Zavrieť

Porady

Pracovný úraz a bolestné

Dobrý deň. Mám na Vás prosbu. ZC mal pracovný úraz, seklo ho v krížoch, bol na PN od 17.2 do 31.3.2010 a dnes za mnou prišiel, že podľa nového zákonníka práce platného od 1.3.2010 má nárok na vyplatenie bolestného od zamestnávateľa. Nič mi to nehovorí, nestretla som sa s tým... naozaj je to tak ?
A v ktorom paragrafe to je ?

Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Džipák Pozri príspevok
A kde pod príspevkom. Veď ja tu mám pod príspevkom len zábavné, mimotémy, neužitočné a nevhodné. Ale nevidím tu užitočné. Ešte raz mi to poraď, lebo tá Katy a R si ten bodík zaslúži.
A už to tu teraz mám, ale predtým som to tu nemal. Tak som hneď na to klikol a čosi mi tam vyhodilo, že musím mať 10 bodov
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Džipák Pozri príspevok
A kde pod príspevkom. Veď ja tu mám pod príspevkom len zábavné, mimotémy, neužitočné a nevhodné. Ale nevidím tu užitočné. Ešte raz mi to poraď, lebo tá Katy a R si ten bodík zaslúži.
.. nerob si vrásky veď si sa po´dakoval , ak som pomohla, tak sa cítim lepšie
....a "tá" sa tu tiež nieveľmi orientuje v týchto novinkách
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Katy a R Pozri príspevok
... však pre takéto prípady sa platí úrazové poistenie pre dohodárov..

Ke´d by bola v riadnom PP, tak dostane aj dávku NP aj dávku z úrazového poistenia. keď je na dohodu ... tak len z úrazového.
..a z DNP má tiež nárok - je v ochrannej lehote
Katy, zamestnávatel síce platí úrazové poistenie aj za dohodárov, len neviem či im vznikne v prípade pracovného úrazu nárok na úrazový príplatok

§ 85
Podmienky nároku na úrazový príplatok

Na začiatok

Zamestnanec okrem sudcu, prokurátora a zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nárok na výplatu nemocenského z nemocenského poistenia.
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

veronikasad Pozri príspevok
Katy, zamestnávatel síce platí úrazové poistenie aj za dohodárov, len neviem či im vznikne v prípade pracovného úrazu nárok na úrazový príplatok

§ 85
Podmienky nároku na úrazový príplatok
Na začiatok

Zamestnanec okrem sudcu, prokurátora a zamestnanca uvedeného v § 4 ods. 2, ktorý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania bol uznaný za dočasne práceneschopného, má nárok na úrazový príplatok od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti, ak má nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti podľa osobitného predpisu51) alebo nárok na výplatu nemocenského z nemocenského poistenia.
Dobrý deň. Tak si teda nemá ísť dávať vypisovať PN ? Dnes jej vedúca telefonovala, že jej spíšu prac. úraz, že si to niekde preverovala,či to s ňou musí spísať keď je na dohodu , a poradili jej že áno. Len si ešte musí zistiť či to stačí poslať len do soc. alebo aj na inšpektorát práce.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Džipák Pozri príspevok
Dobrý deň. Tak si teda nemá ísť dávať vypisovať PN ? Dnes jej vedúca telefonovala, že jej spíšu prac. úraz, že si to niekde preverovala,či to s ňou musí spísať keď je na dohodu , a poradili jej že áno. Len si ešte musí zistiť či to stačí poslať len do soc. alebo aj na inšpektorát práce.
Záznam o pracovnom úraze sa zasiela na IP, soc. poisťovni, zdravotnej poisťovni a 1 x pracovníkovi. Po 10. dni DPN sa odovzdáva spolu s dielom II. žiadosť aj kopia pracovného úrazu.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Džipák Pozri príspevok
Dobrý deň. Tak si teda nemá ísť dávať vypisovať PN ? Dnes jej vedúca telefonovala, že jej spíšu prac. úraz, že si to niekde preverovala,či to s ňou musí spísať keď je na dohodu , a poradili jej že áno. Len si ešte musí zistiť či to stačí poslať len do soc. alebo aj na inšpektorát práce.
Nech si dá vypísať 2 PN-ky, jednu ako dobrovolne poistená osoba, druhú ako dohodár, kde uvedie adresu zamestnávateľa. Na Pn-ke musí byť zaškrtnuté, že ide o pracovný úraz.
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

VERONIKA6 Pozri príspevok
Záznam o pracovnom úraze sa zasiela na IP, soc. poisťovni, zdravotnej poisťovni a 1 x pracovníkovi. Po 10. dni DPN sa odovzdáva spolu s dielom II. žiadosť aj kopia pracovného úrazu.
Ja som včera večer pozeral na stránke soc. poisť. tlačivá, ktoré sú potrebné k prac. úrazu a tam som našiel len oznámenie poistnej udalosti - t.j. vlastne to tlačivo na spísanie úrazu ? , ďalej tam bolo tlačivo " Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť - to kto posiela ? a ešte tam bolo čestné vyhlásenie. To by si mala poslať asi ona.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Džipák Pozri príspevok
Ja som včera večer pozeral na stránke soc. poisť. tlačivá, ktoré sú potrebné k prac. úrazu a tam som našiel len oznámenie poistnej udalosti - t.j. vlastne to tlačivo na spísanie úrazu ? , ďalej tam bolo tlačivo " Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť - to kto posiela ? a ešte tam bolo čestné vyhlásenie. To by si mala poslať asi ona.
To teraz nerieš, tlačivá ktoré uvádzaš bude potrebovať po ukončení liečby.

Teraz treba aby mala vystavené PN-ky a riadne spísaný Záznam o pracovnom úraze. Vypísanie Záznamu o úraze je povinnosťou zamestnávatela.
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

veronikasad Pozri príspevok
To teraz nerieš, tlačivá ktoré uvádzaš bude potrebovať po ukončení liečby.

Teraz treba aby mala vystavené PN-ky a riadne spísaný Záznam o pracovnom úraze. Vypísanie Záznamu o úraze je povinnosťou zamestnávatela.
Ďakujem pekne. Baby ste perfektné, mať také vedomosti ako vy tak určite sedím na inom poste ako teraz. Ja keď si sadnem k PC v prvom rade pozerám poradu ( a to je dosť hodín pri nej strávených) ale nikdy to nebudem banovať, pretože len túto vždy získam info, ktoré práve potrebujem. Niektorí chlapi presedia pri fotbale, ale ja určite pri porade. Nedám na ňu dopustiť. Veď ja už pomaly budem rozumieť aj mzdovým veciam chi, chi, chi... Ešte raz Vám ďakujem.
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

Džipák Pozri príspevok
Ja som včera večer pozeral na stránke soc. poisť. tlačivá, ktoré sú potrebné k prac. úrazu a tam som našiel len oznámenie poistnej udalosti - t.j. vlastne to tlačivo na spísanie úrazu ? , ďalej tam bolo tlačivo " Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť - to kto posiela ? a ešte tam bolo čestné vyhlásenie. To by si mala poslať asi ona.
To tlačivo sa volá: Zázna o registrovanom pracovnom úraze. Sociálna poisťovňa potom žiada "Oznámenie poistnej udalosti" kde zamestnávateľ okrem iného vypisuje aj mieru zavinenia v pecentách.
1 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

inak vzor tlačiva je vo Vyhláške 500/2006 Z.z.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Katy, zamestnávatel síce platí úrazové poistenie aj za dohodárov, len neviem či im vznikne v prípade pracovného úrazu nárok na úrazový príplatok
....
... aj som to sem napísala, že prinajhoršom zamietnu
http://www.porada.sk/1378834-post18.html
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Džipák Pozri príspevok
Ja som včera večer pozeral na stránke soc. poisť. tlačivá, ktoré sú potrebné k prac. úrazu a tam som našiel len oznámenie poistnej udalosti - t.j. vlastne to tlačivo na spísanie úrazu ? , ďalej tam bolo tlačivo " Žiadosť o priznanie náhrady za bolesť - to kto posiela ? a ešte tam bolo čestné vyhlásenie. To by si mala poslať asi ona.
Prečítajte si čo som napísal. Zamestnávateľ do soc. poisťovne hlási mailom, SMS oznámenie o pracovnom úraze, to potom oficiálne pošle listom. Potom do soc. poisťovne pošle Oznámenie poistnej udalosti a Záznam o registrovanom úraze. Ak žiada zamestnanec bolestné tak aj tak posielam do soc. poisť. Záznam o registrovanom PÚ. Pretože v soc. poisť. musia vedieť podrobnosti o pracovnom úraze. Ostatné si potom už zamestnanec žiada a posiela soc. poisť. sám.
1 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

erzet Pozri príspevok
Prečítajte si čo som napísal. Zamestnávateľ do soc. poisťovne hlási mailom, SMS oznámenie o pracovnom úraze, to potom oficiálne pošle listom. Potom do soc. poisťovne pošle Oznámenie poistnej udalosti a Záznam o registrovanom úraze. Ak žiada zamestnanec bolestné tak aj tak posielam do soc. poisť. Záznam o registrovanom PÚ. Pretože v soc. poisť. musia vedieť podrobnosti o pracovnom úraze. Ostatné si potom už zamestnanec žiada a posiela soc. poisť. sám.
No pracovný úraz bola spísať vedúca s bezpeč. technikom v nemocnici. Takže to už by malo byť v poriadku, aj jej povedali, že všetko ostané povybavujú ony. Píšeš, že zamestnanec si má sám požiadať o bolestné ? a to na akom tlačive a kedy, po ukončení PN ? Prosím Ťa a čo bude ešte povinnosťou zamestnanca voči soc. poisť.
Ďakujem
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Džipák Pozri príspevok
No pracovný úraz bola spísať vedúca s bezpeč. technikom v nemocnici. Takže to už by malo byť v poriadku, aj jej povedali, že všetko ostané povybavujú ony. Píšeš, že zamestnanec si má sám požiadať o bolestné ? a to na akom tlačive a kedy, po ukončení PN ? Prosím Ťa a čo bude ešte povinnosťou zamestnanca voči soc. poisť.
Ďakujem
Zamestnávateľ má iba povinnosti ktoré som napísal. Kde čo nájdeš je v tejto téme v príspevku č. 12.
Samo že bolestné sa žiada až po skončený PN, pretože skôr ti to ošetrujúci lekár nedokáže posúdiť - "obodovať".
Zamestnanec si dáva do sociálnej poisťovni žiadosť o poskytnutie úrazových dávok:
(Z úrazového poistenia (zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení) sa za podmienok ustanovených týmto zákonom poskytujú úrazové dávky, a to
a) úrazový príplatok, (§ 85 - ...)(tento jediný sa nežiada. Ten ide automatický ak je PÚ)
b) úrazová renta, (§ 88 -...)
c) jednorazové vyrovnanie, (§ 90 - ...)
d) pozostalostná úrazová renta, (§ 92 - ...)
e) jednorazové odškodnenie, (§ 94 - ...)
f) pracovná rehabilitácia a rehabilitačné, (§ 95 - ...)
g) rekvalifikácia a rekvalifikačné, (§ 97 - ...)
h) náhrada za bolesť a náhrada za sťaženie spoločenského uplatnenia, (§ 101 - ...)
i) náhrada nákladov spojených s liečením, (§ 100 - ...)
j) náhrada nákladov spojených s pohrebom. (§ 101 - ...)
Pri každej tejto žiadosti je aj stanovená príloha čo k žiadosti priložiť.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Džipák Pozri príspevok
No pracovný úraz bola spísať vedúca s bezpeč. technikom v nemocnici. Takže to už by malo byť v poriadku, aj jej povedali, že všetko ostané povybavujú ony. Píšeš, že zamestnanec si má sám požiadať o bolestné ? a to na akom tlačive a kedy, po ukončení PN ? Prosím Ťa a čo bude ešte povinnosťou zamestnanca voči soc. poisť.
Ďakujem
... a PNky sú vystavené
Lebo lekár nevie, že má nárok ako DNPO ... a automaticky to nedajú - treba si pýtať
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Katy a R Pozri príspevok
... a PNky sú vystavené
Lebo lekár nevie, že má nárok ako DNPO ... a automaticky to nedajú - treba si pýtať
Áno vypýtala si od doktorky 2 PN-ky. Poobede ju bola navštíviť kamarátka ktorá si platí už 2 roky DNP a keď maródovala tak za 10 dní z DNP dostala 2,90 €. Je to možné ? a pritom si vraj platí mesačne okolo 43 €.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Džipák Pozri príspevok
Áno vypýtala si od doktorky 2 PN-ky. Poobede ju bola navštíviť kamarátka ktorá si platí už 2 roky DNP a keď maródovala tak za 10 dní z DNP dostala 2,90 €. Je to možné ? a pritom si vraj platí mesačne okolo 43 €.
.. no to je zaujímavé ... ale je to možné. Spravila niekde chybu - možno si neuvedomila, aký má VZ v zamestnaní (ale to by sme len špekulovali...)
Jednu PNku hneď odovzdať na SP (poist vzťah 3)
A inak neuviedol si z akého VZ bola poistená...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Džipák Pozri príspevok
Áno vypýtala si od doktorky 2 PN-ky. Poobede ju bola navštíviť kamarátka ktorá si platí už 2 roky DNP a keď maródovala tak za 10 dní z DNP dostala 2,90 €. Je to možné ? a pritom si vraj platí mesačne okolo 43 €.
Ak menila vymeriavací základ a od zmeny ešte neuplynulo 26 týždňov, SP vypláca nemocenské z min. vymer. základu, aj keď počas tohto obdobia platí poistenec viac (predpokladám, že píšeš o sume 2,90€/deň a nie za 10dní)
0 0
Džipák Džipák

Džipák je offline (nepripojený) Džipák

Katy a R Pozri príspevok
.. no to je zaujímavé ... ale je to možné. Spravila niekde chybu - možno si neuvedomila, aký má VZ v zamestnaní (ale to by sme len špekulovali...)
Jednu PNku hneď odovzdať na SP (poist vzťah 3)
A inak neuviedol si z akého VZ bola poistená...
Ona práveže bola poistená z minimálneho VZ, pretože chcela meniť VZ na max. až keď by otehotnela. Keď ma dnes vystavené PN-ky tak do SP ju môžme doniesť najskôr v piatok, pretože zajtra nie sú úradné hodiny v SP. Nebude to neskoro ? Do koľkých dní je to potrebné doniesť. Takže aj ona bohviečo za PN nedostane podľa všetkého, pretože aj v práci na dohodu zarábala len 136 € v hrubom, nemohla viac lebo je evidovaná na ÚP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať