Zavrieť

Porady

Kratší pracovný čas

Mám takýto problém: Je u nás zamestnaná pracovníčka na kratší pracovný čas - 20 hodín týždenne s nepravidelne rozvrhnutým pracovným časom. Minulý týždeň odpracovala u nás 25 hodín. Mám tých 5 hodín, ktoré odpracovala navyše považovať za nadčas? Preplácanie nadčasov je zákonom upravené, alebo to závisí od zamestnávateľa? V pracovnej zmluve odmunu za nadčas nemá dojednanú? Ako mám postupovať?

Pomôžte prosím!!!
Usporiadat
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

Ja by som to brala ako nadčas, v ZP je ako sa práca nadčas vypláca, koľko % navyše, my ale preplácame priem.hodinovú mzdu, tak je to so zam.dohodnuté.Alebo si vyberajú NV.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

zukana
Mám takýto problém: Je u nás zamestnaná pracovníčka na kratší pracovný čas - 20 hodín týždenne s nepravidelne rozvrhnutým pracovným časom. Minulý týždeň odpracovala u nás 25 hodín. Mám tých 5 hodín, ktoré odpracovala navyše považovať za nadčas? Preplácanie nadčasov je zákonom upravené, alebo to závisí od zamestnávateľa? V pracovnej zmluve odmunu za nadčas nemá dojednanú? Ako mám postupovať?

Pomôžte prosím!!!
Ak je odmeňovaná mesačnou mzdou, obyčajne výška mzdy je určená tak, že je v nej už zahrnutá aj práca nadčas. Pri mesačnej mzde sa to môže riešiť aj odmenou. Rovnako sa to môže riešiť náhradným voľnom.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

zukana
Mám takýto problém: Je u nás zamestnaná pracovníčka na kratší pracovný čas - 20 hodín týždenne s nepravidelne rozvrhnutým pracovným časom. Minulý týždeň odpracovala u nás 25 hodín. Mám tých 5 hodín, ktoré odpracovala navyše považovať za nadčas? Preplácanie nadčasov je zákonom upravené, alebo to závisí od zamestnávateľa? V pracovnej zmluve odmenu za nadčas nemá dojednanú? Ako mám postupovať?
Tým, že odpracovala v týždni 25 hodín a má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas ešte neznamená, že má odpracovaných 5 hodín naviac. Pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase platí pravidlo na celý kalendárny rok vypracovať pracovný kalendár("smennosť"), t.z. v ktorý deň a koľko hodín má odpracovať. Ak by napr. mala rozvrhnutý prac. čas tak, že v párnom týždni odpracuje 25 hod. a v nepárnom 15 hod., nemá odpracované nadčasy, ale presne stanovený priemerný prac. čas/týždeň = 20 hod. Samozrejme, tento rozvrh musí byť ošetrený v pracovnej zmluve.
Pri nepravidelne rozvrhnutom prac. čase je potrebné dať pozor pri výpočte
dovolenky. Niekde som ten výpočet pripájala. Skúsim nájsť.
Nesúhlasím s "liba2". Citujem § 97 ods. 2 ZP :
U zamestnanca s kratším pracovným časom je práca nadčas práca presahujúca jeho týždenný pracovný čas. Tomuto zamestnancovi nemožno nariadiť prácu nadčas.
Naposledy upravil Marína : 16.01.06 at 10:47
0 0
zukana zukana

zukana je offline (nepripojený) zukana

Ďakujem za vaše rady. Vôbec som si neuvedomila, že mám hodnotiť celý mesiac. Tak trochu som sa zľakla, keď som zbadala minulý týždeň tých 25 hodín.
Díky ešte raz!
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

Vznikla mi taká divná situacia,mám zamestnanca,ktorý u mňa robí podla§ 49 za mes. mzdu 1400,00 -28h.mesačne,ale prestal pracovať v na TPP a podpísal vyhlásenie o dani,ale môže to byť ked nemá TPP?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
sklenkova
Vznikla mi taká divná situacia,mám zamestnanca,ktorý u mňa robí podla§ 49 za mes. mzdu 1400,00 -28h.mesačne,ale prestal pracovať v na TPP a podpísal vyhlásenie o dani,ale môže to byť ked nemá TPP?
Nerozumiem celkom otázke ( to, čo je zvýraznené ).
Buď pracuje na TPP s kratším úväzkom, a potom môže podpísať Vyhlásenie..., alebo pracuje na DoVP, a aj vtedy môže podpísať Vyhlásenie...(ak pravdepodobne nemá iného zamestnávateľa).
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

U mňa pracuje podla §49 (už dlhšie),mal aj trvalý prac pomer ,ale ho prepustili,môže ostať u mňa pracovať?
Podla mňa kratší prac. čas je vedlajší prac. uväzok a ked nemá hlavný nemôže mať vedlajší-nie je to logické?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
sklenkova
U mňa pracuje podla §49 (už dlhšie),mal aj trvalý prac pomer ,ale ho prepustili,môže ostať u mňa pracovať?
Podla mňa kratší prac. čas je vedlajší prac. uväzok a ked nemá hlavný nemôže mať vedlajší-nie je to logické?
Neexistuje už žiadny hlavný a vedľajší pracovný úväzok, môže mať aj 3 pracovné pomery na celý úväzok ( ak to stíha ), a trebárs 5 kratších pracovných úväzkov - už sa neposudzuje, ktorý je hlavný a ktorý vedľajší.
Samozrejme, Vyhlásenie môže podpísať iba u 1 zamestnávateľa.
Naposledy upravil ajobs : 09.01.06 at 21:31
0 0
sklenkova sklenkova

sklenkova je offline (nepripojený) sklenkova

jaj ďakujemuž som sa zlakla, že som spravila chybu,ked som ho neprepustila
0 0
daisy16 daisy16

daisy16 je offline (nepripojený) daisy16

aj ja by som potrebovala poradiť, tiež mám zamestnanca na 20 h týždenne s nerovnomerne rozvrhnutým pracovaným časom, niekde som čítala, že je potrebné urobiť plánovací kalendár smien. Ako to mám urobiť, keď viem až večer či ide ráno do práce alebo nie. Je zamestnaný ako vodič a firma pre ktorú robíme rozvoz nám pošle objednávku faxom len deň pred jazdou. Vopred ďakujem za rady.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

daisy16, tak s týmto je problém, pretože so zamestnancom nemôžeš uzavrieť pracovno-právny vzťah s tým, že bude pracovať na zavolanie, čiže ako keby mal vždy pracovnú pohotovosť. Možno poradia iní.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Marína
daisy16, tak s týmto je problém, pretože so zamestnancom nemôžeš uzavrieť pracovno-právny vzťah s tým, že bude pracovať na zavolanie, čiže ako keby mal vždy pracovnú pohotovosť. Možno poradia iní.
Tak, ako píše Marína. Nemôže pracovať non-stop, mohol by mať pohotovosť mimo pracoviska, ale to musíš platiť.
0 0
daisy16 daisy16

daisy16 je offline (nepripojený) daisy16

ďakujem za reakcie. On nepracuje non-stop. V zmluve má 20 hod. týždenne, to je dodržané. Lenže jedeň robí 2 hod. iný aj 8 hodín. Zamestnanec súhlasí s takýmito podmienkami- dohodli sa tak so zamestnávateľom. Len ja neviem dopredu urobiť plánovací kalendár, lebo objednávky dostávame večer pred jazdou.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
daisy16
ďakujem za reakcie. On nepracuje non-stop. V zmluve má 20 hod. týždenne, to je dodržané. Lenže jedeň robí 2 hod. iný aj 8 hodín. Zamestnanec súhlasí s takýmito podmienkami- dohodli sa tak so zamestnávateľom. Len ja neviem dopredu urobiť plánovací kalendár, lebo objednávky dostávame večer pred jazdou.
Pozri Zákonník práce, bude ti to jasnejšie.
0 0
jvp111 jvp111

jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

My takisto máme zamestnanca na kratší pracovný čas - tiež 20 hod. robí týždenne rovnomerne. Za minulý týždeň musel odpracovať 25 hodín z prevádzkových dôvodov, čiže mu vznikne za mesiac júl 5 hod. nadčasovej práce, náhradné voľno neprichádza do úvahy. Môžem mu zaplatiť tých 5 hodín ako nadčas? Patrí mu aj nadčasový príplatok? Poradí mi niekto? Vopred ďakujem za pomoc a radu.
0 0
jvp111 jvp111

jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

Potvrdí mi niekto, že je to nadčas aj s nadčasovým príplatkom?
0 0
jamis jamis

jamis je offline (nepripojený) jamis

Je to práca nadčas a prináleží mu aj nadčasový príplatok.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

jvp111, pozri prísp. 4 v tejto téme a v ňom poslednú vetu (ZP § 97 ods.2). Platí aj po novele ZP k 1. 9. 2007.
0 0
jvp111 jvp111

jvp111 je offline (nepripojený) jvp111

ďakujem za potvrdenie
0 0
Deni Deni

Deni je offline (nepripojený) Deni

Mám podobný problém. Máme zamestnanca, ktorého denný prac.čas je 4 hod.
No v čase dovoleniek keď sa zastupujú odpracuje týždeň až dva 9,5 hodiny denne. Čiže tie 4 hodiny je jeho normálny prac.čas a 5,5 hodiny je práca nadčas za ktorú mu patrí mzda za nadčas a tiež príplatok. Je to tak správne? Koľko hodín počas jedného dňa môže odpracovať ako nadčas takýto zamestnanec? Ďakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať