Zavrieť

Porady

zamestnanecká prémia

Ahojte poraďáci.
Viete mi povedať niečo bližšie o zamestnaneckej prémii, kto má na ňu nárok?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
Usporiadat
JanaS. JanaS.

JanaS. je offline (nepripojený) JanaS.

na rodičovskej dovolenke a popri robim účtovníctvo ...viac
Ahojte poradáci,

možno to tu bolo spomenuté, čítala som vela ale chcem sa Vás spýtať uistiť sa.
1. robím danové priznanie jednej pani, má príjem z pracovného pomeru od 5-12 mesiaca zhruba 2900(odpočítané už poistné) eur a vyšla jej tam aj daň cca vo výške 39 eru, mala popri tom dohodu kde jej dan vyšla okolo 56 eur, a ide si uplatniť DB na dieťa za 1-4 mesiac. má nárok na ZP? alebo príjem z dohody jej nemôžem zarátať do príjmov a nemôže si ani uplatniť z neho daň zrážkou? čo všetko si môže uplatniť aby získala ZP?

2.a jedna má minimálnu mzdu za celý rok 2009 , popri tom mala 2 mesiace dohodu, musím tu dohodu dať prec z danového priznania až vtedy ma narok na ZP? alebo tu dohodu jej môžem zaratať do príjmu a aj uplatniť ZP?

Dakujem
0 0
zuzana164 zuzana164

zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

Ahojte,
nebolo by jednoduchšie pri tých výpočtoch ZP nahádzať všetky údaje z potvrdenia o prijme FO na stránke DRSR do tlačiva a tam po kliknutí vyhodí sumu ZP? teda ja to tak robím lebo radšej urobím všetkým 11tim zamestnancom DP typu A (pričom samozrejme zistím či majú nárok na ZP) než by som sa mala babrať s RZD a počítať to ručne... vidí v tom niekto problém že si to riešim takto? (Inač ani 1 zamestnanec nepožiadal o RZD ale to preto že sú to jednoduchí ľudia a nevedia čo sa deje, nechávajú to na mňa ako na účtovníčku... tak im robím DP A)
1, Teda dúfam že zohľadňuje tlačivo na DRSR základ dane či je medzi 1773 € a 3546 € alebo viac ako 3546 €... potom si to vypočíta po svojom a keď budem podávať DP a nemôže mi nikto nič nie?
2, Neviem si poradiť s tým invalidom: úhrn príjmov 3798,42 – poistné 431,63 (udane na potvrdení ) alebo 13,4%? Ak 13,4% tak na základe čoho ja doplním do DP sumu 13,4% keď na potvrdení je vypočítané poistné už raz dane...? dočítala som sa tu že to záleží od toho príjmu ale sú tu 2 rôzne názory čí nechať poistné aké je na potvrdení alebo vypočítať svoje 13,4%
3, Manžel je konateľ a zároveň zamestnanec – (v zmluve obch. riaditeľ) nemá príjem ako konateľ iba ako zamestnanec – má nárok na ZP? Ostatné podmienky splnené
Ďakujem pekne
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

zuzana164 Pozri príspevok
Ahojte,
nebolo by jednoduchšie pri tých výpočtoch ZP nahádzať všetky údaje z potvrdenia o prijme FO na stránke DRSR do tlačiva a tam po kliknutí vyhodí sumu ZP? teda ja to tak robím lebo radšej urobím všetkým 11tim zamestnancom DP typu A (pričom samozrejme zistím či majú nárok na ZP) než by som sa mala babrať s RZD a počítať to ručne... vidí v tom niekto problém že si to riešim takto? (Inač ani 1 zamestnanec nepožiadal o RZD ale to preto že sú to jednoduchí ľudia a nevedia čo sa deje, nechávajú to na mňa ako na účtovníčku... tak im robím DP A)
1, Teda dúfam že zohľadňuje tlačivo na DRSR základ dane či je medzi 1773 € a 3546 € alebo viac ako 3546 €... potom si to vypočíta po svojom a keď budem podávať DP a nemôže mi nikto nič nie?
2, Neviem si poradiť s tým invalidom: úhrn príjmov 3798,42 – poistné 431,63 (udane na potvrdení ) alebo 13,4%? Ak 13,4% tak na základe čoho ja doplním do DP sumu 13,4% keď na potvrdení je vypočítané poistné už raz dane...? dočítala som sa tu že to záleží od toho príjmu ale sú tu 2 rôzne názory čí nechať poistné aké je na potvrdení alebo vypočítať svoje 13,4%
3, Manžel je konateľ a zároveň zamestnanec – (v zmluve obch. riaditeľ) nemá príjem ako konateľ iba ako zamestnanec – má nárok na ZP? Ostatné podmienky splnené
Ďakujem pekne
Myslím si, že každá mzdová účtovníčka dá zamestnancom žiadosti o vykonanie ročného zúčtovania dane. My vieme čo treba ale tí ľudia sa zaoberajú úplne niečim iným.
K bodu 2 - poistné už nemeň, predsa to, čo máš na potvrdení, majú zamestnanci odvedené. U invalidného dochodcu nemáš 13,4% preto, lebo platí nižší odvod na zdravotné poistenie.
K bodu 3 - konateľ nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Tamila Pozri príspevok
Súhlasím, ak nemal príjem z podnikania a bol SZČO, nárok na ZP má. V pôvodnom príspevku nebolo napísané, že príjem nemá.
Ešte ma napadlo, že keď mal živnosť len v decembri 2009 (dovtedy bol zamestnaný) a príjem zo živnosti mal, ale vyplatený až v januári, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie. Ďakujem.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

mondes Pozri príspevok
Ešte ma napadlo, že keď mal živnosť len v decembri 2009 (dovtedy bol zamestnaný) a príjem zo živnosti mal, ale vyplatený až v januári, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie. Ďakujem.
Ak mal v roku 2009 živnosť, tak nemá nárok na ZP
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

zuzana164 Pozri príspevok
3, Manžel je konateľ a zároveň zamestnanec – (v zmluve obch. riaditeľ) nemá príjem ako konateľ iba ako zamestnanec – má nárok na ZP? Ostatné podmienky splnené
Ďakujem pekne
VERONIKA6 Pozri príspevok
K bodu 3 - konateľ nemá nárok na zamestnaneckú prémiu.
Prečo myslíš, že nemá nárok?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Iwett Pozri príspevok
Ak mal v roku 2009 živnosť, tak nemá nárok na ZP

Ale vo vyššie uvedených odpovediach mi bolo povedané, že aj keď mal v roku 2009 živnosť, ale z nej nemal príjem, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu. Teraz neviem, kto má pravdu.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

mondes Pozri príspevok
Ale vo vyššie uvedených odpovediach mi bolo povedané, že aj keď mal v roku 2009 živnosť, ale z nej nemal príjem, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu. Teraz neviem, kto má pravdu.
Ej, ak som nesprávne odpovedala, tak sa ospravedlňujem. Ale podľa môjho názoru, keď bol zamestnanec aj SZČO, mal pridelené DIČ, ak podá DP, tak B. A v B-čku sa o ZP nehovorí. Vychádzam z toho.
Ale prečítala som si aj ja rôzne príspevky, v ktorých sa hovorilo, že to tak nieje, tak počkaj, či sa vyjadrí niekto skúsenejší.
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Ak v roku 2009 mal živnosť, ale príjem zo živnosti nemal vyplatený, nárok na ZP má.
Naposledy upravil katjab : 20.02.10 at 16:07
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

mondes Pozri príspevok
Ešte ma napadlo, že keď mal živnosť len v decembri 2009 (dovtedy bol zamestnaný) a príjem zo živnosti mal, ale vyplatený až v januári, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie. Ďakujem.
Robí jednoduché účtovníctvo a príjem bude figurovať až v DP za rok 2010?

Asi už nie si prihlásená, tak skúsim doplniť odpoveď. Predpokladám teda, že účtuje v jednoduchom účtovníctve. Vtedy zahrnie príjem až do roku 2010.

Ak vznikne daňovníkovi povinnosť zahrnúť príjem z podnikania až do DP v roku 2010, teda v roku 2009 nemá z podnikania žiaden príjem a nie je povinný podať DP ako SZČO (nemal stratu), môže požiadať aj zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane.
Ak tento príjem bude až príjmom roku 2010, nestráca v roku 2009z titulu že je SZČO nárok na zamestnaneckú prémiu.
Naposledy upravil Evanka : 20.02.10 at 19:50 Dôvod: doplnenie odpovede
0 0
HankaS HankaS

HankaS je offline (nepripojený) HankaS

V niektorých príspevkoch sa píše že ak pracovník nastúpi na PN napr. 14.10 a ukončí PN 15.11 tak nárok za ZP sa kráti na 10 mesiacov. Za 10 a 11 mesiac sa nedá prémia. Ja si myslím , že ZP je za 12 mesiacov. Veď v mesiaci 10 a 11/09 mal ešte za pol mesiaca vyplatený príjem. Čo vy na to?
0 0
Tamila Tamila

Tamila je offline (nepripojený) Tamila

HankaS Pozri príspevok
V niektorých príspevkoch sa píše že ak pracovník nastúpi na PN napr. 14.10 a ukončí PN 15.11 tak nárok za ZP sa kráti na 10 mesiacov. Za 10 a 11 mesiac sa nedá prémia. Ja si myslím , že ZP je za 12 mesiacov. Veď v mesiaci 10 a 11/09 mal ešte za pol mesiaca vyplatený príjem. Čo vy na to?
V tomto prípade je nárok na ZP aj v októbri aj v novembri, takže sa nekráti, ale zostáva 12 mesiacov.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Doplním: stačí mať príjem z hlavného pracovného pomeru čo i za jeden deň v mesiaci a ten mesiac sa do výpočtu ZP uvažuje ( ZP sa nekráti)
0 0
katjab katjab

katjab je offline (nepripojený) katjab

Výsluchový dôchodca pracujúci na Pracovnú zmluvu v mesiacoch 5-11, nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku ani na zamestnaneckú prémiu. Má nárok na nezdaniteľnú čiastku manželky /rozdielu/?
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

katjab Pozri príspevok
Výsluchový dôchodca pracujúci na Pracovnú zmluvu v mesiacoch 5-11, nemá nárok na nezdaniteľnú čiastku ani na zamestnaneckú prémiu. Má nárok na nezdaniteľnú čiastku manželky /rozdielu/?
Nárok na NČZD na manželku má.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
mondes Pozri príspevok
Ale vo vyššie uvedených odpovediach mi bolo povedané, že aj keď mal v roku 2009 živnosť, ale z nej nemal príjem, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu. Teraz neviem, kto má pravdu.
A tí, ktorí odpovedali, že pri nulovom príjme zo živnosti má nárok na ZP, mali 100% pravdu .
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
mondes Pozri príspevok
Ešte ma napadlo, že keď mal živnosť len v decembri 2009 (dovtedy bol zamestnaný) a príjem zo živnosti mal, ale vyplatený až v januári, tak má nárok na zamestnaneckú prémiu alebo nie. Ďakujem.
Jednoduché účtovníctvo je založené na hotovostnom princípe, tzn. že jednotlivé účtovné prípady budú zaúčtované v peňažnom denníku v okamihu, keď dôjde k hotovostnej (finančnej) operácií (t.j. k úhrade alebo k príjmu). Keďže v roku 2009 k takejto operácii nedošlo, jeho príjem z podnikania = nula = Nárok na ZP vzniká.
Samozrejme za predpokladu, že nevykázal z podnikania stratu.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Melnick Pozri príspevok
A tí, ktorí odpovedali, že pri nulovom príjme zo živnosti má nárok na ZP, mali 100% pravdu .
Takže v takom prípade mu urobím DP typ A a čo sa týka živnosti, priložím čestné prehlásenie, že zo živnosti nemal žiadny príjem. Uvažujem správne?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

mondes Pozri príspevok
Takže v takom prípade mu urobím DP typ A a čo sa týka živnosti, priložím čestné prehlásenie, že zo živnosti nemal žiadny príjem. Uvažujem správne?
Písala som reakciu na tvoju otázku už v príspevku 491. Škoda, že to dôsledne nečítate.
Myslím, že je možné aj také riešenie. Pretože ako SZČo nemá povinnosť podávať pri nulovom príjme, ak nemá stratu, daňové priznanie.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
mondes Pozri príspevok
Takže v takom prípade mu urobím DP typ A a čo sa týka živnosti, priložím čestné prehlásenie, že zo živnosti nemal žiadny príjem. Uvažujem správne?

http://www.porada.sk/1291648-post15.html
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať