Zavrieť

Porady

Odpisovanie.

Poradí mi niekto prosím,ako mám zaradiť a odpisovať výmenu brány a opravu oplotenia do DHIM.
Ďakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Ďakujem kráááááááásne, noooooo veru áno, drsr sa vyhýbal konkretnej odpoved, odpoved som zavesila ku jednoduchemu uctovnictvu - otazky a odpovede drsr.
Idem skúsit teda statistický úrad a potom dám info.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý večer prajem, tak už to mám tu, zatiaľ len narýchlo to mi dala vedieť klientka cez sms, že jej už prišla odpoveď zo štatist. úradu a:
montované stavby z dreva patria do kódu: 16.23.20. Montované stavby z dreva.
Keď budem mať celý list pred sebou tak ho celý uvediem, prilepím taktiež aj list, ktorý som posielala na štatis. úrad.
Zatiaľ toľo papa
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý večer prajem, ak by si niekto našiel čas na kontrolu odpisového plánu, jedná sa o montovanú stavbu z dreva, odpis skupina 2,odpisuje sa 6 rokov, zaradenie do 16.23.20. Účtovné odpisy sa nerovnajú daňovým, rovnomerné daňové odpisy, obstarávacia cena 3000,00 €,
teda:
Zakúpenie stánku sa v penažnom denníku zaúčtuje ako VNZD.V knihe dlhodobého majetku sa zaúčtuje prírastok dlhodobého majetku v sume 3000,00 €. Podnikateľka sa rozhodla, že stánok bude využívať 72 mesiacov / 6 rokov / a zostvila som odpisový plán:
Rok OC v € Účtovné Účtovná Ročný Daň.
odpisy v € zostatková daňový zostat
hodnota odpis hodno
v € v € v €
2010 3000 504 2496 500 2500
2011 3000 504 1992 500 2000
2012 3000 504 1488 500 1500
2013 3000 504 984 500 1000
2014 3000 504 480 500 500
2015 3000 480 0 500 0

Účtovné odpisy sa účtujú v knihe dlhodobého majetku mesačne. Pre vyčíslenie základu dane sú rozhodujúce daňové odpisy, ktoré sa účtujú v peňažnom denníku v rámci uzávierkových účtovných operácií do VOZD. Vo výkaze o MaZ za rok 2010 sa vykáže účtovná zostatková hodnota 2496,00 €. Vo výkaze o príjmoch a výdavkoch sa v rámci položky prevádzková réžia uvedú daňové odpisy v sume 500,00 €.

Ja viem, je toho veeeeeeeela ale ak by náhodou.

dakujem

ps: nejde mi to nejako do tabulky, takze prvý stlpe je rok, druhy je Oc, tretí sú účtovné odpisy v €, štvrtý je Účtovná zostatková hodnota v €, piaty - ročný daňový odpis v €, šiesty: daňová zostatková hodnota v €.
Naposledy upravil janulka : 28.07.10 at 19:33
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý vecer, este by som sa chcela opytat, prosim vas ked dlhodobý hmotný majetok bol zakúpeny 19.1.2010, program mi automaticky vypočítal mesačný účtovný odpis za celý mesiac, nerozratával alikvotnu cast. asi to niekde prehliadam,ale prosim vas, je to tak spravne? ale mam pocit, ze ked nakupim majetok napr. v priebehu septembra, tak uctovny odpis za rok bude v sucte za 4 mesiace, teda za 9,10,11,12-ty mesiac.
skusim citovať:
zákon o dani z príjmu § 22, ods. 9 : ročný odpis sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splneneé podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom za majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14.
Mám tiež pocit, ze sa to tyka danových odpisov, este preluskam tie úctovné.
Naposledy upravil janulka : 28.07.10 at 20:10
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janulka Pozri príspevok
Dobrý vecer, este by som sa chcela opytat, prosim vas ked dlhodobý hmotný majetok bol zakúpeny 19.1.2010, program mi automaticky vypočítal mesačný účtovný odpis za celý mesiac, nerozratával alikvotnu cast. asi to niekde prehliadam,ale prosim vas, je to tak spravne? ale mam pocit, ze ked nakupim majetok napr. v priebehu septembra, tak uctovny odpis za rok bude v sucte za 4 mesiace, teda za 9,10,11,12-ty mesiac.
skusim citovať:
zákon o dani z príjmu § 22, ods. 9 : ročný odpis sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splneneé podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom za majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14.
Mám tiež pocit, ze sa to tyka danových odpisov, este preluskam tie úctovné.
Program- šibal, to vypočítal správne.
1 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Tweety, ďakujem krásne za odpoveď. Ja viem, otázka sa zdala možno triviálna, ale párkrát sa mi stalo, že som sa spoliehala na techniku a odvtedy sa na techniku nespolieham. Ikeď môj manžel mi povedal: Janka, počítač a program ti vyráta výsledok len z veličín,ktoré mu zadáš ty. Nuž, nemala som slov.
Ešte raz vďaka.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
janulka Pozri príspevok
Dobrý vecer, este by som sa chcela opytat, prosim vas ked dlhodobý hmotný majetok bol zakúpeny 19.1.2010, program mi automaticky vypočítal mesačný účtovný odpis za celý mesiac, nerozratával alikvotnu cast. asi to niekde prehliadam,ale prosim vas, je to tak spravne? ale mam pocit, ze ked nakupim majetok napr. v priebehu septembra, tak uctovny odpis za rok bude v sucte za 4 mesiace, teda za 9,10,11,12-ty mesiac.
skusim citovať:
zákon o dani z príjmu § 22, ods. 9 : ročný odpis sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splneneé podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom za majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14.
Mám tiež pocit, ze sa to tyka danových odpisov, este preluskam tie úctovné.
Nejako si to poplietla. Tento zákon hovorí iba o daňových odpisoch. Účtovné si stanovuješ sama v účtovnom pláne odpisov.

Pozri aj tabuľku
http://www.porada.sk/blog_attachment...7&d=1279374318

§22
(9) Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť. Daňovník, s výnimkou daňovníka, ktorý uplatňuje úľavu na dani podľa § 30a a 30b, je povinný prerušiť uplatňovanie odpisov hmotného majetku v tom zdaňovacom období, v ktorom nedôjde k predĺženiu platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby111a) alebo k predĺženiu dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku, 111b) a to až do toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom stavebný úrad107) rozhodne o ďalšom predĺžení platnosti povolenia na predčasné užívanie stavby, 111a) o ďalšom predĺžení dočasného užívania stavby na skúšobnú prevádzku111b) alebo vydá kolaudačné rozhodnutie.
§26
(9) Ročný odpis podľa odsekov 6, 7 a 8 sa určuje s presnosťou na celé kalendárne mesiace, počnúc mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania. Mesiacom, v ktorom boli splnené podmienky na začatie odpisovania, je mesiac, v ktorom sa majetok začal účtovať alebo evidovať podľa § 6 ods. 11 alebo 14. Pri odpisovaní podľa odseku 8 je takýmto mesiacom mesiac, v ktorom bol prenajatý hmotný majetok poskytnutý nájomcovi v súlade so zmluvou o finančnom prenájme v stave spôsobilom na zmluvne dohodnuté alebo obvyklé používanie. Pri tomto spôsobe odpisovania možno v roku začatia a v roku ukončenia odpisovania uplatniť ročné odpisy len vo výške pripadajúcej na toto zdaňovacie obdobie v závislosti od počtu kalendárnych mesiacov, počas ktorých sa majetok využíval na zabezpečenie príjmov.
Naposledy upravil marjankaj : 30.07.10 at 12:33
2 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Jasné, jasné, ďakujem a ospravedňujem sa za ten paragraf.
Ďakujem.
Naposledy upravil janulka : 30.07.10 at 19:38
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý deň prajem.Prosim vas a ešte čo sa týka zaokrúhĺovania:
danové odpisy:
- citujem napr. § 27 ods.2 /citovala som ho preto, lebo rovnomerne oodpisujem predajný stánok/ : Ročný odpis vypočítaný podľa odseku 1 / odsek 1 hovorí o rovnomernom odpisovaní HM/ sa zaokrúhľuje na celé eurá nahor.
účtovné odpisy:
- dlhodobý hmotný a nehmotný majetok sa odpisuje na základe odpisového plánu, v ktorom sa uvádza aj spôsob zaokrúhľovania účtovných odpisov. Teda účtovná jednotka si v účtovnom odpise stanoví, že UO bude zaokrúhľovať na celé eurá nahor.
teda ak mesačný účtovný vyjde odpis: 511,20 € - zaokrúhlim na 512,00 €. OK?

dakujem.
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Prosím Vás nákup dlhodobého hmotného majetku - predajného stánku /cena: 3000,00 €/ - na kúpno-predajnej zmluve je dátum 19.01.2010, do PD zapíšem ako VNZD dňa 22.01.2010. 22.01.2010 je to deň vzniku živnostenského oprávnenia. Prvý predajný deň bol 05.02.2010
Asi som už celkom domýlená, prosím vás teraz ma napadlo, aký mám uviesť na karte DHM dátum zaradenia? 22.01.2010 alebo 05.02.2010?
Keď tak rozmýšľam z pohľadu DO, mi to vlastne výpočet neovplyvní, pretože ich výpočet nie je ovplyvnený počtom kalendárnych mesiacov, je za celý rok 2010. Ale predsa, ten dátum tam musí byť uvedený správne.
A z pohľadu ÚO, je to vlastne na ÚJ, ktorá si to stanoví v odpisovom pláne, ona rozhodne či už aj pred prvým predajnýn dňom dochádzalo k využívaniu stánku a jeho opotrebeniu.
Naposledy upravil janulka : 31.07.10 at 20:49
0 0
janulka janulka

janulka je offline (nepripojený) janulka

28 rokov,vydatá, zamestnaná,momentálne na MD ...viac
Dobrý večer ja len reagujem na moje príspevky predtým v prílohe prikladám list, ktorý som zasielala na štatistický úrad, z dôvodu správneho zaradneia predajného stánku z dreva podľa Štatistickej klasifikácie produktov.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať