Zavrieť

Porady

Dobrovoľné nemocenské poistenie

Dobrý večer milý poradáci.
Chcem sa na vás obrátiť s prosbou o radu ohľadom DNP.
Od roku 2005 som zamestnaná stihla som medzitým materskú a v apríli minulého roku bol rok čo pracujem.Teraz som sa dozvedela špatné výsledky u lekára a pravdepodobne budem dlhdobo PN.Dalo by sa ešte nejako dobrovoľne pripoistiť aby som dostávala vyšiu PN ku?
Manžel je podnikatel mohol by ma napríklad on popri mojom zamestnaní zamestnať za účelom zdvihnutia vymeriavcieho základu?
Neviem si poradiť sama čaká ma operácia a pri tej mizernej PN by som si chcela aspon takto pomocť.
Dakujem pekne.
Usporiadat
tajnostkárka tajnostkárka

tajnostkárka je offline (nepripojený) tajnostkárka

Dobrý deň,chcela by som sa informovať,či mi vzniká nárok od štátu na ten vyšší rodičovský príspevok.Pred nástupom na materskú som si dobrovoľne platila nemocenské poistenie,čím mi vznikol nárok na materskú bola to doba dlhšia ako 270dní...teraz však neviem či sa ma týka aj to zvýšenie súčastného rodičovského príspevku.Vie mi niekto poradiť,niekde som čítala,že ak som si platila odvody tak hej .. o aké odvody ide?o všetky alebo len o nemocenské?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

Nepíšeš koľko rokov má Tvoje dieťa.
Tu je to veľmi pekne popísané a vysvetlené :
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009...k-od-1-1-2010/
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

veronikasad Pozri príspevok
Kedy skončil pracovný pomer ?
PRACOVNY POMER SKONčIL DOHODOU NA 16 JANUARA A PN BOLA OD 15 JANUARA DO APRILA...TO SA Už BERIE AKO OCHRANNA DOBA ALEBO NIE?
DAKUJEM VELMI PEKNE
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

UBIKA25 Pozri príspevok
PRACOVNY POMER SKONčIL DOHODOU NA 16 JANUARA A PN BOLA OD 15 JANUARA DO APRILA...TO SA Už BERIE AKO OCHRANNA DOBA ALEBO NIE?
DAKUJEM VELMI PEKNE
Ak nie si na RD, t.j. predpokladám fakticky pracuješ alebo čerpeš riadnu dovolenku, PN, platenú očr (t.j. do 10dní) aspon 42kalendárnych dní pred ukončením PP, tak si v tzv. ochrannej lehote podla zákona o sociálnom poistení, ale nie v ochrannej dobe podla zákonníka práce (tam sa hovorí o ochrannej dobe pri výpovedi od zamestnávatela, u teba nejde o výpoved, ale o ukončenie PP dohodou, čo je rozdiel!!!).
Ak by si bola tehotná, tak je OL 6mesiacov, ak skončí PP počas trvania nem.poistenia, t.j. nie počas RD.
0 0
luana38 luana38

luana38 je offline (nepripojený) luana38

Dobry den. Chcela by som sa opytat, ak je invalid nad 70% a nepracuje nikde, moze si platit dobrovolne nemocenske poistenie a dostavat pocas choroby preplatene nemiocenske?
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

veronikasad Pozri príspevok
Pokial to nie je poberanie nemocenského z ochrannej doby, ano.
UBIKA25 Pozri príspevok
Ochranna doba sa berie 42 dni po skončení zamestnania,
a ked je dana vypoved napri. 16 jan. a PN začala 15 jan. berie sa to ako ochranna doba?
Môže mi to niekto, prosím pekne ozrejmiť?
Ďakujem veľmi pekne, nerozumiem tomu...
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

MôžEM EšTE RAZ?
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

1. Veronika Ti odpovedala, že pokiaľ poberanie PN a OČR bolo počas zamestnania, tak táto osoba je počas tejto doby nemocensky poistená. (tak isto sa to vzťahuje, keď je táto osoba dobrovoľne nemoc.poistená a poberala PN, OČR)

2. Pokiaľ je zamestnanec na PN od 15.januára, tak zamestnávateľ nemôže dať výpoveď 16.jan. (v zmysle zák.práce počas PN nemôže dať výpoveď )
0 0
UBIKA25 UBIKA25

UBIKA25 je offline (nepripojený) UBIKA25

Andyke Pozri príspevok
1. Veronika Ti odpovedala, že pokiaľ poberanie PN a OČR bolo počas zamestnania, tak táto osoba je počas tejto doby nemocensky poistená. (tak isto sa to vzťahuje, keď je táto osoba dobrovoľne nemoc.poistená a poberala PN, OČR)

2. Pokiaľ je zamestnanec na PN od 15.januára, tak zamestnávateľ nemôže dať výpoveď 16.jan. (v zmysle zák.práce počas PN nemôže dať výpoveď )
1. Ďakujem, veľmi pekne.
2. Ukončenie pracovného pomeru bolo dohodou na 16.jan. ale od 15 osoba bola na PN do apríla, len som si chcela overiť, či sa tie dni od 15 januára do 15 apríla rátaju ako doba nemocenského poistenia, ked vlastne pracovny pomer skončil.
0 0
niko.presov niko.presov

niko.presov je offline (nepripojený) niko.presov

Pekny den. Potrebujem surne radu.
Ak invaslidny dochodca, ktory nie je v PP zacne podnikat, platia pre neho tzv."rocne odvodove prazdniny?/
Ak ano, moze dobrovolne prispiebvat do nemocenskeho poistenia a ake su pre neho minimalne odvody, aby mohol dostavat v pripade choroby nemocenske davky?
Je nutne, aby platil aj zdravotne poistenie a ake vysoke? je toho dost vela otazok, ale dufam, ze tu najdem odpoved.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

niko.presov Pozri príspevok
Pekny den. Potrebujem surne radu.
Ak invaslidny dochodca, ktory nie je v PP zacne podnikat, platia pre neho tzv."rocne odvodove prazdniny?/ Ano, čo sa týka odvodov do SP, do ZP platí odvody v polovičnej výške.
Ak ano, moze dobrovolne prispiebvat do nemocenskeho poistenia Ano môže.
a ake su pre neho minimalne odvody minimálne odvody z min. VZ 319,58 € sú 14 €/mesačne, aby mohol dostavat v pripade choroby nemocenske davky?
Je nutne, aby platil aj zdravotne poistenie a ake vysoke? Je nutné, v polovičnej výške oproti zdravým občanom. je toho dost vela otazok, ale dufam, ze tu najdem odpoved.
v texte
0 0
niko.presov niko.presov

niko.presov je offline (nepripojený) niko.presov

dakujem, takze to zhrniem. Rok neplati nic, ale moze platit nemocenske, co cini 14euro. Zdravotne musi, co je asi polovica z normalneho cca 20e?
Tak to vychadza ma cca 35 euro na mesiac spolu.
0 0
Tatanya Tatanya

Tatanya je offline (nepripojený) Tatanya

Dobry vecer, viete mi prosim poradit?
Zamestnana som od roku 2003, v r. 2007 som isla na matersku, v r. 2008 som presla na rodicovsky. Momenatalne ma syn 2 roky a planujeme tento rok druhe babatko. Prihlasila som sa v SP na DNP, aby som mala najvyssiu matersku (nikto mi tam nechcel/nevedel poradit, tak som sa prihlasila z max. VZ) Ale na druhy den som zistila, ze mi stacilo sa prihlasit z rozdielu VZ.... max. VZ - predpokladany VZ zo zamestnania. Je to tak spravne?Ak mi nebudu vediet v praci povedat predpokladany VZ, tak z coho si mam platit to DNP?
Dakujem pekne.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať