Zavrieť

Porady

Pracovný čas učiteľov

Aj keď sa na túto tému už veľa popísalo, predsa si myslím, že problém nie je vyriešený a na každej škole je to ináč.
Ide o pracovný čas učiteľov - zákon 317/2009 hovorí:
(6) Týždenný pracovný čas pedagogického zamestnanca tvorí čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva priamu výchovno-vzdelávaciu činnosť, a čas, v ktorom pedagogický
zamestnanec vykonáva ostatné činnosti súvisiace s jeho priamou výchovno-vzdelávacou
činnosťou. Riaditeľ môže povoliť pedagogickému zamestnancovi vykonávanie ostatných činností
súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo
pracoviska za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia.

Dikcia zákona je jasná, len prax je taká, že na mnohých školách to necháva riaditeľ úplne na voľno - čiže učiteľ si odučí svoj základný úväzok a ak nemá iné povinnosti, ide domov.
Na iných školách majú učitelia určenú pevnú pracovnú dobu - napr.: 7,00-14,00 a pod., čo samozrejme vyvoláva nespokojnosť učiteľov.
Rada by som poznala Vaše názory- z čoho má vychádzať RŠ pri stanovení času fyzickej prítomnosti učiteľa na pracovisku.Aké sú Vaše skúsenosti, prípadne ak máte bližšie informácie k problému, podeľte sa s nimi.Ďakujem!

Usporiadat
moon7 moon7

moon7 je offline (nepripojený) moon7

Zdravím. Prešiel som si celú diskusiu a až ku konci sa spomenula miestnosť na prípravu. Moja mama je učiteľka v MŠ v obci. Je tam iba jedna trieda pre deti a žiadna iná miestnosť pre učiteľov. Bývalý starosta žiadal od učiteliek aby boli na pracovisku celých 37,5 hod a z toho dôvodu začal stavať jednu miestnosť ktorá mala slúžiť na tento účel. Nový starosta si z tej miestnosti urobil posilňovňu a učiteľkám povedal že nech sa pripravujú na chodbe a doniesol im papier na podpis že musia byt na pracovisku 37,5 hod, ktorí odmietli podpísať. Na pracovnej zmluve na dobu určitú, samozrejme ako ináč, majú ale uvedené iné časy nástupu na pracovisku. Čo mi poradíte? Ako majú postupovať, nakoľko sa im vyhráža prepustením. Niekde som počul že v zákone je presne uvedené aké veci musí daná miestnosť spĺňať a nie sa pripravovať na studenej chodbe, prípadne v jednej triede kde sa druhá učiteľka práve venuje deťom. Ďakujem.
0 0
vivaldka vivaldka

vivaldka je offline (nepripojený) vivaldka

som učiteľka zuš
na ten piatok má vybrať buď náhradné voľno, alebo dovolenku.
Ja som to mala tiež tak, kým som chodila do školy.Učím na ZUŠ.Do školy som chodila každý druhý týždeň a to v piatok. prvý týždeň som odučila 23 h za 5 dní, druhý za 4dni. Ale ten piatok som si buď musela odpracovať, alebo keď som mala náhradné tak vybrať alebo na ten deň dovolenka.
0 0
Pauliina Pauliina

Pauliina je offline (nepripojený) Pauliina

Ďakujem, veľa ste mi toho ozrejmili. Naša riaditeľka sa totiž tvári, že všetko, čo zmení v náš neprospech je zo zákona a pritom vidím, že má kompetencie si mnohé určiť sama.

Predsa sa ešte chcem opýtať, ako je to v prípade školských prázdnin. Deti nie sú v škole, ale učitelia časť tejto doby áno. Nie je teda možná priama v.-v. činnosť. Má aj tu možnosť určiť riaditeľ, koľko času majú zamestnanci stráviť v škole?

Ďakujem
0 0
ucitelkaNJ ucitelkaNJ

ucitelkaNJ je offline (nepripojený) ucitelkaNJ

Dobry den, potrebovala by som poradit mam uz druhy rok zmluvu na dobu urcitu a 12-hodinovy uväzok, minuly skolsky rok platilo, ze za neodborne suplovanie dostaneme v praci nahradne volno a za odborne suplovanie financne ohodnotenie, nahradne volno, ktore sme ziskali sa malo vyuzit pocas letnych prazdnin. Kedze som mala zmluvu do juna a opätovne som dostala novu pracovnu zmluvu na tento skolsky rok od septembra sa moje nahradne volno nevyuzilo, mam narok ho cerpat v tomto skolskom roku?
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

ucitelkaNJ Pozri príspevok
Dobry den, potrebovala by som poradit mam uz druhy rok zmluvu na dobu urcitu a 12-hodinovy uväzok, minuly skolsky rok platilo, ze za neodborne suplovanie dostaneme v praci nahradne volno a za odborne suplovanie financne ohodnotenie, nahradne volno, ktore sme ziskali sa malo vyuzit pocas letnych prazdnin. Kedze som mala zmluvu do juna a opätovne som dostala novu pracovnu zmluvu na tento skolsky rok od septembra sa moje nahradne volno nevyuzilo, mam narok ho cerpat v tomto skolskom roku?
Nie nemas, nadcasove hodiny ti mali pri ukonceni PP v juni zaplatit.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať