestnavatela
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
babi2 Pozri príspevok
Dobre tomu rozumiem , že vlastne ak si uplatním 80% paušálny náklad PHM a samozrejme odpočet DPH uplatním tiež 80%, nemusím robiť knihu jázd a je to v poriadku? Teda ak by prešiel tento návrh novelizácie zákona o DPH.


17. V § 49 ods. 5 tretej vete sa na konci bodka nahrádza bodkočiarkou a pripájajú sa tieto slová: „ak platiteľ uplatňuje výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky vo forme paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu24b) a nemôže preukázať rozsah použitia pohonných látok na účely svojho podnikania a na iný účel ako na podnikanie, môže odpočítať daň z kúpy pohonných látok do výšky paušálnych výdavkov podľa osobitného predpisu.24b)“.
platí od 1.1.2010
Johanka Pozri príspevok
Pozri si predmetné ustanovenie v Zákone o dani z príjmov (§19/2/l). Nie je tam žiadne obmedzenie týkajúce sa platiteľov DPH ...
Platitelia DPH si musia vyriešiť ako preukážu použitie PHL na podnikanie ...
obmedzenie nie je, takže sa uplatniť v nákladoch dá, na odpočítanie slúžia bločky - faktúry, samozrejme, dá sa očakávať diskusia s kotrolou............

tigy Pozri príspevok
Ja mam tiez taky problem, ze mi chcu pridelit auto na sukromne aj sluzobne ucely...a musim poriesit, co s nakladmi a DPH....

Napadlo ma, ak vyuzijem moznost pausalu, 80% z ceny nakupu PHM (bez DPH) dam riadne do nakladov a zvysnych 20% + celu DPH by mi zrazali z platu - bolo by tym padom z hladiska danoveho vsetko ok? Pravdaze by mi okrem toho zdanovali aj 1% z ceny auta.
Alebo by mi museli zrazat (20%+povodna DPH)x1,19? cize este vyrubit aj na tuto zrazku DPH?
Co myslite, poradaci?
Vopred vdaka za nazor
http://www.porada.sk/t122130-navrh-z...la-2010-a.html
už bola novela schválená, príslušný § v príspevkoch je aj citovaný. Svoj názor som tu kedysi vyjadrila, takže ho iba upresním :
písala som, že PHM 80% sa dá uplatíť pre daň z príjmov a neriešiť DPH, nakoľko zákon o DPH to nerieši ........... vzhľadom na novelu ZDPH môj názor platí iba do 31.12.2009.
V r.2010 platí, že 20% DPH z nákupu PHM sa nebude odpočítavať a naďalej netreba robiť knihu jázd.
k poslednému príspevku:
ak si vo vzťahu zamestnanec-zamestnávateľ (máš plat) tak sa ti bude zdaňovať mesačne 1%, a zrážať sa ti bude 20%phm bez DPH * 1,19
teda ten neuplatnený paušál plus DPH.
a na strane zamestnávateľa DPH z 80% je povolený paušál pre daňové účely bez knihy jázd a k tomu prislúchajúca DPH. (môj názor)
0 0
tigy tigy

tigy je offline (nepripojený) tigy

Vdaka za odpoved, ja si tiez myslim, ze by to takto po 1.1.2010 mohlo fungovat
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

Neviem, či už to tu je niekde priložené, ale možno vám to pomôže. Je to zo stránky DRSR.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

Ahojte, bola som v sobotu 28.11. na školení s Ing. Borákovou, metodičkou DR Žilina. Čítala nám list, ktorý dostali minulý týždeň z Ministerstva financií, týkajúci sa spôsobu uplatňovania PHL 80% paušálom. Len vtedy, ak auto používa FO alebo PO na podnikateľské účely na 100% môže si paušálom dať do nákladov 80%. To znamená, že ak auto používa na 80% na služobné účely a na 20% na súkromné, do nákladov si nemôže dať 80%. Ona sama na to nemala slov......
0 0
Mirabela1 Mirabela1

Mirabela1 je offline (nepripojený) Mirabela1

hanelie Pozri príspevok
80% - VOZD
20% - VNZD
100% - DPH odpočet

treba viesť evidenciu km zápis začiatok a koniec mesiaca
Ale musi vediet preukazat pouzitie nakupenych PHL-vid info drsr na titulnej strane-oznamy- Zmeny tykajuce sa uplatnovania vydavkov na spotrebovane pohonne latky priklad c.15 v c.14 si protirecia.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať