Zavrieť

Porady

Práca popri rodičovskej dovolenke

Dobrý deň,

Syn mal 1.10.2009 dva roky a zamestnávateľ u ktorého som pracovala pred MD ma oslovil, či by som nenastúpila pracovať cca 10 dní v každom mesiaci. Momentálne poberám rodičovský príspevok.
Chcem sa spýtať, či mi v tom prípade ak nastúpim na polovičný pracovný úväzok nezaniká nárok na rodič.príspevok?Je tam stále podmienka že nesmie byť dieťa umiestnené v štátom zariadení?
Čo by bolo pre mňa výhodnejšie dohoda alebo práca na polovičný úväzok?
Ďakujem

Janca
Usporiadat
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Betina2 Pozri príspevok
Presne tak.
Ak súčasne v danom mesiaci budeš pracovať na dohodu, ale súčasne aj splníš podmienky pre priznanie nároku na RP, tak potom nikde nič nemusíš nahlasovať, ani na UP, avšak zamestnávateľ bude mať viacej papierovačiek (SP, ZP), permanentne prihlášky a odhlášky, a preto mnohí sa takémuto zamestnávaniu radšej vyhýbajú . Žial. . Od nového roku by to malo byť ľahšie.
POZOR!!! Na úrad práce to treba nahlásiť, a to do 8 dní.. tam dáš aj čestné prehlásenie, že sa o dieťa bude počas tvojej neprítomnosti starať otec dieťaťa..
A ešte: zamestnávateľ zamestnanca na dohodu do zdr. poisťovne neprihlasuje..
A kde zmizla otázka, na ktorú som odpovedala???
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

ewita888 Pozri príspevok
POZOR!!! Na úrad práce to treba nahlásiť, a to do 8 dní.. tam dáš aj čestné prehlásenie, že sa o dieťa bude počas tvojej neprítomnosti starať otec dieťaťa..
A ešte: zamestnávateľ zamestnanca na dohodu do zdr. poisťovne neprihlasuje..
A kde zmizla otázka, na ktorú som odpovedala???
No neviem s tým úradom práce....tam máš povinnosť nahlasovať akékolvek zmeny, ktoré by mali vplyv na vyplácanie dávok, ale podla mňa, ak splním v danom mesiaci podmienky a teda nedôjde k prerušeniu nároku na dávku, tak potom by som to nenahlasovala. Otec predsa nebude v mojej neprítomnosti poberateľom RP. Tým aj nadalej zostane matka, ktorá spĺňa v danom mesiaci ustanovené podmienky pre vznik nároku na RP. Fakt neviem, úradník samozrejme povie, že to máš nahlasovať, lebo oni chcú vedieť všetko, aj to čo netreba . Ozvite sa k tomu ešte niekto, prosím, tiež by som v tom rada mala jasno. Ak je to nikede v zákone jasne definované, priložte aj paragraf resp. link na paragraf.
A áno, zamestnávateľ neprihlasuje na ZP dohodára. Uznávam preklep.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

Jednou z podmienok na priznanie dávky je nevykonávanie zárobkovej činnosti.. keďže ju vykonáva, dáva sa na UPSVAR táto dohoda na posúdenie vyplatenia rod. príspevku..
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

Dobrý deň potrebujem poradiť. Som na MD, malý bude mať 1.11 dva roky, poberám zvýšený RP 256,- Eur, od novembra by sa mi to malo ponížiť. Je možné zamestnať sa popri rodičovskej na dohodu 4 h, tak aby som poberala aj RP aj nejakú tu mzdu?
Ja už som to písala aj do inej témy, ale potrebujem rýchlo poradiť, lebo na tú dohodu by som mohla nastúpiť už od novembra a neviem ako mám postupovať. Zatiaľ čo ja by som bola v práci s malým by bol partner - otec dieťaťa.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

nikka_ Pozri príspevok
Dobrý deň potrebujem poradiť. Som na MD, malý bude mať 1.11 dva roky, poberám zvýšený RP 256,- Eur, od novembra by sa mi to malo ponížiť. Je možné zamestnať sa popri rodičovskej na dohodu 4 h, tak aby som poberala aj RP aj nejakú tu mzdu?
Ja už som to písala aj do inej témy, ale potrebujem rýchlo poradiť, lebo na tú dohodu by som mohla nastúpiť už od novembra a neviem ako mám postupovať. Zatiaľ čo ja by som bola v práci s malým by bol partner - otec dieťaťa.
Podla mňa pre účely poberania RP nie je smerodajné, či budeš zamestnaná na Dohodu na 4 hodiny denne alebo na celý deň. Alebo si to myslela na 4 hodiny v jeden deň v mesiaci? Skús podrobnejšie popísať podmienky. Už to tu bolo písané, že ak aspoň jeden deň v mesiaci splníš podmienky pre nárok na výplatu RP, tak potom oň neprídeš, otázne je aj to, ako sa budeš posudzovať vo vzťahu k zákonu, lebo závisí aj od toho, kedy si začala poberať RP.
0 0
nikka_ nikka_

nikka_ je offline (nepripojený) nikka_

Najskôr ďakujem za odozvu. Takže RP poberám od mája 2009. Pracovať by som mohla 4 hodiny denne niekedy celý týždeň, niekedy pár dní v týždni podľa potreby zamestnávateľa.
0 0
greguska greguska

greguska je offline (nepripojený) greguska

moja skúsenosť s ÚP:
rodičovský som začala poberať v r. 2008, takže som bola posudzovaná podľa "najstaršieho" zákona - mohla som aj pracovať aj poberať rodičovský príspevok (samozrejme kópiu dohody som musela doniesť).
od r. 2010 som požiadala o zvýšený rodičovský, takže som už nemohla vôbec pracovať. syn mal 2 roky v júni, keď som chcela potom pracovať na dohodu, bolo mi povedané, že to nie možné, nakoľko som bola prehodnotená podľa zákona platného pre r.2010.
na otázku, keď budem pracovať len 5 dní do mesiaca s tým, že zamestnávať urobí všetky papierovačky (prihlášky, odhlášky do SP) ma pani z ÚP upozornila, že majú interný pokyn z ministerstva, že takéto prípady budú považované za špekuláciu a môže byť postihnutý aj zamestnanec aj zamestnávateľ (a samozrejme kópiu prípadnej dohody posielať na ÚP) - toto som zisťovala v lete tohto roku.

tento rok si už teda asi nezarobím niečo navyše, hádam prejde ten návrh a od januára 2011 pôjdem na dohodu...
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

greguska Pozri príspevok
moja skúsenosť s ÚP:
rodičovský som začala poberať v r. 2008, takže som bola posudzovaná podľa "najstaršieho" zákona - mohla som aj pracovať aj poberať rodičovský príspevok (samozrejme kópiu dohody som musela doniesť).
od r. 2010 som požiadala o zvýšený rodičovský, takže som už nemohla vôbec pracovať. Toto mi nejako nesedí, ako toto súvisí s tým, že si začala poberať v roku 2008 - to by si podla mňa aj tak mala byť posudzovaná podla zákona platného v roku 2008 - pozri si prechodné ustanovenia poslednej novely. Tam sa spomínalo predsa to, že smerodajný je rok, kedy si začala poberať RP a nie to, kedy Ti priznali zvýšený - alebo sa mýlim? syn mal 2 roky v júni, keď som chcela potom pracovať na dohodu, bolo mi povedané, že to nie možné, nakoľko som bola prehodnotená podľa zákona platného pre r.2010.
na otázku, keď budem pracovať len 5 dní do mesiaca s tým, že zamestnávať urobí všetky papierovačky (prihlášky, odhlášky do SP) ma pani z ÚP upozornila, že majú interný pokyn z ministerstva, že takéto prípady budú považované za špekuláciu a môže byť postihnutý aj zamestnanec aj zamestnávateľ (a samozrejme kópiu prípadnej dohody posielať na ÚP) - toto som zisťovala v lete tohto roku.

tento rok si už teda asi nezarobím niečo navyše, hádam prejde ten návrh a od januára 2011 pôjdem na dohodu...
Tak teda toto je des! Oni si proste nadraďujú interný pokyn nad zákon !!!
Myslím, že Teba nemusí zaujímať ich interný postup, ktorý pre Teba ako poberateľa vôbec nie je záväzný a pokial viem na rozdiel od zákonov ich nemusia zverejňovať, takže to podruhé vylučuje pre Teba záväznosť. Nie je mysliteľné, aby postupovali podla niečoho, čo nemá legislatívnu oporu v zákone. A môžu si uvažovať nad špekuláciami koľko len chcú, ak to neodporuje zákonu, tak je to v poriadku. Mám dojem, že stále ešte pretrvávajú praktiky z čias pani ministerky T. - človek, čo robil v tom čase na ministerstve, mi raz porozprával. že ako ich školili a čo im nariaďovali, ako majú s klientmi komunikovať........len aby sa ludia nestarali a verili tomu, čo im povedia pracovníci úradu - normálna škola psychologickej komunikácie...

K tým dohodám, čo sme riešili vyššie - či preukazovať alebo nie - no nedostala som jednoznačnú odpoveď, ale ak to vyžadujú a nie je čo skrývať, tak aj každý miesiac predkladať, nech obe strany môžu kľudne spávať

Žial momentálne je situácia v danej problematike taká zmätočná a komplikovaná, že sa ani nedivím, že je toľko názorov. Dúfam, že sa to od nového roka podstatne zjednoduší.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať