Zavrieť

Porady

12 hodinova pracovna doba a jej správna úprava

Ahojte, mam problem ako spravne upravit nasledujucu prevadzku: recepcia s fungovanim 12 hodin denne od 9 do 21 (2 ludia pracuju subezne, dokopy su k dispozicii 4 zamestnanci), recepcia funguje 7 dni v tyzdni aj cez sviatky ak im smena vyjde na sviatok (nepreplacame im to z nejakeho dovodu). Zamestnanci maju v zmluve 40 hodinovy tyzden, mesacnu mzdu s mesacnou premiou do vysky x (ktoru nemaju priznanu ak nie je spokojnost s vykonom) System mal fungovat nejak na baze kratkeho a dlheho tyzdna, ale ked pozeriem na ich rozpis, tak si to zvycajne tak poprehadzuju, ze v tom nie je system a robia ako pride 2 -3 dni, potom 2 -3 dni volno. Nadcasy im preplacame. Mzdarka to ma v systeme - Humane - nastavene ako klasicky tyzdenny 40 hodinovy pracovny cas. Ak niekto odrobi menej, stiahne mu z nadcasov. Nadcasov maju pomerne dost, ale fluktuacia je pomerne znacna, takze rok tam vydrzi malokto a tazko hovorit kolko nadcasov doroka odrobia. Takto to funguje roky - zdedil som to a mam pocit ze toto je riadna divocina, ale neviem to nejak komplexne podchytit a upravit aby to bolo vsetko koser - aj zmluvne aj mzdovo. Poradi niekto? Vdaka.
Usporiadat
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Od zajtra idem ešte teda skúšať tú dovolenku. Len dúfam, že majiteľka bude s dodatkami k PZ súhlasiť. Ďakujem za odpoveď.
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Vedúca s dodatkami k PZ súhlasila, takže idem robiť pracovné kalendáre. S tým by som hádam nemala mať nejaký problém. Ale s tými dovolenkami, neviem. Za mesiace 1-3 viem asi ako prepočítať. Ak má nárok na 20 dní, tak 20/12*3. Ale ako vypočítam nárok na dovolenku za obdobie od 4-12? Neviem. A ak má zamestnanec ešte dovolenku z minulého roku? Počítač mi to asi neypočíta, ak zmením pracovné kalendáre. Budem to musieť zadať ručne, a v tom mám zmätok. Prosím, poradíte mi ešte? Ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

rodina1 Pozri príspevok
Vedúca s dodatkami k PZ súhlasila, takže idem robiť pracovné kalendáre. S tým by som hádam nemala mať nejaký problém. Ale s tými dovolenkami, neviem. Za mesiace 1-3 viem asi ako prepočítať. Ak má nárok na 20 dní, tak 20/12*3. Ale ako vypočítam nárok na dovolenku za obdobie od 4-12? Neviem. A ak má zamestnanec ešte dovolenku z minulého roku? Počítač mi to asi neypočíta, ak zmením pracovné kalendáre. Budem to musieť zadať ručne, a v tom mám zmätok. Prosím, poradíte mi ešte? Ďakujem.
1-3/09 - (20:12)x3= 5 dní

4-12/09 - (20 x 7,75) : 11,5 = 13,5, (13,5 : 12) x 9 = 10 dní

celkovo rok 2009
5 + 10 = 15 dní
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Renča, prosím, tomuto nerozumiem

4-12/09 - (20 x 7,75) : 11,5 = 13,5, (13,5 : 12) x 9 = 10 dní

len tomu: (13,5 : 12) - nárok na celý rok, x 9 - to je počet mesiacov
Vlastne neviem, ako si vypočítala ten nárok na celý rok.
Ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

rodina1 Pozri príspevok
Renča, prosím, tomuto nerozumiem

4-12/09 - (20 x 7,75) : 11,5 = 13,5, (13,5 : 12) x 9 = 10 dní

len tomu: x 9 - to je počet mesiacov, ostatné neviem.

Ďakujem.
20 dní - nárok/rok
7,75 hod. - pri týždennom úväzku 38,75hod. je to 1/5 dní, musíš to vydeliť 5 dňami, t.j. 7,75hod. a vynásobíš to skutočnou dĺžkou zmeny, ktorá je 11,5hod.
13,5 dní - to je vypočítaný ročný nárok na dovolenku pri nároku 20 dní/rok

Ak ti ešte niečo nie je jasné, kľudne sa pýtaj
0 0
rodina1 rodina1

rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

Som jedna z vás
Ďakujem za trpezlivosť. Chcela som ti prideliť bod, ale nechce ma pustiť.
Už som spravila zmeny PZ a "hrám" sa s jednotlivými pracovnými kalendármi. Dúfam, že už potom budem mať "pokoj" Ešte raz, od apríla si ručne zadám nárok na dovolenku (podľa tvojho výpočtu) a zostatok dovolenky z minulého roku už nechám tak. Správne? Ďakujem.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

rodina1 Pozri príspevok
Ďakujem za trpezlivosť. Chcela som ti prideliť bod, ale nechce ma pustiť.
Už som spravila zmeny PZ a "hrám" sa s jednotlivými pracovnými kalendármi. Dúfam, že už potom budem mať "pokoj" Ešte raz, od apríla si ručne zadám nárok na dovolenku (podľa tvojho výpočtu) a zostatok dovolenky z minulého roku už nechám tak. Správne? Ďakujem.
áno, aj ja by som to tak riešila, si šikulka
0 0
Silvia S Silvia S

Silvia S je offline (nepripojený) Silvia S

Prosím všetkých skúsených v tejto oblasti o pomoc. Sme spoločnosť, ktorá má stanovený 40 hod.týždenný prac.čas. Z dôvodu naplnenia požiadavky investora, chcú 2 skladníkov zmeniť na nerovnomerný prac. čas (ten 3 nie je podstatný). Môžem akceptovať priložený navrhnutý rozpis? Nikdy som sa s podobným problémom nestretla a budem vďačná za každú radu. Viem, že skladníkovi A presahujú hod o 31 a skladníkovi B o 45 hodín. Môže to tak vôbec byť? Nemusí to byť presne? A čo potom s dovolenkou? Neviem si vôbec predstaviť, keď by ich možno zasa po 4 mesiacoch prehodili naspäť. Vopred ďakujem všetkým.

SKladník.xls
Naposledy upravil Silvia S : 28.05.09 at 11:36
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Silvia S Pozri príspevok
Prosím všetkých skúsených v tejto oblasti o pomoc. Sme spoločnosť, ktorá má stanovený 40 hod.týždenný prac.čas. Z dôvodu naplnenia požiadavky investora, chcú 2 skladníkov zmeniť na nerovnomerný prac. čas (ten 3 nie je podstatný). Môžem akceptovať priložený navrhnutý rozpis? Nikdy som sa s podobným problémom nestretla a budem vďačná za každú radu. Viem, že skladníkovi A presahujú hod o 31 a skladníkovi B o 45 hodín. Môže to tak vôbec byť? Nemusí to byť presne? A čo potom s dovolenkou? Neviem si vôbec predstaviť, keď by ich možno zasa po 4 mesiacoch prehodili naspäť. Vopred ďakujem všetkým.

SKladník.xls
Ak pôjde o nerovnomerný prac. čas, tak jeho týždenný úväzok musí byť 38,75hod. (§ 85, odst.5 ZP), t.z., že normu hod počítaš napr. za jún 22x7,75=170,5hod.....atď. Musia ti ročne tieto hodiny sedieť (nemusí mesačne). Ak bude jeho prac. čas odpracovaný vyšší ako norma, tak sa bude jednať o nadčas, ktorý musíš zaplatiť aj s príplatkom 25%.
0 0
Silvia S Silvia S

Silvia S je offline (nepripojený) Silvia S

Reni, v Teba som dúfala, že sa ozveš...vidím, že si v tejto oblasti na rozdiel odo mňa doma. Čiže mohlo by to takto zostať, keď budem vychádzať z 38,75 hod? A čo potom s čerpaním dovolenky, resp. s jej nárokom? A ešte jedna vec ma zaujíma, ja nesledujem priebeh 4 mesiacov, ale rok 2009? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Silvia S Pozri príspevok
Reni, v Teba som dúfala, že sa ozveš...vidím, že si v tejto oblasti na rozdiel odo mňa doma. Čiže mohlo by to takto zostať, keď budem vychádzať z 38,75 hod? A čo potom s čerpaním dovolenky, resp. s jej nárokom? A ešte jedna vec ma zaujíma, ja nesledujem priebeh 4 mesiacov, ale rok 2009? Ďakujem veľmi pekne.
Už musím ísť, navečer tu budem a všetko napíšem a vysvetlím.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ja len dodám, že podľa tabuľky pracovná doba je 12h, ale v tom musí byť 0,5 hod prestávka na obed.
Takže odpracovaný čas, ktorý sa započíta, je len 11,5 h. Ja som to riešila takto.
Myslím, že ked budeš rátať 11,5 h, tak ti toľko hodín navyše nevyjde.
0 0
dušinka dušinka

dušinka je offline (nepripojený) dušinka

Hanbím sa, ale nedá mi, aby som sa neopýtala. Vidím že človek sa učí do smrti smrťúcej. Pri nepretržitej prevádzke /12-hodinové smeny/ je ročný fond pracovného času 2088 hod., alebo ako som počítala ja 7,5/8=0.9375*2088=1957.5 hod.? Alebo je to úplne inak? Vopred ďakujem za Váš čas a názor.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

dušinka Pozri príspevok
Hanbím sa, ale nedá mi, aby som sa neopýtala. Vidím že človek sa učí do smrti smrťúcej. Pri nepretržitej prevádzke /12-hodinové smeny/ je ročný fond pracovného času 2088 hod., alebo ako som počítala ja 7,5/8=0.9375*2088=1957.5 hod.? Alebo je to úplne inak? Vopred ďakujem za Váš čas a názor.
Nie, prac. fond za celý rok 2009 je 261 (počítaš aj sviatky v bežnom týždni) x 7,75 = 2022,75 hod.
Od 06/2009 do 12/2009 je to 131 dní x 7,75 = 1015,25 hod. A KAJKA má pravdu, smeny budú 11,5 hod. a 4,5 hod. nakoľko je tam 1/2 hod. prestávka.

Nároky na dovolenku:
25 dní pri normálnom úväzku
(25 x 7,75) : 11,5 = 17 dní
20 dní pri normálnom úväzku
(20 x 7,75) : 11,5 = 13,5 dní
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ešte sa chcem ubezpečiť, ak je 12hodinovka, automaticky sa to počíta ako nepretržitá prevádzka, aj ked v noci nerobia? Automaticky platí ten 37,5 hod. prac. týždeň?
Zamestnanci majú v zmluve napísané 40 hod.
Ja si myslím, že sa treba držať prac.zmluvy.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

KEJKA Pozri príspevok
ešte sa chcem ubezpečiť, ak je 12hodinovka, automaticky sa to počíta ako nepretržitá prevádzka, aj ked v noci nerobia? Automaticky platí ten 37,5 hod. prac. týždeň?
Zamestnanci majú v zmluve napísané 40 hod.
Ja si myslím, že sa treba držať prac.zmluvy.
Kejka, nemôžu mať pracovný čas 40 hod./týždeň, ak to tak majú, musia spraviť dohody o zmene PZ na prac. čas 38,75 hod./týždeň.

§ 85
Pracovný čas



(1) Pracovný čas je časový úsek, v ktorom je zamestnanec k dispozícii zamestnávateľovi, vykonáva prácu a plní povinnosti v súlade s pracovnou zmluvou.

(2) Doba odpočinku je akákoľvek doba, ktorá nie je pracovným časom.

(3) Na účely určenia rozsahu pracovného času a rozvrhnutia pracovného času je týždňom sedem po sebe nasledujúcich dní.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť osem hodín, ak tento zákon neustanovuje inak.

(5) Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
0 0
Eulaly Eulaly

Eulaly je offline (nepripojený) Eulaly

Prosím Vás, počítajú sa do fondu pracovného času aj sviatky? Mamka pracuje od 9h-21h: 2dni pracuje, 2dni voľna, 2dni pracuje, 2dni voľna... v zmluve má uvedenú iba pracovnú dobu od 9-21h a to, že ak pracujú v deň sviatku, majú 50%-tný príplatok.
V apríli bolo 20 prac. dní a 2 sviatky. Mamka vyšlo v tento mesiac odrobených iba 144 hodín. Na sviatky jej nevyšla smena, takže ich nemala odpracované, teda ani zaplatené. Účtovníčka jej počítala fond pracovného času spolu so sviatkami, teda 176hod a keďže jej na sviatky nepripadli smeny, chýbali jej hodiny. Preto jej účtovníčka strhla 4 dni dovolenky. Je to v súlade so zákonom? Je to správne? Mamka sa rozprávala s jednou známou účtovníčkou a tá jej tvrdila, že jej nemala právo strhnúť 4dni dovolenky, ale iba dva, keďže jej na tie dva sviatky smeny nepripadli. Aj ostatným zamestnancom pracujúcim v iných predajniach tohto nákupného centra vraj počítajú fond pracovného času bez sviatkov (teda vlastne podľa toho, či im pripadla smena na sviatky). Ako to má správne byť? Ďakujem veľmi pekne...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Eulaly Pozri príspevok
Prosím Vás, počítajú sa do fondu pracovného času aj sviatky? Mamka pracuje od 9h-21h: 2dni pracuje, 2dni voľna, 2dni pracuje, 2dni voľna... v zmluve má uvedenú iba pracovnú dobu od 9-21h a to, že ak pracujú v deň sviatku, majú 50%-tný príplatok.
V apríli bolo 20 prac. dní a 2 sviatky. Mamka vyšlo v tento mesiac odrobených iba 144 hodín. Na sviatky jej nevyšla smena, takže ich nemala odpracované, teda ani zaplatené. Účtovníčka jej počítala fond pracovného času spolu so sviatkami, teda 176hod a keďže jej na sviatky nepripadli smeny, chýbali jej hodiny. Preto jej účtovníčka strhla 4 dni dovolenky. Je to v súlade so zákonom? Je to správne? Mamka sa rozprávala s jednou známou účtovníčkou a tá jej tvrdila, že jej nemala právo strhnúť 4dni dovolenky, ale iba dva, keďže jej na tie dva sviatky smeny nepripadli. Aj ostatným zamestnancom pracujúcim v iných predajniach tohto nákupného centra vraj počítajú fond pracovného času bez sviatkov (teda vlastne podľa toho, či im pripadla smena na sviatky). Ako to má správne byť? Ďakujem veľmi pekne...
Pravdepodobne účtovníčka nemá urobené pracovné kalendáre. Podľa hodín, ktoré mala tvoja mamička vykázané (176 vrátane sviatkov, ktoré sa započítavajú do fondu prac. času) to je úplne jasné. Účtovníčka jej nesprávne stiahla tie 2 dni dovolenky za sviatok, nakoľko jej na tie dni nepripadla zmena.
0 0
Silvia S Silvia S

Silvia S je offline (nepripojený) Silvia S

mzdarka renca Pozri príspevok
Nie, prac. fond za celý rok 2009 je 261 (počítaš aj sviatky v bežnom týždni) x 7,75 = 2022,75 hod.
Od 06/2009 do 12/2009 je to 131 dní x 7,75 = 1015,25 hod. A KAJKA má pravdu, smeny budú 11,5 hod. a 4,5 hod. nakoľko je tam 1/2 hod. prestávka.

Nároky na dovolenku:
25 dní pri normálnom úväzku
(25 x 7,75) : 11,5 = 17 dní
20 dní pri normálnom úväzku
(20 x 7,75) : 11,5 = 13,5 dní
Dakujem aj Kejke za tie prestavky, to ma tiez mohlo hned napadnut ...o))), ale Reni, teraz som uz uplne zmagorena co sa tyka tych narokov na dov. Ked budu robit aj 4,5 v nedelu, tak by sa to nemalo preratat aj s tou 5 hodinovkou? Asi som uz uplne mimo. Len nechapem aj tu nepretrzitu, ja som si odjakziva myslela, ze nepretrzita je nepretrzite. Nie ked robia najviac 12 hod na jednej zmene. Len teraz uz naozaj neviem, ci mam brat 37,5 alebo 38,75 ako predchadz.odpovediach.
Keby som uz aj ja raz bola taka "velka" a vedela Vam poradit.
Pekny vecer vsetkym.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Silvia S Pozri príspevok
Dakujem aj Kejke za tie prestavky, to ma tiez mohlo hned napadnut ...o))), ale Reni, teraz som uz uplne zmagorena co sa tyka tych narokov na dov. Ked budu robit aj 4,5 v nedelu, tak by sa to nemalo preratat aj s tou 5 hodinovkou? Asi som uz uplne mimo. Len nechapem aj tu nepretrzitu, ja som si odjakziva myslela, ze nepretrzita je nepretrzite. Nie ked robia najviac 12 hod na jednej zmene. Len teraz uz naozaj neviem, ci mam brat 37,5 alebo 38,75 ako predchadz.odpovediach.
Keby som uz aj ja raz bola taka "velka" a vedela Vam poradit.
Pekny vecer vsetkym.
Silvinka, nie je to nepretržitá prevádzka, ale prevádzka s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom. T.z., že týždenný prac. čas bude 38,75 hod.
Neboj, už to v podstate vieš, aj ja som sa učila.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať