Zavrieť

Porady

? zmluva

Ahojte, aj ked som už prečítala všetko možné, nenašla som čo som chcela. Chcem uzatvoriť zmluvu medzi SZČO a SZČO. Ide o firmu ktorá sa zaoberá prevažne pokrývaním stavieb. Spolupracujeme s ďalšími živnotníkmi. Títo pre nás vykonávajú iba práce, nedodávajú nám žiadny materiál. Chceli by sme im tieto práce raz mesačne vyfakturovať, ale neviem na základe akej zmluvy. Ide o mandátnu zmluvu, alebo zmluvu o sprostredkovaní služieb, .....????? Prosím, ak vie niekto o čo ide, kde by som nasla vzor takejto zmluvy?
Usporiadat
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Co to znamena dielčie stavebne prace? Nerozumiem...
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

nikulik
Co to znamena dielčie stavebne prace? Nerozumiem...
Ak by tieto práce navzájom spolu nevytvárali nejaký celok, napr. stavbu.
nikulik
co by ste doporucovali? Nejaku zmluvu o poskytovani stavebných prac, alebo len nejaku objednávku?
Môžeš sa rozhodnúť aj pre zmluvu aj pre objednávku. V zmluve je možné podrobnejšie a presnejšie určiť podmienky spolupráce.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

A nenajde sa tu nejaky vzor alebo co tam ma byt vsetko?
0 0
benecon benecon

benecon je offline (nepripojený) benecon

chlop
Treba si uvedomiť, aby nebola zmluva a práce vykonávané na ten istý predmet činnosti, teda aby pokrývačskej firme nefakturovala pokrývačská firma tie isté práce, ktoré bude faktúrovať konečnému odberateľovi. Jedná sa o tzv. "Švarcsystém" a daniari po tom idú. Treba urobiť zmluvu na nejaké iné práce, pravda aby boli v súlade s výkonom živnosti a vykonaných prác.
Dávaj si pozor aby to nebolo akoby boli Vaši zamestnanci a fakturovali Vám. Oni musia byť úplne samostatní - bez príkazov...
Viem že sa to vo veľkom takto robí ale nie je to dobre. V ČR po tom ide už aj vláda.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

benecon
Treba si uvedomiť, aby nebola zmluva a práce vykonávané na ten istý predmet činnosti, teda aby pokrývačskej firme nefakturovala pokrývačská firma tie isté práce, ktoré bude faktúrovať konečnému odberateľovi. Jedná sa o tzv. "Švarcsystém" a daniari po tom idú. Treba urobiť zmluvu na nejaké iné práce, pravda aby boli v súlade s výkonom živnosti a vykonaných prác.
Dávaj si pozor aby to nebolo akoby boli Vaši zamestnanci a fakturovali Vám. Oni musia byť úplne samostatní - bez príkazov...
Viem že sa to vo veľkom takto robí ale nie je to dobre. V ČR po tom ide už aj vláda.
Ak vykonávam nejakú činnosť a ako subdodávateľ mi "vypomôže" a vyfaktúruje tú istú činnosť. Niečo bolo porušené? Ak áno, čo? Čo mi môže DÚ napadnúť?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Podla nasho pravnika nesulad so zivnostenskym zakonom, ked zivnostnik ma vykonavat svoju cinnost nezavisle, cize bez prikazov nejakej osoby, inak sa jedna o cinnost zavislu. Vraj je za porusenie ZZ pokuta do 100tisic.
0 0
eav77 eav77

eav77 je offline (nepripojený) eav77

benecon
Treba si uvedomiť, aby nebola zmluva a práce vykonávané na ten istý predmet činnosti, teda aby pokrývačskej firme nefakturovala pokrývačská firma tie isté práce, ktoré bude faktúrovať konečnému odberateľovi. Jedná sa o tzv. "Švarcsystém" a daniari po tom idú. Treba urobiť zmluvu na nejaké iné práce, pravda aby boli v súlade s výkonom živnosti a vykonaných prác.
Dávaj si pozor aby to nebolo akoby boli Vaši zamestnanci a fakturovali Vám. Oni musia byť úplne samostatní - bez príkazov...
Viem že sa to vo veľkom takto robí ale nie je to dobre. V ČR po tom ide už aj vláda.
To nemoze povedzme : stavebna firma zamestnať SZČO - keď každý mesiac vyfakturujú práce?
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Sama si si odpovedala, mas v tej vete i zamestnat i vyfakturuju. Nie nemoze byt zaroven zamestnany a fakturovat prace. Alebo si to myslela inak?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

eav77
To nemoze povedzme : stavebna firma zamestnať SZČO - keď každý mesiac vyfakturujú práce?
SZČO je pre vás buď obchodný partner a vtedy faktúruje práce ktoré vykonal, teda je váš dodávateľ,
alebo môže byť zamestnaný u vás ale musí mať pracovnú zmluvu! a vy platíte všetky odvody!
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

eav77
To nemoze povedzme : stavebna firma zamestnať SZČO - keď každý mesiac vyfakturujú práce?
Zamestnať SZČO určite nie resp. môžeš, ale nemôže ti fakturovať - tak som to myslela.
Tým že má pouzatvárané dohody o poskytnutí služieb s nejakými SZČO na práce, ktoré sú zhodné s predmetom jeho činnosti porušuje zákon? Živnostník má svoju činnosť vykonávať nezávisle - to akože nikto nemôže pre neho vykonávať práce, ktoré sú totožné s predmetom jeho činnosti?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Pepa
Zamestnať SZČO určite nie resp. môžeš, ale nemôže ti fakturovať - tak som to myslela.
Tým že má pouzatvárané dohody o poskytnutí služieb s nejakými SZČO na práce, ktoré sú zhodné s predmetom jeho činnosti porušuje zákon? Živnostník má svoju činnosť vykonávať nezávisle - to akože nikto nemôže pre neho vykonávať práce, ktoré sú totožné s predmetom jeho činnosti?
Ani mne sa to celkom nezdá, lebo aj my účtovníčky SZĆO, ak nestíhame prácu, môžme si objednať a zaplatiť inú osobu SZČO na účtovnícke práce. To predsa nemôže byť v rozpore so zákonom.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
Pepa
Zamestnať SZČO určite nie resp. môžeš, ale nemôže ti fakturovať - tak som to myslela.
Tým že má pouzatvárané dohody o poskytnutí služieb s nejakými SZČO na práce, ktoré sú zhodné s predmetom jeho činnosti porušuje zákon? Živnostník má svoju činnosť vykonávať nezávisle - to akože nikto nemôže pre neho vykonávať práce, ktoré sú totožné s predmetom jeho činnosti?
Nie, zivnostnik ma vykonavat svoju cinnost nezavisle, cize pre nikoho nesmie pracovat len na zaklade jeho prikazov, napr. robotnik na stavbe ma byt zamestnanec a nie fakturujuci zivnostnik.
0 0
ala13 ala13

ala13 je offline (nepripojený) ala13

pehy na nose
liba2
Ani mne sa to celkom nezdá, lebo aj my účtovníčky SZĆO, ak nestíhame prácu, môžme si objednať a zaplatiť inú osobu SZČO na účtovnícke práce. To predsa nemôže byť v rozpore so zákonom.
Aj uctovnicka keby potrebovala vypomoc, mala by si (co je blbost, lebo na odvodoch zaplatime majland) najat zamestnankynu a nie szco.
Ja som napisala, ze co tvdi nas pravnik. Zas ale ked mu polozime otazku, ze kto uz tu pokutu dostal, odpovie, ze nikoho takeho nepozna
0 0
eav77 eav77

eav77 je offline (nepripojený) eav77

ala13
Sama si si odpovedala, mas v tej vete i zamestnat i vyfakturuju. Nie nemoze byt zaroven zamestnany a fakturovat prace. Alebo si to myslela inak?
Myslela som to takto: Firma sa dohodne s murárom že vymuruje hrubu stavbu.Pomocníci sú zamestnaní vo firme. Fakturovať bude práce resp.hodiny ktoré odpracoval za celý mesiac. Je to závislá činnosť, keď ho treba kontrolovať, vysvetliť mu kade tie múry pôjdu? Toto sa robí bežne - nie každý murár vie čo je to rovná stena . Veď keď si objednám maliara, aby mi vymaľoval byt, tiež ho budem komandovať, akú chcem farbu, že chcem v rohu nejaký tvar inou farbou a tak...a dá mi faktúru.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Fuuuha, pozeram, ze sa tu rozputala zaujimava diskusia...

No s tym, ze ked je zamestnany tak nemoze fakturovat-s tym suhlasim, ved to nedava ani logiku, ved to je to iste ako keby moj zamestnanec usil nejake nohavice a vystavil mi fakturu, to je hlupost. U nas je to ale takto: robime stavebné upravy v budove výroby, robi nam to zivnostnik, ktory zamestnava este 2 pracovnikov, proste nas zaujima len to, ze je to medzi nasou firmou a zivnostnikom, urobi sa zmluva a ten zivnostnik nam vzdy vystavi fakturu, my mu ju uhradime a ide to tak dalej.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

nikulik
Fuuuha, pozeram, ze sa tu rozputala zaujimava diskusia...

No s tym, ze ked je zamestnany tak nemoze fakturovat-s tym suhlasim, ved to nedava ani logiku, ved to je to iste ako keby moj zamestnanec usil nejake nohavice a vystavil mi fakturu, to je hlupost. U nas je to ale takto: robime stavebné upravy v budove výroby, robi nam to zivnostnik, ktory zamestnava este 2 pracovnikov, proste nas zaujima len to, ze je to medzi nasou firmou a zivnostnikom, urobi sa zmluva a ten zivnostnik nam vzdy vystavi fakturu, my mu ju uhradime a ide to tak dalej.
Jeeeeesis, ja bysom tiez bral takuto fakturaciu. Vystavim fakturu, a hned mi ju uhradia, bez kontroly ci je za co...a ci je to v sulade s poziadavkou...mnam. Nechcete nahodou fakturky aj odomna ? Robim kvalitne faktury :-)
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

To je jasne, ze sa skontroluje ci to sedi, ci to je spravne, ale pointa bola niekde inde...
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

hron
Jeeeeesis, ja bysom tiez bral takuto fakturaciu. Vystavim fakturu, a hned mi ju uhradia, bez kontroly ci je za co...a ci je to v sulade s poziadavkou...mnam. Nechcete nahodou fakturky aj odomna ? Robim kvalitne faktury :-)

.
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Nakoniec sme to vyriesili, dali sme vypracovat zmluvu o dielo jednej právničke.Ale dakujem za vase prispevky.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať