Zavrieť

Porady

Združenie fyzických osôb-zmluva

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Želám všetkým poraďákom, ktorí dnes pracujú príjemný deň.

Chcem Vás poprosiť, nemáte niekto Zmluvu o združení fyzických osôb, živnostníkov, ktorí začínajú podnikať a chcú uzatvoriť zmluvu o združení, hľadám vzor, na ktorý by som sa mohla "napichnúť" a od ktorého by sa dalo odraziť ďalej. Nejde o Občianske združenie, ale o združenie dvoch SZČO.
Účtovanie som už kukla v archíve, je to tak, ako som predpokladala, len ma hnevá, že sa bude musieť pre dve SZČO viesť účtovníctvo trojmo. A ešte niečo, dúfam, že môžem účtovať v PÚ.
Ďakujem vopred za každú slamku, ktorú mi podáte.
Usporiadat
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Janca
Dik, ešte by ma zaujímalo, kto sa stretol s takým delením výdavkov a príjmov ako som uviedla. Je to O.K.?
Delenie príjmov a výdavko je veľmi rôzne. Závisí viac - menej od výsledkov a dohody účastníkov . V zákone sa len preto uvádza 50:50, aby nebola pochybnosť keď sa účastníci združenia nedohodnú.
Dohoda môže byť aj 100:0.
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

STRELEC nedá mi ešte raz nereagovať.
Beriem aj pomer 99:1 (čo podľa mňa znamená:

výdavky príjmy
1. 99 % 99 %
2. 1 % 1 %

ale ja som sa pýtala na opačné priradenie výdavkov a príjmov
(viď môj dotaz) !
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Strelec vyrazila som Ti dych ?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Janca
Teraz si však 2 SZČO v združení dodatkom ku zmluve rozdelili
výdavky a príjmy takto:
výdavky príjmy
1. 40% 60%
2. 60% 40%.
Moja otázka znie: Je to v poriadku a nemali túto zmenu hlásiť na DÚ ??
Hlásiť to netreba (dodatok resp. spôsob delenia by mal byť prílohou DP) a v poriadku to podľa mňa nie je. V § 10 ods. 2 ZDP sa síce hovorí, že dohodnutý pomer môže byť aj iný ako 50:50, ale podľa mňa to neznamená, že nemá byť dodržané delenie príjmov v pomere rovnakom ako je delenie výdavkov. Podľa mňa aj preto, že niet logického zdôvodnenia, prečo by v jednom združení sa príjmy jedného člena mali zabezpečovať vyššími výdavkami ako u druhého člena. A teda u jedného z nich by sa prevyšujúca časť výdavkov mohla posudzovať ako výdavky, ktoré neslúžia na zabezpečenie príjmov. S rizikom, že ich správca dane neuzná...
Naposledy upravil andrej_rv : 04.01.06 at 17:18
0 0
Janca Janca

Janca je offline (nepripojený) Janca

Veď preto sa pýtam, lebo aj mne sa nevidí toto "zrkadlové" prerozdelenie. Dík.
0 0
STRELEC STRELEC

STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

Janca
Strelec vyrazila som Ti dych ?
Ale nevyrazila. Len som sa musel ísť živiť.
Rozdelenie príjmov a výdavkov združenia FO zákon pripúšťa sice hociaké, ale rozdelenie výdavkov musí zodpovedať rozdeleniu príjmov. Rovnaké percento. Ak nestačí, môžem pohľadať odvolávku na §. Žiaľ, teraz som len "pri holej mašine".
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Dobrý deň prajem. Som na tomto fóre prvýkrát, tak neviem, či je ešte "živé", keď posledný príspevok bol pred dvomi rokmi. Mám otázku: štyria bývalí spolupracovníci si chceme založiť Združenie fyzických osôb. Jeden už podniká-toho by sme poverili na vedenie-alebo ako zástupcu združenia. Je možné, aby jednotliví členovia mali svoje účty, na ktoré im pôjdu príjmy, lebo každý bude zarábať iný objem financií. Ako je to s platením odvodov a daní? Ospravedlňujem sa za (možné) nepresné výrazy-nie som účtovník. Ak spoločný objem zisku presiahne nejakú (akú) sumu, máme sa stať platcami DPH?
Za odpoveď vopred srdečná vďaka.
0 0
palčo palčo

palčo je offline (nepripojený) palčo

Čo, vari mi nikto neodpovie? Alebo by bolo lepšie založiť si samostatne živnosti a tak aj podnikať?
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Ľudkovia milí, dobrý deň želám,

tu sa mrvím a nenašla som nič poriadne. Mám na Vás prosbu. Ja viem, bude to dosť všeobecné a málo konkrétnych informácií - ale sama neviem, len sa potrebujem kúsok posunúť dopredu. Takže :
6 členov združenia za svojej činnosti kúpilo spoločne budovu, v ktorej mali prevádzkárne. Neskôr 4 vystúpili (zdá sa, že bez podielov za uvedenú budovu). Teraz zostávajúci dvaja členovia združenie zrušili a budova sa predala.
Vzhľadom k zmäteným odpovediam jedného zo zostávajúcich spoločníkov nastali dve možnosti :

A) Združenie sa zrušilo a budova sa predáva následne. Teraz ide o to, či si príjem z predaja musia zdaniť? - podľa mňa áno, je to obchodný majetok, či nie ?

B) Budova sa predala a následne sa zrušilo združenie. V tom prípade mali byť vyplatené podiely tak ako tak vložené do priznaní jednotlivých spoločníkov združenia. Alebo sa mýlim ?

Prosím, ak niekto vie... Díky moc )
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

A ešte mám jednu prosbu. V prípade predaja budovy a zdanenia pomernej časti môže si jeden zo spoločníkov uplatniť 60% z remeselnej živnosti ? Vzhľadom na to, že žiadnu inú činnosť okrem remeselnej nevykonáva a príjem z predaja budovy je jediný, ktorý by mohol jeho 60% ohroziť. Nejak som sa do toho dosť zamotala a neviem von )
0 0
vajnar vajnar

vajnar je offline (nepripojený) vajnar

Vážený priatelia.Chcem Vás touto cestou poprosiť o Váš názor a skúsenosti v načrtnutom probléme.
Chcem,spolu s kolegom založiť združenie FO,ako dve SZČO-činnosť rovnaká.
Na internet.str. je mnoho popísané o združení,podnikateľ.pláne,JU,...Stačí čítať a rozmýšľať.
Skôr by ma k danému problému zaujímali Vaše osobné postrehy,skúsenosti s realitou-aké su najčastejšie riziká a
úskalia daného spoločného podnikania.Čomu sa už od začiatku vyhnúť.Na čo pri spoloč.zmluve nezabudnúť,nie každú realitu rieši §.Verím,že určite niektorý z Vás máte v tomto skúsenosti,veď dobrý účtovník je ako lekár,lepšie vidí dovnútra fa.,mnohokrát viac ako samotný živnostník,a hlavne začínajúci.
Ďakujem a prajem príjemný deň.
0 0
nora11 nora11

nora11 je offline (nepripojený) nora11

Chcem sa len opýtať či môžu vytvoriť združenie FO aj dvaja SZČO, ktorý podnikajú ako SHR ? Čo treba na založenie združenia ?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať