Zavrieť

Porady

Nenávratný finančný príspevok z Úradu práce

Ahojte,
dozvedel som sa, že nenávratný finančný príspevok na vykonávanie SZČO
je vraj od 1.1.2010 možný získať nielen na živnosť, ale aj pri založení s.r.o.

Je to správna informácia alebo iba "klebeta"?
Aká je jeho výška a podmienky na získanie, ak je to pravda?
(netreba diskutovať o finančnom príspevku z UPSVaR pre SZČO (živnostníka)).

Ďakujem za každú novinku v tejto oblasti.
Ľuboš
Usporiadat
Mirkoslavka Mirkoslavka

Mirkoslavka je offline (nepripojený) Mirkoslavka

Takisto ma zaujíma tento príspevok . Bola som evidovaná na úrade 2 mesiace / XI.,XII./2009 / Od 01.01.2010 som zakladala sro - vie mi niekto povedat , ci sa dá príspevok žiadať aj spätne ?
Dakujem
Mirkoslavka
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Mirkoslavka Pozri príspevok
Takisto ma zaujíma tento príspevok . Bola som evidovaná na úrade 2 mesiace / XI.,XII./2009 / Od 01.01.2010 som zakladala sro - vie mi niekto povedat , ci sa dá príspevok žiadať aj spätne ?
Dakujem
Mirkoslavka
spätne sa nedá žiadať, žiadať môže len uchádzač o zamestnanie, pokiaľ už nie si uchádzač evidovaný na úrade práce, nemôžeš žiadať, nemáš nárok
0 0
Mirkoslavka Mirkoslavka

Mirkoslavka je offline (nepripojený) Mirkoslavka

Dik za odpoved . UP ma vyradil z evidencie nakolko po 2 mesiacoch sme založili s.r.o. , ja som v nej "iba " konatelka , avšak nie som v zamestnaneckom pomere , nepoberam žiadny prijem , a preto si myslim , že som bola vyradená neopodstatnene - teraz je moj pripad postupený na ustredie - odvolala som sa .Ak ma teda opatovne zaradia , tak potom možem žiadať .
M.
0 0
Timka1 Timka1

Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

Mirkoslavka Pozri príspevok
Dik za odpoved . UP ma vyradil z evidencie nakolko po 2 mesiacoch sme založili s.r.o. , ja som v nej "iba " konatelka , avšak nie som v zamestnaneckom pomere , nepoberam žiadny prijem , a preto si myslim , že som bola vyradená neopodstatnene - teraz je moj pripad postupený na ustredie - odvolala som sa .Ak ma teda opatovne zaradia , tak potom možem žiadať .
M.
ak nie si spoločníčkou sro, ale iba konateľkou, tak môžeš byť evidovaná na úrade práce ako uchádzačka o zamestnanie
0 0
Hanka U. Hanka U.

Hanka U. je offline (nepripojený) Hanka U.

možno trochu otazka od veci, ale potrebujem vedieť či tento príspevok od ÚP ide normálne do príjmu živnostíka? Má teda vplyv na daňové priznanie a tým samozrejme aj na výšku odvodu do SP? Vďaka.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hanka U. Pozri príspevok
možno trochu otazka od veci, ale potrebujem vedieť či tento príspevok od ÚP ide normálne do príjmu živnostíka? Má teda vplyv na daňové priznanie a tým samozrejme aj na výšku odvodu do SP? Vďaka.
Ano ide do príjmu SZCO, a ovplyvňuje DP a aj odvody do SP.
0 0
00flash00 00flash00

00flash00 je offline (nepripojený) 00flash00

aha takze ja by som si mal narobit co najviac nakladov v prvom roku podnikania, pretoze ak nespravim ziadne, moj prijem je cela vyska prispevku? a tým padom po roku idem platit odvody? Takze ak som dostal prispevok, uz neexistuje sanca aby som po rocných prazdninach neplatil na buduci rok odvody, ketze uz prijem z prispevku je vyssí ako to minimum, aby som neplatil, chapem to spravne?
A ako si mam zaevidovat prijem prispevku do uctovnictva?
dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

00flash00 Pozri príspevok
aha takze ja by som si mal narobit co najviac nakladov v prvom roku podnikania, pretoze ak nespravim ziadne, moj prijem je cela vyska prispevku? a tým padom po roku idem platit odvody? Takze ak som dostal prispevok, uz neexistuje sanca aby som po rocných prazdninach neplatil na buduci rok odvody, ketze uz prijem z prispevku je vyssí ako to minimum, aby som neplatil, chapem to spravne?
A ako si mam zaevidovat prijem prispevku do uctovnictva?
dakujem
SKôr opačne,
ak neminieš na nič dotáciu. A budeš viesť JU, tak Ti nevstúpi do príjmu tento rok. Resp. vstúpi tá čiastka čo si minul.

Ale ak budeš robiť DP cez paušalne výdavky tak musíš celú dotáciu priznať do príjmu naraz.
0 0
00flash00 00flash00

00flash00 je offline (nepripojený) 00flash00

Aha čize dotacia sa zapocitava pomerom, kolko za nu kupim, tolko mi vstupi do prijmu ... cize prijmi-vydavky je "nula" ?

Niesom platca DPH a tak nerozumiem ako je to ked robím DP cez pausalne vydavky?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

00flash00 Pozri príspevok
Aha čize dotacia sa zapocitava pomerom, kolko za nu kupim, tolko mi vstupi do prijmu ... cize prijmi-vydavky je "nula" ? ano presne tak. Ale odvody do SP závisia od tržieb nie od základu dane.

Niesom platca DPH a tak nerozumiem ako je to ked robím DP cez pausalne vydavky? to nemá z platením DPH nič spoločné.
Čo sa týka paušalnych výdavkov tak si pozri túto tému http://www.porada.sk/t118512-pausal-...a-vydajov.html a je tam tabulka, kde je vysvetlený princíp paušalnych výdavkov pri výpočte daňového priznania.
0 0
00flash00 00flash00

00flash00 je offline (nepripojený) 00flash00

Dakujem,
Povinným platcom do SP sa stavam ked moje prijmi teda trzby budu vacsie ako 2000eur? Ak dobre chapem, rada sa sem aj spominaný prispevok?
Kupim si notebook za 1000eur z prispevku, teda mam hned 1000eur príjem?

Sorry som taka lama, som zivnostník koli prispevku a "podnikam" od 15.3.2010 a v uctovnictve zatial nemam ziadnu polozku, ani som si este nenastavil uctovny program pre moju firmu ...
Platím si uz ale ZP to si mam davat do nakladov?
díky
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

00flash00 Pozri príspevok
Dakujem,
Povinným platcom do SP sa stavam ked moje prijmi teda trzby budu vacsie ako 2000eur? Ak dobre chapem, rada sa sem aj spominaný prispevok?
Kupim si notebook za 1000eur z prispevku, teda mam hned 1000eur príjem?

Sorry som taka lama, som zivnostník koli prispevku a "podnikam" od 15.3.2010 a v uctovnictve zatial nemam ziadnu polozku, ani som si este nenastavil uctovny program pre moju firmu ...
Platím si uz ale ZP to si mam davat do nakladov?
díky
Odvody do SP musíš platiť vždy ak prekročíš zákonom stanovenú hranicu príjmu zo živnosti. Za rok 2010 je tá suma 44,2% z 8934 eur.
Takže ak zarobíš ako SZCO za rok 2010 viac ako 3948,83 eura tak budeš povinným platcom odvodov do SP po 1.7.2011 a áno ráta sa tam aj príjem z dotácie.

A áno odvody do ZP si dávaš do nákladov.
Naposledy upravil Xanti : 26.05.10 at 07:47
0 0
00flash00 00flash00

00flash00 je offline (nepripojený) 00flash00

No to je dost velka suma do tých 3948 by som moj príjem mohol zmestit, tým padom nebudem musiet platit SP co by bolo fajn, nevidím vtom momentálne zmysel, ketze aj na PNke som asi tak raz za 4 roky(klop klop ze som zdravy).
A posledna otazka je teda, ked kupim ten book za 1000eur z prispevku, rata sa mi to do prijmu ako 1000ano?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

00flash00 Pozri príspevok
No to je dost velka suma do tých 3948 by som moj príjem mohol zmestit, tým padom nebudem musiet platit SP co by bolo fajn, nevidím vtom momentálne zmysel, ketze aj na PNke som asi tak raz za 4 roky(klop klop ze som zdravy).
A posledna otazka je teda, ked kupim ten book za 1000eur z prispevku, rata sa mi to do prijmu ako 1000ano?
Ano ráta sa 1000 eur z dotácie do príjmu ak si kúpiš ntb, ak robíš jednoduché účtovníctvo.
Ale neodporúčam TI ho robiť samej, nájdi si účtovníčku čo TI to urobí.

Ak budeš robiť paušalne výdavky, tak do príjmu dáš celú sumu dotácie.
0 0
00flash00 00flash00

00flash00 je offline (nepripojený) 00flash00

No som chlapec no a otec uz podnika 10 rokov taky malo podnikatel nic velke, uctovnictvo mu robí mama popri robote, jednoduché, takze s takýmito malickostami by mi aj ona hadam vedela helpnut... neni to rodena uctovnicka, ale ak si narazal nato aby som sa ja amater nepustal do uctovnictva sam tak mama by mi mala stacit nie? A pausalne vydavky asi robit nebudem, načo? Nepodnikam, len som mal zaujem o prispevok, no a prijem si ustrazim do tej sumi, so zamestnavatelom sa dohodnem ze mu vyfakturujem rocne len 3500eur, 450 si nechám do zalohy a mam pokoj ... dobre rozmyslam?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

00flash00 Pozri príspevok
No som chlapec no a otec uz podnika 10 rokov taky malo podnikatel nic velke, uctovnictvo mu robí mama popri robote, jednoduché, takze s takýmito malickostami by mi aj ona hadam vedela helpnut... neni to rodena uctovnicka, ale ak si narazal nato aby som sa ja amater nepustal do uctovnictva sam tak mama by mi mala stacit nie? A pausalne vydavky asi robit nebudem, načo? Nepodnikam, len som mal zaujem o prispevok, no a prijem si ustrazim do tej sumi, so zamestnavatelom sa dohodnem ze mu vyfakturujem rocne len 3500eur, 450 si nechám do zalohy a mam pokoj ... dobre rozmyslam?
Zle rozmýšlaš
lebo aj keby si vyfaktúroval 3500 eur .. a kúpiš si z dotácie ntb. za 1000 eur tak spolu Ti vstupuje do príjmov 4500 eur. A tým pádom od 1.7.2011 budeš platiť odvody do SP.

A mamka nech si naštuduje poradu a účtovanie dotácie z UP. Aby ti vedela urobiť dobre účtovníctvo.
0 0
00flash00 00flash00

00flash00 je offline (nepripojený) 00flash00

Ok sorry, samozrejme to myslím taktovsetko zaokruhlujem)
dostal som 2500eur z uradu, tento rok si zaevidujem polovicu 1250eur to odcitam od 3950= 2700eur mozem vyfakturovat... ok?

No a s evidenciou príspevku si ma trosku navnadil, lebo si fakt neviem predstavit ako to zaevidujem ked cojaviem kupim ten ntb za 1000eur ako príjem do JU dam co?
Je tu otom niekde pisane? ale o verzii ze si to takto rozdelím, nie ta verzia ze si ho zahrniem cely naraz

dakujem za ochotu zatial
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

00flash00 Pozri príspevok
Ok sorry, samozrejme to myslím taktovsetko zaokruhlujem)
dostal som 2500eur z uradu, tento rok si zaevidujem polovicu 1250eur to odcitam od 3950= 2700eur mozem vyfakturovat... ok?

No a s evidenciou príspevku si ma trosku navnadilA, lebo si fakt neviem predstavit ako to zaevidujem ked cojaviem kupim ten ntb za 1000eur ako príjem do JU dam co?
Je tu otom niekde pisane? ale o verzii ze si to takto rozdelím, nie ta verzia ze si ho zahrniem cely naraz

dakujem za ochotu zatial
No daj si vyhladať dotáciu do vyhladávači na porade a nájde Ti kopu tém napr. http://www.porada.sk/t139220-zauctov...odnikanie.html
alebo
http://www.porada.sk/t137065-likvida...setko-zle.html a mnoho iných. Treba študovať.
0 0
00flash00 00flash00

00flash00 je offline (nepripojený) 00flash00

díky, chcem sa ta este spytat, aku sumu zisku nesiem presiahnut aby som nemusel platit dan z prijmu?
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

00flash00 Pozri príspevok
díky, chcem sa ta este spytat, aku sumu zisku nesiem presiahnut aby som nemusel platit dan z prijmu?
to sa nedá povedať inak ako "Podľa zákona o dani z príjmov § 17 až 29"
Ak ti bude niečo nejasné po prečítaní týchto § -ov tak sa spýtaj.
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať