Zavrieť

Porady

Neodpočítaná DPH a jej účtovanie

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
Chcem sa opýtať, ktoré je správne riešenie:

Ak účtujem o nákupe materiálu v hotovosti /mám k dispozícii blok, ktorý neobsahuje ZD, iba cenu s daňou a daň - čiže neobsahuje náležitosti, ktoré by podla zákona o DPH mala obsahovať a tým zaniká nárok na odpočet - opravte ma, ak sa mýlim./ účtujem to takto:
1. 501 xxx bez DPH, 548 xxx DPH (neodpočitatelná) alebo
2. 501 xxx - celkom??? Čiže nerozpíšem, len dám celkovú cenu na jeden účet. Ja momentálne používam druhú možnosť, ale neviem, či to robím správne.
Dík.
Usporiadat
Jozef I Jozef I

Jozef I je offline (nepripojený) Jozef I

Som kto som
AVO
Maximálna výška dane vychádza z maximálnej sumy 50000,00 Sk na doklad z ERP ... viď. § 71 ods. 5
A to ako nemôžem mať viac bločkov z ktorých budem mať spolu dan 20 000,- ?????
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Jozef I
A to ako nemôžem mať viac bločkov z ktorých budem mať spolu dan 20 000,- ?????
AVO tým myslela , že maximál.výška , ktorá môže byť na parag.,ERP je 50 000,00 a z tejto čiastky sa bude počítať pokuta. Neviem ako sa počíta pokuta, ale ak pokuta nepresiahne tvojich 20 000, ktoré si si môhol nárokovať, tak .....
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
Anonymka
Takž teraz si to zhrniem:

nebudem si DPH uplatňovať, lebo nemám na to nárok, takto sa vyhnem zbytočným konfliktom s daňovákmi, a bude to nedaňový výdavok, ktorý zaúčtujem na 548 xxx. Bude ma bolieť srdce, že kvôli takýmto somárom si nemôžem odpočítať DPH, no ale keď nemôžem, tak nemôžem ...
Presne tak. Ja mám v každej skupine účtov analytiku 501-999.511-999,518-999 ....a viem, že sa jedná o prip. položku vzniknutú nesprávnymi bločkami. No, ale občas takýto bloček kľudne dám do DPH. Lebo lepšie nájsť malú rybu a ísť z rybačky domov ako dôkladný rybolov daňového úradu.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No veď občas tam fuknem aj ja
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
A DPH z istiny je tiež nedaňový výdavok???
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anonymka
A DPH z istiny je tiež nedaňový výdavok???
Z akej istiny? Za akých podmienok?
0 0
kalkulka kalkulka

kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac
Chcem dodať k svojmu súhlasu dodatok. Nebola by som si taká istá, že neznárokovaná DPH je daňovo neuznaný náklad. V zmysle §19 ods. 3 pís. k je daňovo uznaný aj výdavok na daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok v zmysle DPH. Teda, ak doklad neobsahuje všetky náležitosti v zmysle DPH, teda nepovažuje sa za tzv. daňový doklad a tým pádom si nemôžem uplatniť DPH, považovala by som túto DPH za daňovo uznaný náklad v zmysle vyššie uvedeného.
0 0
Anonymka Anonymka

Anonymka je offline (nepripojený) Anonymka

som baba, ktorá je mladá - už skúsenejšia, ktorá miluje život, zábavu a svoju prácu ...viac
No pri fin.prenájme osob.mot.vozidla

AVO
Z akej istiny? Za akých podmienok?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Anonymka
No pri fin.prenájme osob.mot.vozidla
Ale vtedy DPH účtujeme daňovo. Je to prípad, keď nemožno daň odpočítať, spomínaný § 49 ods. 7 ZDPH.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
kalkulka
Chcem dodať k svojmu súhlasu dodatok. Nebola by som si taká istá, že neznárokovaná DPH je daňovo neuznaný náklad. V zmysle §19 ods. 3 pís. k je daňovo uznaný aj výdavok na daň z pridanej hodnoty, ak na jej odpočítanie platiteľ DPH nemá nárok v zmysle DPH. Teda, ak doklad neobsahuje všetky náležitosti v zmysle DPH, teda nepovažuje sa za tzv. daňový doklad a tým pádom si nemôžem uplatniť DPH, považovala by som túto DPH za daňovo uznaný náklad v zmysle vyššie uvedeného.
Považovať ho môžete ... skúste však predtým kontaktovať akékoľvek pracovisko DÚ, DR SR alebo MF SR.

Vychádza sa aj z tohto tvrdenia (§§ ZDPH):
ucetni_fantozzi
narok mas (§49), len si ho nemozes uplatnit (§51)...
Naposledy upravil Jana Acsová : 25.11.05 at 13:02
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať